Lietuvos kriminalinės policijos biuras informuoja, kad vasario 22 d. pareigūnams įkliuvo tarptautiniu mastu veikusios gerai organizuotos, profesionalios nusikalstamos grupuotės nariai, kurie naudodami specialią įrangą savinosi mokėjimo kortelių duomenis, kuriuos vėliau panaudodavo pasisavinti asmenų sąskaitose esantiems pinigams.
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Tai yra tąsa bendros tarptautinės operacijos, kurios metu buvo sulaikyti 44 nusikalstamos grupuotės nariai, vykdantys nusikalstamas veikas, susijusias su banko mokėjimo kortelėmis bei jų duomenų panaudojimu.

Šios operacijos rėmuose Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai tuoj po nusikaltimo sulaikė tris Rumunijos piliečius, ketvirtas grupuotės narys, taip pat Rumunijos pilietis, buvo sulaikytas nuomojamame bute. Sulaikyti asmenys daugiau nei mėnesį Vilniuje savinosi mokėjimo kortelių duomenis bei planavo juos panaudoti užsienyje.

Siekdami išvengti jų vykdomų nusikalstamų veikų identifikavimo, jie nuolat keisdavo savo gyvenamąją vietą bei naudojamas transporto priemones, dengdavosi veidus nuo viešose vietose įrengtų vaizdo kamerų.

Sulaikymo metu Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai įtariamųjų išnuomotame automobilyje rado ir paėmė mokėjimo kortelių duomenų nuskaitymo (skiminimo) įrangą, bankų mokėjimo korteles, išduotas svetimų asmenų vardais, bankomatų sąrašus su adresais, įrankius skirtus mokėjimo kortelių duomenų nuskaitymo įrenginiams nuimti, grynuosius pinigus, gautus iš nusikalstamos veiklos. Kratos sulaikytųjų nuomojamame bute metu pareigūnai aptiko visą mokėjimo kortelių duomenų nuskaitymo įrangos gamybos laboratoriją bei lubose įrengtą slėptuvę, kurioje buvo jau pagaminta įranga. Kratų metu rasta ir paimta kompiuterinė įranga, išorinės atminties laikmenos, mokėjimo kortelių duomenų nuskaitymo įrenginiai, pritaikyti skirtingiems bankomatams, nuskaitymo įrenginių gamybai bei jų panaudojimui skirti įrankiai, priemonės, cheminės medžiagos, PIN kodų vaizdo įrašymo įrenginiai.

Lietuvos kriminalinės policijos biure šiuo metu atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl sukčiavimo. Už tokio pobūdžio nusikalstamas veikas numatytas laisvės atėmimas iki 8 metų. Visiems šio ikiteisminio tyrimo rėmuose sulaikytiesiems asmenims skirtos griežčiausios kardomosios priemonės – suėmimai trijų mėnesių laikotarpiui. Ikiteisminį tyrimą kontroliuoja ir koordinuoja Vilniaus apygardos prokuratūra.

Bendros tarptautinės operacijos metu kitų ES šalių teisėsaugos įstaigos demaskavo 2 specialios įrangos gamybos laboratorijas. Aptikta speciali programinė įranga, įvairūs įrenginiai, pritaikyti banko mokėjimo kortelių duomenų pasisavinimui, mokėjimo kortelių duomenys, suklastotos mokėjimo kortelės ir grynieji pinigai.

Tyrimo metu nustatyta, kad nukentėti galėjo net 16 Europos Sąjungos valstybių maždaug 36 000 banko mokėjimo kortelių turėtojų.

Tarptautiniu mastu veikusios organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai savinosi banko mokėjimo kortelių duomenis ir PIN kodus naudodami specialią įrangą bei specialiai sukurtas kompiuterių programas. Tokios veikos kelią laibai didelę grėsmę, kadangi per trumpą laiką, gali nukentėti tūkstančiai banko mokėjimo kortelių turėtojų. Grupuotės nariai, panaudodami pagrobtus banko mokėjimo kortelių duomenis, vykdė neteisėtas operacijas Argentinoje, Kolumbijoje, Dominikos Respublikoje, Japonijoje, Meksikoje, Pietų Korėjoje, Šri Lankoje, Tailande ir Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Tarptautinį tyrimą inicijavo Rumunijos Nusikaltimų elektroninėje erdvėje tyrimo skyrius ir specialusis prokuratūros Organizuoto nusikalstamumo padalinys (DIICOT) kartu su neįkainojama, 20-ies teisėsaugos institucijų iš Europos, Amerikos ir Australijos, pagalba. Europolo pareigūnai padėjo užtikrinti glaudų bendradarbiavimą su Europos ir kitomis užsienio valstybėmis. Prieš operaciją Europolas parengė kelias dešimtis analitinių ataskaitų ir suorganizavo kelis koordinacinius pasitarimus su prokurorais ir tyrėjais iš 20 valstybių. Koordinuota policijos ir teisminių institucijų strategija tarptautiniame lygmenyje buvo lemiama tinkamai susidorojant ir ištiriant šį didžiulį nusikalstamą tinklą, susijusį su neteisėtu Europos Sąjungos piliečių banko mokėjimo kortelių duomenų panaudojimu užsienio valstybėse.

