Vėžiagyviai šoniplaukos, kurie buvo paimti iš Marianų ir Kermadeko įdubų, yra gana stipriai užteršti prieš kelis dešimtmečiais uždraustais chemikais žinomais santrumpomis PCB ir PBDE.

Šios medžiagos buvo naudojamos kaip nelaidžios elektrai ir nedegios.

Tai rodo, kad šios cheminės medžiagos nesuskilo ir cirkuliuoja giliosios jūros ekosistemoje, skelbia BBC, pristatydama naują mokslininkų studiją publikuotą žurnale „Nature Ecology and Evolution“.

Šie chemikalai buvo gana aktyviai naudojami XX-ame amžiuje, tačiau vėliau nustatytas jų toksiškumas tapo jų draudimo naudoti priežastimi.

Šoniplaukas iš giliausių Ramiojo vandenyno vietų pavyko iškelti naudojant specialų zondą. Įdomu tai, kad įdubos yra gilesnės nei 10 km ir viena nuo kitos nutolusios per 7 tūkst. km.

PCB gamyba buvo uždrausta JAV 1979 m. ir Stokholmo konvencija dėl patvariųjų organinių teršalų - 2001 m. Jungtinių tautų pasirašyta sutartimi.

Skaičiuojama, kad nuo šios medžiagos gamybos pradžios 1930-aisiais, vien jos buvo pagaminta apie 1,3 mln. tonų.

Šio tyrimo rezultatai rodo, kad Žemėje nėra kertelių, kurios yra apsaugotos nuo žmogaus veiklos, rašo „The Guardian“.

Nustatyta, kad patvarieji organiniai teršalai sukelia įvairios žalos gyvybės formoms, ypač pažeisdamos reprodukcines sistemas.
Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (13)