Tyčiniu nužudymu kaltinamo 23 metų R. Mironiuko ir jo bendrų baudžiamoji byla jau yra perduota nagrinėti Vilniaus apygardos teismui. Kol dar neprasidėjo teismo posėdžiai, kaltinamiesiems teismas pratęsė kardomąjį kalinimą iki rugsėjo vidurio.

Su griežčiausia kardomąja priemone nesutinkantis R. Mironiukas apskundė teismo nutartį apeliacine tvarka. Penktadienį į Lietuvos apeliacinį teismą atvežtas anksčiau du kartus teistas vyras aiškino, kad nėra pagrindo jį laikyti už grotų, nors jam ir gresia net įkalinimas iki gyvos galvos.

Jo skundą nagrinėjančiam teisėjui Kęstučiui Juciui kaltinamasis aiškino, kad nori pradėti naują gyvenimo etapą – tęsti mokslus, susirasti darbą ir jau pradėti atlyginti žalą nukentėjusiojo šeimai. Be to, jis aiškino, kad prieš suėmimą negalėjo susirasti darbo, tačiau buvo registruotas Darbo biržoje, bet iš jos sąrašų buvo išbrauktas, nes buvo sulaikytas policijos pareigūnų.

R. Mironiukas taip pat aiškino, kad esą labai gailisi dėl padarytų nusikaltimų, o ikiteisminio tyrimo metu kriminalistams padėjo atskleisti ne tik verslininko D. Vaisėtos apiplėšimą, bet ir nužudymą.

„Nesu šių nusikaltimų organizatorius, mano vaidmuo – tik antraeilis“, - labai sunkiu nusikaltimu kaltinamas klaipėdietis aiškino, kad teismo nuosprendžio galėtų laukti laisvėje ir net nebandytų slėptis.

Tokiai jo pozicijai kategoriškai nepritarė prokuroras Darius Stankevičius, manantis, kad kaltinamasis pagrįstai privalo teismo nuosprendžio laukti Lukiškių kalėjime. Teismas savo verdiktą žada paskelbti kitą savaitę.

DELFI primena, kad atlikus ikiteisminį tyrimą prieš metus nužudyto Vilniaus verslininko D. Vaisėtos byloje paaiškėjo, jog prabanga didžiuotis mėgusį vyrą nužudę ir Vilniaus rajone prie fermos užkasę jauni vyrai buvo nusižiūrėję naują auką. Pasak prokurorų, po D. Vaisėtos nužudymo jo sekretorė rinko informaciją apie kito sostinės verslininko turtą, gyvenimo būdą ir įpročius, o vėliau turėjo jį atvilioti į iš anksto parengtą vietą, kur vyras taip pat turėjo būti nužudytas.

Tačiau, pasak pareigūnų, grupuotei šio plano nepavyko įgyvendinti – policijos pareigūnai kaip tik tuo metu išsiaiškino, kas nužudė 40 metų D. Vaisėtą ir iš karto sulaikė įtariamuosius.

Beveik metus trukusio ikiteisminio tyrimo metu paaiškėjo, kad šešių asmenų grupuotei vadovavo 22 metų Plungės gyventojas Mantas Adomavičius. Jis vaikystėje buvo išgyvenęs įkaito dramą – kai M. Adomavičiui tebuvo dvylika metų, iš jo tėvų – garsių gydytojų Eglės ir Stasio Adomavičių jaunieji Plungės gangsteriai reikalavo 10 tūkst. JAV dolerių išpirkos.

Berniukas buvo slepiamas Klaipėdos rajone esančio sudegusio medinio namo griuvėsiuose. M. Adomavičių pagrobėjai virvėmis pririšo prie medinės sijos, apklojo lentomis. Vaikas buvo surastas praėjus 42 valandoms po pagrobimo.

Verslininką į mišką atviliojo sekretore dirbusi jo meilužė

Suaugęs M. Adomavičius išvažiavo į Vilnių ir susipažino su bendraamže, dulkių siurbliais prekiavusioje bendrovėje „LUX PRO“ administratore dirbusia M. Elenbergaite. Prokurorai nustatė, kad mergina anksčiau palaikė gana artimus ryšius su savo viršininku, todėl su ja draugauti pradėjęs M. Adomavičius sumąstė pelningą „verslo planą“.

M. Adomavičius merginai pavedė surinkti informaciją apie D. Vaisėtos name esantį turtą, išsiaiškinti verslininko atvykimo ir išvykimo laiką. Patekti į D. Vaisėtos namą nebuvo sunku – raktą sutartoje vietoje šeimininkas palikdavo namus ir jo aplinką tvarkantiems žmonėms, o M. Elenbergaitė tai kuo geriausiai žinojo.

