Šiaurės Pakistane ir Indijai priklausančiame Kašmyre, kuriuos prieš tris dienas sukrėtė stiprus žemės drebėjimas, antradienį blėso viltys tarp tūkstančių žmonių, palaidotų po namų, įstaigų ir mokyklų griuvėsiais, rasti gyvųjų.
Taip po žemės drebėjimo atrodo Balakoto miestas Pakistane
© EPA-ELTA
 • Pakistano Kašmyrui po žemės drebėjimo gresia epidemija
 • Žemės drebėjimo Azijoje aukų skaičius artinasi prie 30-40 tūkst
 • Po mokyklų griuvėsiais žuvo mažiausiai 400 vaikų
 • Iš gyvenamojo namo griuvėsių ištraukti du gyvieji
 • Kaimyninėse šalyse buvo jaučiami požeminiai virpesiai
 • Pasaulio bendruomenė skuba padėti nuo žemės drebėjimo nukentėjusiai pietų Azijai
 • Taivanas nenori siųsti pagalbos prokiniškam Pakistanui
 • Popiežius ragina padėti žemės drebėjimo Azijoje aukoms

  Gresiant humanitarinei krizei, Pakistano prezidento Pervezo Musharrafo vyriausybė ieškojo tarptautinės pagalbos nukentėjusiems nuo katastrofos, kuri, pareigūnų teigimu, labiausiai sugriautuose regionuose galėjo nusinešti iki 40 tūkst. žmonių gyvybių.

  Jungtinės Valstijos pažadėjo pradinę 50 mln. dolerių (140 mln. litų) paramą. Į Pakistaną jos jau pasiuntė kelis transportinius lėktuvus su būtiniausiais daiktais, sunkiąja įranga ir humanitarine koordinavimo komanda. Kiti lėktuvai turi atskristi antradienį.

  Panašią pagalbą pasiūlė ir Europos valstybės, Japonija bei Persijos įlankos šalys.

  Indijai priklausančioje Kašmyro dalyje žemės drebėjimo aukų skaičius antradienį perkopė 1 100, pranešė policijos katastrofų valdymo padalinio pareigūnas, pridūręs, kad dar daugiau kaip 5 tūkst. žmonių buvo sužeisti.

  "Pražūtingo žemės drebėjimo aukų skaičius pakilo virš 1 100", - teigė pareigūnas iš kontrolės skyriaus, stebinčio gelbėjimo operacijas.

  Jis pažymėjo, kad per žemės drebėjimą, kuris šeštadienį sukrėtė Pietų Aziją, Indijos administruojamoje Kašmyro dalyje dar daugiau kaip 5 tūkst. žmonių buvo sužeisti.

  Dar 2 tūkst. žmonių galėjo žūti kaimyninėje Indijoje. Taip pat vis dar nežinomas apie 10 tūkst. žmonių, gyvenusių atokiuose kaimuose prie sienos su Pakistanu, likimas, pažymėjo Indijos pareigūnai.

  Pakistano Kašmyrui po žemės drebėjimo gresia epidemija

  Gydytojų labdaros organizacija "Medecins sans Frontieres" ("Gydytojai be sienų", MSF) antradienį perspėjo, kad žemės drebėjimo nusiaubtai Pakistano Kašmyro sostinei Muzarafadui gresia per vandenį užsikrečiamų ligų epidemija.

  Paryžiuje registruotos MSF padalinio Islamabade vadovė Isabelle Simpson sakė, kad dėl žemės drebėjimo galėjo užsiteršti vandens šaltiniai, "todėl mes būgštaujame, jog gali kilti vandeniu plintančių ligų protrūkis".

  "Kadangi nedaugelis teturi pastogę, žmonės laikosi susispaudę išlikusiuose namuose, stovyklose, kyla didelė grėsmė sveikatai", - sakė ji.

  Pagalba po truputį jau pasiekia Muzarafadą, nes pirmadienį vakare buvo atidaryti keliai, siejantys miestą su pasauliu, kuriame žuvusių yra mažiausiai 11 tūkstančių ir kuriame tebeviešpatauja chaosas.

  Žemės drebėjimo Azijoje aukų skaičius artinasi prie 30-40 tūkst.

  Per stiprų žemės drebėjimą Pakistane, kuris įvyko praėjusį savaitgalį, žuvo 30-40 tūkst. žmonių, pirmadienį paskelbė Jungtinių Tautų vaikų fondas (UNICEF) ir aukšto rango vyriausybės pareigūnas.

