aA
Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius sako, kad Konstitucinio Teismo nutarimas nekelia grėsmės aukštojo mokslo pertvarkai. "Aukštojo mokslo pertvarkai grėsmės aš nematau, tęstinumui visos prielaidos yra", - žurnalistams ketvirtadienį sakė ministras.
Gintaras Steponavičius
Gintaras Steponavičius
© DELFI / Valdas Kopūstas

Jo teigimu, Mokslo ir studijų įstatymo rengėjai vadovavosi nuostata, kad konstitucinės doktrinos taikymas yra paliekamas įstatymų leidėjui.

"Mes matome, kad aukštųjų mokyklų autonomija visam pasaulyje evoliucionuoja ir Didžioji Britanija, Amerika, Skandinavija, Pietryčių Azija jau seniai rektorius renka per išorines tarybas. Išsivysčiusiose šalyse niekam nekyla klausimų, ar čia (išorinės tarybos - BNS) yra intervencija į autonomiją", - kalbėjo G.Steponavičius.

Konstitucinis Teismas ketvirtadienį paskelbė, kad aukštąjį mokslą reformavusio Mokslo ir studijų įstatymo nuostatos tiek dėl universitetų valdymo, tiek dėl studijų finansavimo tvarkos prieštarauja Konstitucijai.

Prieštaraujančiu Konstitucijai pripažintas vienas esminių valstybinių aukštųjų mokyklų organizacinės ir valdymo struktūros pertvarkos elementų - aukštųjų mokyklų savivaldai būdingų valdymo funkcijų perdavimas tarybai, kurią sudarant akademinė bendruomenė neturi lemiamos įtakos.

Teismas nutarė, kad tvarka, kai studentų mokymosi rezultatai vertinami ne po kiekvieno akademinio mokymosi laikotarpio - semestro, o kas dveji metai, irgi prieštarauja Konstitucijai.

G.Steponavičius sakė, kad pagal KT išaiškinimą koreguojant Mokslo ir studijų įstatymą vis tiek bus įtvirtintas aukštųjų mokyklų atvirumas ir atskaitingumas visuomenei.

"Jeigu dėl valdymo pertvarkos sutinkame, kad prieštaravimas Konstitucijai buvo, tai jokiu būdu nereiškia iš mano, Vyriausybės ar iš Seimo politikų pusės, kad mes ir toliau norėtume matyti universitetus uždarus, neatskaitingus visuomenei, nepersitvarkančius ir ne visada efektyviai naudojančius šimtus milijonų mokesčių mokėtojų pinigų", - sakė ministras.

"Dėl valdymo dalies mes ieškosime būdų, kaip atskaitomybė visuomenei, kaip atvirumas visuomenei ir sąveika su visuomene būtų naujajame pakoreguotame Mokslo ir studijų įstatyme įtvirtinta", - teigė jis.

"Kalbant apie finansavimo dalį, kuri buvo aukštojo mokslo pertvarkos ašis, galiu pasidžiaugti, kad krepšelio sistema nėra kvestionuojama, o korektyvos dėl rotacijos - jos bet kokiu atveju buvo planuojamos daryti, ir sulaukus Konstitucinio Teismo išaiškinimo mes subūrę ekspertų grupę tai padarysime", - sakė G.Steponavičius.

Nors ministras sakė gerbiantis KT nuomonę, kartu suabejojo dalies jo atstovų objektyvumu.

"Juo keisčiau atrodo ir mano apgailestavimą kelia aplinkybė, kad iš esmės ir devynių teisėjų septyni yra darbo santykiai susiję su vienu universitetu, kuris dėl nenoro spręsti vienų ar kitų nomenklatūrinių įsisenėjusių problemų nenori persitvarkyti", - pastebėjo ministras.

G.Steponavičius taip pat pabrėžė kaip ministras jaučiantis atsakomybę pabaigti pradėtus darbus.

"Tam, kad, pavyzdžiui, senajame Alma Mater Vilniaus universitete, šiais metais gavusiam 20 mln. daugiau lėšų, tie pinigai ateitų iki eilinio dėstytojo, kaip tai yra įvykę, tarkime, Kauno technologijos universitete, Vytauto Didžiojo universitete, kur dėstytojų atlyginimai yra 4 tūkst. ir daugiau. O universitetas, kuris kontraktavo 700 mln. litų iš Europos Sąjungos struktūrinių lėšų, nesugeba įvykdyti savo vidinių pertvarkų, ir padaryti taip, kad geriausi dėstytojai uždirbtų ir turėtų motyvaciją pritraukti geriausius studentus ir rodyti geriausius rezultatus", - reformai prieštaravusį Vilniaus universitetą su kitomis aukštosiomis mokyklomis lyginimo ministras.

Mokslo ir studijų įstatymas numatė, kad iki 2011 metų pabaigos visiems universitetams ir kolegijoms turi pradėti vadovauti pagal naują tvarką išrinkti rektoriai. Pagal ją, rektorių renka nebe universiteto Senatas, o išorinė universiteto taryba, sudaryta iš švietimo ir mokslo ministro bei akademinės bendruomenės paskirtų narių.

