Muitinės kriminalinėje tarnyboje (MKT) jau suskaičiuoti pirmo 2021–ųjų ketvirčio kovos su kontrabanda rezultatai. Nepaisant sudėtingo darbo karantino sąlygomis, per tris mėnesius sulaikyta apie 3, 4 mln. pakelių cigarečių ir 46 tonos tabako, o pareigūnų užkardyta žala valstybei (t. y. nesumokėti mokesčiai nuo tokio tabakų gaminių kiekio) siekia apie 11, 8 mln. eurų.

Darbo muitinės kriminalistams šiemet netrūko – iki 2021 m. kovo pabaigos MKT pareigūnai pradėjo 131 ikiteisminį tyrimą (pernai, per tą patį laikotarpį – 106). Daugiausia tyrimų pradėta dėl narkotikų kontrabandos (83), dažniausiai – pašto siuntose. Iš viso sulaikyta 251 kg kvaišalų. Taip pat sulaikyta daugiau nei 300 tūkst. eurų grynųjų pinigų kontrabandos, , praneša Muitinės kriminalinė tarnyba.

Dėl tabako ir jo gaminių kontrabandos pradėti 26 ikiteisminiai tyrimai, kuriuose sulaikyta 3, 39 mln. pakelių rūkalų ir 46,5 tonos tabako, kurių bendra vertė su mokesčiais siekia 13, 57 mln. eurų.

Mėtinių cigarečių kiekis tarp šiemet sulaikytų kontrabandinių rūkalų kol kas nėra žymus, jos tesudaro 5 proc. (pernai tuo pačiu metu tokios cigaretės sulaikymuose sudarė 10 proc.). Nėra fiksuota ir reikšmingesnių kaitinamojo tabako (vadinamojo „Heets“) sulaikymų: šiemet sulaikyta 20 pakelių (pernai per tą patį laikotarpį – 980 pakelių). Nors nuo 2020 m. kovo mėn. kaitinamojo tabako produktų akcizai paaugo 65 proc., šių gaminių, kurie yra apmokestinami keturiais kartais mažiau nei tradicinės cigaretės, kontrabandos Lietuvoje iš esmės nėra.

Daugiausia cigarečių – 63 proc. sulaikoma pasienyje su Baltarusija. Didžioji dalis iš likusių 37 proc. rūkalų yra įvežta iš Rusijos ir sulaikyta arba pasienyje, arba jau šalies viduje(dažniausiai likviduojant cigarečių kontrabandos sandėlius).

Baltarusiškame Gardino „Neman“ fabrike gamintos cigaretės vis dar sudaro ir didžiąją sulaikytų rūkalų dalį – 66 procentus.

Likusios 34 proc. sulaikytų cigarečių – dažniausiai yra be banderolių, bet dauguma jų žymėtos kaip pagamintos Rusijoje ir įvežtos iš Kaliningrado srities. Taigi, net jei cigaretės be banderolių yra falsifikatai, į Lietuvą jos įvežamos daugiausia iš Rusijos Kaliningrado srities ir sudaro apie 1/3 viso kontrabandos srauto.

Tokios rusiškos cigaretės (anksčiau nematytų „Dakota“, „Rominta“ ar „LF“ rūšių) paprastai gabenamos itin dideliais kiekiais.

Šitaip metų pradžioje Kybartų geležinkelio posto muitininkai sulaikė apie pusės milijono eurų vertės rusiškų cigarečių kontrabandą, slėptą viename iš vagonų. 2021 m. vasarį šaldytos žuvies krovinyje, gabentame iš Rusijos Kaliningrado srities, rasta daugiau nei 420 tūkst. pakelių įvairių rūšių rūkalų, kurių vertė viršija 1,5 mln. eurų. Kovo mėnesį iš Rusijos įvažiavusiame vilkike, tariamai gabenusiame vaikų žaidimų aikštelių dalių krovinį, aptikta 600 tūkst. pakelių cigarečių „Rominta“, kurių vertė su mokesčiais – 2 mln. 256 tūkst. eurų.

Na, o pačio didžiausio kontrabandos sulaikymo šiemet Lietuvos muitinėje metu (tiesa, įvykusio jau naktį iš kovo 31 d. į balandžio 1–ąją), iš Rusijos įvažiavusiame krovininiame vilkike rasta 1 mln. 50 tūkst. pakelių rūkalų (vertė – 3 mln. 487 tūkst. eurų).

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (58)