Policijos departamentas informuoja, kad nusikaltimų, susijusių su euru, nemažėja – sukčiai padirbtus pinigus bando panaudoti ne tik parduotuvėse, bet ir lankydamiesi pas nepažįstamus žmones.

Šeštadienį apie 17.30 val., Šalčininkų rajone, Kalesninkų kaime, pas 45 metų moterį į namus atėjęs vyriškis paprašė pasmulkinti 500 eurų kupiūrą. Moteris pastarajam padavė 356 eurus, tačiau jai kilo įtarimas, kad kupiūra galimai padirbta, tuomet vyriškis 500 eurų kupiūrą atsiėmė, o moteriai grąžino tik 100 eurų, o pats pasišalino. Nuostolis – 256 eurai. Įtariamasis ieškomas.

Apie 17.10 val. Ukmergėje, Vilniaus g., parduotuvėje, nenustatytos tapatybės moteris, atsiskaitydama už prekes, bandė sumokėti galimai padirbta 100 litų vertės kupiūra.

Netikrais pinigais bandė atsiskaityti ir muziejuje – apie 16.50 val. Kaune, Laisvės alėjoje, T. Ivanausko zoologijos muziejuje, 58 metų moteris bandė atsiskaityti galimai padirbta 50 eurų vertės kupiūra.

Šeštadienį 13.15 val. Panevėžyje, Marijonų g., prekybos centre, kasininkė sulaikė asmenį, kuris bandė atsiskaityti galimai padirbta 5 eurų vertės kupiūra.

Pareigūnai apklausė 35 metų vyrą, kuris apie 12 val. Vilniuje, Žirmūnų g., parduotuvėje bandė atsiskaityti galimai padirbta 20 eurų vertės kupiūra.

Dar du vyrai buvo sulaikyti Vilniaus Šaltkalvių g. ir Alytaus Jurgiškių g. esančiose parduotuvėse.

Tuo metu Klaipėdos rajone, Derceklių kaime, Nidos g., prekybos centre pardavėjos nepastebėjo, kaip iš pirkėjų priėmė netikrus pinigus – inkasavimo metu rasta galimai padirbta 50 eurų vertės kupiūra.

Šilutės policija šeštadienį pradėjo aiškintis ir galimos nesantaikos kurstymo atvejį – apie 12.40 val. paskambinęs neprisistatęs vyriškis pranešė, kad Šilutėje, Melioratorių al., namo laiptinėje, skelbimų lentoje, patalpinta informacija apie eurą, kuri galimai kursto tautinę nesantaiką.

Policijos pareigūnai ragina visada patikrinti, ar gauti pinigai nėra padirbti pagal 3P principą – pačiupinėk, pažiūrėk, pakreipk.

Pačiupinėk: popierius šiugžda, jaučiasi spaudos nelygumai;

Pažiūrėk prieš šviesą: vandens ženklai (matoma arka arba langai, banknoto nominalas
naujojoje serijoje deivė - Europa), apsauginis siūlelis, (matomas tik pakėlus prieš šviesą).

Pakreipk: holograma (vaizduojami nominalo skaičiai ir simboliai kinta pakreipus banknotą), blizganti juostelė (reverse su euro simboliu € ir nominalo skaičiumi 5, 10 ir 20 seno tipo eurų banknotuose), spalvą keičiantis nominalo skaičius (pakreipus 50, 100, 200, 500 bei naujo tipo 5 ir 10 eurų banknotuose).

Policijos pareigūnai ragina žmones keičiant pinigus, neiti į bankus vieniems, paprašyti, kad juos palydėtų artimieji ar kaimynai. Nereikėtų girtis aplinkiniams apie keičiamas pinigų sumas. Prie paštų ar bankų reiktų vengti išsitraukti grynus pinigus, perskaičiuoti juos, ar kitaip akivaizdžiai demonstruoti, kad žmogus su savimi turi daug grynų pinigų. Grynuosius pinigus patariame laikyti bankuose, taip išvengiant galimų vagysčių iš namų. 

Pareigūnai užtikrins viešąją tvarką ir operatyvų policijos pajėgų reagavimą grėsmės ar pavojaus atveju, taip pat užtikrins saugumą paštuose, kuriuose litai bus keičiami į eurus. Paštuose, kuriuose bus keičiama valiuta, nepertraukiamai budės ne mažiau kaip po vieną policijos pareigūną, taip pat bus užtikrintas saugus pinigų vežimas policijos transporto priemonėmis į paštus ir iš jų. Pinigus, iš anksto suderintais maršrutais, vežioja mobilios komandos, kurias lydi policijos palyda. 

Pareigūnai įspėja, kad gali padaugėti atvejų kuomet už pirkinius bus atsiskaitoma suklastotais eurais. Taip pat galimi sukčiavimai, pasinaudojant lito keitimo į eurą faktu, į namus gali vaikščioti žmonės, apsimetę bankų, paštų darbuotojais ir siūlyti iškeisti grynuosius pinigus palankesniu kursu. Sukčiai gali sugalvoti ir kitų, naujų, dar negirdėtų būdų, kaip išvilioti pinigus. 

Lietuvos Respublikos teritorijoje nusikaltėliai gali pradėti gaminti netikrus euro banknotus naudodami spalvoto kopijavimo būdus ar profesionalią spausdinimo įrangą. Neatmestina versija, kad Lietuvoje gali padaugėti atvejų, kuomet bus platinami užsienio valstybėse pagaminti netikri euro banknotai, kuriuos gali platinti pietietiško gymio asmenys. Kaip rodo praktika, dažniausiai klastojami 50 eurų nominalo banknotai. Pareigūnai perspėja gyventojus ypatingai vengti imti didelės vertės banknotus gatvėje, turguose, kitose nepatikimose vietose, pirkti daiktus iš nepažįstamų asmenų panašiose vietose.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (105)