Apie 500 km į pietus nuo Kairo esančioje Hatoro šventykloje aptikta „linksma“ relikvija. Sfinksas atkastas kartu su Romos laikų akmenine plokšte, kurioje išraižyti hieroglifai, tačiau juos dar reikia iššifruoti.

Archeologai šį sfinksą apibūdina kaip „besišypsantį veidą su dviem įdubimais“. Manoma, kad statula gali būti stilizuotas Romos imperatoriaus Klaudijaus atvaizdas, rašo iflscience.com.
Šiuo metu egiptologai stengiasi išversti tekstą, iškaldintą akmens plokštėje ir tikisi patvirtinti įamžinto asmens tapatybę.


Sfinksas yra mitinė būtybė, turinti žmogaus galvą, liūto kūną ir erelio sparnus. Graikų mitologijoje – tai piktos ir klastingos būtybės, tačiau egiptiečių tradicijoje sfinksai laikomi kiek geranoriškesniais.
Abiejose senosiose kultūrose sfinksai buvo laikomi sargais ir dažnai vaizduojami prie įėjimų į šventyklas, rūmus ar kitus svarbius pastatus. Hatoro šventykloje, kurioje rasta besišypsanti statula, kadaise buvo saugomas dangaus žemėlapis, vadinamas Denderos Zodiaku.

Imperatorius Klaudijus – arba Tiberijus Klaudijus Cezaris Augustas Germanikas – buvo ketvirtasis Romos imperatorius, valdęs pirmajame mūsų eros amžiuje.
Labiausiai žinomas dėl to, kad prižiūrėjo romėnų įvykdytą Britanijos užkariavimą, Klaudijus taip pat vadovavo imperijos plėtrai į Šiaurės Afriką ir Artimuosius Rytus, todėl jo didybę šlovinančių statulų Egipte tikriausiai galima tikėtis ir daugiau.

Nors naujai atrasta besišypsanti sfinkso statula yra mažytė, palyginti su didžiuliu sfinksu, saugančiu garsiąją piramidę, įvairios užuominos ir senoviniai užrašai akmeninėje lentelėje praplės žinias apie senovės pasaulį.