Įvedus mokytojų etatinį darbo užmokesčio modelį, mokytojams bus užtikrinimas jų emocinis ir socialinis saugumas ir stabilumas.
Remigijus Masteika
© Asmeninio albumo nuotr.

Jų darbo užmokestis pagaliau bus pastovus ir kiekvienais mokslo metais nesvyruos dėl kintančio kontaktinių valandų skaičiaus. Dėl etatinio modelio atsiranda galimybė mokytojams adekvačiai apmokėti už visas mokyklos veiklai ir ugdymui reikalingas veiklas. Modelis sudaro sąlygas daugiau laiko skirti pasiruošimui pamokoms, mokinių pasiekimų vertinimui, pažangos stebėjimui, individualioms mokinių konsultacijoms.

Po etatinio įvedimo mokykla, atsižvelgdama į savo aplinkybes, galės nuspręsti, kiek valandų reikalinga skirti veikloms, susijusioms su kontaktinėmis valandomis. Šių veiklų plėtojimas, tikėtina, prisidės prie geresnių mokinių mokymosi pasiekimų. Manau, kad etatinio modelis sudarys galimybes skirti daugiau individualaus dėmesio kiekvienam mokiniui, kartu tai prisidės prie aukštesnių mokinių pasiekimų. Kalbant apie etatinio privalumus, šis motyvas turi būti akcentuojamas lygiagrečiai su naudos mokytojams motyvu.

Modelis taip pat išplečia galimybes apmokėti mokytojams už kitas svarbias veiklas: projektinę veiklą, edukacinių renginių organizavimą, budėjimą mokykloje, mentorystę, bendravimą ir bendradarbiavimą su mokinių tėvais ir pan. Esant dabartinei tvarkai, galimybės tai padaryti yra ribotos. Taip pat bus „įveiklinama“ mokytojų kvalifikacija ir kompetencijos. Sutarus su mokytojais, jie galės vykdyti jų kompetenciją atitinkančias funkcijas.

Visgi rengdamiesi etatinio apmokėjimo įvedimui, susiduriame ir su keletu iššūkių. Vienas iš jų – labai trumpas laikas pasiruošimui šį modelį taikyti praktikoje. Be to, šio modelio įvedimas tik vienas iš struktūrinių pokyčių, bet jis labai „sujudins“ kitas aktualias problemas, pavyzdžiui, tinklo klausimus, kas bus daroma su klasių komplektais, kuriuose nėra 9 mokinių ir pan. Ar nebus taip, kad dėl kitų nespręstų problemų sistemoje bus apkaltintas etatinio apmokėjimo modelis?

Tačiau galiu pasakyti, kad mūsų mokykla pasirengusi etatinio modeliui – bendruomenė yra informuota ir ruošiasi pokyčiams. Jau susitarėme dėl kontaktinių ir nekontaktinių valandų paskirstymo per metus pagal kvalifikacines kategorijas ir ugdymo programas. Numatyta, kiek procentų valandų bus skiriama nekontaktinėms valandoms, susijusioms su kontaktinėmis valandomis pagal atskirus dalykus (pvz., lietuvių kalbos mokytojams 50 proc., matematikos – 45 proc. ir pan.). Taip pat detalizuotos veiklos, susijusios su kontaktinėmis valandomis, bei funkcijos, susijusios su veikla mokyklos bendruomenei.

Jau spėjome susitarti dėl veiklų sąrašo ir metinio valandų skaičiaus (pvz., vadovavimas klasei – 168 metinės valandos, tėvų informavimas ir švietimas – iki 42 val. ir pan.). Ruošiami einamųjų metų pareigybių aprašymai, kiekvienas mokytojas teikia siūlymus dėl savo funkcijų mokyklos bendruomenei. Pavyzdžiui, mokykloje taip pat sutarėme, kad taikant naująjį modelį tuo atveju, kai kontaktinių valandų skaičius nemažėja, negali mažėti ir darbo užmokestis.

Manau, kad valandas paskirstyti labai padėjo bazinių ugdymo kaštų apskaičiavimo projektas ir skaičiuoklė mokyklų vadovams interneto svetainėje www.etatinis.lt. Šie įrankiai užtikrino, kad nebūtų viršijamos ugdymui skiriamos lėšos, kontaktinių ir nekontaktinių valandų bei etatų skaičius, padėjo efektyviau pasiruošti naujajam apmokėjimo modeliui.

Šiuo metu tiesiog norėtųsi, kad LR Seimas nevilkintų šio įstatymo projekto svarstymo ir priimtų sprendimą. Mokyklų bendruomenės laukia ir šio įstatymo įgyvendinamųjų teisės aktų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Savaitės orai: bus labai tvanku (7)

Pirmadienio dieną Lietuvoje bus nepastoviai debesuota. Daugelyje pietinių ir rytinių rajonų...

Keturių mažamečių mama kaimu grožisi valydama kaminą (48)

Vaikštome su Daiva Mikelioniene jos šeimos sodyboje Verstaminų kaime. Apžiūrėti visam turtui...

Prakeiksmas yra ne juokai: ar tai tikrovė, ar tik silpnų žmonių baimės? (112)

Kunigas egzorcistas Arnoldas Valkauskas DELFI teigia, kad prakeikti galima tik tuos, kurie yra...

Turime dvi problemas – emigraciją į užsienį ir emigraciją į Vilnių (347)

Pusiaukelėje tarp Vilniaus ir Rygos įsikūrusio Rokiškio Nepriklausomybės aikštėje...

Už Atlanto žalgirietis Daviesas – rezultatyvus ir naudingas draugiškame turnyre (7)

Kauno „Žalgirio“ vidurio puolėjas Brandonas Daviesas savaitgalį pradėjo kovas draugiškame...

Ligoninių pertvarka: žmonės bijo, kad susirgę nebeturės kur eiti (52)

Seimui rengiantis spręsti, ką daryti su prezidentės Dalios Grybauskaitės prašymais pataisyti...

Jau po poros metų tokių specialistų paklausa išaugs triskart (16)

Vos už poros metų – 2020-aisiais – Lietuvoje reikės nemažiau kaip 300 informacinių sistemų,...

Po Trumpo ir Putino susitikimo – nedviprasmiškas JAV signalas Rusijai: mes jus stebime (735)

Ar Rusija, JAV prezidento nuomone, yra priešininkė? Tokio klausimo kelis sykius pastaruoju metu...

Gyvybingumu stebinantis interjeras: dizaineriai laužė visus stereotipus (8)

Įsiurbti į pilką didmiesčio kasdienybės rutiną dažnai pasvajojame apie pabėgimą į pavasario...

Į šią šalį verta vykti vien dėl maisto: viskas, ką būtina paragauti Portugalijoje (51)

Portugalijoje praleidau 12 dienų , gyvenau 3 miestuose, pamačiau labai daug, paragavau dar daugiau....