aA
Kuo susijusi Lietuvos prezidentė su grybeliu, nelegaliai rodomais serialais ir tariamai stebuklingais vaistais? Kremliaus propagandiniuose tinklapiuose į šį, regis, absurdišką klausimą galima rasti ne tik atsakymą, bet ir aptikti gudrią ir pavojingą loginę seką.
Dalia Grybauskaitė, Vladimiras Putinas
Dalia Grybauskaitė, Vladimiras Putinas
© DELFI montažas

Į DELFI redakciją kreipėsi skaitytoja, prašydama patikrinti vieną rusišką tinklapį, kuriame galima žiūrėti serialus. Tiesa, tai nėra legalus produkcijos rodymas, tačiau tokių tinklapių – ne vienas ir ne du, ir ne paslaptis, kad jais naudojasi milijonai vartotojų pasaulyje, tarp jų ir lietuvių.

Vis dėlto skaitytojos dėmesį patraukė ne pats puslapis, o jam besirodantys reklaminiai skydeliai. „Adblock“ ir panašių tokius reklaminius skydelius blokuojančių programų nenaudojantys vartotojai galėjo išvysti ne tik įkyrėjusias šlamštinio turinio reklamas su viliojančiomis antraštinio masalo (angl. clickbait) antraštėmis, bet ir pažįstamą veidą.

„Skubi žinia: sukrečiantis kompromatas prieš Lietuvos prezidentę“, – skelbė Dalia Grybauskaite iliustruoto „straipsnio“ antraštė. Bent kiek labiau interneto naršymo ypatumus perpratę vartotojai galėtų atskirti tokius reklaminius skydelius, kurių tikslas – pritraukti žmones į nesaugius puslapius, užkrėsti kompiuterius, galiausiai – užsidirbti iš pačių paspaudimų.

Grybauskaitė tapo naujos schemos taikiniu: vienas paspaudimas gali pridaryti daug bėdų
© DELFI

Be to, politinio turinio žinutė gali sudominti vartotojus, kurie įprastai nespaustų ant „penio padidinimo“, „grybelio išgydymo“ ar „klanas jo nekenčia: sužinok, kaip kuklus provincijos turtuolis iš trąšų uždirbo savo pirmąjį milijoną“ reklaminių skydelių su akivaizdžiai melagingu turiniu.

Turinys pritaikytas rinkai

O kas, jei vis dėlto nugali smalsumas ir spusteli pele ar juo labiau padarai tai netyčia? Be visų rizikų, susijusių su kenkėjiškomis programomis, kuriomis gali būti apkrėstas jūsų kompiuteris, paspaudimas gali atverti ir kitas, Kremliaus naudojamos naujos propagandinės schemos detales.

Pavyzdžiui, iš minėtų nelegalių serialų platinimo tinklalapio paspaudus minėtą nuorodą su rėksminga antrašte vartotojas patenka į puslapį marketgid.com, kur atsakymų nėra – tik dar daugiau reklaminių skydelių apie kovą su grybeliu ir 19-metę turtuolę, kuri uždirba 1,5 tūkst. dolerių per valandą vien gudrumu. Ir, žinoma, dar viena nuoroda į žadamą straipsnį apie D. Grybauskaitę ir „kompromatą“.

Grybauskaitė tapo naujos schemos taikiniu: vienas paspaudimas gali pridaryti daug bėdų
© DELFI

Dar vienas spustelėjimas – dar vienas puslapis, o naršyklė jau įspėja, kad jis nėra saugus. Toks triukas – jokia naujiena, siekiant optimizuoti tinklapį paieškos sistemoms (SEO).

Pavyzdžiui, siekiant, kad „Google“ algoritmai geriau vertintų tinklapį, naudojami tarpiniai žingsniai arba puslapiai. Iš vieno – į kitą, iš pastarojo – į trečią. Tokie žingsniai padeda sumažinti atmetimo rodiklį (bounce rate) – tada gali augti srautas iš paieškos sistemų.

Ir išties, įtartinai atrodantis oknews.site atrodo ne tik kaip eilinis reklaminių skydelių laukas, kurio įprastai net ieškodamas nerastum, bet ir atveria dar vieną langą, kur tokių skydelių su rėksmingomis antraštėmis – dešimtys. Patikimos informacijos šiame tinklapyje ieškoti būtų tas pats, kas patikėti savo sąskaitos ir asmeninius duomenis milijonus elektroniniu paštu žadančiam „Nigerijos princui“.

