Magistro diplomas Lietuvos darbo rinkoje tampa nebereikalingas. Tokią tendenciją stebi ir akademinės visuomenės, ir Darbo biržos atstovai.
© A.Stackevič nuotr.

Galima priežastis esą tokia: įgyti šią, aukštesnę už bakalauro, pakopą kainuoja nemažus pinigus, o įsidarbinant magistro diplomas pranašumu būna toli gražu ne visada.

Darbininkiškos profesijos – bene dažniausiai mirgančios Darbo biržos sąrašuose. Ir tarp ieškančių darbo, ir tarp siūlančių. Ir tik kas penkta laisva vieta yra specialistams, kuriems būtinas aukštasis išsilavinimas.

Bet darbuotojo konkrečiai su magistro ar daktaro laipsniu darbdaviams esą reikia, palyginti, retai. Dažniausiai pakanka bakalauro studijų, išskyrus specifinius darbus, siauras verslo sritis.

Cheminių medžiagų vertinimu ir konsultacijomis užsiimančios įmonės vadovo teigimu, jų darbuotojai turi turėti bent magistro diplomą. Esą tokie reikalavimai, dalyvaujant konkursuose, be to, tokių darbuotojų nori įmonės paslaugas perkantys užsakovai.

„Magistrantūros studijos suteikia darbuotojui platesnį požiūrį į visą darbą, į jo atsakomybę. Jis gali priimti sprendimus ir įvertinti tų sprendimų poveikį“, – tvirtina UAB „Aplinkos vadyba“ direktorius Nerijus Dilba.

Darbo biržos teigimu, ieškančiajam darbo magistro laipsnis gelbėja tada, kai darbdavys turi iš ko rinktis. Bet jeigu tam tikros profesijos žmonių labai trūksta, tai jokio skirtumo, kiek ir kokių diplomų pretendentai turi – graibstomi visi.

„Jeigu pasižiūrėtume į laisvų darbo vietų skelbimus, tai darbdaviai aiškiai neįvardina reikalavimo turėti magistro ar bakalauro studijų diplomą. Jie daugiau akcentuoja patirtį. Asmeninės savybės yra svarbios ir galbūt papildomos kompetencijos“, – sako Darbo biržos Darbo išteklių skyriaus vedėja Inga Liubertė.

Statistika rodo, kad krimsti tolesnius mokslus po pagrindinių studijų pasiryžta ne kiekvienas. Mat neretas skaičiuoja, ar triūsas dėl magistro diplomo tikrai atsipirks. Studijos, teigiama, gali atsieiti ir 15 tūkst. litų.

Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro duomenimis, priimtųjų į magistrantūros studijas skaičius piką buvo pasiekęs 2008-aisiais, bet jau 2009-aisiais smuko trečdaliu ir kasmet po truputį toliau mažėja.

„Situacija rinkoje yra tokia, kad ypač verslui nereikia diplomo kaip fakto. Reikia tam tikrų kompetencijų, gebėjimų, žinių. Iš tikrųjų pageidavimų [studijuoti] tradicinėse magistratūros studijose skaičius mažėja. Tačiau, kita vertus, populiarėja kitos magistrantūros, taip vadinkim, evoliucijos technikos“, – teigia M. Romerio universiteto plėtros prorektoriaus pavaduotojas Šarūnas Sakalauskas.

Šiame universitete esą populiarūs dvigubi diplomai su užsienio aukštosiomis. Bet apskritai rinkoje labai pageidautini įvairūs mokymai ir kursai, kur reikiamų žinių darbuotojai gautų per porą mėnesių, o ne per porą metų. Tad prognozuojama, kad būtent toks poreikis ateityje keis magistro studijas ir jos taps labiau panašios į reikiamas verslui. Tiesa, magistro diplomas pliusu esą ir toliau išliks valdiškoje tarnyboje ir dalyje privačių sektorių.

www.lrt.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Indrė Makaraitytė. Kodėl Matijošaitis gali ramiai varyti poršu?

Yra žmogus Lietuvoje, kuriam leidžiama būti turtingam. Netgi labai turtingam.

Kepenio pareiškimai atvėrė skaudžią žaizdą: partizanai išžudė stribus ar paprastus sodiečius? (437)

Seimo narys Dainius Kepenis , prabilęs, kad jo bičiulio Jurgio Lebriko šeimą išžudė partizanai...

Urbšys turės atsiprašyti įžeistų moterų (6)

Abejonę dėl to, ar tinkama Seimo narei Viktorijai Čmilytei-Nielsen, kuri yra nėščia, teikti...

Tyrimas patvirtino: atotrūkis nuo Estijos jau nebejuokingas (385)

Pagal ekonomikos augimą Lietuvą jau lenkia ne tik Estija , bet ir Latvija . Be to, nors visų...

Popiežius Pranciškus kitąmet lankysis Lietuvoje (47)

Popiežius Pranciškus kitąmet rudenį lankysis Lietuvoje, BNS trečiadienį patvirtino Prezidentūra.

Per plauką nuo tragedijos: nuo bėgių galėjo nuvažiuoti traukiniai papildyta „Lietuvos geležinkelių“ komentaru (7)

Antradienio vakarą, apie 21.57 val., Kėdainių rajone esančioje Pelėdnagių seniūnijoje,...

Verygos kėdėje sėdėjęs Andriukaitis pakomentavo ministro veiksmus (17)

Šiuo metu sveikatos apsaugos ministerijos ir jos vadovo Aurelijaus Verygos veiksmai stebimi pro...

Garsus kalinys siautėjo Lukiškėse: įžeistiems pareigūnams trūko kantrybė (21)

Kalėjime – nuolat siautėjantis ir pareigūnus įžeidinėjantis kalinys, o teisme – gailesčio...

Skelbiama apie aptiktą Argentinos povandeninį laivą atnaujinta 13.00 (41)

Dingusio Argentinos povandeninio laivo paieškose – kritinis laikas, mat oro belikę tik vienai...

Skubiai pakeista egzamino tvarka sukėlė tikrą šoką: to nėra buvę nė vienoje šalyje (248)

Naujausi ministerijos potvarkiai privertė ne juokais sunerimti specialistus – jie tikina, kad tokio...