Šunų elgsenos ekspertė pataria: ką daryti, jei šuo graužia daiktus ir šlapinasi ant sofos

 (22)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Kaip susikalbėti su augintiniu?“ dalis. „Purina“ konsultantų komanda padės išmokti geriau suprasti savo augintinio elgesį ir iš naujo susidraugauti su savo keturkoju.

Vilnietę Kristiną galima vadinti tikru pamestų šunų išsigelbėjimu ir viltimi. Mergina savanoriauja „SOS gyvūnai“ organizacijoje, savo namuose priglaudžia tuos, kurie netelpa prieglaudoje, tuos, kuriems reikia ypatingos priežiūros arba laikinos globos. Nuolatinė Kristinos augintinė yra žavioji Doli, kuri pati kažkada buvo niekam nereikalingas gatvės šuniukas.

Doli yra labai draugiška, žaisminga, noriai bendrauja su laikinais namų gyventojais – priglaustais šunimis. Dažnai ji užleidžia jiems ir savo ėdalo dubenį, ir guolį. Prieš daugiau nei metus ją Kristina pasiėmė iš prieglaudos: „Prieš tai turėjau šunį, kurį priglaudžiau iš gatvės. Jis išgyveno 11 metų. Buvo labai gaila, kad teko atsisveikinti. Labai greitai atsirado Doli. Ją taip greitai po pirmojo šuns netekties priglaudžiau dėl to, jog tiesiog buvo proga išgelbėti gyvybę.“

„Jos istorija labai trumpa. Ją mažą, pusės metų, rado beklaidžiojančią po turgų. Nuvažiavusios su mama į prieglaudą pamatėme, kad Doli labai panaši į buvusį mūsų šunį. Pradžioje ji buvo visai kitokia, daug miegojo, nežaidė, aš net mamai guodžiausi, kad toks jaunas šuo, o toks niūrus, liūdnas. Po kurio laiko ji atsigavo, tapo judresnė, drąsesnė.“


Nuotraukos autorius: Eugenijus Mironovičius

Būtent energingas šuns charakteris sukelia kelias problemas. Pirmoji – šuo, net trumpam paliktas, jaukia namus, griaužia viską, kas patenka į jo akiratį. „Aš ją vadinu „madiste“, nes jau ne vieną porą batų yra sugraužusi. Ji atsidaro spintą ir pasiima po vieną batą iš skirtingų porų. Grįžusi viename buto kampe randu aukštakulnį, kitame sportinį batą.“

Šunų elgsenos specialistė Skaistė Skibiniauskaitė pirmiausia pastebi bene didžiausią problemą – jaunas ir energingas šuo yra neužimtas nei fiziškai, nei protiškai. Tokių atvejų specialistė pastebi 9 iš 10, tad ši problema viena iš populiariausių tarp šunų augintojų. „Visos bėdos dėl graužimo ir netvarkos kyla būtent dėl to, kad šuo turi per daug energijos.“

Antroji – dažnai Doli apšlapina lovą, nors būna ką tik išvesta į lauką. Mergina pasakoja, kad tokiais atvejais negali pykti ant šuns ar jo sudrausminti, nes nepagauna jo, atliekančio patį veiksmą.


Nuotraukos autorius: Eugenijus Mironovičius

„Šlapinimosi problema kyla dėl to, kad Doli trokšta šeimininkės dėmesio, kadangi tai daro ne palikta viena namuose, o tada, kai šeimininkė yra užsiėmusi namuose. Šuniui nėra svarbu, koks skiriamas dėmesys, kai jo trūksta, ar subarimas, ar kalbinimas, ar mylavimas ir bučiniai. Doli pridariusi ant sofos sulaukia Kristinos dėmesio, jos tikslas pasiektas.“

Norėdama išvengti nelauktų balučių šeimininkė turėtų pasirūpinti, kad šuo turėtų ką veikti, kai ji bus užsiėmusi savo darbais. Kitas galimas sprendimo būdas – visiškas tokios situacijos ignoravimas šuns akivaizdoje. „Jei pamatėte paliktą balutę, be emocijų, nežiūrėdami į šunį ją išvalote ir einate toliau veikti tai, ką veikėte. Bet kokią reakciją (juoką, bumbėjimą, dūsavimą) šuo vertins kaip dėmesio jam rodymą ir toliau šlapinsis ant lovos.“

Skaistė taip pat pastebi, kad Kristinos šuo yra intelektualus, noriai bendraujantis, pavydus, bet pavydą kitiems šunims išreiškia subtiliai, gražiai juos nuvydama nuo svečių ar savo šeimininkės.