Pavyzdžiui, nors oknews.site puikuojasi nuorodos į socialinius tinklus „Facebook“, „Vkontakte“ ir „Twitter“, iš tikrųjų tai tėra apgaulė – spustelėjus minėtus populiarių socialinių tinklų piktogramas būsite nukreiptas į pradžios puslapį. Ten iš pirmų 18-os šokiruojančių žinučių – mirusius arba žuvusius garsius aktorius, išprievartautą verslininkę ir detalę, rodančią apie merginos sekso troškulį, – net keturios „naujienos“, susijusios su D. Grybauskaite.

Grybauskaitė tapo naujos schemos taikiniu: vienas paspaudimas gali pridaryti daug bėdų
© DELFI

Žinoma, toks turinys pritaikytas atitinkamai rinkai – vartotojui su lietuvišku IP adresu. Prisijungus per Virtualų privatų tinklą (angl. Virtual Private Network, VPN) iš, pavyzdžiui, Belgijos, Estijos ar net tos pačios Rusijos reklaminių skydelių su D. Grybauskaite – tarsi niekada nebūtų buvę.

Kita vertus, pačios žinutės – straipsniai yra tikri, sukurpti Rusijos žiniasklaidos. Pavyzdžiui, minėtas straipsnis apie kompromatą prieš D. Grybauskaitę iš tikrųjų pasirodė Kremliaus propagandos ruporuose.

Beje, originalas išleistas ne bet kur, o oficialiame Rusijos parlamento tinklapyje „Parlamentskaja gazeta“. Balandžio 30-ąją išleistame straipsnyje remiamasi Lietuvos žiniasklaidos apžvalga apie tuomet įsisiūbavusį vadinamąjį „tulpių skandalą“ – paviešintus D. Grybauskaitės ir buvusio Liberalų lyderio Eligijaus Masiulio susirašinėjimus.

Tiesa, įdomu tai, kad oknews.site puslapyje nors ir pažymima, jog remiamasi „Parlamentskaja gazeta“ duomenimis, po straipsniu nurodomas visai kitas šaltinis – kitas Kremliaus propagandos ruporas vesti.ru ir jame dar 2015 metais pasirodęs šmeižikiškas straipsnis apie D. Grybauskaitę – tariamą KGB agentę.

Grybauskaitė tapo naujos schemos taikiniu: vienas paspaudimas gali pridaryti daug bėdų
© DELFI

Kitame, ne mažiau iššaukiančiame straipsnyje D. Grybauskaitė cituojama esą pareikalavusi iš Rusijos „grąžinti okupuotas teritorijas“, be to, ji tai esą siejo su tranzitu per Baltarusiją. Iš tikrųjų turimi omeny prezidentės žodžiai kalbant ne apie bet kokias, o konkrečias okupuotas teritorijas – Rusijos atplėštą Krymą ir Kremliaus kontroliuojamų separatistų valdomą Donbasą.

Ieško naujų spragų

Tokią naują schemą Vilniaus universiteto docentas Mantas Martišius, kuris nagrinėja propagandos apraiškas viešojoje erdvėje, įvardijo kaip vieną bandymų, siekiant pritraukti daugiau propagandos vartotojų.

„Bet kokiai masinei komunikacijai reikia pritraukti mases. Jei tavo puslapio nežino, o tau reikia pritraukti žmones, tai eini ten, kur juos lengviausia pasiekti: feisbuke, „Twitter“, „Youtube“ ar kitur“, – teigė ekspertas, pabrėžęs, kas pastarieji socialiniai tinklai jau ėmėsi priemonių, stengiantis kovoti su melagingomis naujienos ir jas platinančiais vartotojais.

„Jei propaganda tampa atpažįstama, tai dabar einama į nelegalius filmus ar serialus platinančius tinklapius, kuriuose reklaminiais skydeliais bandoma pritraukti į propagandistų puslapius.

Rusijos žiniasklaidą vienaip ar kitaip kontroliuoja Kremlius, kuris turi daugiau pranašumų prieš JAV ar ES, kur žiniasklaida laisva ir ne taip paprasta paleisti tokį propagandos pliūpsnį. Kitas dalykas – reklaminiai skydeliai, iš kurių galima ir uždirbti. Tad tokios naujos priemonės šiuos platintojus verčia efektyvesniais propagandistais“, – teigė M. Martišius.

