Programoje dalyvavę 9–12 m. vaikai atliko eksperimentą – epinefrino (adrenalino) mėginius patalpino į nedidelius kubelius, šie buvo išsiųsti į kosmosą su raketa arba oro balionu, rašo livescience.com

Vėliau tyrėjai iš Johno L. Holmeso masinės spektometrijos laboratorijos Otavos universitete parskraidintus į Žemę mėginius ištyrė; paaiškėjo, kad tik gryno epinefrino buvo likę tik 87 proc., o 13 proc. buvo mėginio buvo virtę labai nuodingais benzoinės rūgšties dariniais.

Kosminę spinduliuotę sudaro žvaigždžių, taip pat ir Žemės išskiriamos stiprios energijos dalelės. Mūsų planetos atmosfera saugo gyvybę Žemėje nuo šios spinduliuotės, bet, NASA duomenimis, ilgą laiką tos kosminės spinduliuotės veikiamiems astronautams kyla pavojus sveikatai – galima spindulinė liga, padidėja vėžio ir kitokių ligų rizika.

Pasak Otavos universiteto Chemijos ir biomolekulinės biologijos fakulteto profesoriaus Paulo Mayerio, kosminė spinduliuotė akivaizdžiai veikia cheminės medžiagas, kaip antai – epinefriną.
Jo teigimu, iš kosmoso parskraidintuose mėginiuose epinefrinas buvo suiręs. „Dėl to kyla klausimas, ar epinefrinas yra efektyvus kosmose. Tokio pobūdžio klausimus dabar padeda spręsti mokiniai“, – sakė P. Mayeris.

Benzoinės rūgšties yra kai kuriuose augaluose, pvz., spanguolėse, slyvose, cinamone, ji naudojama kaip natūralus konservantas, tačiau JAV Nacionalinis sveikatos institutas konstatuoja, kad didelės dozės šio bespalvio junginio yra pavojingos sveikatai.

Šiuo metu mokiniai kuria kapsulę, kuri turėtų apsaugoti „EpiPen“ preparatus kosmose. Birželį jie vyks Langlio tyrimų centrą Virdžinijos valstijoje, Hemptone ir pristatys NASA savo tyrimų rezultatus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės