Net 11 proc. penktų klasių mokinių per mėnesį vartojo tiek alkoholio, kad apsvaigo. Seime apklausos duomenis paviešinęs Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys Jonas Varkalys sakė, kad septintoje klasėje tokių vaikų buvo 23 proc., devintokų dalis siekė 60 proc.
Alkoholis
© Shutterstock

„Tai - problema, ir jos nespręsdami negalime tikėtis darnių, tvarkingų ir blaivių šeimų ateityje“, - pabrėžė parlamentaras.

Alkoholio prieinamumo mažinimas - amžiaus, nuo kada galima pirkti svaigalus, jų įsigijimo laiko ir akcizų ribojimas - J. Varkaliui atrodo veiksmingos priemonės, tačiau jos mažina tik pasiūlą.

„Blaivumo bus daugiau, jei mažės paklausa“, - įsitikinęs Seimo narys. Tačiau realybė tokia, kad „šiandien, statistiniais duomenimis, turime 2,8 mln. gyventojų, kurie suvartoja 25,3 mln. dekalitrų alaus“.

Priverstinio gydymo ar kitų prievartinių priemonių negana, kad būtų išspręsta nesaikingo alkoholio vartojimo problema. Tam reikia didžiulio švietėjiško darbo.

J. Varkalys Seime yra siūlęs įgyvendinti bandomąjį priklausomybių prevencijos ir mažinimo projektą Lietuvoje. „Pasiūlymas buvo atmestas. Bet labai džiaugiuosi, kad Plungės rajono savivaldybė taryboje patvirtino šią programą ir rado galimybę iš savo lėšų ją vykdyti“, - kalbėjo parlamentaras.

Pasak jo, programa - nuo vaikų švietimo darželiuose ir mokyklose iki priklausomų asmenų reintegracijos į visuomenę, darbo rinką.

„Manau, tokie veiksmai, kurių imasi konkrečios savivaldybės, įstaigos, įmonės, organizacijos, stiprina mūsų šeimas ir padeda kurti emociškai tvirtus mūsų ateities visuomenės piliečius“, - spaudos konferencijoje, skirtoje pristatyti tarptautinę konferenciją „Rūpestis dėl ateities visuomenės: demografija ir šeimos politika Baltijos ir Vidurio Europos šalyse“ sakė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys.

ELTA primena, kad 2016 m. šalies mažmeninėje prekyboje ir maitinimo įmonėse parduota 3,4 mln. dekalitrų spiritinių alkoholinių gėrimų (degtinės, viskio, brendžio ir pan.), arba 199 tūkst. dekalitrų (5,5 proc.) mažiau nei 2015 m., vyno ir fermentuotų gėrimų - 5,2 mln. dekalitrų, 628 tūkst. dekalitrų (10,9 proc.) mažiau.

Kaip ir kasmet, daugiausia parduota alaus 25,3 mln. dekalitrų, arba 1,5 mln. dekalitrų (5,6 proc.) mažiau nei 2015 m., skelbė Statistikos departamentas.

Jo duomenimis, kaimo vietovių mažų parduotuvių didžiąją apyvartos dalį sudarė prekyba alkoholiniais gėrimais. 2016 m. mažose (1-3 darbuotojai) parduotuvėse ji siekė beveik 37 proc., kai kuriose kaimo parduotuvėse - 76 proc.

Alkoholinių gėrimų mažmeninės kainos 2016 m., palyginti su 2015 m., padidėjo 2,2 proc. Labiausiai pabrango viskis - 7,1 proc., vaisių ar uogų vynas - 4,4, trauktinės - 3,9, Lietuvoje pagaminta degtinė - 2,9, vermutas - 2,3, alus - 1,8 proc. Alkoholinių gėrimų kainų didėjimą lėmė nuo 2016 m. kovo 1 d. pradėtas taikyti didesnis akcizo tarifas.

2016 m. buvo pagaminta 1,09 mln. dekalitrų spiritinių alkoholinių gėrimų (5,8 proc.) mažiau nei 2015 m., 5,3 mln. dekalitrų fermentuotų gėrimų (7,9 proc.) daugiau nei 2015 m. Vynuogių vyno ir vermuto 2016 m. pagaminta 0,5 mln. dekalitrų, arba 9,9 proc. daugiau nei 2015 m., daugiausia pagaminta alaus - 30 mln. dekalitrų, jo gamyba per metus sumažėjo 3,5 proc.

2016 m., palyginti su 2015 m., labiausiai išaugo alaus importas ir eksportas - atitinkamai 8,9 ir 11,6 proc. Spiritinių gėrimų importas sumažėjo 6,1 proc., eksportas padidėjo 9,9 proc., vyno importas padidėjo 0,1, eksportas sumažėjo 2,4 proc., fermentuotų gėrimų importas sumažėjo 40,7, eksportas padidėjo 5,4 proc.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šunų pjautynės Pirėjuje: nešvarūs žaidimai, užsikirtę teisėjų švilpukai ir su apsauga išlydėtas Jasikevičius (2)

Nešvarios provokacijos ir įžeidinėjimai, techninės pražangos, padėties nekontroliuojantys...

Legendinis Alfonsas Penikas – atvirai apie meilės istorijas, skandalus ir didžiausias gyvenimo klaidas (18)

Pastaruoju metu apie žinomą muzikantą bei vaikų grupės „Pop-šou“ vadovą Alfonsą Peniką...

Miestas, kur sukurtas „Novičiok“: net čia patekti norintiems rusams reikia FSB leidimo (102)

Britų laikraštis „The Times“ įvardijo vietovę, kurioje, remiantis gautais duomenimis, buvo...

Gydytojas apie populiarų tyrimą Lietuvoje: jis atliekamas be reikalo – visų pacientų rezultatai ir taip žinomi (24)

Šeimos gydytojas Valerijus Morozovas pastebi, kad pavasarį daug žmonių kreipiasi dėl...

Ieško buhalterės be mažų vaikų: pasipiktinusių laukė keistas paaiškinimas (174)

Ieškoma buhalterė-apskaitininkė-kasininkė be mažamečių vaikų. Tokį Klaipėdos bendrovės...

Palangos paplūdimiams gydyti – naujas planas (1)

Palangai paskelbus ekstremalią situaciją centrinio paplūdimio atkarpoje nuo Palangos jūros tilto...

Sandra Vilimaitė. Apie tuos, kurie ryte eina į bažnyčią, o vakare rodo bobai jos vietą (89)

Kartą įkėliau į feisbuką nuotrauką iš McDonaldo , valgiau ten.

Plyname lauke pastatė šiltnamius ir per metus atsistojo ant kojų (55)

Jeigu jums kada teko gėrėtis Druskininkų Karolio Dineikos sveikatingumo parko gėlynais, tai...

Emocingos veteranų kalbos įkvėpti graikai Kaune dovanų nesitiki žiniasklaida stebisi Jasikevičiaus talentu, supranta jo priekaištus teisėjams (28)

Eurolygos ketvirtfinalio serijos pirmajame mače Kauno „Žalgiriui“ pralaimėjęs Pirėjo „...

Šonai aplamdyti, bet žalgiriečiai žada atsakymą su dviguba agresija ir energija specialiai Krepšinis.lt iš Pirėjo (68)

Po Eurolygos antrųjų ketvirtfinalio rungtynių Pirėjuje, kuriose „Žalgiris“ šeimininkams...