aA
Panevėžio apygardos teismas pripažino du Raseinių, vieną Kauno rajono ir vieną Utenos rajono gyventojus kaltais dėl disponavimo šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis, sprogmenimis ar sprogstamosiomis medžiagomis, kontrabandos.
© A.Raščiaus nuotr.

Militarijos kolekcionieriais save pristatančius vyrus teismas nubaudė laisvės atėmimo bausmėmis. Kadangi visi keturi savo kaltę pripažino ir gailėjosi, teismas bylą išnagrinėjo sutrumpinto įrodymų tyrimo tvarka ir bausmes sumažino vienu trečdaliu.

R. D. ir O. K. skirtą 4 metų 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmę sumažinus vienu trečdaliu, paskirta galutinė bausmė – kiekvienam po trejus metus laisvės atėmimo, R. T. ir V. G. skirtą 4 metų laisvės atėmimo bausmę sumažinus vienu trečdaliu, paskirta galutinė bausmė – abiem po 2 metus ir 8 mėnesius laisvės atėmimo.

Visiems keturiems kaltinamiesiems bausmių vykdymas atidėtas 1 metams 6 mėnesiams, vyrai įpareigoti užsiregistruoti Darbo biržoje arba pradėti dirbti, arba tęsti darbą bei neišvykti už gyvenamosios vietos miesto (rajono) ribų be nuteistojo priežiūrą vykdančios institucijos leidimo.

R. D. ir O. K. įpareigoti per vienus metus nuo nuosprendžio įsiteisėjimo sumokėti po 188,30 Eur į nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų asmenų fondą.

Teismas nustatė, kad 2015 m. rugpjūtį kaltinamasis O. K. nelegaliai gabeno automobiliu iš Latvijos Respublikos į Lietuvos Respubliką šaunamąjį ginklą – kulkosvaidį bei 8 gynybinių skeveldrinių rankinių granatų korpusus su juose buvusiu trotilu. Šių prekių, kurias buvo įsigijęs iš pažįstamo latvio, jis nepateikė muitinės kontrolei.

Taip pat nustatyta, kad R. D., O. K., R. T. ir V. G. namuose, garažuose, kitose vietose nelegaliai laikė didelius kiekius įvairių ginklų, jų dalių, šaudmenų, sprogstamųjų medžiagų, karo reliktų.

Kaltinamieji teigė turintys pomėgį militaristiniams daiktams, senoviniams ginklams ir amunicijai. Aiškino, kad juos sukaupę kaip eksponatus, keisdavęsi su kitais kolekcionieriais, kai ką radę kasinėjimų metu, kartais pirkdavę, kartais parduodavę. Tokią veiklą laikę savo hobiu.

Kaltę dėl inkriminuotų nusikaltimų pripažino visi keturi kaltinamieji – tai jų atsakomybę lengvinanti aplinkybė. R. D ir R. T. atsakomybę sunkina tai, kad jie nusikalto veikdami kaip bendrininkai.

Nė vienas iš kaltinamųjų anksčiau neteistas, visi charakterizuojami tik teigiamai, R. D ir R. T. – ypač dėl bendradarbiavimo su Lietuvos archeologijos draugija.

Atsižvelgęs į kaltinamuosius charakterizuojančius duomenis, teismas padarė išvadą, kad bausmės tikslai gali būti pasiekti be realaus bausmės atlikimo, t. y. atidedant bausmės vykdymą vieneriems metams ir šešiems mėnesiams bei skiriant jiems tam tikras pareigas, padėsiančias įgyvendinti bausmės paskirtį.

Teismas išsprendė ir Vytauto Didžiojo karo muziejaus administracijos prašymą perduoti jiems pas kaltinamuosius rastus ginklus.

Atsižvelgęs į tai, kad Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymas numato, jog ginklus, šaudmenis, jų dalis kolekcionuoti galima muziejuje, kitoje tam pritaikytoje patalpoje, atitinkančioje Vyriausybės arba jos įgaliotos institucijos nustatytus reikalavimus, teismas perdavė Vytauto Didžiojo karo muziejui 78 vnt. įvairių daiktų, rastų pas kaltinamuosius, tarp kurių šovinių dalų tūtelės, netinkami šaudyti šautuvai, jų dalys, pistoleto dėtuvė, 1898/1935 m. modelio „Mauser“ sistemos šautuvo durtuvas, kt.

Pas V. G. rastus kirvelius ir ietgalį, kurie per daiktų apžiūrą buvo pripažinti skirtingų laikotarpių archeologiniais radiniais, teismas nusprendė perduoti įvertinti Kultūros paveldo departamentui.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Parduotuvės, kurias keliaudami aplanko visi lietuviai: galima apsipirkti vos už 1 eurą (51)

Ar kurs nors regėjote naujus drabužius kainuojančius po 1, 2 ar 5 eurus? Tokias, kosmines kainas...

Kručinskų byla: motinai pareikštas dar vienas kaltinimas (761)

Prokurorai baigė ikiteisminį tyrimą garsiojoje istorijoje, kuomet iš Eglės ir Gintaro Kručinskų...

Theresai May – skaudūs smūgiai: pasitraukė jau penki ministrai nuolat atnaujinama (51)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May ketvirtadienį patyrė itin skaudų smūgį,...

Reidas darželiuose atvėrė tikrąsias žaizdas: grupės perpildytos, o vaikus ugdo logistikos ir grožio specialistai (39)

Perpildytos grupės, darželiai , dirbantys be leidimų-higienos pasų ar nesilaikantys juose...

Pričiupo „gudragalvį“: avariją padarė be draudimo, policijai atvykus – draudimą jau turėjo (8)

Šalies keliuose vis dar pasitaiko atvejų, kai vairuotojai nepaiso įstatymų ir važinėja be...

Seimas leido kirsti miškus ir statyti namus: STT ir Teisės departamento perspėjimai išgirsti nebuvo (39)

Seimas leido šešioms savivaldybėms nemokėti didesnių kompensacijų valstybei už iškirstą...

Dėl mažos krūtinės kritikos sulaukusi Simona Burbaitė nusprendė netylėti: pasaulis nesisuka vien aplink krūtinės dydį (143)

Savaitgalį Vilniuje vykusiuose „Tech Top 2018" apdovanojimuose modelis Simona Burbaitė...

Įkaitusiai Europos statybų rinkai gresia darbo jėgos trūkumas (4)

Betoninio karkaso penktajame aukšte Vasile‘ės Kocorio statybininkų brigada stropiai montuoja...

Klaipėdiškiams greičio mėgėjams juokai baigėsi – išmanieji radarai jau veikia (5)

Šią savaitę pradėjo veikti nauji išmanieji radarai Mokyklos g. ir Liepų g. ties Svajonės g.,...

Grigonis įvertino „Barcelona“ ekipą: atrodo geriau nei praėjusiame sezone (2)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai šį penktadienį „Žalgirio“ arenoje dėl ketvirtosios...