Praėjusių metų vasarą Panevėžio rajone per akciją atokių vienkiemių gyventojams „Omnitel“ bendrovė ir Policijos departamentas išdalijo 110 mobiliojo ryšio priemonių. Surinkus pagalbos telefono numerį, jie gali išsikviesti pagalbą: išgelbėti turtą nuo vagių, sunegalavus pasikviesti gydytoją. Už ryšio paslaugas – 10 litų per mėnesį – metus mokėjo „Omnitel“ bendrovė. Metų laikotarpis baigėsi, tad nuo šiol mobiliųjų telefonų savininkai už paslaugas moka patys – papildydami išankstinio mokėjimo korteles.

„Panevėžio balsas“ pasidomėjo, ar atokių vienkiemių gyventojai naudojosi dovanotais mobiliaisiais telefonais ir ar žino, kad, norėdami jais naudotis toliau, sąskaitas apmokėti irgi turės patys.

Žino gal ir ne visi

Panevėžio seniūnijai, kurioje 7977 gyventojai, tokių mobiliojo ryšio telefonų atokesnėse vietose gyvenantiems išdalyta 10. Seniūnijos socialinė darbuotoja Danutė Balčikonienė puikiai prisimena pernai pradėtą akciją mobiliaisiais telefonais išsikviesti pagalbą. Tik ji sutriko išgirdusi, kad už ryšio paslaugas mokėti turės patys gyventojai.

„Niekas nepasakė, – persigando ji. – Telefonai išdalyti senyvo amžiaus žmonėms. Jie gal ir nežino, kad už pokalbius teks susimokėti patiems. Nors, tiesą pasakius, kol kas nė vienas, kuris naudojasi tokiu dovanotu telefonu, nesikreipė į mane ir neklausė, kaip bus dėl mokesčių.“

Prisiskambinti vienai nemokamo telefono savininkei – 81-erių Adelei Meškaitei, gyvenančiai Velžio seniūnijos Kutiškių kaime, – nepavyko. Tačiau į korespondentės skambutį atsiliepė 77 metų Stasė Gurskienė iš tos pačios seniūnijos Kalnuotės kaimo. „Žinojau, kad taip bus, – ponia Stasė patvirtino buvusi perspėta, kad, prabėgus metams, už ryšio paslaugas mokės pati. – Kai dovanojo telefoną, perspėjo. Dabar duktė telefono sąskaitą papildė 15 litų, tad galiu ramiai skambinti. Šiaip neplepu be reikalo – telefoną naudoju būtiniausiais atvejais.“

Akcijos niekas nenutraukė

Panevėžio rajono policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus specialistė Vaida Karalevičienė „Panevėžio balsui“ aiškino, esą minėta akcija tęsiasi ir toliau. „Policijos departamento ir telekomunikacijų bendrovės dovanoti telefonai lieka pas gyventojus, – teigė ji. – Skirtumas tik toks, kad jie turi papildyti sąskaitas patys. Beje, skambinti pagalbos numeriu 112, kaip ir visi Lietuvos gyventojai, galima nemokamai.“

V. Karalevičienė įsitikinusi, kad apie mokėjimo tvarką gavusieji telefoną gyventojai žino. „Panevėžio rajone išdalyta 110 pažymėtų mobiliojo ryšio priemonių. Įteikiant telefonus atokių vienkiemių gyventojams, ryšio priemonės naudotojai perspėti, kad praėjus metams teks patiems mokėti už naudojimąsi telefonu“, – teigė rajono policijos specialistė.

Rajono policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus specialistė „Panevėžio balsui“ negalėjo pasakyti, ar naudinga akcija buvo: esą tokios statistikos nevedė. „Manau, kad senyvo amžiaus žmonėms, gyvenantiems atokiau, dovanoti telefonai – naudinga priemonė. Jie gali paskambinti ne tik nelaimės atveju artimiesiems, bet ir išsikviesti pagalbą. Juolab kad dovanotuose telefonuose įvesti reikiamų pagalbos tarnybų numeriai“, – kalbėjo V. Karalevičienė.