Kalbėdamasi su dresūros specialiste Kristina prasitaria, kad jos mamos šuo, kuris šiuo metu gyvena kartu su ja, ypač jautriai ir neigiamai reaguoja į vyrus. „Baimė vyrams yra glaudžiai susijusi ir su priešinga situacija, kad drąsūs šunys linkę vyrų klausyti labiau nei moterų. Priežastis labai paprasta – iš prigimties vyrų energetika dažniausiai būna stipresnė nei moterų. Jie atrodo autoritetingesni. Todėl silpnos psichologijos šuo demonstruoja nuolankumą, jis elgiasi kaip žemiausios gaujos grandies narys – rodo visišką nuolankumą ir prašo kuo mažiau kontakto“, – pasakoja Skaistė.


Nuotraukos autorius: Eugenijus Mironovičius

„Dar vienas dalykas, kurį pastebėjau atėjusi. Mums įėjus ji pirmoji pradėjo loti, tada prisijungė kiti šunys. Tuo metu tu ją laikei ir glostei bandydama sudrausminti. Tu sakai „ša“, bet tavo kūno kalba sako „oi, kokia tu šaunuolė“. Tu jai suteiki prieglobstį ir tokiu savo elgesiu paskatini dar labiau loti ir tai daryti kiekvieną kartą, kai kažkas įeina į jūsų namus.“

Norėdami nubausti šunį arba parodyti, kad netinkamas jo elgesys turi pasekmių, šunų augintojai turi atimti tai, kas šuniui yra smagiausia. Kristinos šuns atveju – tai laisvė ir galėjimas bendrauti su šunimis, todėl įsismarkavusį šuniuką galima atskirti nuo kitų šunų. Jokiu būdu bausmė neturi būti fizinė.

„Taip pat svarbus dalykas, kurį pastebiu Kristinos namuose, yra tas, kad čia šiuo metu gyvena trys šunys. Esant tokiam šunų skaičiui jie pradeda formuoti gaują. Kalbu ne apie hierarchiją, o apie medžioklės principus. Jei dabar namuose esantys trys šunys suformuos tvirtą gaują, jie taps viršesni už Kristiną, o tai yra ne į naudą“, – pasakoja S. Skibiniauskaitė.


Nuotraukos autorius: Eugenijus Mironovičius

„Tokios situacijos galima išvengti, jei pradedamas formuoti tinkamas ryšys tarp šeimininko ir lyderio, šiuo atveju tarp Doli ir Kristinos. Tam reikia pasitelkti kontrolę, nesuteikti prieglobsčio, kai šuo elgiasi netinkamai, negirti jo nei žodžiu, nei veiksmu, kai tam nėra reikalo. Vėlgi gali būti taip, kad Doli yra energetiškai stipresnė ir aktyvesnė nei Kristina, tokiu atveju vienas iš pagrindinių Kristinos tikslų – priversti šunį manyti, kad iš tiesų Kristina yra dominuojanti asmenybė.“

Kristina pasakoja, kad neretai iš tiesų pasijaučia silpnesnė už Doli, nes augintinė daro ką nori, visada pasiekia savo nepriklausomai nuo šeimininkės elgsenos.

