aA
Bėgant metams, Žemėje vieni ar kiti gyvūnai išnyko dėl pačių įvairiausių priežasčių. Kartais dėl to buvo kalta klimato kaita, kitais atvejais įsikišdavo žmogus. Visgi pastarieji moksliniai pasiekimai biotechnologijų ir genetikos srityje šiandien mokslininkams suteikia įrankius pabandyti kai kuriuos šių gyvūnų sugrąžinti į gyvenimą. Svetainė sciencealert.com sudarė daugiausiai šansų „prisikėlimui“ turinčių gyvūnų sąrašą.
Mamutai
Mamutai
© Shutterstock nuotr.

Spręsdami, kuri išnykusi rūšis turi daugiausiai šansų sugrąžinta į gyvenimą, mokslininkai aiškinasi, ar vis dar egzistuoja išnykusiam gyvūnui labai artima rūšis. Tarkime, išnykusiems mamutams drambliai ar karvės išnaikintiems taurams.

Pirmiausiai, iniciatyvos besiimantys mokslininkai turi įrodyti, kad konkreti gyvūnų rūšis tikrai yra reikalinga, atlieka svarbią ekologinę funkciją ar tiesiog žmonių yra labai mylima. Taip pat labai svarbu, ar yra reali galimybė gauti išnykusio gyvūno audinių ir iš jų išgauti jo DNR grandinės pavyzdžių.

Mokslininkai turi atsižvelgti ir į kitus kriterijus, prieš prikeliant išnykusį gyvūną. Pavyzdžiui, ar toks veiksmas neturės rimtų biologinių ir ekologinių pasekmių. Juk gyvūną-Lozorių būtina sugrąžinti į laukinę gamtą, todėl turi egzistuoti jam tinkama gyvenamoji aplinka, pakankamas maisto kiekis ir ribotas kontaktas su žmonėmis.

Iš karto užbėgame už akių Juros periodo parką sukurti norintiems svajotojams – didžiųjų driežų prikėlimui kol kas nėra jokių galimybių. Užtat egzistuoja ne mažiau įspūdingų gyvūnų rūšys, kurias galima būtų grąžinti iš „ano pasaulio“.

Kaspijos tigrai
Savo klestėjimo metais Kaspijos tigrai gyveno Turkijoje, Irane, Irake ir Šiaurės Vakarų Kinijoje, tačiau jie išnyko septintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje. Kai kurie mokslininkai nori juos sugrąžinti, beveik visai identiškus Sibiro tigrus apgyvendinant Kaspijos tigrų gyvenamojoje vietoje, kad šie adaptuotųsi.

Kaspijos tigras
Kaspijos tigras
© Heptner and Sludskiy 1972

Taurai
Taurai yra naminių galvijų protėviai, gyvenę Europoje, Azijoje ir Šiaurės Afrikoje. Mokslininkai nori juos sugrąžinti išveisdami iš galvijų rūšių su taurų DNR dalimis. Kelios europiečių mokslininkų komandos mėgina išvesti taurus jau nuo 2009 metų.

Tauras/DFoidl/WikiMedia Commons
Tauras/DFoidl/WikiMedia Commons

Karolinos papūgos
Karolinos papūga buvo nedidelė žala papūga su ryškiai geltona ir oranžine galva. Jos gyveno Jungtinių Valstijų rytuose. Paskutinė tokia papūga pastipo Floridoje 1904 metais, tačiau jos genetinių giminaičių galima rasti Meksikoje ir Karibų šalyse.

Karolinos papūga/Fritz Geller-Grimm/WikiMedia Commons
Karolinos papūga/Fritz Geller-Grimm/WikiMedia Commons

Kubietiška ara
Spalvinga kubietiška ara gyveno Kuboje ir išnyko 1885 metais dėl medžioklės, prekybos bei kitų gyvūnų poveikio. Kai kuriems mokslininkams pavyko išvesti labai panašius, tačiau šiek tiek didesnius paukščius, kurie genetiškai yra beveik identiški kubietiškoms aroms.

Kubietiška ara/Robert01/WikiMedia Commons
Kubietiška ara/Robert01/WikiMedia Commons

Drontas
Drontas veikiausiai yra geriausiai žinomas išnykęs paukštis. Jis atsirado dėl natūralių plėšrūnų stokos, tačiau į jo gimtąją salą Mauricijų atvykę žmonės šiuos paukščius medžiojo maistui ir juos išnaikino. 2007 metais mokslininkai aptiko labai gerai išsilaikiusį dronto skeletą, iš kurio pavyko gauti vertingų DNR pavyzdžių.

Dodo paukštis
Dodo paukštis
© Wikimedia Commons nuotr.