Nustatyta, kad kartą, kai verslininko nebuvo namuose, nusikaltėliai iš jo namo pavogė turto daugiau kaip už 110 tūkst. litų – prestižinių laikrodžių, brangių papuošalų, du dujinius ir pneumatinį pistoletus.

Netikėtai praturtėjęs gydytojų sūnus M. Adomavičius negalėjo suvaldyti savo apetito ir nusprendė pagrobti ir nužudyti D. Vaisėtą.

Praėjusių metų birželio 10-osios vakare M. Elenbergaitė atvyko į vieną sostinės kazino ir čia besilinksminančiam D. Vaisėtai pasiūlė važiuoti į stoties rajone esantį restoraną „McDonald‘s“. Kai pora čia atvyko, M. Elenbergaitei paskambino M. Adomavičius ir paprašė atvykti į už Nemenčinės esantį mišką. Kadangi D. Vaisėta buvo išgėręs alkoholio, prie jo apynaujo automobilio „Mercedes Benz S500“ vairo sėdo mergina. Kai jiedu nuvažiavo į mišką, trys grupuotės nariai verslininką užpuolė ir į D. Vaisėtą paleido keturis šūvius.

Pasak prokurorų, į verslininką šaudyta iš perdirbto pistoleto su duslintuvu, o kad šis tikrai neatsigautų, jam buvo suduoti keli smūgiai akmeniu į galvą. Grupuotė aukos lavono atsikratė iš anksto surastoje duobėje, o nuogą vyrą duobėje dar apipylė iš anksto nupirktomis trąšomis.

Iš D. Vaisėtos nusikaltėliai pasisavino į vairių daiktų.

Atkasę lavoną nuo kaklo nuplėšė grandinėlę

Pasinaudojant pagrobtomis bankų kortelėmis, jaunieji grupuotės nariai Vilniuje bei Rygoje atsiskaitinėjo parduotuvėse, dalį pinigų nusiėmė bankomatuose. Tiesa, grobis nebuvo didelis -beveik 9 tūkst. litų.

Po D. Vaisėtos nužudymo kraupioje egzekucijoje dalyvavęs M. Adomavičiaus 23 metų draugas Ruslanas Mironiukas vos ne kasdien bičiulį ragino nuvažiuoti prie fermos, kurioje buvo užkastas D. Vaisėta – esą skubėdami jie pamiršo pasiimti pusės milijono litų vertės auksinę grandinėlę su moneta ir brangų žiedą su briliantais.

M. Adomavičius draugo prašymams kurį laiką buvo abejingas, tačiau po savaitės sutiko nuvažiuoti. Čia jis R. Mironiuko laukė už keliolikos metrų nuo fermos, kai šis sunaikino įkalčius – paslėpė kruvinus akmenis ir... kasė D. Vaisėtos kapą.

Nors jau jautėsi lavono dvokas, tai R. Mironiuko neišgąsdino – jis bet kokia kaina siekė surasti grandinėlę.

Kai įtariamasis papuošalą rado ir nukabino nuo D. Vaisėtos kaklo, jis vėl užkasė duobę bei ją apdengė plytomis ir plytgaliais. Draugo laukdamas M. Adomavičius nusikaltimo vietoje aptiko žiedą su briliantais.

Ketino apsimesti verslininku ir banke pasisavinti pinigus

Tyrimo metu taip pat paaiškėjo, kad grupuotės nariai siekė ištuštinti visas D. Vaisėtos asmenines bei jo bendrovės banko sąskaitas, kuriose pinigų buvo nepalyginamai daugiau. Pasak prokurorų, tam buvo tikėtasi pasinaudoti nužudyto verslininko asmens tapatybės kortele bei M. Adomavičiaus 23 metų draugo Romano Mironiuko panašumu į D. Vaisėtą.

Nusikaltėliai mėgino sudaryti su banku naują sutartį, gauti identifikavimo kodų generatorių ir iš trijų sąskaitų į savąją pervesti kone 370 tūkst. litų. Tačiau su banku sudaryti elektroninių paslaugų sutarties verslininku apsimetusiam R. Mironiukui vis dėlto nepavyko.

Tuomet grupuotė nusprendė nužudyti kitą verslininką – D. Vaisėtos draugą M.Č., kurį M. Elenbergaitė taip pat gerai pažinojo.