Mantas Martišius
Mantas Martišius

Jis pabrėžė, kad jei už Rusijos ribų didžiausia Kremliaus propagandos mašina – rusiški televizijos kanalai gali būti ne tokie efektyvūs, tai populiarūs tinklapiai, kuriuose įvairiais būdais platinamos melagingos naujienos gali pasiekti jaunesnę auditoriją, ypač rusakalbius. Kita vertus, ekspertas neatmetė galimybės, kad greitai pamatysime ir gudriau sukurtų reklaminių skydelių, kuriuose melagingos naujienos bus pateikiamos sumaniau, lietuvių arba anglų kalbomis.

„Kartais sakome, kad mes – Baltijos šalys Rusijai neįdomios. Bet iš tikrųjų įdomios, nes, kaip matome, vis tiek metami ištekliai bandant mus paveikti. Tokie atvejai rodo, kad dirbama su konkrečia, tiksline auditorija“, – teigė ekspertas.

Anot jo, D. Grybauskaitė dėl savo griežtų pasisakymų prieš Kremlių, Rusijos informacinėje erdvėje yra labai nepopuliari, todėl ji yra patogus taikinys.

„Jos ir E. Masiulio susirašinėjimo paviešinimo atveju tie laiškai suteikia medžiagą, nuo kurios gali atsispirti ir vykdyti tam tikras manipuliacijas, nes sukurti propagandą iš nieko yra sunku, o kai atsispiri nuo Lietuvos žiniasklaidoje paskleistos informacijos, paveikti nuomonę jau galima kitaip, ne tik Lietuvoje, bet ir, pavyzdžiui, Ukrainoje, kur gali aiškinti, kad Lietuvos vadovė yra korumpuota“, – teigė M. Martišius.Iniciatyva DEMASKUOK.LT vienija žiniasklaidą, visuomenę ir valstybę, siekiant atskleisti dezinformaciją, kuri vis dažniau platinama naujienų portaluose ir socialiniuose tinkluose.

Pastebėjai dezinformaciją? Nelik abejingas!

Pranešk
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Keičiasi karantino lyderių paveikslas: Skvernelis pasinaudojo gudria taktika, o Veryga per daug įsijautė

Teigiamai vertinančių sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą per mėnesį sumažėjo...

Tragiška kinologo žūtis priminė visą Lietuvą sukrėtusius įvykius: iš darbo namo taip ir nesugrįžo dešimtys pareigūnų 13 iš jų nužudė nusikaltėliai (63)

Pirmadienį palaidotas Mažeikių r. policijos kinologas Saulius Žymantas – 35-asis žuvęs...

Pasiūlymas dėl vienkartinių išmokų visiems vaikams skinasi kelią: tikisi, kad iš karto neišleis (36)

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas pirmadienį svarstė prezidento Gitano Nausėdos pasiūlytas...

Tomaševskis: mano žmonos mergautinė pavardė Narkevič, bet Narkevičiui ji ne giminė (5)

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos pirmininkas Valdemaras Tomaševskis sako jį su susisiekimo...

Lukašenka prakalbo apie politinę krizę (25)

Baltarusijoje koronaviruso pandemija pagal laiką sutapo su politine, ekonomine ir kitomis...

Kas Lietuvos laukia po karantino: kai kurių išmokų palaipsniui nebeliks (34)

Prieš kelis mėnesius visi turėjome prisitaikyti prie pokyčių, kuriuos atnešė karantinas....

Sveikas ir skanus avinžirnių troškinys

Pasigaminkite tofu ir avinžirnių troškinį stir fry .

Maskvoje švelninamas karantinas sulaukė viešų Galkino pašaipų: net keli leidiniai pašalino publikacijas (7)

Maskvos valdžiai sušvelninus devynias savaites galiojantį griežtą karantiną, sostinės...

Paskelbė rajonus, kuriuose planuojama daugiau testuoti: sergamumas viršija Lietuvos vidurkį papildyta 15.02; pirmadienį į Lietuvą lėktuvais atvyksta apie 400 keleivių (91)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus...

Šią ligą nesunku supainioti su koronavirusu: gydytojos įvardijo pagrindinius simptomus (8)

Kiekvieną pavasarį pradedate sloga , čiaudėjimu, kosuliu, o kartais net neaukštai pakylančia...

|Maža didelių žinių kaina