aA
Pagal statistiką Lietuvoje išsiskiria beveik kas antra pora - skaičiai išties nedžiugina, o kai kuriuos net priverčia susimąstyti, ar verta eiti altoriaus link. Skyrybas nagrinėjantys psichologai ir sociologai surinko 10 dažniausių priežasčių, kodėl žmonės pasuka skirtingais keliais.
Poros nesutarimai
Poros nesutarimai
© Vida Press

1. Įsipareigojimo trūkumas — 75 proc.

Sakoma, kad pati santuoka yra didžiausias įsipareigojimas, vis dėlto 75 proc. tyrime dalyvavusių žmonių teigė, kad būtent per mažas sutuoktinio įsipareigojimas tapo viena iš santuokos žlugimo priežasčių, rašo tinklalapis insider.com.

2. Neištikimybė – 59,6 proc.

Tyrimo duomenimis, neištikimybė dažnai minima kaip lemiamas veiksnys, sugriovęs santykius. Neištikimybę tiriamieji dažniausiai vadino paskutiniu lašu.

3. Pernelyg dažni konfliktai ir ginčai – 57,7 proc.

Tyrimo dalyviai teigė, kad konfliktų nepavykdavo išspręsti ramiai ar veiksmingai, o laikui bėgant padėtis tik blogėjo. Pasak tiriamųjų, komunikavimo problemos gilėjo, intensyvėjo, tai dažnai lydėdavo pozityvaus ryšio ir abipusio palaikymo mažėjimas.

4. Susituokė per jauni – 45,1 proc.

Tiriamieji, kurie nurodė šią priežastį, susituokė būdami maždaug 23,3 m. amžiaus. Tyrimų centro „Pew Research Center“ duomenimis, 1960 m. 59 proc. 18–29 m. amžiaus žmonių buvo susituokę. 2010 m. tokio amžiaus susituokusių žmonių buvo tik 20 proc. O 2011 m. vedusių vyrų amžiaus vidurkis buvo 28,7 m., moterų – 26,5 m. Pastariesiems prieš penkiasdešimt metų buvo kiek daugiau nei dvidešimt metų.

5. Finansinės problemos – 36,1 proc.

Dalies respondentų teigimu, finansinės problemos stipriai pakenkė santykiams, tačiau nebuvo esminė skyrybų priežastis. „Piniginiai sunkumai tiesiog didino įtampą ir kėlė stresą santykiuose.“

„Forbes“ duomenimis, skirtingas požiūris į finansus stipriai kenkia porų santykiams. Jei vienas linkęs leisti pinigus, kitas – taupyti, gali būti sunku rasti bendrą sprendimą. Tiesa, taupusis gali būti atsakingas už taupymą pensijai, o išlaidusis – būti atsakingas už trumpalaikes išlaidas.

6. Piktnaudžiavimas alkoholiu – 34,6 proc.

Iš 50 proc. išsiskyrusių porų bent vienas partneris piktnaudžiavo alkoholiu. 34,6 proc. atvejų vienas partneris manė, kad tai buvo skyrybų priežastis, 33,3 proc. atvejų abu partneriai sutiko, kad tai tapo skyrybų priežastimi. „Jis niekada neprisipažino, kad turi problemų dėl alkoholio. Man teko konfrontuoti ne su juo. Man teko konfrontuoti su juo ir su liga“, – teigė viena moteris.

12,1 proc. tyrimo dalyvių teigė, kad paskutinis lašas, sugriovęs santuoką buvo būtent priklausomybė nuo alkoholio.

7. Smurtavimas – 23,5 proc.

Beveik ketvirtadalis apklaustųjų viena pagrindinių skyrybų priežasčių nurodė fizinį ir emocinį smurtą. Daugelis teigė, kad smurtavimas atsirado bėgant laikui, po smurto protrūkių sekdavo atgaila paskui ciklas kartodavosi.

Jungtinių Tautų Narkotikų kontrolės ir nusikaltimų prevencijos biuro duomenimis, iš 2017 m. 50 000 moterų nužudė jų gyvenimo partneris arba šeimos narys.

8. Sveikatos problemos – 18,2 proc.

„Beth Israel Medical Center“ Niujorke vyriausiosios psichologės Elizabeth Ochoa teigimu, santuoka neretai išyra ir dėl sveikatos problemų. „Dėl ligų atsiranda skolų, skausmo. Tai gali reikšti, kad vienas iš partnerių mažiau geba duoti santykiams, ir tokiu atveju kitam tenka daugiau atsakomybių. Vienos poros sėkmingiau tvarkosi su tokiais sunkumais, kitoms sunkiau", – sakė ji interviu Health.com.