  "Vyriausybė mums nurodė, kad per šeštadienio drebėjimą žuvo 30-40 tūkst. žmonių", - sostinėje Islamabade žurnalistams sakė UNICEF atstovė Julia Spry Leverton.

  Pasak J.S.Leverton, Šiaurės Pakistane ir pakistaniečių administruojamame Kašmyre, kur įvyko drebėjimas, vaikai sudarė maždaug 50 proc. visų gyventojų.

  "Pakistane žuvo 30-40 tūkst. žmonių. Dar 60 tūkst. buvo sužeisti", - sakė aukštas vyriausybės pareigūnas, kuris prašė jo pavardės neminėti.

  Pakistano kariškių atstovas pirmadienį sakė, kad labiausiai nuo žemės drebėjimo nukentėjusiuose rajonuose buvo prarasta "visa karta" ir kad aukos yra daugiausia mokyklinio amžiaus vaikai. "Labiausiai nukentėjusiuose rajonuose prarasta visa karta. Didžiausią aukų dalį sudaro moksleiviai", - sakė generolas majoras Shaukatas Sultanas.

  "Muzafarabade gelbėtojai (iš po griuvėsių) traukia žuvusius vaikus, bet palaikų niekas neatsiima. Tai rodo, kad jų tėvai žuvę", - sakė Sh.Sultanas, paminėdamas Pakistano Kašmyro sostinę.

  "Ravalakotas sugriautas. Sugriauta 70 proc. Muzafarabado. Muzafarabade nėra nė vieno neapgadinto namo. Ten nėra nė vienos nenukentėjusios šeimos", - pridūrė jis.

  Pietų Aziją šeštadienį sukrėtusio žemės drebėjimo aukų skaičius Indijos Kašmyre gali pasiekti du tūkstančius, pirmadienį pranešė aukštas šios šalies Himalajų valstijos pareigūnas.

  Kašmyro vyriausybės pareigūnas Naeemas Akhtaras pažymėjo, jog kol kas vis dar nėra duomenų apie maždaug 10 tūkst. žmonių, gyvenančių atokiuose kalnų kaimeliuose, likimą.

  Didžiausias Pakistano Kašmyro miestas sekmadienį praėjus parai nuo 7,6 balo žemės drebėjimo kalnuotame Pakistano šiaurės regione, atrodė kaip po pasaulio pabaigos.

  Žemės drebėjimo centras buvo miškinguose Pakistano Kašmyro kalnuose, netoli Indijos sienos. Stiprūs požeminiai smūgiai drebino didelį šiaurinio Pakistano plotą, taip pat ir Indijos Kašmyrą, Bangladešą bei Afganistaną, o jų atgarsiai pasiekė ir Kazachstaną (tiesa, tik 1,5-2 balų stiprumo).

  Žemės drebėjimas Pakistane
  © Reuters/Scanpix

  Išsigandę Muzarafado gyventojai šaltą naktį išbuvo lauke - laukuose, parkuose, kapinėse, automobiliuose. Žmonėms trūksta maisto, nes parduotuvės, turgus nedirba.

  Po galingo žemės drebėjimo gelbėtojai Pakistano sostinėje Islamabade išgelbėjo 36 valandas griuvėsiuose praleidusį vyrą. 20-metis Ubaidas aplinkinių buvo sutiktas plojimas. Jis išgelbėtas iš sugriuvusio "Margala Towers" komplekso nuolaužų.

  Anot privačios televizijos stoties "Geo TV", per šeštadienį įvykusį 7,6 balo stiprumo žemės drebėjimą dalis šio komplekso įgriuvo. Pasak stoties, prieš tai išgelbėtas 15 metų berniukas, po griuvėsiais praleidęs 27 valandas.

  Manoma, kad pragaištingi požeminiai smūgiai Pakistane nusinešė 40 tūkst. gyvybių.

  Po mokyklų griuvėsiais žuvo mažiausiai 400 vaikų

  Pakistane po mokyklų griuvėsiais žuvo 400 vaikų, pranešė BBC. Šeštadieniais Pakistane dirba mokyklos, vyksta paskaitos universitetuose.

  Daugiau nei 850 vaikų tėvai plikomis rankomis ir kastuvais siekia išgelbėti po per žemės drebėjimą sugriuvusių mokyklų griuvėsiais įstrigusius vaikus, rašo ELTA.