Pasak Švietimo ir mokslo ministerijos, naujus statutus turi 25 aukštosios mokyklos: 12 universitetų ir visos 13 kolegijų.

Pagal naująją tvarką rektorius jau išsirinko Mykolo Romerio, Vytauto Didžiojo, Sveikatos mokslų, Vilniaus Gedimino technikos, Kauno technologijos, Aleksandro Stulginskio, Klaipėdos universitetai, Lietuvos muzikos ir teatro akademija, taip pat šešios kolegijos.

Šiuo metu Lietuvoje, neskaitant specifinę funkciją atliekančios Lietuvos karo akademijos (LKA), veikia 26 valstybinės aukštosios mokyklos. Neskaitant LKA, vienintelis Vilniaus universitetas nėra atlikęs nė vieno Mokslo ir studijų įstatyme numatyto pertvarkos žingsnio.

KT nutarimas nepaneigė pagrindinių reformos principų, sako V.Stundys

Konstitucinio Teismo (KT) nutarimas dėl aukštojo mokslo reformos nepaneigė pagrindinių reformos principų, sako Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto (ŠMKK) pirmininkas Valentinas Stundys.

"Reikia pastebėti, kad nutarimas nekvestionuoja esminių reformos normų, įtvirtintų šitame įstatyme, reformos kryptis nepaneigta. Reikės tikslinti tik tuos straipsnius, kurie susiję su valdymu, galių pasiskirstymu tarp tarybos, rektoriaus, Senato, ir su rotacija susijusių dalykų", - komentuodamas nutarimą ketvirtadienį BNS sakė V.Stundys.

V.Stundys teigia, kad KT nepaneigė nei finansavimo pagal vadinamąjį krepšelio principą, nei universitetų statuso pakeitimo į viešąsias įstaigas: "Šios nuostatos lieka, tiesiog reikės įtvirtinti dažnesnę rotaciją, ir keisti valdymą reglamentuojančius straipsnius ir universitetų statutus".

Seimo ŠMKK vadovas teigė negalintis pasakyti, kaip skubiai teks rengti ir priimti įstatymų pataisas, tuo pačiu tvirtindamas, kad universitetų darbas paskelbus KT nutarimą ir konstatavus tam tikrą teisinį vakuumą nebus paralyžiuotas.

"Rektorius turi savo funkcijas, Senatas - savo, o tarybų funkcijos buvo daugiau susijusios su universitetų plėtra, tad KT nutarimas jokiu būdu nereiškia, kad universitetų darbas stos", - sakė ŠMKK vadovas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Naujais savo pareiškimais Kepenis nustebino net Verygą: tai ne religija, kur gali tikėti ar netikėti perspėja mokytojus ir medikus (357)

Seimo narys, sveikos gyvensenos entuziastas Dainius Kepenis užsimojo ginti darbuotojus,...

Šaltiniai: ES narės dėl vakcinų įsiutusios ant „AstraZeneca“

Europos Sąjunga ir toliau nesutaria su „ AstraZeneca Plc“ po to, kai anglų-švedų vaistų...

Emigrantė buvo priversta grįžti į Lietuvą: sūnų iš Pravieniškių parsivežiau karste (873)

„Aš niekada nepatikėsiu, kad mano sūnus pats prieš save pakėlė ranką – jis buvo pernelyg...

Naujausia COVID-19 statistika: protrūkiai senuose ir naujuose židiniuose įmonėse, vaikų darželiuose (14)

Lietuvoje praėjusią parą koronaviruso infekcija patvirtinta 953 asmenims, mirė 24 ir pasveiko 1370...

Šimonytė: kirpyklos ir mokyklos atsidarys panašiu metu (498)

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė ketvirtadienio rytą Žinių radijo laidoje „Pozicija“...

Laikinai uždarytas vienas prekybos centrų Kaune – baiminamasi, kad stogas neatlaikys sniego (61)

Trečiadienio vakarą prekybos centre „ Molas “ apsipirkti planavę kauniečiai atsimušė į...

Kaip vaikai mokysis po pandemijos? Ekspertų įžvalgos sudėliojo taškus ant i (8)

Kai kurias gyvenimo sritis koronavirusas jau pakeitė visam laikui. Tikėtina, kad viena tokių –...

Už Uspaskicho ir Dragūno pokalbį prieš rinkimus gali būti taikoma administracinė atsakomybė (27)

Darbo partijos lyderio Viktoro Uspaskicho ir žinomo atlikėjo Egidijaus Dragūnas susitikimas prieš...

Karantinas nesutrukdė įgyvendinti svajonę: jauna šeima nedideliame Kėdainių rajono miestelyje atidarė kavinę

Ne visi žmonės skundžiasi, kaip jiems blogai, kaip jų neremia valdžia, kaip jiems nemoka pinigų...