Sekretorė bandė suvilioti turtingą nužudytojo draugą

Pasak prokurorų, šiam planui įgyvendinti M. Adomavičius pasitelkė R. Mironiuką ir M. Elenbergaitę. Kompanija paskirstė konkrečias užduotis bei vaidmenis: mergina vėl turėjo surinkti informaciją apie M. Č. turtą, gyvenimo būdą ir įpročius, atvykimo ir išvykimo iš namų laiką, o vėliau – atvilioti verslininką į iš anksto parengtą vietą, iš kurios pastarasis nebūtų grįžęs.

M. Elenbergaitė su nauja užduotim susidorojo nesunkiai – ji ėmė aktyviai, net įkyriai vyrui pirštis į drauges: nuolat siuntinėjo SMS žinutes, ne kartą lankėsi pas jį namuose, iššniukštinėjo juos, ir netgi tiesmukai pareiškė norinti pas jį apsigyventi.

Tačiau M. Č. nebuvo itin patiklus – toks jos elgesys verslininkui sukėlė įtarimų, o jie dar labiau pasitvirtino, kai netrukus dėl draugo nužudymo buvo sulaikyta ne tik administratorė, bet ir dar keli vyrai.

Pareigūnai išsiaiškino, kad verslininką ketinta nužudyti ir užkasti Trakų rajone.

Buvo susivilioję paveldėtu žemės sklypu

Tyrimo metu taip pat nustatyta, kad nuo M. Adomavičiaus ir R. Mironiuko nukentėjo dar vienas jaunas vilnietis, kuris Vilniaus rajone buvo paveldėjęs 4 ha žemės sklypą.

Pasak pareigūnų, 2008-aisiais jis nusprendė žemę parduoti ir apie tai prasitarė savo pažįstamam R. Mironiukui. Kai ši žinia pasiekė grupės lyderio M. Adomavičiaus ausis, buvo sumanytas suktas planas, kaip iš žemės savininko išmelžti pinigų.

2008-ųjų lapkritį, grasindamas panaudoti fizinį smurtą, R. Mironiukas už esą prarastą savo automobilį pareikalavo iš vyro keliolikos tūkstančių litų. Jeigu neturi pinigų, lai parduoda žemę – pirkėją žadėjo surasti. Nukentėjusiajam to nepadarius, jiedu porąkart žemės savininką užklupę sumušė, prievarta laikė uždarę bute, naudojo psichinį ir fizinį smurtą.

Neatlaikęs tokio spaudimo, žemės savininkas pasirašė 50 tūkst. litų skolos raštelį.

Prokuroras: nusikaltėliai buvo abejingi žmogaus kančioms

Kaip pranešė prokuratūra, baudžiamojoje byloje kaltinimai yra pareikšti šešiems asmenims nuo 19 iki 23 metų. Jie kaltinami susibūrę į organizuotą grupę, kuri itin žiauriai ir dėl savanaudiškų paskatų nužudė žmogų bei rengėsi atimti gyvybę kitam, prievartavę turtą, plėšę, pagrobę didelės vertės turtą, sukčiavę, neteisėtai disponavę šaunamuoju ginklu ir šaudmenimis, pagrobę svetimą asmens tapatybės kortelę, neteisėtai disponavę elektroninėmis mokėjimo priemonėmis ir pasinaudodami jomis – apgaule įgiję svetimą turtą.

Keturi kaltinamieji – M. Elenbergaitė, M. Adomavičius, R. Mironiukas ir D. Vaisėtos nužudyme taip pat dalyvavęs 21 metų Pasvalio gyventojas 21 metų Laurynas Drūteika, kuris prisipažino šovęs į verslininką.

„Pribloškė jaunų nusikaltėlių cinizmas, visiškas abejingumas žmogaus kančioms, jo gyvybės nuvertinimas, – prokuratūros pranešime cituojamas ikiteisminiam tyrimui vadovavęs Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras Rolandas Jurkevičius. – Laimė, šią agresyvią organizuotą grupę palyginti greitai pavyko demaskuoti“.

Pasak prokuroro, grupės vadeivai M. Adomavičiui ir verslininkų vilioklei M. Elenbergaitei tai bus pirmasis teismas, kiti kaltinamieji jau anksčiau yra teisti.

Didžiausia bausmė, už padarytus nusikaltimus laukianti kaltinamųjų – laisvės atėmimas iki dvidešimties metų arba įkalinimas iki gyvos galvos. Neabejojama, kad kai kuriems gaujos nariams prokuroras ir gali pasiūlyti pačią griežčiausią bausmę.