aA
Rusijos ambasados Lietuvoje elgesys – įžeidūs komentarai apie partizanų vadą Adolfą Ramanauską-Vanagą ir sovietinės okupacijos neigimą, regis, išvedė iš kantrybės Vilnių. Rusijos ambasadoriui Aleksandrui Udalcovui leista suprasti, kad jam jau gali tekti pagalvoti apie naujas pareigas.
Antrojo Pasaulinio karo aukų pagerbimo ceremonija, Rusijos ambasadorius A. Udalcovas prie paminklo Lietuvos partizanams
© DELFI / Andrius Ufartas

Pastarosiomis savaitėmis tarp Lietuvos ir Rusijos dar labiau kaistanti diplomatinė įtampa, regis, pasiekė aukščiausią tašką.

Po to, kai praėjusią savaitę Rusijos URM atstovė Marija Zacharova savo pareiškime ne tik metė kaltinimus A. Ramanausko-Vanago vadovaujamiems partizanams, kurių rankos esą suteptos nekaltų žmonių krauju ir ėmėsi grasinimų, į tokį Rusijos išpuolį reagavo Lietuvos vadovai, o tūkstančiai eilinių lietuvių palydėjo partizanų vadą į paskutiniąją kelionę Antakalnio kapinėse.

Lietuvos URM sureagavo į Kremliaus veiksmus: Rusijos ambasadoriui gali tekti krautis lagaminus
© DELFI / Domantas Pipas

Į URM iškviestam Rusijos ambasadoriui Lietuvoje A. Udalcovui buvo pareikštas griežtas protestas. Tačiau Rusijos pusė, regis, nė neketino sustoti. Jau kitą dieną po A. Udalcovo vizito URM, Rusijos ambasados feisbuko paskyroje buvo išplatintas ir pačiam ambasadoriui priskiriamas pareiškimas, kuriame papilta nauja melo dozė apie A. Ramanauską-Vanagą.

„Susidūrėme su tiksliniu oficialaus Vilniaus keliu iškraipyti Antrojo pasaulinio karo rezultatus, jie remiasi nuolatiniais bandymais sulyginti Raudonosios armijos karių, kurie aukojo savo gyvybes už Lietuvos išlaisvinimą nuo vokiečių fašistų įsibrovėlių, veiksmus su sovietine okupacija“, – pabrėžiama Rusijos ambasados pranešime.

Jame toliau kartojama melaginga istorija apie tai, kad pats A. Ramanauskas-Vanagas esą buvo „prisidėjęs prie civilių, moterų ir vaikų, taip pat žydų žūties“, o tai neva „patvirtina daugybė įrodymų“.

Nei šių įrodymų, kurie paremti melagingais KGB išsigalvojimais, nei kitų šmeižikiškus teiginius pagrindžiančių faktų nepateikiama. Be to, Rusijos ambasada pakartojo nepripažįstanti termino „sovietinė okupacija“ 1940-ųjų Lietuvos atžvilgiu. Iš pradžių į tokios Kremliaus linijos pakartojimą Lietuvos URM reagavo griežtu pareiškimu.

Lietuvos URM sureagavo į Kremliaus veiksmus: Rusijos ambasadoriui gali tekti krautis lagaminus
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Rusijos pusė visais lygiais nuosekliai skleidžia dezinformaciją apie pasipriešinimo okupacijai dalyvius, neigia patį okupacijos bei kitų sovietinių nusikaltimų prieš Lietuvą ir jos žmones faktą.
Tokiu būdu Rusija ne pirmą kartą bando paneigti 1991 m. liepos 29 d. pasirašytoje dvišalėje sutartyje „Dėl tarpvalstybinių santykių pagrindų“ numatytus pamatinius principus ir nuostatas.

Lietuvos URM nemato prasmės tęsti polemiką su Rusijos ambasada šiuo klausimu, tačiau aktyviai tęs informacinę kampaniją, skirtą objektyvių faktų, susijusių su A. Ramanausko-Vanago asmenybe ir Lietuvos sovietine okupacija, viešinimui“, – teigiama URM Informacijos stebėjimo ir žiniasklaidos skyriaus pranešime.

Tačiau ketvirtadienį Lietuvos Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pripažino, kad Vilnius informacine kampanija neapsiribos.

Lietuva ambasadoriui rodo duris

„Man sunku įsivaizduoti, kaip ambasadorius ateityje įsivaizduoja savo darbą ir bendradarbiavimą su Lietuvos institucijomis“, – DELFI pridūrė L. Linkevičiaus. Diplomatinėje kalboje toks Užsienio reikalų ministro pareiškimas reiškia, kad ambasadorius bus visiškai ignoruojamas ir negalės dirbti savo darbo.

Kitaip sakant, A. Udalcovas nėra skelbiamas persona non grata – nepageidaujamu Lietuvoje, tačiau sudaromos visos sąlygos, kad jis negalėtų dirbti ir pats pasiprašytų būti atšauktas iš Vilniaus į Maskvą. L. Linkevičiaus teigimu, Rusijos pusė gali kaltinti tik save.