  Labiausiai nuo žemės drebėjimo nukentėjusioje Šiaurės vakarų pasienio provincijoje esančiame Balakato slėnyje sugriuvo dvi mokyklos, po kurių griuvėsiais vis dar girdimi pagalbos prašančių vaikų balsai.

  Žemės drebėjimas Pakistane
  © Reuters/Scanpix

  "Išgelbėk mane, paskambinkite mano mamai, paskambinkite mano tėtei", - iš po valstybinės mokyklos, kurioje, vietos žmonių teigimu, įstrigo apie 200 žmonių, girdimas silpnas berniuko balsas.

  Po kitos, privačios keturių aukštų Šaheno mokyklos griuvėsiais įstrigo maždaug 650 vaikų. Savo vaikų ieškantys tėvai iš po griuvėsių ištraukė šešių vaikų kūnus bei 19 sužeistų vaikų. Ant mokyklos stogo matomi dar keturių vaikų kūnai.

  Tėvai teigia girdintys vaikų verksmą, tačiau nieko negali padaryti, nes kol kas trūksta specialios technikos. Iš po griuvėsių ištraukta mergaitė sakė: "Mes sėdėjome klasėje, kai tai įvyko. Mes mėginome bėgti, tačiau mus užgriuvo, - sakė ji. - Gulėjau iki kaklo užversta. Ten yra daug vaikų".

  Taip pat įtariama, kad po griuvėsiais ir nuolaužomis žuvo apie 200 kareivių.

  Iš gyvenamojo namo griuvėsių ištraukti du gyvieji

  Žemės drebėjimas Pakistane
  © Reuters/Scanpix

  Pakistano sostinėje sekmadienį iš gyvenamojo namo, sugriuvusio per žemės drebėjimą šeštadienį, ištraukti du gyvi žmonės. Berniukas ir moteris užgriuvę išbuvo apie 24 valandas. Ši sėkmė sužadino gelbėtojų viltis, kad dar daugiau gyvų gali būti po griuvėsiais ir kad juos pavyks išgelbėti.

  Gelbėtojai mano, kad dar du tebėra gyvi po gyvenamųjų namų komplekso "Margala Towers" griuvėsiais. Čia gyveno emigrantai darbininkai ir vidurinės klasės pakistaniečiai.

  Iš viso iš šių griuvėsių ištraukti 35 lavonai, o apie 80 - išgelbėta, sakė Pakistano prezidentas Pervezas Musharrafas (Perverzas Mušarafas) ir pridūrė, kad griuvus dviem korpusams po griuvėsiais atsidūrė apie 150 žmonių.

  Kaimyninėse šalyse buvo jaučiami požeminiai virpesiai

  Šeštadienį po pietų, praėjus kelioms valandoms po pietinį Azijos subkontinentą sukrėtusio stipraus žemės drebėjimo, per Pakistano, Indijos ir Afganistano sostines nusirito galingi požeminiai virpesiai.

  Naujienų agentūros "Reuters" korespondentai iš Islamabado, Delio ir Kabulo pranešė, kad nuo pagrindinio žemės drebėjimo praėjus kone septynioms valandoms, apie 13 val. 45 min. Lietuvos laiku, jautė stiprius pakartotinus požeminius smūgius. Pagrindinio žemės drebėjimo epicentras buvo už maždaug 95 kilometrų į šiaurės rytus nuo Pakistano sostinės.

  Pasaulio bendruomenė skuba padėti nuo žemės drebėjimo nukentėjusiai pietų Azijai

  Žemės drebėjimas Pakistane
  © Reuters/Scanpix

  Sekmadienį tarptautinė pasaulio bendruomenė, mobilizuodama savo gelbėjimo specialistus, šunis pėdsekius ir kitokią paramą, suskubo padėti nuo galingo žemės drebėjimo pietų Azijoje nukentėjusiems žmonėms.

  Japonija, Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga (ES) vienos pirmųjų pasiūlė Pakistanui, Indijai ir Afganistanui savo gelbėtojus ir finansinę paramą. Manoma, kad šeštadienį čia įvykęs žemės drebėjimas nusinešė daugiau kaip 18 tūkst. žmonių gyvybių.

  NATO pirmadienį pasiruošė siųsti karių, lėktuvų ir humanitarinės pagalbos į Pakistaną, kurio vyriausybė kreipėsi į aljansą pagalbos po to, kai šalį sukrėtė daugiau nei 20 tūkst. žmonių gyvybių pareikalavęs žemės drebėjimas.