Mamutai
Mamutų griaučiai sušalo, todėl gerai išsilaikė, o tai leido mokslininkams gauti labai gerų jų DNR pavyzdžių. Paskutinė izoliuota mamutų kolonija gyveno Vrangelio saloje, Arktyje, prieš 4 tūkst. metų.

Mamutas/Dantheman9758/WikiMedia Commons
Mamutas/Dantheman9758/WikiMedia Commons

Labradoro antis
Šie paukščiai visuomet buvo reti, tačiau galutinai išnyko kažkada laikotarpiu tarp 1850 ir 1870 metų. Manoma, kad jų mėsa nebuvo labai skani, todėl šios antys nebuvo plačiai medžiojamos maistui. Tačiau mokslininkai mano, kad žmonės vis dėlto yra kalti dėl šių ančių išnykimo.

Labradoro antis/John Gerrard Keulemans/WikiMedia Commons
Labradoro antis/John Gerrard Keulemans/WikiMedia Commons
© Wikimedia Commons nuotr.

Gauruotieji raganosiai
Gauruotieji raganosiai gyveno Europoje ir Azijoje. Jie turėjo kresnas kojas ir storus gaurus, dėl kurių buvo gerai prisitaikę gyventi šaltoje tundroje ledynmečiu. Dėl jų išnykimo kalti intensyviai juos medžioję žmonės.

Kailiuotasis raganosis  (nuotrauka- Public Library of Science nuosavybė)
Kailiuotasis raganosis (nuotrauka- Public Library of Science nuosavybė)
© Wikimedia Commons nuotr.

Teterva
Tetervos gyveno Šiaurės Amerikos pakrantėse iki 1932 metų. Jų mėsa buvo labai skani, todėl manoma, kad jomis buvo gardžiuojamasi švenčiant pirmąsias Padėkos dienas naujai atrastame žemyne. Žmonės jas praktiškai visas yra suvalgę.

Teterva/James Turvey/WikiMedia Commons
Teterva/James Turvey/WikiMedia Commons
© Wikimedia Commons nuotr.

Baltasnapis genys
Baltasnapiai geniai gyveno žmogaus nepaliestuose JAV pietryčių miškuose. Tačiau jų nepastebėta nuo penktojo praėjusio amžiaus dešimtmečio. Cornelio ornitologijos laboratorija net yra pasiūliusi 50 tūkst. JAV dolerių atlygį tam, kas parodys, kur galima aptikti gyvą šios rūšies pavyzdį.

Imperatoriškasis genys
Manoma, kad šios rūšies paukščiai dar egzistuoja, nors niekas jų nematė daugiau nei 50 metų. Oficialiai ši rūšis įtraukta ir kritiškai nykstančių sąrašą, nes didelę dalį jam tinkamos gyvenamosios aplinkos sunaikino žmonės.

Imperatoriškasis genys
Imperatoriškasis genys

Moa paukštis
Moa paukščiai buvo didžiuliai Naujojoje Zelandijoje gyvenę neskraidantys paukščiai, kurių ūgis siekdavo daugiau nei pusketvirto metro ir svėrė jie daugiau nei 250 kilogramų. Šie paukščiai išnyko apie 1400-uosius dėl medžioklės. Genetiškai artimiausi jų giminaičiai – Pietų Amerikos tinamai.

Didysis erelis puola Naujosios Zelandijos Moa paukščius (piešinys)
Didysis erelis puola Naujosios Zelandijos Moa paukščius (piešinys)
© Wikimedia Commons nuotr.

Epiornitai
Milžiniški neskraidantys epiornitai buvo aptikti tik Madagaskare ir išnyko septynioliktame amžiuje. Manoma, kad jie išnyko dėl žmonių veiklos.

Epiornitas
Epiornitas
© DFoidl/WikiMedia Commons

Pirėnų kalnų ožiai
Pirėnų kalnų ožiai gyveno Pietų Prancūzijoje ir Šiaurės Pirėnuose, tačiau išnyko 2000-ųjų sausį. Mokslininkai mėgino klonuoti vieną šios rūšies atstovą, panaudodami iš paskutinių patelių paimtą DNR, tačiau atsivestas ožiukas netrukus pastipo.

Pirėnų kalnų ožys 1898 J. Wolfo piešinys
Pirėnų kalnų ožys 1898 J. Wolfo piešinys
© Wikimedia Commons nuotr.

Kvaga
Kažkada šios lygumų zebros – kvagos – gyveno Pietų Afrikoje. Paskutinis laukinis gyvūnas buvo nušautas 1870 metais, o nelaisvėje laikytas pastipo dar po trylikos metų. 1987 metais pradėtas vykdyti Kvagos Projektas, kurio tikslas yra sugrąžinti šią rūšį.