„Diplomatiškai ambasadoriaus išsiuntimas – bemaž vienas žingsnis prieš diplomatinių santykių nutraukimą. Nemanau, kad Lietuva eskaluos situaciją. Bet izoliacija ir nekvietimai į renginius bei oficialius susitikimus yra labai geras ženklas apriboti ir iš dalies pažeminti ambasadorių“, – teigė politologas Tomas Janeliūnas.

Lietuvos URM sureagavo į Kremliaus veiksmus: Rusijos ambasadoriui gali tekti krautis lagaminus
© Lietuvos URM nuotr.

„Po to, ką matome, po susitikimų su ambasadoriumi, tenka prieiti išvados, kad Rusija nutarė didinti įtampą bei konfrontaciją, visiškai negirdi mūsų žinios, nepaiso faktų, painiojasi savo pačių vertinimuose, prisimenant, kad buvo pagerbti laisvės kovotojai kapinėse“, – DELFI teigė L. Linkevičius, priminęs, kad pats A. Udalcovas 2017 metų gegužės 8-ąją – Antrojo pasaulinio karo pabaigos Europoje dieną padėjo gėlių vainiką ant monumento žuvusiems už Lietuvos laisvę.

Skulptoriaus Kazio Venclovos sukurtas ir 2015 metais atidengtas paminklas skirtas visų Lietuvos karių, kurie žuvo partizaninio karo metais, tremtyse, kalėjimuose ir kurių palaidojimo vieta nėra žinoma, atminimui. Užrašas ant jo skelbia: „Žuvusiems už Tėvynę. Jų kapai žinomi Dievui.“

Karių kapams skirtame sklype suprojektuotos ir kapavietės, kur galės būti laidojami kariai, žuvę eidami tarnybą, taip pat generolai, kariuomenės vadai, krašto apsaugos ministrai. A. Udalcovas ne tik padėjo vainiką, bet ir pagarbiai nusilenkė prieš paminklą, kuris pirmiausia skirtas prieš Sovietų Sąjungą kovojusiems Lietuvos kariams ir partizanams. 1957 metais po žiaurių kankinimų nužudytam ir Našlaičių kapinėse bevardžiame kape palaidotam A. Ramanauskui-Vanagui po mirties suteiktas brigados generolo laipsnis.Iniciatyva DEMASKUOK.LT vienija žiniasklaidą, visuomenę ir valstybę, siekiant atskleisti dezinformaciją, kuri vis dažniau platinama naujienų portaluose ir socialiniuose tinkluose.

Pastebėjai dezinformaciją? Nelik abejingas!

Pranešk
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dėl 100 tūkst. ryžosi ekstremaliam eksperimentui: žmogaus protui tai per žiaurus išbandymas haliucinuoti pradėjo jau 3 parą (22)

Richas Alati tegalvojo apie šešiaženklę sumą. Kad ją laimėtų, jam tereikėjo ištverti 30...

Pagrindinis priekaištas Skverneliui: ką jo vietoje darė Grybauskaitė (216)

Į prezidentus kandidatuojantis Saulius Skvernelis teigė nematąs priežasčių, kodėl turėtų...

(Ne)Grįžtu. Apie tradicijas mirusįjį šarvoti lovoje ir emigracijoje palaidotus lietuvius (22)

Kai kurie nė neketina grįžti iš emigracijos, kiti apie tai svajoja dešimtmetį, o dar kiti...

Lietuviai aplankė Čingischano tėvynę: nuolat žudęs, prievartavęs ir plėšęs kitas tautas, šiandien jis vis tiek garbinamas (83)

Mongolija savo didžiūnų išmintį šiandien gerbia kur kas labiau, nei jų užkariavimus. Šalyje...

Kaltinimų dėl neva išsigalvoto neįgalumo sulaukusi Antonovienė pratrūko: tik retas žino, kokią kainą moku už sportą (53)

„Mafijos tėvu“ vadinamo Vido Antonovo žmona Rima neseniai ir vėl atsidūrė dėmesio centre....

Miestietis laimingas pabėgęs į ekologišką vienkiemį, kuriam valdininkai net nesuteikia adreso (1)

Jei kadaise kauniečiui Tomui Didžiuliui kas būtų pasakęs, kad jis, tikras miesto vaikas, augęs...

Atleisk ir pamiršk: kaip išsilaisvinti iš pykčio, pagiežos ir skausmo

Būti visada nuolankiam, priimti viską, kaip yra, ir laukti, kol likimas visas problemas išspręs...

„Nevėžio“ stratego apmaudas ir saviškių neatpažinęs Šaras: kai kurie nebūtų patekę net į dublerius (2)

Nuožmi kova iki paskutinių lemiamo ketvirčio sekundžių ir dramatiška Kauno „Žalgirio“...

Lietuvis per mėnesį uždirba 4 tūkst. eurų: jo išskirtinis talentas stebina pasaulį (79)

„Mes pradėjom nuo nekilnojamojo turto, o dabar jau esame gana gerai įsitvirtinę ir tarptautinio...

Marietje Schaake. Ar patikėsite „Facebook“ interneto kontrolę?

Praėjusių metų balandį, kai 34 technologijų kompanijos paskelbė dalyvaujančios...