Kaip teigia Europolo Nusikaltimų elektroninėje erdvėje tyrimo centro (EC3) vadovas Troels Oerting, ši byla – dar vienas puikaus policijos darbo ir nepriekaištingo bendradarbiavimo pavyzdys bei įrodymas, kad ES teisėsaugos institucijų bendradarbiavimas vis gerėja. Tai geras ženklas ateičiai, kai padidėjęs nusikaltimų elektroninėje erdvėje skaičius taps dideliu iššūkiu teisėsaugos bendruomenei.

Nusikaltimai, susiję su banko mokėjimo kortelių duomenų vagystėmis bei jų panaudojimu ir toliau išlieka pelninga veikla. Europos Sąjunga yra vienas didžiausių taikinių tokio pobūdžio nusikaltimuose. Paskaičiuota, kad tokia nusikalstama veikla organizuotoms nusikalstamoms grupuotėms kasmet sužeria daugiau nei 5 milijardus litų pelno.

Atsižvelgiant į tai, Europos Sąjungos teisėsaugos institucijos, tame tarpe ir Lietuvos policija, ypatingą dėmesį skiria tokio pobūdžio nusikalstamumui pažaboti, užtikrinant visuomenės saugumą bei apsaugant asmenų turtą.

Lietuvos kriminalinės policijos biuras įspėja, kad asmenys, naudodamiesi bankomatais būtų budrūs ir pastebėję sumontuotus įtartinus įrenginius ar jų dalis, kurie nėra būdingi bankomatui, apie tai nedelsiant informuotų banką ar policijos įstaigą arba kreiptųsi policijos pasitikėjimo telefonu (8 5) 272 5372.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dėl dvylikamečio susikibo JAV ir Sovietų Sąjunga: berniukas atsisakė grįžti namo  „tėvas tik prieš mirtį pripažino, kad padarė klaidą“ (168)

Devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje apie Vladimirą Polovčaką skelbė beveik visos...

Vieni bankrutuoja, kiti bėga svetur (30)

Nors praėjusiais metais ne viename regione daugėjo darbuotojų, Darbo birža pranešė apie...

Buvusi Jasaičio žmona Vaida prabilo apie jo santykius su Oksana: neįleidžia į namus, keičia spynas (374)

Vaidos Klizaitės-Jasaitienės ir Simo Jasaičio santykiai truko septynerius metus, tačiau, anot jos,...

Interjero dizaino pasaka Amsterdame: viešnagė čia prilygsta nuotykiui stebuklų šalyje

Yra vietų, kur menas tampa gyvenimu, o gyvenimas – menu. Viena iš tokių stebuklingų vietų –...

„Lietuvos ryto“ jaunimas triumfavo Eurolygos jaunimo atrankos turnyre jaunieji žalgiriečiai – treti (10)

Vilniaus „Lietuvos rytas“ turi daug žadančią pamainą. Sostinės ekipos talentai laimėjo Kaune...

Štai kiek kavos puodelių jums kainuoja narystė ES (3)

Briuselis 2018 metus pradėjo drąsiu, bet paprastu teiginiu: narystė Europos Sąjungoje yra labai...

Vadinamasis Jolie genas – ne toks pavojingas, kaip manyta iki šiol (1)

Moterų, kurios yra pavojingo vėžio gen o nešiotojos, onkologinės ligos atveju galimybės...

Švedijos pakilimo istorija: kodėl jiems sekasi (229)

Švedijoje susiformavusiai ekonominei ir socialinei politikai didelės įtakos turėjo šalyje...

Rokiruotė Seime: Pūką keis tikrai spalvinga asmenybė į jo vietą sėstis nenorėtų (855)

Seimui panaikinus seksualiniu priekabiavimu apkaltinto Kęstučio Pūko mandatą į Parlamentą...

Iš kelto Ryga-Stokholmas iškrito lietuvis, jo paieškos bevaisės (105)

Šeštadienį vakare iš „Tallink“ kelto „Isabelle“ iškrito lietuvis. Jo gelbėjimo...