Kvaga/Frederick York/WikiMedia Commons
Kvaga/Frederick York/WikiMedia Commons
© Wikimedia Commons nuotr.

Gėlavandeniai delfinai
Gėlavandeniai delfinai gyveno Kinijos Jangdzės upėje Kinijoje. Jie buvo paskelbti išnykusiais prieš dešimtmetį, tačiau pernai mokslininkai vieną tokį delfiną pastebėjo minėtoje upėje. Jei nors keli individai yra išlikę, gamtosaugininkai pabandys „įpūsti“ jų populiacijos ugnelę.

Tasmanijos tigrai
Tasmanijos tigrai yra vienintelis sterblinis gyvūnas sąraše. Iš pradžių jų gyveno žemyninėje Australijoje ir Naujojoje Gvinėjoje. Tačiau galiausiai šios rūšies atstovų buvo likę tik Tasmanijoje, kur ketvirtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje jie ir išnyko. Manoma, kad jų DNR galima rasti pas Tasmanijos velnius.

Paskutiniai Tasmanijos tigrai Vašingtono zoologijos sode 1906-aisiais
Paskutiniai Tasmanijos tigrai Vašingtono zoologijos sode 1906-aisiais
© Wikimedia Commons nuotr.

Gigantiškasis elnias
Gigantiškieji elniai buvo vieni didžiausių elnių Žemėje. „Jauniausi“ tokio elnio griaučiai rasti Sibire ir jų amžius siekia maždaug 7700 metų. Manoma, kad šios elnių rūšies genų galima rasti tauriuosiuose elniuose bei danieliuose.

Airijos briedis (Charles R. Knight piešinys)
Airijos briedis (Charles R. Knight piešinys)
© Wikimedia Commons nuotr.

Karibinis ruonis vienuolis
Karibiniai ruoniai vienuoliai buvo medžiojami dėl jų taukų. Be to, žmonių vykdoma žvejyba atėmė iš šių ruonių maitinimosi šaltinį ir jie galiausiai išnyko 1952 metais. Ruoniai vienuoliai yra artimi havajietiškų ruonių vienuolių ir Viduržemio jūros ruonių vienuolių giminaičiai, tačiau ir pastarieji yra arti išnykimo slenksčio.

Karibinis ruonis vienuolis
Karibinis ruonis vienuolis
© Public Domain/WikiMedia Commons

Guja
Guja paukščiai buvo didelė Naujojoje Zelandijoje gyvenusių medsiurbinių paukščių rūšis. Jie išnyko dvidešimtajame amžiuje, nes dėl aktyvios medžioklės muziejams ir privatiems kolekcininkams. Patelės, skirtingai nuo patinėlių, turėjo ilgesnį ir labiau išlenktą snapą, tačiau daugiau apie šių paukščių biologiją beveik nieko nėra žinoma, todėl mokslininkams ypač smalsu juos „prikelti“.

Guja (J. G. Keulemans piešinys)
Guja (J. G. Keulemans piešinys)
© Wikimedia Commons nuotr.

Moho
Moho – tai išnykusi Havajuose gyvenusių paukščių rūšis. Šie paukščiai išnyko, nes jie buvo medžiojami ir taip pat sunaikinta jų natūrali gyvenamoji aplinka. Paskutinį kartą moho matyti 1934-aisiais, tačiau yra keletas giminingų rūšių, kurios padėtų juos prikelti.

Moho
Moho
© John Gerrard Keulemans/WikiMedia Commons

Jūros karvė
Jūros karvė yra gimininga lamantinams ir diugoniams. Kažkada jų buvo gausu Ramiojo vandenyno šiaurinėje dalyje, tačiau dėl medžioklės jūros karvės išnyko prieš 27 metus. Diugoniai turi dalį jūros karvių DNR, tad mokslininkai nepraranda vilčių pastaruosius gyvūnus prikelti.

Karvelis keleivis
Aplinkui yra tiek daug balandžių, kad sunku patikėti, kad yra ir jų išnykusių rūšių. Tačiau šie karveliai buvo išnaikinti dvidešimtojo amžiaus pradžioje, nes buvo medžiojami vergams maitinti. Šiuo metu egzistuoja 17 jiems giminingų balandžių rūšių.

Karvelis keleivis
Karvelis keleivis
© Keith Schengili-Roberts/WikiMedia Commons

Skrandyje palikuonis išnešiojanti varlė
Šios rūšies varlės prarydavo savo kiaušinėlius ir juos išnešiodavo skrandyje, kuris virsdavo gimda. Jos išnyko 1983 metais, tačiau 2013 metais mokslininkams pavyko įsodinti šios rūšies varlių „mirusios“ ląstelės branduolį į kitos rūšies varlės kiaušinėlį.