  "Iki darbo dienos pabaigos laukiu kariškių patarimų, ką dar galima padaryti", - sakė NATO generalinis sekretorius Jaapas de Hoopas Schefferis prieš neeilinį 26-ių NATO narių susitikimą Briuselyje.

  "Mes negalime gaišti laiko", - sakė jis žurnalistams Briuselyje po susitikimo su Europos Sąjungos užsienio politikos koordinatoriumi Javieru Solana.

  Japonijos užsienio reikalų ministerija informavo, kad į Pakistaną Tokijas jau išsiuntė 50 žmonių gelbėtojų komandą.

  Didžiojoje Britanijoje, kur gyvena didelė pietų Azijos gyventojų bendruomenė, vyriausybė pranešė Pakistano valdžiai išsiuntusi pirmąją 100 tūkst. svarų (per 501,5 tūkst. litų) finansinę paramą.

  Balakoto miestas Pakistane
  © EPA-ELTA

  Į regioną iš įvairių Didžiosios Britanijos miestų išvyko keturios ugniagesių paieškos ir gelbėjimo komandos, o gynybos sekretorius Johnas Reidas informavo, kad britų kariai Afganistane yra "pasirengę, reikalui esant, padėti".

  Britanijos užsienio reikalų sekretorius Johnas Straw sakė, kad pirmuoju etapu Britanija išsiųs iki 60 gelbėtojų. Britanijos musulmonų paramos organizacijos taip pat surinko keletą šimtų tūkstančių svarų žemės drebėjimo aukoms paremti.

  Prancūzija, Graikija, Šveicarija ir Turkija, kuri pati dažnai kenčia nuo galingų žemės drebėjimų, taip pat išsiuntė paieškos ir gelbėjimo komandas.

  Žemės drebėjimas Azijoje
  © EPA-ELTA

  Japonijos komandą sudaro policininkai, katastrofų padarinių likvidavimo ir pakrančių apsaugos specialistai, kurie turi didelę patirtį dėl dažnų žemės drebėjimų savo šalyje. Jie dalyvaus paieškos ir gelbėjimo operacijose, taip pat padės rinkti informaciją, sakoma Japonijos ministerijos išplatintame pranešime spaudai.

  Japonijos Raudonasis Kryžius į Islamabadą išsiuntė pirmuosius keturis medikus, kurie įvertins 7,6 balo pagal Richterio skalę žemės drebėjimo padarytos žalos mastą.

  Vos tik pasklidus informacijai apie tragedijos mastą, Europos ministrai tuoj pat pasiūlė finansinę paramą ir gelbėtojus. Europos Komisija (EK) pranešė skubiai būtinajai pagalbai numačiusi 3 mln. eurų (per 10,35 mln. litų).

  "Mes visi viliamės, kad naujienos nebeblogės ... tačiau baiminamės, kad aukų skaičius dar gali augti", - sakė ES humanitarinės pagalbos komisaras Louis Michelis.

  Paryžius išsiuntė gelbėtojus su šunimis pėdsekiais ir pjaustymo įrenginiais, o Airijos vyriausybė pranešė skirsianti vieną milijoną eurų (per 3,45 mln. litų).

  Žemės drebėjimas Azijoje
  © EPA-ELTA

  Berlynas per savo ambasadą Islamabade Pakistano vyriausybei skyrė 50 tūkst. eurų (per 172,6 tūkst. litų).

  Jungtinės Valstijos greitai suskubo pasiūlyti savo paramą, o prezidentas George'as W.Bushas pareiškė, kad Vašingtonas jau mobilizuoja specialistų būrius ir skyrė 100 tūkst. dolerių (per 284,6 tūkst. litų) skubiai būtinajai pagalbai.

  "Pirmosios gelbėjimo komandos jau pakeliui, reikalui esant, esame pasirengę suteikti papildomos paramos. Savo mintyse ir maldose esu kartu su tais, kuriuos palietė ši kraupi tragedija", - sakė JAV prezidentas.

  Paramą taip pat pasiūlė ir Australija, pranešusi, jog skirs 380 tūkst. dolerių (apie 819,1 tūkst. litų) skubiai medicininei pagalbai ir kitokiai paramai, bei Abu Dabis, išsiuntęs policijos pareigūnų būrį.

  Taivanas nenori siųsti pagalbos prokiniškam Pakistanui

  Taivanas pareiškė nenorįs nuo žemės drebėjimo nukentėjusiam Pakistanui siųsti humanitarinės pagalbos, nes ši šalis remianti Kiniją ir Taivano atžvilgiu yra nusiteikusi priešiškai, praneša Centrinė naujienų agentūra (CNA).