Neatsisakė nė vienas

Velžio seniūnijos socialinė darbuotoja Genutė Stasevičienė sakė, kad 7567 seniūnijos gyventojams akcijos metu dovanota 14 mobiliojo ryšio telefonų. „Telefonai įteikti atokiau gyvenantiems senoliams, – teigė ji. – Teko kalbėtis ne su vienu dovanoto telefono savininku. Džiaugiasi senukai galėdami išsikviesti policijos pareigūnus, greitąją medicinos pagalbą arba galėdami paskambinti artimiesiems. Visi mobiliojo ryšio telefonų savininkai perspėti, kad tik metus „Omnitel“ bendrovė mokės per mėnesį po 10 litų už naudojimąsi telefonu. Jie tai žino ir nė vienas neatsisakė telefono.“

Miežiškių seniūnijoje (2732 gyventojai) akcijos metu išdalyta 10 mobiliojo ryšio telefonų pagalbai išsikviesti. Socialinis darbuotojas Saulius Skrebė „Panevėžio balsui“ įtikinamai paaiškino, esą visi mobiliojo ryšio savininkai perspėti, kad pasibaigus akcijos laikotarpiui telefonai liks jiems, bet už naudojimąsi teks sumokėti patiems. „Visus perspėjome, – tvirtino jis, – kad reikės patiems papildyti sąskaitas. Nė vienas iš dešimties neprieštaravo ir nepanoro grąžinti telefono. Beje, per metus, kol vyko akcija, du senoliai mirė. Jų turėti telefonai buvo perduoti kitiems seniūnijos gyventojams.“

Turėjo įspėti policija

„Omintel“ bendrovės atstovė spaudai Daiva Selickaitė dienraščiui teigė, kad prieš metus dovanojant mobiliojo ryšio priemones atokių vienkiemių gyventojai buvo perspėti, jog paslauga nebus visą laiką nemokama.

„Jie ir toliau gali naudoti mobiliuosius telefonus, tik dabar bendrovė nebemoka 10 litų per mėnesį, – aiškino D. Selickaitė. – Telefonų savininkai patys papildo išankstinio mokėjimo kortelę tokia pinigų suma, kokios jiems reikia. Jie gali naudotis tomis pačiomis išankstinio mokėjimo kortelėmis arba jas keisti kitomis. Mobilieji telefonai gyventojams lieka net ir tuo atveju, jeigu jie ir nepapildo sąskaitos.“

D. Selickaitė tvirtino, esą rajonų policijos pareigūnai, dalydami mobiliuosius telefonus, turėjo gyventojus perspėti, kad po metų bendrovė nebepapildys dovanotų telefonų išankstinio mokėjimo kortelių. „Policijos pareigūnai gerai žino, kuriems atokių vietų gyventojams buvo įteikti mobilieji telefonai pagalbai išsikviesti. Todėl jų pareiga buvo informuoti, kad, pasibaigus metams, mobiliojo telefono sąskaitas turės papildyti patys. Manau, kad kilus neaiškumams gyventojai turi kreiptis į policijos pareigūnus. Pastarieji paaiškins, kaip papildyti išankstinio mokėjimo korteles“, – aiškino telekomunikacijų bendrovės atstovė spaudai.


Faktas

Mobiliojo ryšio telefonų dalijimas Panevėžio rajone buvo ne pirmoji akcija, skirta kaimo gyventojų saugumui užtikrinti. Gyvenantieji nuošaliuose vienkiemiuose turi galimybę pagalbą išsikviesti vadinamaisiais pagalbos mygtukais. Tiesa, tokių priemonių rajone nėra daug – pagalbos mygtukais naudojasi apie dvidešimt atokiai gyvenančiųjų, mat įrangos kiekis ribotas.