aA
Rugsėjo 15–23 dienomis 34 valstybių teisėsaugos institucijos ir tarptautinės organizacijos, koordinuojamos ir padedamos Europolo, sujungė savo pajėgas didžiausioje kada nors surengtoje slaptoje tarptautinėje operacijoje „Archimedes“.
Didžiulė teisėsaugos operacija Europoje: lietuviai iš narkotikų verslo žarsto įspūdingas sumas
© Policijos departamento nuotr.

Policijos departamentas informuoja, kad nusitaikė į organizuotų nusikalstamų grupuočių veiklą bei jų infrastruktūras visoje Europos Sąjungos teritorijoje.

Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojas Edvardas Šileris sako, kad lietuviai vis dažniau įsitraukia į narkotikų verslą, o prekyba žmonėmis įgauna visai kitą veidą.

„Iš visų sulaikymų Europoje, berods, 560 kilogramų buvo heroinas. Tai gerokai pavojingesnis narkotikas, tačiau Lietuvoje dominuoja sintetiniai narkotikai ir jų kontrabanda į Skandinavijos valstybes. Taip pat lietuviai išlieka populiarūs dėl narkotikų kontrabandos į Lotynų Amerikos šalis, vien dėl to, kad su mūsų pasu nėra reikalingos vizos, esame Europos Sąjungos (ES) piliečiai ir, kai kuriais atvejais vis dar lietuviai sutinka už pakankamai mažas sumas užsiimti gyvųjų konteinerių paslauga“, - E. Šileris.

Anot E. Šilerio, narkotikų platinime dalyvauja ir grupuotės, ir pavieniai asmenys. Nusikaltimuose dominuoja įspūdingos sumos - už narkotikus pelnai skaičiuojami dešimtimis milijonų ar net šimtais milijonų litų.

Pasak E. Šilerio, prekybos žmonėms mastai gerokai mažesni, be to, keičiasi pati specifika - jei anksčiau prekyba žmonės buvo tik prostitucija, dabar vis labiau populerėja vergovė, į kurią įtraukiama nemažai nepilnamečių.

„Operacija „Archimedes“ yra sėkmingo teisėsaugos bendruomenės darbo rezultatas. Analogų neturintys operacijos mastai, baigęsi daugiau nei 1000 asmenų suėmimu visoje Europoje, yra rimtas perspėjimas net pačioms rimčiausioms nusikalstamoms grupuotėms, kad tarptautinė teisėsaugos bendruomenė yra pasiryžusi kovoti su neteisėta jų veikla, - teigia Europolo direktorius Rob Wainwright. - Šią savaitę ES policijos vadovams susirinkus į 2014 m. Europos policijos vadovų suvažiavimą Europole, sutelksime savo dėmesį į tai, kaip bendros mūsų pastangos gali būti naudojamos parklupdant dar didesnį skaičių organizuotų nusikalstamų grupių, keliančių grėsmę mūsų visuomenės saugumui bei gerovei“.

Pagrindinis operacijos „Archimedes“ tikslas – kova su didžiausią grėsmę keliančių nusikalstamų grupuočių veikla ir pastarųjų nariais, veikiančiais Europoje.

Pasitelkta žvalgybinė informacija

Policijos, muitinės ir kitų teisėsaugos institucijų pareigūnai devynias dienas, pasitelkdami žvalgybinę informaciją vykdė Europolo koordinuojamas „Archimedes“ operacijos dalis nukreiptas į kovą su tokiomis nusikalstamumo apraiškomis kaip prekyba žmonėmis, sintetiniai narkotikai, prekyba šaunamaisiais ginklais, sukčiavimai, nusikaltimai elektroninėje erdvėje (seksualinis vaikų išnaudojimas internetu ir su mokėjimais susiję sukčiavimai), neteisėta palengvinta imigracija, prekyba kokainu ir heroinu, suklastotos prekės, organizuoti turtiniai nusikaltimai.

Operacijoje dalyvavo teisėsaugos bendruomenės pareigūnai iš visų 28 ES valstybių narių. Taip pat operacijoje dalyvavo 6 valstybės nepriklausančios Europos Sąjungai: Australija, Kolumbija, Norvegija, Serbija, Šveicarija ir Jungtinės Amerikos Valstijos, tarptautiniai partneriai iš Eurojust, Frontex ir Interpol organizacijų.

Bendri priemonių taikytų operacijos „Archimedes“ metu rezultatai:

• Suimta virš 1000 asmenų visoje Europoje;
• Paimti 599 kg kokaino ir 200 kg heroino;
• Paimta 1,3 tonų kanapių;
• 30 rumunų vaikų išgelbėti nuo tapimo prekybos žmonėmis aukomis.
Detalesnę informaciją apie operacijos rezultatus galima rasti Europol tinklalapyje https://www.europol.europa.eu/content/operation-archimedes.

Lietuvoje tarptautinės operacijos „Archimedes“ vykdymo koordinavimas buvo patikėti Lietuvos kriminalinės policijos biurui (toliau – LKPB), kuris visų Lietuvoje vykdytų priemonių metu kontroliavo pastarųjų įgyvendinimą ir atliko operacijos rezultatų analizę. Lietuvos teisėsaugos pareigūnų darbas buvo nukreiptas į tris prioritetines kryptis: prekybos žmonėmis prevencija ir kontrolė; narkotinių medžiagų kontrolė ir organizuotų nuosavybės grobimų kontrolė.

