aA
Garsų detektyvą Erkiulį Puaro vaidinusio britų aktoriaus Davido Suchet giminės protėviai kilę iš Lietuvos. Kaip išsiaiškino dokumentinė BBC laida „Who do you think you are?“, D. Suchet protėviai žydai gyveno Tryškiuose, vėliau migravo į Kretingą, tada kirto Rusijos imperijos ir Prūsijos sieną bei apsigyveno Klaipėdoje, paskui persikėlė į Pietų Afriką ir galiausiai pasiekė Didžiąją Britaniją.
Erkiulį Puaro vaidinęs aktorius Davidas Suchet
Erkiulį Puaro vaidinęs aktorius Davidas Suchet
© Stopkadras

„Kai aš pamačiau tą filmą, man šaukštas iškrito iš rankų. Žiūriu, kad po matytas vietas vaikšto, o Tryškiai yra mano gimtos vietos. Tada specialiai važiavau, suradau Tryškių žydų kapines, tą esu visa patikrinęs. Specialiai atradau tas vietas, kur D. Suchet vaikščiojo“, - DELFI teigė istorikas Alfredas Bumblauskas, apie D. Suchet kilmę užsiminęs su kolegomis parašytoje knygoje „Lietuvos istorija“.

Pasak laidos, iš Klaipėdos regiono kilęs D. Suchet senelis Isidorius turėjo du brolius – Benjaminą ir Josephą. Visi trys broliai 1896 m. iš Klaipėdos išvyko į Pietų Afriką. Trijų brolių tėvai, aktoriaus proseneliai – Jacobas ir Beila Suchedowitziai – buvo kilę iš Tryškių, miestelio dabartiniame Telšių rajone.

Klaipėdos universiteto Prūsijos istorijos centre, padedamas genealogės Ruthos Lieserowitz, D. Suchet išsiaiškino, kad aktoriaus prosenelė Beila 1898 m. gyveno Badestrasse gatvėje, Klaipėdoje. Jos vyras Jacobas tuo metu buvo jau miręs.

Tuo laikotarpiu Klaipėda laikyta gana saugiu prieglobsčiu žydams.

Beje, paaiškėjo, kad aktoriaus senelio brolis Josephas, atvykęs į Pietų Afriką, nurodė turįs Turkijos pilietybę, nors jo gimimo vieta buvo Kretinga. Kretingoje buvo gimęs ir Benjaminas bei tikriausiai D. Suchet senelis Isidorius.

Kretinga tuo metu priklausė Rusijos imperijos teritorijos daliai, vadinamai „sėslumo riba“. Ši teritorija driekėsi pasienyje su Prūsija, apėmė 15 gubernijų, tarp jų ir Lietuvą, už kurios ribų 1791 – 1917 m. žydams nebuvo leidžiama gyventi. Tai vienas ryškiausių žydų diskriminacijos pavyzdžių.

Žydai kartais nelegaliai kirsdavo Rusijos imperijos sieną ir apsigyvendavo Prūsijos teritorijoje, mat jų gyvenamame ruože buvo taikomi aukšti mokesčiai, augo antisemitizmas, žydai buvo imami į kariuomenę.

Erkiulį Puaro vaidinęs aktorius Davidas Suchet
Erkiulį Puaro vaidinęs aktorius Davidas Suchet
© UPPA/Photoshot/Scanpix

Akivaizdu, kad D. Suchet prosenelis su šeima sugebėjo pabėgti iš Rusijos imperijos pasienio ruožo ir atsidūrė Prūsijoje. Pasak genealogės, Suchedowitzių pavardė hebrajiškai galėjo atrodyti kaip Shokhetai – ji reiškia košerinio maisto gamintojus.

1866 m. Beila ir Yankelis Shokhetai (jidiš kalba Yankelis yra Jacobas) buvo registruoti gyventojai Tryškiuose – 80 km nuo Kretingos.