9. Santykiai su giminaičiais – 17,3 proc.

Kaip rašė „Huffington Post“, 26 metus trukusio tyrimo, kurio metu stebėtos 373 poros, duomenimis, artimi vyro santykiai su žmonos artimiausiais giminaičiais 20 proc. sumažino skyrybų riziką.

Kita vertus, artimi žmonos santykiai su vyro giminaičiais didino skyrybų riziką. Pasak tyrimui vadovavusios psichologės Terri Orbuch, „žmonos turi išlaikyti tam tikras ribas su uošviais, o vyrams derėtų nepamiršti, kad ir uošviai yra svarbūs.“

10. Menkas išsilavinimas, religiniai skirtumai – 13,3 proc.

Nors tiriamieji dalyvavo šviečiamuosiuose kursuose PREP, daugeliui atrodė, kad to nepakanka.

69 proc. susituokusiųjų teigia, kad partnerio religinis požiūris sutampa, rodo „Pew Center“ tyrimas. Knygoje „Kol mirtis mus išskirs. Kaip skirtingų religijų atstovų santuokos keičia Ameriką“, skirtingų religijų atstovų santuokos mažiau sėkmingos nei tų pačių religinių pažiūrų žmonių.


www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(36 žmonės įvertino)
4.2500
Delfi PliusAgnė Keizikienė

Aplinkos pasmerkta, o vyro iškelta ant pjedestalo: papasakojo, kokios moterys tampa meilužėmis ir kokia tikimybė, kad vyras dėl jos paliks žmoną

Meilužė dažniausiai yra ta moteris, kurią visuomenė pasmerkia, o vyras sudievina. Ji yra ta,...

Delfi PliusAgnė Keizikienė

Apdovanojimo vertas spektaklis ar tikroji palaima: ginekologė įvardijo du būdus, kaip patikrinti, ar moteris patyrė orgazmą, ar tik jį suvaidino

Apie jo didenybę orgazmą ir būdus, kaip jį pasiekti jau rašėme ne kartą. Kaip žinia, kad...

Palygino žmonių santykius iki pandemijos ir po: daugiau mylisi ir mažiau skiriasi

Žmonėms būdinga galvoti apie meilę. Apie ją kalbama visur – pradedant filmais, baigiant...

Delfi PliusAgnė Keizikienė

Psichologas perspėja apie populiarėjantį būdą atgaivinti aistrą miegamajame: tai gali pridaryti daugiau bėdos nei naudos

Kaip manote, ar laimingi santykiai be sekso įmanomi? Vargu, bet reikia pripažinti, kad aistra,...

Top naujienos

Delfi PliusVytautas Bruveris, laida „Kaip pas žmones“, Virginija Spurytė

Ukrainos analitikas įvardijo karo baigtį: vieno darinio žemėlapyje tikrai nebeliks

Ukraina ir kitos šalys jau įžengė į ilgalaikių konfliktų Europos žemyne laikotarpį, o kaip...

Policijai įkliuvusi ukrainietė net nepagalvojo, kad taip gali būti: tikėjau viskuo, ką man sakė (2)

Lietuvoje prie automobilio vairo neblaivi policijos pareigūnų sulaikyta ir baudžiamojon...

Įmonė iš Baltarusijos kraustosi į Vilnių: kartais mus vertina kaip „blogiukus“

Po 2020 m. suklastotų Baltarusijos prezidento rinkimų ir po jų sekusių protestų nemažai...

Kauno Kalniečių juodajame taške vyksta linksmybės, kaimynai šiurpsta nuo vaizdų

Į „Kas vyksta Kaune“ redakciją kreipėsi kaunietis, kuriam pabodo kaimynų įrengtame bare...

Perspėjimų lietuviai neklauso ir traukia į Baltarusiją: Lukašenka savo siūlymais siekia didesnio efekto (24)

Saugumas įspėja apie galimas provokacijas ir verbavimus, bet tautiečiams svarbu pigūs degalai ir...

Karas Ukrainoje. Padėtis prie Zaporožės atominės elektrinės darosi įtempta Podoliakas: Rusija nori pusmečiui įšaldyti karą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė , kad nuo Rusijos invazijos pradžios buvo...

Naujas rinktinės kapitonas: Valančiūnas perima pareigas iš Grigonio

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė turi naują kapitoną. Juo išrinktas ilgametis komandos...

Kate Middleton stilius ne visada buvo toks giriamas: prasčiausi hercogienės deriniai, kol ji dar nebuvo karališkos šeimos narė

Koledžo mergina, kurią kažkada pažinojome kaip Kate Middleton , per beveik du dešimtmečius, per...

Prakalbo apie tamsiąją elektromobilių pusę: kas atsitiks su milijonais tonų baterijų

Turtingose šalyse artimiausiu metu nusimato neregėtas elektromobilių antplūdis. Prognozuojama, kad...