aA
Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius sako, kad Konstitucinio Teismo nutarimas nekelia grėsmės aukštojo mokslo pertvarkai. "Aukštojo mokslo pertvarkai grėsmės aš nematau, tęstinumui visos prielaidos yra", - žurnalistams ketvirtadienį sakė ministras.
Gintaras Steponavičius
Gintaras Steponavičius
© DELFI / Valdas Kopūstas

Jo teigimu, Mokslo ir studijų įstatymo rengėjai vadovavosi nuostata, kad konstitucinės doktrinos taikymas yra paliekamas įstatymų leidėjui.

"Mes matome, kad aukštųjų mokyklų autonomija visam pasaulyje evoliucionuoja ir Didžioji Britanija, Amerika, Skandinavija, Pietryčių Azija jau seniai rektorius renka per išorines tarybas. Išsivysčiusiose šalyse niekam nekyla klausimų, ar čia (išorinės tarybos - BNS) yra intervencija į autonomiją", - kalbėjo G.Steponavičius.

Konstitucinis Teismas ketvirtadienį paskelbė, kad aukštąjį mokslą reformavusio Mokslo ir studijų įstatymo nuostatos tiek dėl universitetų valdymo, tiek dėl studijų finansavimo tvarkos prieštarauja Konstitucijai.

Prieštaraujančiu Konstitucijai pripažintas vienas esminių valstybinių aukštųjų mokyklų organizacinės ir valdymo struktūros pertvarkos elementų - aukštųjų mokyklų savivaldai būdingų valdymo funkcijų perdavimas tarybai, kurią sudarant akademinė bendruomenė neturi lemiamos įtakos.

Teismas nutarė, kad tvarka, kai studentų mokymosi rezultatai vertinami ne po kiekvieno akademinio mokymosi laikotarpio - semestro, o kas dveji metai, irgi prieštarauja Konstitucijai.

G.Steponavičius sakė, kad pagal KT išaiškinimą koreguojant Mokslo ir studijų įstatymą vis tiek bus įtvirtintas aukštųjų mokyklų atvirumas ir atskaitingumas visuomenei.

"Jeigu dėl valdymo pertvarkos sutinkame, kad prieštaravimas Konstitucijai buvo, tai jokiu būdu nereiškia iš mano, Vyriausybės ar iš Seimo politikų pusės, kad mes ir toliau norėtume matyti universitetus uždarus, neatskaitingus visuomenei, nepersitvarkančius ir ne visada efektyviai naudojančius šimtus milijonų mokesčių mokėtojų pinigų", - sakė ministras.

"Dėl valdymo dalies mes ieškosime būdų, kaip atskaitomybė visuomenei, kaip atvirumas visuomenei ir sąveika su visuomene būtų naujajame pakoreguotame Mokslo ir studijų įstatyme įtvirtinta", - teigė jis.

"Kalbant apie finansavimo dalį, kuri buvo aukštojo mokslo pertvarkos ašis, galiu pasidžiaugti, kad krepšelio sistema nėra kvestionuojama, o korektyvos dėl rotacijos - jos bet kokiu atveju buvo planuojamos daryti, ir sulaukus Konstitucinio Teismo išaiškinimo mes subūrę ekspertų grupę tai padarysime", - sakė G.Steponavičius.

Nors ministras sakė gerbiantis KT nuomonę, kartu suabejojo dalies jo atstovų objektyvumu.

"Juo keisčiau atrodo ir mano apgailestavimą kelia aplinkybė, kad iš esmės ir devynių teisėjų septyni yra darbo santykiai susiję su vienu universitetu, kuris dėl nenoro spręsti vienų ar kitų nomenklatūrinių įsisenėjusių problemų nenori persitvarkyti", - pastebėjo ministras.

G.Steponavičius taip pat pabrėžė kaip ministras jaučiantis atsakomybę pabaigti pradėtus darbus.

"Tam, kad, pavyzdžiui, senajame Alma Mater Vilniaus universitete, šiais metais gavusiam 20 mln. daugiau lėšų, tie pinigai ateitų iki eilinio dėstytojo, kaip tai yra įvykę, tarkime, Kauno technologijos universitete, Vytauto Didžiojo universitete, kur dėstytojų atlyginimai yra 4 tūkst. ir daugiau. O universitetas, kuris kontraktavo 700 mln. litų iš Europos Sąjungos struktūrinių lėšų, nesugeba įvykdyti savo vidinių pertvarkų, ir padaryti taip, kad geriausi dėstytojai uždirbtų ir turėtų motyvaciją pritraukti geriausius studentus ir rodyti geriausius rezultatus", - reformai prieštaravusį Vilniaus universitetą su kitomis aukštosiomis mokyklomis lyginimo ministras.

Mokslo ir studijų įstatymas numatė, kad iki 2011 metų pabaigos visiems universitetams ir kolegijoms turi pradėti vadovauti pagal naują tvarką išrinkti rektoriai. Pagal ją, rektorių renka nebe universiteto Senatas, o išorinė universiteto taryba, sudaryta iš švietimo ir mokslo ministro bei akademinės bendruomenės paskirtų narių.