„Visas aptartas problemas galima išspręsti arba bent jau stipriai sumažinti, jei sistemingai pritaikomi keli žingsniai: pirmasis – nuvarginame šunį tiek fiziškai, tiek psichologiškai; antrasis – tvirtai ir griežtai kontroliuojame šuns elgesį; trečiasis – pagyrimai, glostymas ir mylavimas.“


Nuotraukos autorius: Eugenijus Mironovičius

Svarbu prisiminti ir suvokti, kad faktas, jog suteikiate šuniui kontrolę, nėra jo skriaudimas ar engimas. „Jeigu aš esu lyderis, turiu rūpintis maistu, saugumu, pasirūpinti šiltais namais ir pan. Kai gaujoje esu žemesnis narys, man belieka mėgautis ramiu gyvenimu. Kai šuniui suteikiate kontrolę ir kai kontroliuojate jo veiksmus ir norus, šuniui nebelieka dėl ko nerimauti, jaudintis.“

Kristinos istorija įrodo, kad priglausti beglobiai šunys neretai būna draugiški, protingi, žaismingi ir moka džiaugtis gyvenimu. Kita vertus, nepriklausomai nuo šuniuko veislės ar dydžio reikia prisiminti, kad dresūra ir auklėjimas yra reikalingi visiems mūsų keturkojams draugams.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui? (14)

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui?
Tikriausiai daugelis bent kartą patyrė nepatogumo jausmą valgydami prie stalo namuose, kur yra gyvūnų, kai kiekvieną kąsnelį godžiai akimis rijo ir šalia sėdintis šuo, vėliau surinkęs visus ant žemės nukritusius maisto trupinėlius. Panašiai gyvūnai elgiasi ir lauke – kaip siurbliukai renka ant žemės rastus kąsnius, tačiau pagriebus ką nors pavojingo toks įprotis gali būti žalingas keturkojo sveikatai.

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams (3)

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams
Pavasarį, atšilus orams naminių gyvūnų šeimininkams iškyla naujų rūpesčių – suaktyvėja įvairūs parazitai, padaugėja gyvūnų traumų. Kad augintiniai būtų sveiki ir žvalūs daug priklauso ir nuo jų mitybos. Pasak specialistų, mitybą geriausia parinkti atsižvelgiant į augintinio amžių, rašoma pranešime spaudai.

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį (2)

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį
Namai, kuriuose gyvena bent vienas katinas ar šuo, yra laimingesni. Kuo daugiau augintinių, tuo daugiau džiaugsmo namuose. Bet jų šeimininkai žino – gyvūnai suteikia ne tik džiaugsmo, bet ir papildomų rūpesčių, nes tenka skirti daugiau dėmesio namų priežiūrai. Ypač tai jaučiasi pavasarį, kuomet augintiniai pradeda šertis. Švaros ir gyvūnų specialistai pataria, kaip prižiūrėti augintinius, kad namų higiena nevirstų varginančiu užsiėmimu, rašoma pranešime spaudai.

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke? (21)

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke?
Mažą šuniuką įsigiję žmonės patiria ne tik daug džiaugsmo, bet ir nemažai rūpesčių. Esminis jų – kaip išmokyti šunį gamtinius reikalus atlikti lauke, kad nuolat nereikėtų valyti pridergtų namų. Ekspertai pataria apsišarvuoti kantrybe ir laikytis kelių pagrindinių taisyklių.

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti
Vakarų Europoje apie 45 procentai šunų turi viršsvorį, o 30 procentų yra nutukę. Nutukimas - rimta sveikatos problema, lemianti trumpesnę gyvūno gyvenimo trukmę ir padidėjusią tam tikrų ligų riziką.

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?
Šuniui ar katei rankinukas - lyg atrakcionų parkas, kur vienoje nedidelėje vietoje sukaupta gausybė kvapnių lobių. Deja, rankinės gali būti ir gyvūnams pavojingų medžiagų talpykla. Problemų (išskyrus sugadintą turtą) gali ir nekilti, jei rankinės turinys augintiniui bus saugus, tačiau, deja, jose dažnai laikomi augintiniams nuodingi produktai.

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis) (1)

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis)
Sąnarių laisvumą galima nustatyti ne jaunesniam kaip 4 mėn. amžiaus šunyčiui. Anksti tai pastebėjus, galima imtis priemonių žalos sumažinimui – kontroliuoti svorį, pratimus o gal net rinktis operaciją.

