Net 11 proc. penktų klasių mokinių per mėnesį vartojo tiek alkoholio, kad apsvaigo. Seime apklausos duomenis paviešinęs Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys Jonas Varkalys sakė, kad septintoje klasėje tokių vaikų buvo 23 proc., devintokų dalis siekė 60 proc.
Alkoholis
© Shutterstock

„Tai - problema, ir jos nespręsdami negalime tikėtis darnių, tvarkingų ir blaivių šeimų ateityje“, - pabrėžė parlamentaras.

Alkoholio prieinamumo mažinimas - amžiaus, nuo kada galima pirkti svaigalus, jų įsigijimo laiko ir akcizų ribojimas - J. Varkaliui atrodo veiksmingos priemonės, tačiau jos mažina tik pasiūlą.

„Blaivumo bus daugiau, jei mažės paklausa“, - įsitikinęs Seimo narys. Tačiau realybė tokia, kad „šiandien, statistiniais duomenimis, turime 2,8 mln. gyventojų, kurie suvartoja 25,3 mln. dekalitrų alaus“.

Priverstinio gydymo ar kitų prievartinių priemonių negana, kad būtų išspręsta nesaikingo alkoholio vartojimo problema. Tam reikia didžiulio švietėjiško darbo.

J. Varkalys Seime yra siūlęs įgyvendinti bandomąjį priklausomybių prevencijos ir mažinimo projektą Lietuvoje. „Pasiūlymas buvo atmestas. Bet labai džiaugiuosi, kad Plungės rajono savivaldybė taryboje patvirtino šią programą ir rado galimybę iš savo lėšų ją vykdyti“, - kalbėjo parlamentaras.

Pasak jo, programa - nuo vaikų švietimo darželiuose ir mokyklose iki priklausomų asmenų reintegracijos į visuomenę, darbo rinką.

„Manau, tokie veiksmai, kurių imasi konkrečios savivaldybės, įstaigos, įmonės, organizacijos, stiprina mūsų šeimas ir padeda kurti emociškai tvirtus mūsų ateities visuomenės piliečius“, - spaudos konferencijoje, skirtoje pristatyti tarptautinę konferenciją „Rūpestis dėl ateities visuomenės: demografija ir šeimos politika Baltijos ir Vidurio Europos šalyse“ sakė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys.

ELTA primena, kad 2016 m. šalies mažmeninėje prekyboje ir maitinimo įmonėse parduota 3,4 mln. dekalitrų spiritinių alkoholinių gėrimų (degtinės, viskio, brendžio ir pan.), arba 199 tūkst. dekalitrų (5,5 proc.) mažiau nei 2015 m., vyno ir fermentuotų gėrimų - 5,2 mln. dekalitrų, 628 tūkst. dekalitrų (10,9 proc.) mažiau.

Kaip ir kasmet, daugiausia parduota alaus 25,3 mln. dekalitrų, arba 1,5 mln. dekalitrų (5,6 proc.) mažiau nei 2015 m., skelbė Statistikos departamentas.

Jo duomenimis, kaimo vietovių mažų parduotuvių didžiąją apyvartos dalį sudarė prekyba alkoholiniais gėrimais. 2016 m. mažose (1-3 darbuotojai) parduotuvėse ji siekė beveik 37 proc., kai kuriose kaimo parduotuvėse - 76 proc.

Alkoholinių gėrimų mažmeninės kainos 2016 m., palyginti su 2015 m., padidėjo 2,2 proc. Labiausiai pabrango viskis - 7,1 proc., vaisių ar uogų vynas - 4,4, trauktinės - 3,9, Lietuvoje pagaminta degtinė - 2,9, vermutas - 2,3, alus - 1,8 proc. Alkoholinių gėrimų kainų didėjimą lėmė nuo 2016 m. kovo 1 d. pradėtas taikyti didesnis akcizo tarifas.

2016 m. buvo pagaminta 1,09 mln. dekalitrų spiritinių alkoholinių gėrimų (5,8 proc.) mažiau nei 2015 m., 5,3 mln. dekalitrų fermentuotų gėrimų (7,9 proc.) daugiau nei 2015 m. Vynuogių vyno ir vermuto 2016 m. pagaminta 0,5 mln. dekalitrų, arba 9,9 proc. daugiau nei 2015 m., daugiausia pagaminta alaus - 30 mln. dekalitrų, jo gamyba per metus sumažėjo 3,5 proc.

2016 m., palyginti su 2015 m., labiausiai išaugo alaus importas ir eksportas - atitinkamai 8,9 ir 11,6 proc. Spiritinių gėrimų importas sumažėjo 6,1 proc., eksportas padidėjo 9,9 proc., vyno importas padidėjo 0,1, eksportas sumažėjo 2,4 proc., fermentuotų gėrimų importas sumažėjo 40,7, eksportas padidėjo 5,4 proc.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rugsėjis atnešė nemalonių naujienų: tėveliai supažindinti su nauju kainoraščiu (32)

Artėjantis rugsėjis patuštins ne tik tų tėvelių, kurių atžalos jau eina į mokyklą, kišenes....

Gedintis tėvas po kraupios avarijos: nusipirkęs naują „Toyota“ tokios baigties nesitikėjau (250)

„Lekiam namo“, – tokia žinute savo socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo Virginijus...

Ingrida Kazlauskaitė po žinios apie tai, kad JAV penkeriems metams įkalintas Aaronas Perezas: turėtume pasistengti suprasti jį ir nesmerkti (11)

Milijonieriumi mūsų šalyje pristatydavęs Aaronas Perezas greitai įsiliejo į šou pasaulį ir...

Nenustebkite, jei už paslaugas ligoninėje paprašys susimokėti (58)

Jeigu medikų pagalbos prireikė savaitgalį ar šventinę dieną, tačiau ta pagalba nėra skubi,...

Mistinis Kelių direkcijos pirkinys už daugiau nei 100 tūkst. eurų, apie kurį ji nedaugžodžiauja (61)

Itin išmani vairuotojų įspėjimo apie laukinius gyvūnus sistema kelyje Rokiškis–Panevėžys...

Net 5,6 tūkst. gyventojų iš „Sodros“ sulaukė nemalonių žinių: pasitikrinkite savo paskyras (94)

„Sodra“ 5,6 tūkst. gyventojų išsiuntė priminimus, jog jiems gali tekti sumokėti privalomojo...

Artėja spanguoliavimo sezonas: kur uogauti ir kokio derliaus laukti

Vasariškiems orams ir pramogoms traukiantis, prasideda kiti malonumai – rudens derliaus rinkimas....

Lietuviai parodė, kaip vos per tris dienas seną šulinį pavertė kiemo puošmena (9)

Sodybose arba individualių namų kiemuose iki šiol dar galima aptikti šulinių, kurie anksčiau...

Netikėtai mirusį dėdę palaidojo kaimynas: sukrėsti giminaičiai siekia išsikasti jį atgal (143)

Apie dėdės mirtį sužinojome tik tada, kai jis buvo palaidotas, pasakoja ukmergiškė Milda...

Mokytojams skirta informacija šokiravo žmogaus teisių gynėjus: užkliuvo ir masturbacijos, ir homoseksualumo temos (137)

Žmogaus teisių organizacijų koalicija, vienijanti aštuonias Lietuvoje veikiančias nevyriausybines...