aA
Garsų detektyvą Erkiulį Puaro vaidinusio britų aktoriaus Davido Suchet giminės protėviai kilę iš Lietuvos. Kaip išsiaiškino dokumentinė BBC laida „Who do you think you are?“, D. Suchet protėviai žydai gyveno Tryškiuose, vėliau migravo į Kretingą, tada kirto Rusijos imperijos ir Prūsijos sieną bei apsigyveno Klaipėdoje, paskui persikėlė į Pietų Afriką ir galiausiai pasiekė Didžiąją Britaniją.
Erkiulį Puaro vaidinęs aktorius Davidas Suchet
Erkiulį Puaro vaidinęs aktorius Davidas Suchet
© Stopkadras

„Kai aš pamačiau tą filmą, man šaukštas iškrito iš rankų. Žiūriu, kad po matytas vietas vaikšto, o Tryškiai yra mano gimtos vietos. Tada specialiai važiavau, suradau Tryškių žydų kapines, tą esu visa patikrinęs. Specialiai atradau tas vietas, kur D. Suchet vaikščiojo“, - DELFI teigė istorikas Alfredas Bumblauskas, apie D. Suchet kilmę užsiminęs su kolegomis parašytoje knygoje „Lietuvos istorija“.

Pasak laidos, iš Klaipėdos regiono kilęs D. Suchet senelis Isidorius turėjo du brolius – Benjaminą ir Josephą. Visi trys broliai 1896 m. iš Klaipėdos išvyko į Pietų Afriką. Trijų brolių tėvai, aktoriaus proseneliai – Jacobas ir Beila Suchedowitziai – buvo kilę iš Tryškių, miestelio dabartiniame Telšių rajone.

Klaipėdos universiteto Prūsijos istorijos centre, padedamas genealogės Ruthos Lieserowitz, D. Suchet išsiaiškino, kad aktoriaus prosenelė Beila 1898 m. gyveno Badestrasse gatvėje, Klaipėdoje. Jos vyras Jacobas tuo metu buvo jau miręs.

Tuo laikotarpiu Klaipėda laikyta gana saugiu prieglobsčiu žydams.

Beje, paaiškėjo, kad aktoriaus senelio brolis Josephas, atvykęs į Pietų Afriką, nurodė turįs Turkijos pilietybę, nors jo gimimo vieta buvo Kretinga. Kretingoje buvo gimęs ir Benjaminas bei tikriausiai D. Suchet senelis Isidorius.

Kretinga tuo metu priklausė Rusijos imperijos teritorijos daliai, vadinamai „sėslumo riba“. Ši teritorija driekėsi pasienyje su Prūsija, apėmė 15 gubernijų, tarp jų ir Lietuvą, už kurios ribų 1791 – 1917 m. žydams nebuvo leidžiama gyventi. Tai vienas ryškiausių žydų diskriminacijos pavyzdžių.

Žydai kartais nelegaliai kirsdavo Rusijos imperijos sieną ir apsigyvendavo Prūsijos teritorijoje, mat jų gyvenamame ruože buvo taikomi aukšti mokesčiai, augo antisemitizmas, žydai buvo imami į kariuomenę.

Erkiulį Puaro vaidinęs aktorius Davidas Suchet
Erkiulį Puaro vaidinęs aktorius Davidas Suchet
© UPPA/Photoshot/Scanpix

Akivaizdu, kad D. Suchet prosenelis su šeima sugebėjo pabėgti iš Rusijos imperijos pasienio ruožo ir atsidūrė Prūsijoje. Pasak genealogės, Suchedowitzių pavardė hebrajiškai galėjo atrodyti kaip Shokhetai – ji reiškia košerinio maisto gamintojus.

1866 m. Beila ir Yankelis Shokhetai (jidiš kalba Yankelis yra Jacobas) buvo registruoti gyventojai Tryškiuose – 80 km nuo Kretingos.

Kaip išsiaiškino D. Suchet, padedamas genealogės, aktoriaus prosenelis Jacobas mirė 1895 m. Klaipėdoje, tačiau dokumentuose nurodoma, kad jis gimęs Turkijoje. Šis faktas veikiausiai lėmė, kad Jacobas sugebėjo parūpinti šeimai turkiškus dokumentus, su kuriais visi persikėlė iš Rusijos imperijos sėslumo ribos į Prūsiją.

XIX amžiaus pabaigoje žydai sėslumo riboje buvo persekiojami, todėl dažnai rinkdavosi emigraciją į Prūsiją, tačiau Prūsija devintajame XIX amžiaus dešimtmetyje priėmė Išsiuntimo įstatymą, kuris lietė vokiškų pasų neturinčius žydus, o 1890 m. užsieniečiams buvo draudžiama nuolat gyventi Prūsijos rytuose.

Šios priemonės būtų palietusios aktoriaus prosenelius Jocabą ir Beilą, kurie sugebėjo pabėgti į Prūsiją, bet galėjo būti grąžinti atgal į Rusiją. Todėl Jacobas, kuris, kaip nurodoma jo mirties liudijime, buvo gimęs Turkijoje, tikriausiai pasistengė gauti turkiškus dokumentus, kad nesėkmės atveju nebūtų išsiųsti į žydų anklavą Vakarų Rusijoje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Generolo Zalužno gyvenimas iš arti: kaip tylus berniukas iš mažo miestelio tapo vienu iš 100 įtakingiausių žmonių pasaulyje

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas ukrainiečiams tapo karo už jų valstybės...

Išreiškė norą rinkimuose balsuoti nuo 16 metų: įvardijo ir didžiausią tokio sumanymo grėsmę (22)

Kitais metais vyksiantys net treji rinkimai vėl atskleidžia opią problemą – jaunimas prie...

Apie gyvybės langelyje paliktą mergaitę – naujos detalės: specialistai įvardijo, kad mažylė labai išgyvena paaiškėjo tikslus vaiko amžius (22)

Gyvybės langelyje sekmadienį paliktai mergaitei dar nėra dvejų metų, tačiau mažylė jau daug...

Karo ekspertai: Putinas pasiuntė labai aiškią žinią (13)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „ Locked N‘ Loaded “ ekspertai mano, kad dėl...

Lenkijos Seimas premjeru išrinko Tuską (13)

Lenkijos Seimas išrinko Donaldą Tuską premjeru. Jo kandidatūrą į vyriausybės vadovo postą...

Jūros bangos į krantą išmetė itin retą gelmių monstrą, šalia jo – negyvas jauniklis, pilve – didelė staigmena mokslininkams (1)

Filipinuose , Dipakulao pakrantėje, apie 150 km nuo sostinės Manilos , aptikta jūros bangų...

Kalėdų nuotaika spinduliuoja gotikos perlas – Senoji Zapyškio bažnyčia

Kauno rajone esantis Zapyškio miestelis turi išskirtinį traukos objektą – vieną seniausių...

Atrinko 5 gražiausius Tailando paplūdimius, kuriuose džiugins fantastiško grožio pakrantės su krištolo skaidrumo jūra

Ne paslaptis, kad dauguma keliautojų į Tailandą vyksta trokšdami pasigrožėti ir pasimėgauti...

Šis interjero sprendimas yra kur kas svarbesnis nei galvojome: padės ir žiemą išlaikyti gerą nuotaiką bei energiją

Atėjusi žiema atsineša ne tik minkštą sniegą ir Kalėdas, bet ir tamsą, kuri veikia nuotaiką...

LKL čempionate – pirmas trigubas dublis per dešimtmetį

Lietuvos krepšinio lygoje („Betsafe-LKL“) susigrūmė du antrosios turnyro lentelės dalies...