Didžioji alka
Didžioji alka išnyko XIX amžiaus viduryje. Jos gyveno Atlanto vandenyno šiaurinėje dalyje nuo Šiaurės Ispanijos iki Kanados. Šie paukščiai išnyko dėl klimato kaitos Mažojo ledynmečio metu, kuomet į jų gyvenamąsias teritorijas atkeliavo plėšrieji baltieji lokiai. Juos taip pat medžiojo žmonės.

Didžioji alka/Mike Pennington/WikiMedia Commons
Didžioji alka/Mike Pennington/WikiMedia Commons
© Wikimedia Commons nuotr.
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
4.2000

Britai žada revoliuciją energetikos pramonėje: 36 000 kilometrų aukštyje – milžiniška kosminė saulės jėgainė

Jungtinė Karalystė nori gaminti saulės energiją kosmose ir, manoma, kad įmanoma tai padaryti...

Žemės orbitos link atskrieja didžiausiais šiais metais asteroidas: beveik 2 km kosminis luitas praskros dangų jau penktadienį (1)

Milžiniškas asteroidas – iki 1755 metrų skersmens, jau šį penktadienį kirs Žemės orbitą,...

Žemę pasiekė pribloškiantys Saulės vaizdai, užfiksuoti kosminio zondo: astronomai nesikuklina – iki šiol nieko panašaus nebuvo stebėję

Žemę pasiekė įspūdingi Saulės vaizdai, kuriuos užfiksavo Europos kosmoso agentūros kosminis...

Mokslininkai skelbia stulbinantį atradimą apie žmogaus DNR: aptiko dažnesnes mutacijas patvirtinančius procesus

Heidelbergo EMBL padalinyje dirbantys mokslininkai išsiaiškino, kad žmogaus genomo pokyčių...

Astronomų pastebėtas mįslingas žiedas gali būti tarpgalaktinės kilmės objektas

Vakarų Sidnėjaus universiteto mokslininkai kartu su tarptautine ekspertų komanda netoli kaimyninės...

Top naujienos

Delfi PliusTomas Janonis

Valstybė kapituliavo prieš Jurijaus Borisovo tvirtovę: štai kuo baigėsi kelis metus vykusi kova

Su Rusija siejamo nušalinto prezidento Rolando Pakso bendražygio ir verslininko Jurijaus Borisovo...

Prekyba su Rusija: dalis Lietuvos verslininkų net ir vykstant karui skubėjo užsipildyti sandėlius

Šių metų kovą, vykstant karui Ukrainoje, importas iš Rusijos į Lietuvą padidėjo 55 proc....

Karas Ukrainoje. Ukraina: Rusijos puolimas įžengė į aktyviausią fazę

Pasak Ukrainos gynybos ministerijos atstovo Oleksandro Motuzianyko, Rusijos puolimas Ukrainoje...

Kruvinas išpuolis Teksase: per šaudynes pradinėje mokykloje žuvo 19 vaikų

Teksase šaulys pradinėje mokykloje antradienį nužudė 19 vaikų ir du suaugusiuosius, o...

Verslas PliusUgnė Karaliūnaitė

Gamyklos Klaipėdoje vadovė Vaicekauskienė: lietuviai visiškai nebenori dirbti

Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) įsikūrusios gamyklos „ Baltijos Eukutecas “,...

Ne tik taupumas, bet ir smūgis Rusijai: ko norime labiau – karo pabaigos ar įjungto oro kondicionieriaus?

Rusijos karinė agresija prieš Ukrainą įžiebė diskusijas apie Europos energetinį saugumą. Vis...

Rusų influencerė tikina buvusi išprašyta nuo Kanų raudonojo kilimo dėl „pernelyg provokuojančios išvaizdos“

Kanų kino festivalio metu Viktoriją Bonią paprašė nulipti nuo raudonojo kilimo dėl „pernelyg...

Ernestas Naprys

Sukrėsta kriptovaliutų rinka neberanda krypties – žmonės prarado santaupų milijardus, net turtuoliai save vadina vargšais (1)

Gegužės viduryje šoką patyrusi kriptovaliutų rinka iki šiol neatranda krypties ar naujos...

Ekspertai papasakojo, kaip susidoroti su sodą puolančiais kenkėjais: invazinius šliužus ir sraiges gali sustabdyti tik keli dalykai

Viena didžiausių sodininkų problemų yra šliužai ir sraigės. Šie kenkėjai kasmet puola...

Verslas PliusBloomberg News

Putino valstybinio naftos sektoriaus lyderė patiria didžiausią nuosmukį

Valstybės kontroliuojama naftos pramonės lyderė, vadovaujama artimo prezidento Vladimiro Putino...