Papildyta 23.25: Policija žada pradėti ikiteisminį tyrimą dėl viešosios tvarkos pažeidimo, dviem Ruklos gyventojams, įtariama, miestelyje užsipuolus dvi pabėgėles - sirę ir irakietę.

„Pradėsime tyrimą dėl viešosios tvarkos pažeidimo, chuliganizmo“, - BNS trečiadienio vakarą sakė Kauno policijos vadovas Darius Žukauskas.
Pirminiais duomenimis, prie Ruklos parduotuvės vietiniai gyventojai užpuolė pabėgėlių centre gyvenančias moteris.

„Iš parduotuvės grįžtant joms kelią pastojo du jaunuoliai, sugadino akinių rėmą ir jos išsigandusios parbėgo čia, pasakė savo vyrams ir vyras sureagavo emociškai karštai, bandė išbėgti čia, lauke, galvojo eiti ieškoti tų skriaudikų. Tačiau budėtojas nedelsiant informavo policiją, policijos pajėgos atvyko čia ir prie vartų sustojus nė vienas jų nėjo iš teritorijos. Pavyko surasti sprendimo būdą, kad pilietės būtų apklaustos ir aplinkybes tirtų policija“, – Rukloje žurnalistams pasakojo D. Žukauskas.

„Muštynių nebuvo, niekas nenukentėjo“, – pridūrė jis.

Prie vartų, atvykus pareigūnams, stovėjo apie 20–30 žmonių. Pabendravus su jais per vertėją, jie nuėjo ir lauk nebesiveržė. Dėl pabėgėlių elgesio ikiteisminis tyrimas pradedamas nebus.

Pabėgėles užpuolusių Ruklos gyventojų ieško policija. Trečiadienio vakarą jie rasti dar nebuvo.

Kauno policijos vadovo teigimu, nukentėjusių moterų buvo atsiprašyta, jos nuramintos.

D.Žukauskas neatskleidė, kiek pareigūnų atvyko į pabėgėlių centrą, tačiau aplinkui jo pastatus matėsi keliolika policijos ir Viešojo saugumo tarnybos ekipažų. Policija nuo pašalinių buvo užtvėrusi įvažiavimą į centrą, žiniasklaidos atstovai taip pat nebuvo įleisti į teritoriją.

„Teritorijoje gyvena apie 180 žmonių, todėl natūralu, kad atvykus vienam ar dviem pareigūnams būtų sudėtinga užtikrinti viešąją tvarką. Tai atvyko tiek pajėgų, kad būtų pakankamai – tiek policijos, tiek Viešojo saugumo tarnybos“, – sakė Kauno policijos vadas.

Jo teigimu, naktį Ruklos miestelyje patruliuos papildomos policijos ir Viešojo saugumo tarnybos pajėgos.

Pareigūnas paragino vietos gyventojus būti tolerantiškus atvykėliams.
Pasak pabėgėlių priėmimo centro direktoriaus Roberto Mikulėno, nors pabėgėliai kartais pasiskundžia, kad vietiniai į juos žiūri neigiamai, didesnių nusiskundimų nesulaukta.

„Šiandien pokalbyje man įsiminė mintis, kad vienas iš gyventojų sakė, jog jei tai būtų atsitikę Lietuvos moteriai, mes tą patį būtumėm darę ir jai taip pat padėję. Tai sirai yra draugiškesni ir kaip vyrai džentelmeniškesni“, – sakė R.Mikulėnas.

Papildyta 21.10 val.: kaip DELFI teigė Kauno apskrities VPK vadovas Darius Žukauskas, incidentas kilo, kai dvi sirės ėjo iš vietinės parduotuvės, o prie jų ėmė kabinėtis vietiniai vyrai. Grįžusios į pabėgėlių centrą moterys apie incidentą papasakojo savo artimiesiems, kurie nusprendė imtis veiksmų. Apie 20 pabėgėlių ėmė ieškoti vyrų, kurie esą įžeidė jų moteris.

Tačiau rimtesniems incidentams kelią užkirto policija – gausios pareigūnų pajėgos buvo nusiųstos į Ruklą. D. Žukausko teigimu, jokių muštynių nebuvo, konfliktą pavyko išspręsti taikiai.

DELFI primena, kad pirminė informacija buvo kur kas labiau kelianti nerimą. „Pirminė informacija, kad 19.19 min. gautas pranešimas policijoje, kad vyksta muštynės šalia Ruklos pabėgėlių priėmimo centro, kuriose dalyvauja apie 30 arabiškos kilmės vyrų. Kita informacija, kol kas dar nepatvirtinta, kad buvo neva įžeista arabiškos kilmės moteris, neva ji buvo įžeista vietinių Lietuvos gyventojų“, - BNS sakė vidaus reikalų ministras Tomas Žilinskas.

Anot jo, įvyko vietoje yra nuvykę apie 20 policijos pareigūnų, laukiama viešojo saugumo tarnybos pareigūnų. T.Žilinskas patvirtino, kad kol kas niekas nėra sulaikytas.

Pabėgėlių priėmimo centro direktorius Robertas Mikulėnas sakė, kad vietiniai gyventojai užsipuolė Rukloje gyvenančias sires einančias iš parduotuvės.

„Keli vietiniai chuliganai iš mūsų miestelio užkabino sires, einančias iš parduotuvės. Daugiau nieko negaliu pasakyti, vyksta tyrimas, atvažiavusi policija, apklausia moterį, kurią nuskriaudė“, - BNS trečiadienį sakė R. Mikulėnas.

Šiuo metu Rukloje esančiame pabėgėlių priėmimo centre gyvena apie 180 pabėgėlių. Daugiausia jų - žmonių iš Artimųjų Rytų, perkeltų pagal Europos Sąjungos (ES) programą.

Iš viso Lietuva įsipareigojo priimti 1105 pabėgėlius. Šiuo metu į šalį perkelta beveik 200 asmenų.

T. Žilinskas: grėsmę kelia ne imigrantai, o mes patys

Incidentas Rukloje rodo, kad grėsmę kelia ne į Lietuvą atvykstantys imigrantai iš Artimųjų Rytų, o vietinių gyventojų netolerancija, sako vidaus reikalų ministras Tomas Žilinskas.

„Kol kas sunku komentuoti, kadangi nėra dar tos tikrosios informacijos. Tačiau jeigu visa tai tiesa, tai dar kartą parodo, kad grėsmė labiau kyla ne iš perkeltų žmonių ar migrantų, o iš mūsų pačių. Tenka apgailestauti, kad mums trūksta tolerancijos kitataučių atžvilgiu ir tikrai yra ko pasimokyti“, - BNS trečiadienio vakarą sakė T. Žilinskas.

Tomas Žilinskas

Pasak jo, stiprinti saugumą pačiame Ruklos pabėgėlių priėmimo centre nėra pagrindo. Čia būtent ruošiantis migrantų iš Artimųjų Rytų atvykimui buvo įsteigta policijos nuovada, kurioje nuolatos budi pareigūnai, o pastarasis incidentas kilo už priėmimo centro ribų.

Ministro teigimu, pareigūnams į iškvietimą pavyko sureaguoti gana greitai - per 15 - 20 minučių. Rukloje dirbančią policininkų ir Viešojo saugumo tarnybos pareigūnų komandą sudaro žmonės tiek iš pačios Ruklos, tiek iš Kauno ir Jonavos.

„Tai rodo, kad netgi ir su pasitelktais papildomais pareigūnais iš kitų miestų sureaguoti pavyko visai greitai ir potencialų didelį incidentą užkardyti“, - sakė T. Žilinskas.