Kaip išsiaiškino D. Suchet, padedamas genealogės, aktoriaus prosenelis Jacobas mirė 1895 m. Klaipėdoje, tačiau dokumentuose nurodoma, kad jis gimęs Turkijoje. Šis faktas veikiausiai lėmė, kad Jacobas sugebėjo parūpinti šeimai turkiškus dokumentus, su kuriais visi persikėlė iš Rusijos imperijos sėslumo ribos į Prūsiją.

XIX amžiaus pabaigoje žydai sėslumo riboje buvo persekiojami, todėl dažnai rinkdavosi emigraciją į Prūsiją, tačiau Prūsija devintajame XIX amžiaus dešimtmetyje priėmė Išsiuntimo įstatymą, kuris lietė vokiškų pasų neturinčius žydus, o 1890 m. užsieniečiams buvo draudžiama nuolat gyventi Prūsijos rytuose.

Šios priemonės būtų palietusios aktoriaus prosenelius Jocabą ir Beilą, kurie sugebėjo pabėgti į Prūsiją, bet galėjo būti grąžinti atgal į Rusiją. Todėl Jacobas, kuris, kaip nurodoma jo mirties liudijime, buvo gimęs Turkijoje, tikriausiai pasistengė gauti turkiškus dokumentus, kad nesėkmės atveju nebūtų išsiųsti į žydų anklavą Vakarų Rusijoje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Svarbi pergalė Eurolygoje: „Žalgiris“ atvėsino įkaitusį ASVEL klubą (227)

Dėl vietos atkrintamosiose varžybose kovojantis Kauno „Žalgiris“ (15/12) sėkmingai pradėjo...

Dailius Dargis | D+

Lengvų pinigų siekusį lietuvį bendratautiečiai paaukojo japonams: pateko į pragarišką kalėjimą jakudzų ir kitų legendų kompanijon

Kaunietis Andrius Gavėnas prieš keletą metų ištvėrė tikrą pragarą. Tuo metu jis keliems...

Navicką nustebino kolegų požiūris į homoseksualus: panašiai sakėme žydams, uždarydami juos į getus (323)

Viešojoje erdvėje netylant karštoms diskusijoms dėl Stambulo konvencijos ratifikavimo, šeimos...

Modesta Meškė | D+

Biomedicinos mokslų daktarė įvardijo svarbiausius produktus ir vitaminus, būtinus moters grožiui: be jų senėjimo proceso nepristabdysime

Jeigu tik galėtume, išrastume jaunystės eliksyrą . O kur jis iš tikrųjų slypi? Kokiuose...

FNTT sulaikė vieną turtingiausių Lietuvos verslininkų Rimandą Stonį: teigė esąs sulaikytas „visiškai be reikalo“ papildyta 21.36 val.  (410)

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba ( FNTT ) sulaikė vienu iš turtingiausių Lietuvos...

Kamuolio palietimus suskaičiavęs Schilleris: jei galvotume tik apie krūvius, neturėtume 15 pergalių

Jei nori atvėsinti „karščiausią“ Eurolygos komandą, turi pasitelkti ir įprastame protokole...

Kinija nerimauja dėl nekilnojamojo turto ir JAV bei Europos rinkų burbulų (6)

Aukščiausias Kinijos bankininkystės reguliuotojas pareiškė , kad „labai nerimauja“ dėl...

Šia pavojinga liga Lietuvoje serga apie 80 žmonių, tačiau daugiau nei pusė nė nežino ją turintys (43)

Įsivaizduokite, jog po kiekvieno sumušimo ant jūsų kojos ar kitos kūno vietos atsiranda ne...

Prieš pajamų deklaravimo startą perspėja: svarbu nepraleisti datos, po kurios gresia delspinigiai (28)

Jau trečiadienį prasidės procedūra, kuri daugeliui lietuvių vis dar išlieka gana nemaloni –...