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis) (5)

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis)
Tęsiame publikacijų ciklą apie šuns klubo sąnario displaziją. Įprasta, kad klubo sąnario displazija – didelių veislių problema. Tačiau tai nėra visai tikslu. Displazija dažnai paliečia mažesnius šunis kaip mopsai ar buldogai, o tokie dideli gyvūnai kaip kurtai praktiškai negirdėję apie šią problemą. Taigi išties klubo sąnario displazija nėra didelių veislių problema – tai sunkių (lyginant su dydžiu) šunų problema. Ji reta tarp lengvo sudėjimo keturkojų.

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia? (35)

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia?
Visuomenėje vis dažniau imta kalbėti apie gyvūnų kastracijas ir sterilizacijas, kurios padeda užkirsti kelią nepageidaujamoms rujoms. Kaip pasirinkti, kokią procedūrą atlikti? O gal geriau naudoti vaistinius preparatus? Visų pirma, reikėtų išsiaiškinti kastracijos ir sterilizacijos sąvokas, nes daugelis iki šiol mano, kad kastruojami tik patinai, o sterilizacijos atliekamos patelėms. Visgi toks skirstymas iš tiesų nėra teisingas.

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti? (23)

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti?
Klubo ir alkūnės sąnario displazija – labai varginantys ir daug skausmo sukeliantys sutrikimai. Pirmą kartą displazija aprašyta 1930 metais kaip nauja šunų liga. Daugiau mokslininkų dėmesio ji sulaukė 1950 metais. Nors per paskutinius 50 metų tyrimų bei selektyvaus veisimo dėka tarp kai kurių veislių displazijos atvejai retėja, iš esmės nuo 1966 metų stebimas problemos gausėjimas.

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus? (7)

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus?
Kojos, tuo labiau pėdos – pirmoji „bendravimo“ priemonė tarp kūno ir žemės. Gyvendami natūralioje aplinkoje, šunys bėgioja nelygiais paviršiais, laipioja ir kasa. Tai nudilina jų nagus. Galima atkreipti dėmesį į tai, kaip atrodo vilkų nagai – jie kieti ir buki, apsupti šeriuotais plaukais, kas lemia gebėjimą judėti tiek gruoblėtais, tiek slidžiais paviršiais.

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų (13)

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų
Katės iš prigimties yra labai švarūs gyvūnai, jos praleidžia tikrai daug laiko laižydamos ir švarindamos savo kailį pačios. Tačiau nors retai, norint, kad katė gerai atrodytų, kvepėtų ir būtų švari, kartais ją tenka išmaudyti ir tam prireikia kosmetikos priemonių. Kokybiška kosmetika reikalinga tiek kasdienei priežiūrai, tiek ruošiant augintinę parodai. Svarbiausia priemonė rūpinantis kailio švara – šampūnas. Jį išsirinkti gali būti labai sunku...

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti? (27)

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti?
Kasmet po Naujųjų metų sutikimo pasklinda gausybė prašymų padėti surasti pabėgusius šunis - šeimininkai juos pasiima kartu pasigrožėti fejerverkais, o kartais supanikavę keturkojai pasprunka net iš namų. Katės tai pat gali bijoti triukšmo, tačiau apie jų bėdas pranešama rečiau. Dažniausiai šventės metu jos įlenda į ramesnį kampą ir dauguma žmonių mano, kad tai normalus elgesys.

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti (25)

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti
Nėra greito ir paprasto atsakymo, kaip dažnai reikėtų šerti kačiukus ar suaugusias kates. Natūralioje aplinkoje katės ėda labai dažnai (net iki 12 kartų per dieną) ir po truputį, nepersirydamos. Namų sąlygomis tai sunkiai įmanoma. Maitinimo dažnis priklauso nuo namų aplinkos, savininko darbų grafiko, katės amžiaus ir sveikatos bei ėdalo tipo.

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?
Pavadėlis šuniui būtinas, kad augintinis būtų lengvai valdomas. Pavadėlio ir antkaklio tipas priklauso nuo šuns veislės, jūsų biudžeto ir gyvenimo būdo. Kartais tenka pakeisti keletą pavadėlių, kol atrandamas pats optimaliausias. Jeigu jūsų draugų tarpe kas nors augina šunis, galite paprašyti pagalbos iš jų. Jei šuniuką įsigijote iš veislyno, patarti gali ir veisėjas.