aA
Kam džiaugsmas, o kam karčios ašaros: penktadienio rytą skelbiami biologijos, istorijos ir matematikos valstybinių brandos egzaminų rezultatai. Prasčiausiai abiturientai laikė matematiką ir istoriją, sėkmingiausiai – biologiją.
Vėl bus aimanų: istorijos ir matematikos egzaminų neišlaikė dviženklis skaičius
© DELFI / Kiril Čachovskij

Kaip DELFI pranešė Nacionalinis egzaminų centras (NEC), matematikos valstybinį brandos egzaminą laikė 15 610 kandidatų. Egzaminą išlaikė 88,1 proc. mokinių, suklupo 11,9 proc. 100 balų įvertinimą gavo 2,23 procentas laikiusiųjų. Didžioji dalis jų matematikos mokėsi išplėstiniu kursu, pirmame pusmetyje turėjo 8–10 balų įvertinimus.

Istorijos valstybinį brandos egzaminą laikė 14 260 kandidatų. Egzaminą išlaikė 89,3 proc. kandidatų, 10,7 proc. nepasisekė. 100 balų įvertinimą gavo tik 0,1 proc. egzamine dalyvavusių mokinių. Visi jie mokėsi istorijos išplėstiniu kursu, pirmame pusmetyje turėjo 9–10 balų įvertinimus.

Biologijos valstybinį brandos egzaminą laikė 8278 kandidatai. Egzaminą išlaikė 96,7 proc. mokinių, suklupo 3,3 proc. 100 balų įvertinimą gavo 0,12 procentų egzamine dalyvavusių mokinių. Visi jie mokėsi biologijos dalyko išplėstiniu kursu, pirmame pusmetyje turėjo 8–10 balų įvertinimus.

„Didžioji dalis mokinių, neišlaikiusių matematikos, istorijos ar biologijos egzamino, tų dalykų mokėsi bendruoju kursu arba išplėstinio kurso įvertinimas buvo nuo 4 iki 6 balų“, – DELFI sakė NEC direktorė Saulė Vingelienė.

Jos teigimu, kriterinis vertinimas aiškiai nubrėžė kartelę, tai yra, minimalius egzamino reikalavimus, kuriuos reikia įveikti norint išlaikyti egzaminą. Pernai pradėtas taikyti kriterinis vertinimas reiškia, kad mokinių rezultatai tarpusavyje nėra lyginami ir jie gauna įvertinimus balais pagal iš anksto apibrėžtus kriterinio vertinimo lygius. Praėjusių metų egzaminų rezultatų analizė patvirtino, kad kriterinis vertinimas leidžia objektyviau įvertinti mokinių pasiekimus.

Per istoriją susimovė su K. Donelaičiu

Saulė Vingelienė
Saulė Vingelienė
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Atkreiptinas dėmesys, kad istorijos egzamino užduotyje puikiai integravosi kultūros tematikos klausimai apie meno stilius, kur mokiniams buvo sudarytos galimybės ne tik atpažinti architektūros stilių bruožus ir juos apibūdinti, bet ir pasirinktinai įvardyti klasicizmo epochos literatūros pavyzdį. Reikia pripažinti, kad minint Kristijono Donelaičio 300-ąsias gimimo metines, net 88 procentai egzamine dalyvavusių mokinių negalėjo nurodyti jo kūrinio ,,Metai“ kaip klasicizmo epochos pavyzdžio“, – komentuodama egzaminų rezultatus, stebėjosi NEC direktorė S. Vingelienė.

Antrus metus iš eilės egzamino užduotyje buvo pateiktas klausimas, kuriame mokiniai turėjo pateikti argumentuotą istorinio įvykio įvertinimą rašydami trumpą struktūruotą tekstą. Jame reikėjo remtis pateiktais šaltiniais ir žiniomis. Šį kartą mokiniai samprotavo apie Miuncheno susitarimą. Šiais metais, kaip ir pernai, pusė egzamine dalyvavusių mokinių už šį klausimą gavo 0 taškų. Vis dėlto NEC direktorei džiugu, kad 7,6 procentai, tai yra, 5 proc. daugiau nei pernai, už šį klausimą gavo maksimalų taškų skaičių.

Pasak S. Vingelienės, šių metų istorijos valstybinio brandos egzamino užduotyje, kaip ir kasmet, buvo įvairios tematikos klausimų: kultūros, politikos, visuomenės ir socialinio gyvenimo. Tokia tematikos mozaika atitinka egzamino programos reikalavimus. Egzamino užduotis tikrino įvairius mokinių gebėjimus: žinias, supratimą ir taikymą, problemų sprendimą, interpretavimą ir vertinimą. Taip pat užduotyje buvo klausimų, reikalaujančių kritinio mąstymo ir gebėjimo vertinti istorinius procesus. Užduotis reikalavo suprasti tam tikru istoriniu laikotarpiu visuomenėje egzistavusias moralines ir vertybines nuostatas.

Matematikoje nebemoka procentų

Pasak S. Vingelienės, šių metų matematikos egzamino užduotyje, kaip ir kasmet, buvo įvairios tematikos klausimų: skaičių ir skaičiavimų, geometrijos, tikimybių teorijos, funkcijų ir analizės pradmenų ir kt. Klausimų tematika atitinka egzamino programos reikalavimus. Egzamino užduotis tikrino įvairius mokinių gebėjimus: žinias ir supratimą, taikymą, problemų sprendimą.