  "Taivano užsienio reikalų ministerijos atstovas Liu Činglungas sakė, kad vyriausybė neplanuoja į Pakistaną siųsti gelbėtojų komandos, tačiau nedraus to daryti pilietinėms grupėms", - praneša CNA.

  Komentuodamas tokios pozicijos priežastis Užsienio reikalų ministerijos atstovas sakė, kad "Pakistanas pataikauja Kinijai ir jos atstovai nuolat užsipuola Taivano atstovus Jungtinių Tautų (JT) ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) susitikimuose".

  Pastaraisiais metais Taivanas siekė vėl tapti JT ir PSO nariu, tačiau tam priešinosi Kinija ir jos sąjungininkai. Dažniausiai vienas iš pirmųjų Kiniją remdavo Pakistanas.

  Popiežius ragina padėti žemės drebėjimo Azijoje aukoms

  Žemės drebėjimas Azijoje
  © EPA-ELTA

  Sekmadienį popiežius Benediktas XVI paragino tarptautinę bendruomenę greitai ir dosniai paremti nukentėjusiuosius nuo žemės drebėjimo, kurio epicentras buvo Pakistane. "Meldžiuosi, kad reaguodama į nelaimę tarptautinė bendruomenė būtų greita ir dosni", - savaitinio palaiminimo Šv. Petro aikštėje susirinkusiems tikintiesiems sakė popiežius.

  "Pavedu mylinčio Dievo malonei visus tuos, kurie žuvo ir perduodu giliausią užuojautą daugybei tūkstančių sužeistųjų ar netekusiųjų artimųjų", - angliškai sakė Benediktas XVI.

 • Populiariausios nuomonės
  Parašykite savo nuomonę
  arba diskutuokite anonimiškai čia
  Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
  Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

  Top naujienos

  Prodiuseris atskleidžia LRT transliacijų užkulisius: štai kodėl viskas tiek kainuoja (890)

  "Valstiečių“ lyderiui Ramūnui Karbauskiui kalbant apie „skandalingą informaciją“, kurią...

  Išgirdęs tokį kūdikio verksmą – jo nebeužmirši: gydytojai perspėja apie pražūtingą moterų įprotį išduoda ir veidas (19)

  „Kūdikis užrėkia tokiu gailiu riksmu, kurį vienąkart išgirdęs gydytojas – niekada...

  Ieškomas ginkluotas nusikaltėlis, ant kojų sukeltos didelės policijos pajėgos blokuojamas Joniškis (145)

  Šiaulių apskrities policija informuoja, kad ieško su organizuotu nusikalstamumu susijusio asmens,...

  Konstitucinis Teismas tarė žodį dėl vaiko priežiūros išmokų „lubų“: ką tai reiškia tėvams (11)

  Trečiadienį Konstitucinis Teismas priėmė tėvams svarbų sprendimą – vaiko priežiūros...

  Nauja teorija apie „ypatingus“ rusus: skleidžia mitą apie Leningrado blokadą tarp „ypatingųjų“ – ir Putinas (99)

  Mokslininkai paneigė teiginius, nuskambėjusius režisierės Eleonoros Lukjanovos filme „Blokados...

  Atlyginimų augimas išsikvepia, bet daugelio laukia geras pokytis (151)

  Po įspūdingo praėjusių metų spurto Lietuvos ekonomikos augimas turėtų sulėtėti, nepaisant to...

  Siūlo daugiau išimčių, kada netaikyti „Sodros“ įmokų „grindų“ (11)

  Šiemet įvestų „ Sodros “ įmokų „grindų“ konservatorė Gintarė Skaistė siūlo...

  Visuomenės veikėjai atskleidė, už kurias iniciatyvas sirgs konferencijoje „Idėja Lietuvai“

  Jau kitą ketvirtadienį, vasario 1 dieną, Vilniuje vyks idėjų ir pokyčių konferencija „Idėja...

  Medikė Vokietiją iškeitė į Lietuvą ir per metus suprato, ką padarė (108)

  Lina Jankauskaitė – viena iš, sutikime, nedaugelio medikų , kurie, priešingai populiariai...

  Vokietija sukrėsta: 15-metis motinos akivaizdoje peiliu dūrė aukai į kaklą (55)

  Vokietijos policija sulaikė 15-metį moksleivį, kuris įtariamas antradienį peilio dūriu į...