Siekiant nustatyti ir identifikuoti galimas prekybos žmonėmis aukas bei išaiškinti nusikaltimus susijusius su prekyba žmonėmis, apskrityse organizuota ir vykdyta prevencinė priemonė, kurios metu analizuoti Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostų keleivių sąrašai, o taip pat tarp apklausiami labiausiai pažeidžiami ir priklausomi asmenys jų būrimosi vietose, atliktos momentinės kelių valandų patikros Lietuvos – Lenkijos pasienyje, pasirinktinai tikrinant iš Lietuvos išvykstančias transporto priemones.

Vykdant narkotinių medžiagų kontrolę ir siekiant išsiaiškinti nusikalstamas veikas, susijusias su narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis, organizuota prevencinė priemonė, kurios metu atlikta keltų reisų iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos jūrų uostų į Švedijos ir Suomijos jūrų uostus keleivių sąrašų analizė.

Vykdant organizuotų nuosavybės grobimų kontrolę organizuota prevencinė priemonė, kurios metu siekta nustatyti asmenis, gabenančius į Lietuvą vogtus daiktus arba vykstančius į kitas valstybes vykdyti nuosavybės grobimus, taip pat gabenančius vogtas transporto priemones. Šiuo tikslu Lietuvos – Lenkijos pasienyje tikrintos visos transporto priemonės, tikrinti ūkio subjektai, teikiantys lombardo paslaugas, besiverčiantys naudotos technikos supirkimu ir realizavimu. Atlikta keltų iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos jūrų uostų į Švedijos ir Suomijos jūrų uostus (ir atvirkščiai) keleivių sąrašų analizė, siekiant išsiaiškinti nusikalstamas veikas, susijusias su organizuotais nuosavybės grobimais. Taip pat priemonių metu atliktos grįžtančių keltu į Lietuvą asmenų, transporto priemonių ir bagažo apžiūros Klaipėdos jūrų uoste.

Rugsėjo 15–19 d. įgyvendinant operaciją „Archimedes“ Lietuvoje dirbo apie 860 šalies policijos įstaigų pareigūnų, buvo patikrinta apie 3 400 asmenų (iš jų 2 012 keleivių, keliavusių keltais iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos jūrų uostų į Švedijos ir Suomijos jūrų uostus ir atgal), apie 1 000 transporto priemonių, apie 600 įvairių vietų (lombardų, landynių, turgaviečių ir jų prieigų, viešbučių, nakvynės namų ir pan.), taip pat intensyviai tikrinti įvairūs skelbimai įvairiuose interneto portaluose.

33 asmenims surašyti protokolai už vertimąsi prostitucija, 1 asmuo sulaikytas įtariant seksualiniu nepilnamečių prievartavimu ir pornografijos platinimu elektroninėje erdvėje, sulaikyti 5 asmenys už neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti, 8 asmenys už neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti ir neteisėtą disponavimą labai dideliu kiekiu narkotinių ar psichotropinių medžiagų kiekiu, 10 asmenų įtarti vogtų daiktų supirkimu ir realizavimu, 2 asmenys sulaikyti dėl vagysčių, 2 asmenys sulaikyti dėl sukčiavimo. Akcijos vykdymo metu išimta 20 kg narkotinių medžiagų, įtariama heroinas ir kanapės, juvelyriniai dirbiniai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
4.0000

Top naujienos

Palangoje poilsiaujanti kauniečių šeimynėlė: savaitgaliui atsidėjome 500 eurų, bet jau matome, kad neužteks (323)

Dar vienas savaitgalis, kai vasaros sostine vadinamas kurortas Palanga banguoja nuo žmonių minios:...

Norvegai supažindino, kaip jų tarnybos padeda smurtą patyrusiems vaikams: kai ką siūlytų taikyti ir Lietuvai (5)

Norvegijos vaiko teisių sistema Lietuvoje kelia ne vienareikšmius jausmus ir diskusijas. Visi...

Užkalnis valgo: „kovojau už tokią Lietuvą, kur užsieniečiai kuo geriau pasijustų“ (215)

Gyvenimas eina tik geryn – jei netikite, užeikite į naujausią turtingų hipsterių ir miesto...

Po pasaulį sukrėtusios Danijos dramos – atkovėpis, bet herojai neliks pamiršti (31)

Danijos rinktinės žvaigždė Christianas Eriksenas , dėl kurio gyvybės šeštadienio vakarą...

Po pandemijos lietuviai užplūdo psichoterapeutų kabinetus: vienas nusiskundimas – itin dažnas (4)

Šalį sukausčius pandemijai, dažnas Lietuvos gyventojas ėmė jausti nerimą. „Spinter“ dusyk...

Karolis Kasperas | D+

Bet kokia kaina užkirsti priešams kelią: Lietuvos žvalgybos veikla prieš šimtmetį

Slaptųjų agentų darbas visuomet yra rizikingas ir kupinas pavojų. Daugelis žavisi kvapą...

EVA pareigūnas prakalbo apie „AstraZeneca“ vakcinos atsisakymą (163)

Vienas Europos vaistų agentūros (EVA) aukšto rango pareigūnas pareiškė, kad gali būti verta...

Ekonomistas, sakęs, kad infliacija mirusi, dabar mano, kad ji gyva (2)

Rogeris Bootle‘as, prieš ketvirtį amžiaus skelbęs apie infliacijos mirtį, dabar mato jos...

Euro 2020 sekmadienio desertas: Anglija – Kroatija (23)

Sekmadienio popietę legendiniame Londono „Wembley“ stadione žaidžiamos centrinės Europos...

Švenčionių rajone pareigūnai, iškviesti raminti prieš vaikus smurtaujančio tėvo, mamą rado taip pat neblaivią vaikams teko palikti namus (21)

Į konfliktą Švenčionių rajone iškviesti pareigūnai rado neblaivius tėvus. Pirminiais...