„Egzamino programoje yra apibrėžti minimalūs reikalavimai mokinių žinioms ir gebėjimams, kuriuos galima patikrinti egzamino metu. Tai apskaičiuoti reiškinio reikšmes, paprastais atvejais taikyti paprastųjų ir sudėtinių procentų formules praktinio turinio uždaviniams spręsti, paprastais atvejais taikyti panašumo sąvoką, sprendžiant praktinio turinio uždavinius, atpažinti aritmetinę progresiją ir apskaičiuoti jos narių sumą ir kt. Stebina tai, kad klausimus apie procentus įveikė tik apie 50 proc. mokinių, nors tokių klausimų yra beveik ankstesnių metų kiekvienoje matematikos egzamino užduotyje“, – aiškina S. Vingelienė.

Biologijos egzamine – gyvenimiški klausimai

Jau ne pirmi metai, kai biologijos užduotyje stengiamasi integruoti klausimus, apimančius skirtingas biologijos temines sritis. S. Vingelienės teigimu, tokiu atveju visapusiškai patikrinamos mokinių žinios ir gebėjimai skaityti pateiktą žodinę ir vaizdinę informaciją, susieti ją su turimomis žiniomis ir atrasti sąsajas tarp skirtingų sričių.

„Pavyzdžiui, atsakinėjant į klausimą apie cholesterolį, mokiniams buvo reikalingos žinios ne tik apie ląstelę, bet ir apie genetiką. Klausimai skirti medžiagų apykaitai ir pernašai (žmogaus širdies pjūvio analizavimas, inksto nefrono nagrinėjimas) kartu tikrino žinias ir gebėjimus iš žmogaus sveikatos srities. Tokiu būdu mokiniai turėjo galimybę pademonstruoti savo žinias atsakydami į aktualius gyvenimiškus klausimus“, – teigia S. Vingelienė.

Užduotyje pateikti nauji paveikslai ir duomenys provokavo mokinius labiau apgalvoti savo atsakymus ir pritaikyti turimus gebėjimus. Duomenų interpretavimo klausimas dažnai sukelia problemų, nes mokiniams sunku skaityti naują, prieš tai nematytą informaciją. Tačiau, sako NES direktorė, jie turi gebėti analizuoti tokius duomenis, kokie yra pateikiami įvairiuose informacijos šaltiniuose.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Ekonomistas apie sankcijų Rusijai poveikį: Kremliaus laukia labai liūdni popieriai (2)

Rusijai įsiveržus į Ukrainą, Europos Sąjunga ( ES ) įvedė precendento neturinčias sankcijas...

Vieniša dviejų vaikų mama negali ištrūkti iš pensijų voratinklio: net ir bažnytinę santuoką teismas nutraukia

Netekusi sugyventinio Loreta liko vieniša dviejų nepilnamečių dukrų mama, uždirbanti minimalų...

Karas Ukrainoje. Iš Baltųjų rūmų – nerimo signalai: Rusija siekia gauti daugiau ginklų iš Šiaurės Korėjos Kuleba apie iš Kinijos gautus signalus: Kremlius piktinasi (1)

Ukrainos kariškiai pastarąją parą sunaikino dar 560 okupantų rusų. O iš viso nuo 2022 metų...

Migranto išsiuntimas iš Lietuvos virto tikra drama: šaukėsi pagalbos, bet buvo įsodintas į lėktuvą (11)

Ketvirtadienio naktį į Nigeriją buvo deportuoti 4 žmonės. Šįkart prieš tai įvyko drama dėl...

Pirmasis bandymas pakeisti pensijų kaupimą atsitrenkė į valdančiuosius (7)

Ketvirtadienį posėdžiavęs Seimas per pateikimą atmetė opozicionierių valstiečių pataisas...

Eglė Veličkaitė

Susitikimas biuro lifte įtraukė į trejų metų romaną: prašė laiko išsiskirti su žmona, bet kvailės vietoje paliko mane

Įprasta diena. Įprasta pietų pertrauka. Įprastas biuras. Tačiau nematytas veidas hole,...

Ar kada ragavote tokių margučių? Pasakoja, kaip pasigaminti įspūdingai atrodančią Velykų stalo pažibą

Velykų stalo puošmenomis ant kiekvieno stalo tampa margučiai , kurių marginimo raštai...

Transliacija / Sporto baras. Atleisti treneriai ir pokalbis su Mariumi Babravičiumi

Po Rimo Kurtinaičio atleidimo iš „Wolves“ „Sporto bare“ prisimename keisčiausius...

Užkalnis. Mums visiems reikia daktarų pagalbos ir atostogų (14)

Parašysiu taip, kaip seniai nerašiau. Kai buvau emigrantas Anglijoje (net sakydavau, kad nesu...

Valdančiųjų užmojuose tirti VSD – aiškus politinis interesas: laukia intensyvus metas (1)

Seime ruošiamasi kurti komisiją dėl galimai neteisėtos Valstybės saugumo departamento (VSD)...