Pasak Švietimo ir mokslo ministerijos, naujus statutus turi 25 aukštosios mokyklos: 12 universitetų ir visos 13 kolegijų.

Pagal naująją tvarką rektorius jau išsirinko Mykolo Romerio, Vytauto Didžiojo, Sveikatos mokslų, Vilniaus Gedimino technikos, Kauno technologijos, Aleksandro Stulginskio, Klaipėdos universitetai, Lietuvos muzikos ir teatro akademija, taip pat šešios kolegijos.

Šiuo metu Lietuvoje, neskaitant specifinę funkciją atliekančios Lietuvos karo akademijos (LKA), veikia 26 valstybinės aukštosios mokyklos. Neskaitant LKA, vienintelis Vilniaus universitetas nėra atlikęs nė vieno Mokslo ir studijų įstatyme numatyto pertvarkos žingsnio.

KT nutarimas nepaneigė pagrindinių reformos principų, sako V.Stundys

Konstitucinio Teismo (KT) nutarimas dėl aukštojo mokslo reformos nepaneigė pagrindinių reformos principų, sako Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto (ŠMKK) pirmininkas Valentinas Stundys.

"Reikia pastebėti, kad nutarimas nekvestionuoja esminių reformos normų, įtvirtintų šitame įstatyme, reformos kryptis nepaneigta. Reikės tikslinti tik tuos straipsnius, kurie susiję su valdymu, galių pasiskirstymu tarp tarybos, rektoriaus, Senato, ir su rotacija susijusių dalykų", - komentuodamas nutarimą ketvirtadienį BNS sakė V.Stundys.

V.Stundys teigia, kad KT nepaneigė nei finansavimo pagal vadinamąjį krepšelio principą, nei universitetų statuso pakeitimo į viešąsias įstaigas: "Šios nuostatos lieka, tiesiog reikės įtvirtinti dažnesnę rotaciją, ir keisti valdymą reglamentuojančius straipsnius ir universitetų statutus".

Seimo ŠMKK vadovas teigė negalintis pasakyti, kaip skubiai teks rengti ir priimti įstatymų pataisas, tuo pačiu tvirtindamas, kad universitetų darbas paskelbus KT nutarimą ir konstatavus tam tikrą teisinį vakuumą nebus paralyžiuotas.

"Rektorius turi savo funkcijas, Senatas - savo, o tarybų funkcijos buvo daugiau susijusios su universitetų plėtra, tad KT nutarimas jokiu būdu nereiškia, kad universitetų darbas stos", - sakė ŠMKK vadovas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Ekspertas: jei Rusija apsisprendžia, tai klausimas ne mėnesių, o savaičių (109)

Praėjusią savaitę vyko ne vienas pokalbis tarp Vakarų ir Rusijos. Nepaisant to, Jungtinės...

Rusijos dujų tranzito planas neleidžia Europai atsikvėpti (2)

Rusija išlaiko įtampą Europos gamtinių dujų rinkoje, nes iš šalies preliminarių vasario...

Į Lietuvą atkeliauja nauja vakcina nuo COVID-19: dėl savo išskirtinumo daliai žmonių ji bus priimtinesnė

Jau šių metų vasario antroje pusėje Lietuvoje nuo koronaviruso bus galima skiepytis nebe...

Baltieji rūmai: Rusija gali pulti Ukrainą bet kuriuo metu (210)

Baltieji rūmai antradienį pareiškė, kad Rusija yra užsimojusi surengti karinį puolimą prieš...

D+Roma Macijauskaitė

„Mantinga“ generalinis direktorius – apie tai, kokia ateitis laukia įmonės darbuotojų ir kuo Marijampolė nėra prastesnė už Vilnių (1)

Jau dvejus metus prie duonos, užkandžių ir šaldytų gaminių bendrovės „ Mantinga “ vairo...

Pasiruoškite įvykiui danguje: šiąnakt pro Žemę praskries milžiniškas asteroidas; paskelbta, kur galima stebėti gyvai (12)

Jau šiandien pro Žemę saugiu atstumu praskries asteroidas 1994 PC1, o jo priartėjimą bus galima...

D+Agnė Keizikienė

Po aistringų naktų ginekologams iš intymių vietų tenka traukti ir dešras, ir vynuoges: gydytoja papasakojo apie dažniausias traumas sekso metu

Įsivaizduokite – aistringas vakaras, jūs ir jis, žvakių šviesa, jis nubloškia jus ant lovos,...

Infliacija stebina: tai buvo sparčiausias kainų augimas nuo tų laikų, kai įvestas litas (8)

Pirmaisiais Nepriklausomybės metais infliacija Lietuvoje buvo kosminė. Ji siekė ir tūkstantį...

D+Edmundas Jakilaitis

Geniali operacija, kuri padėjo Lietuvai „atvaduoti“ Klaipėdos kraštą (1)

Šįkart pokalbyje „Apie karybą“ žurnalistas Edmundas Jakialitis su Vilniaus universiteto karo...