Remiantis ankstesniais panašiais atvejais, užfiksuotais kitose pasaulio vietose, virš Lietuvos buvo pastebėta atmosferoje skriejanti, besisukanti ir degalų likučius išleidžianti „Space X“ raketos „Falcon 9“ antroji pakopa, skriejanti kelių šimtų kilometrų aukštyje.
Kaip pranešė Space X, gegužės 2 dieną iš Vandenbergo kosminių pajėgų bazės Kalifornijoje, JAV, 18:36 GMT (21:36 Lietuvos laiku), raketa „Falcon 9“ iškėlė du bendrovės „Maxar“ Žemės stebėjimo palydovus.
Raketos „Falcon 9“ pirmoji pakopa yra tinkama pakartotinai naudoti, ji sėkmingai po pakilimo nusileido Vandenbergo bazėje.
Tačiau aukščiausiosios „Falcon 9“ raketos pakopos nebegalima pakartotinai naudoti, – iškėlus palydovus ar kitą naudingąjį krovinį, ji krenta atgal į Žemę ir sudega atmosferoje, sukeldama įspūdingai danguje atrodančio šviesulio efektą.
Nuotraukomis ir įspūdžiais net ir vidury nakties su portalu „Delfi“ pasidalijo švytintį objektą danguje užfiksavę skaitytojai.
„Sėdėjom prie ugnies ir su dukra pamatėm skrendantį objektą. Greit išsitraukiau telefoną ir nufotografavau. Spėliojom, kas tai gali būti? Gal NSO, gal koks dronas? Žvaigždės ar kometos variantus atmečiau, kadangi tiek šviesa, tiek ta matoma spiralė neatrodė kaip kažkas iš dangaus. Bendrai atrodė įspūdingai, netikėtai, stebinančiai. Gražu, įdomus dienos pabaigos akcentas“, – portalui „Delfi“ teigė Raminta K. iš Anykščių raj.
Virš Lietuvos praskriejančios „SpaceX Falcon 9“ raketos pakopos vaizdu su portalu Delfi pasidalijo ir fotografas, operatorius Irmantas Arnauskas.
„Fotografija - didelis mano pomėgis, ypatingai gamtos fotografavimas. Vakar pasirodžius geroms Šiaurės pašvaistės prognozėms ilgai nedvejojęs išvykau prie Žaliųjų ežerų. Nuvykus į vietą iš pradžių teko kiek kiek nusivilti, virš ežero dangus buvo dar gana šviesus, o tikimybė išvysti pašvaistę dėl silpstančios audros pradėjo mažėti. Pasistačiau fotoaparatą, paleidau Time lapse su maža viltim ir staiga danguje pasirodė keistas šviesos darinys. Šviesa buvo tarsi sūkurio formos, dangumi judėjo be jokio garso, atrodė lyg ji būtų lengvam rūke, nors dangus atrodė visiškai giedras. Vaizdas buvo labai neįprastas, apėmė keisti jausmai, šviesai pranykus už horizonto mintyse liko tik spėlionės, kas tai galėjo būti“, – savo įspūdžius aprašė fotografas I. Arnauskas.
„Netikėta kažką panašaus pamatyti danguje, bet kartu ir labai įdomu, kas tai?“ – klausė Rūta Srėbalienė, dangaus šviesulį stebėjusi netoli Utenos.
„Punios apylinkėse pastebėta raketa, gegužės 2 d., laikas 22:55“, – portalui „Delfi“ užfiksuotą vaizdą atsiuntė Ramūnas Paškevičius.
„Išėjome pažiūrėti šiaurės pašvaistės į kiemą ir iš pietų pusės pamatėme šviesą danguje. Pradžioje nesupratome, kas tai ir iš kur atsirado. Iškart pagalvojome, kad palydovas, nors juokėmės „ach, vėl ateiviai“.
Taip ir stebėjome per dangų skrendant. Aš dar vyrui sakiau: „Ai, čia gi Elono kažkas skrenda.“ Aiškiai matėsi dvi švieselės priekyje ir viena didesnė gale. Tiesą pasakius – įspūdinga“, – tikino Lina Marčiulynaitė, objektą įamžinusi Varėnos raj.
„Nebuvo labai jauku, nes vis ryškėjo ir gan greitai judėjo. Bet įspūdis nerealus, tokio vaizdo niekada neteko matyti! Nebuvo visiškai jokio garso“, – įspūdžiais dalijosi vilnietė Eglė Masalskienė.
„Išvydusi pirmą padarytą nuotrauką išsigandau, nes per telefoną žiūrint atrodė lyg Mėnulį fotografuoju. Nors jo ten net neturėjo būti. Pagalvojau, ar aš viena matau, ar kas kitas irgi mato? O, pasirodo, visas feisbukas mirga nuo šio keisto reiškinio – „Space X Falcon 9“ raketos“, – tikino Rasa Tamašauskaitė, užfiksavusi objektą Klaipėdos rajone.
Apie švytintį objektą pranešė ir atmosferos reiškinių medžiotojai „Sky Chasers LT“.
Kaip susiformuoja toks šviesulys?
Praėjus kelioms minutėms po starto pirmoji raketos „Falcon 9“ pakopa grįžta atgal į paleidimo aikštelę, o antroji pakopa tęsia skrydį, kad iškeltų palydovus į orbitą.