Kada geriausia šuniuką atskirti nuo mamos?

 (4)
Nors įstatymai teigia, kad šuniukus nuo kalės atskirti galima tik nuo 2 mėnesių amžiaus, vis dar nesutariama, kada tai geriausia padaryti. Vieniem atrodo, kad ne per anksti ir 6 savaitės, kiti į naujus namus išleidžia net pusmetinius šuniukus. Kiek žmonių – tiek nuomonių, tačiau atrodo, labiausiai viskas priklauso nuo to, kam šunytis bus skirtas, kaip gyvena veisėjo namuose ir kokiam žmogui atiteks.
Šuniukai
© Fotolia nuotr.

Geriausia šuniuką kuo ilgiau laikyti su mama

Pirmomis gyvenimo dienomis šuniukų nervų sistema itin jautri aplinkos poveikiams. Graužikų ir primatų tyrimai įrodė, kad pirmoji patirtis (pvz., motinos globa) lemia suaugusių palikuonį elgesį ir fiziologiją (ypač – atsaką į stresą). Manoma, jog tai būdinga ir šunims. Darbiniai šunys veisiami įvairiems tikslams, o jų atrankos programos paprastai remiasi elgesiu po brandos, darant prielaidą, kad elgesio skirtumus daugiausia paaiškina genai. Tačiau ankstyvoji patirtis ir motinos priežiūra gali būti svarbūs kaip ir paveldėjimas. Tyrimai rodo, kad motinos priežiūros lygis lemia vėlesnį šuniukų temperamentą. Žinoma, į rezultatus negalima žiūrėti vienareikšmiškai, pvz., gal kalės, turinčios genetinį polinkį geriau rūpintis palikuonimis, veda tam tikro temperamento šunis.

Pagrindinė mažų šuniukų problema - socializacija. Tai – procesas, kurio metu šuo išmoksta susidoroti su įvairiomis gyvenimiškomis situacijomis. Jei šuniukams nesudaroma galimybė tinkamu metu pradėti socializacijos, didėja tikimybė, kad užaugę jie bus bailūs, turės sunkumų įsitvirtindami šunų ar žmonių pasaulyje, jiems bus sunkiau tapti tiek kompanionais, tiek darbiniais šunimis.

Daugybė elgesio problemų atsiranda vien todėl, kad šuniukai per anksti atskiriami nuo savo šeimų. Dažniausios šito pasekmės - kaukimas, lojimas, maisto ir žaislų savinimasis, destrukcija. Kitos galimos problemos - dėmesio siekimo elgesys, kai kuriais atvejais agresija, nemokėjimas kontroliuoti kandimo stiprumo. Dalis tokių šunų pasivaikščiojimuose ko nors išsigąsta, gali būti jautresni triukšmui, kai kuriais atvejais gali vaikytis savo uodegas. Visi taip besielgiantys šunys nuo motinos atskirti jaunesni negu 60 dienų amžiaus.

Mokslinį pagrindą socializacijai padėjo 1965 m. John Paul Scott ir John Fuller knyga, kurioje aprašomas 13 metų trukęs labai vertingas tyrimas. Ten teigiama, kad pagrindinė socializacija prasideda nuo 3 sav. ir tęsiasi iki 14 sav. amžiaus. Tuo metu šuniukai turi išmokti būti šunimis. Įgūdžiai, susiformavę tuo laikotarpiu, atsiliepia vėlesniais gyvenimo metais. Šunyčiai mokosi ne tik bendrauti su gentainiais - jie tvirtina ryšį ir su žmonėmis. Yra iškelta prielaida, kad su šunimis socializacija aktyviausiai vyksta pirmąsias 3 – 6 gyvenimo savaites, o su žmonėmis – 6 – 14 sav., tačiau realybėje tie periodai beveik sutampa. Jei socializacija su žmonėmis nepradėta iki 6 – 7 sav., vargu ar ji pavyks kada nors vėliau.

Nei Scott, nei Fuller niekad neteigė, kad 7 savaitės – geriausias laikotarpis, kada šunytį vertėtų atskirti nuo vados. Jie tik pastebėjo, kad jokiu būdu negalima to daryti anksčiau negu 6 sav. Vis dėl to 7 savaičių riba tapo svarbiu nujunkymo laikotarpio žymekliu. 1960 – 1970 Richard Wolters jau tvirtai teigė, kad norint lengvai auklėti šuniuką, jį namo būtina parsigabentai kai tam sueina 49 dienos.

Italų veterinarai ir mokslininkai iš Milano Universiteto Veterinarinės medicinos fakulteto tyrė 70 šunų, nuo vadų atskirtų 5 – 6 sav. amžiaus. Juos lygino su šunyčiais, nujunkytais 8 – 9 sav. Anksčiau atskirtiems šunims buvo būdingas destruktyvumas, dažnesnis lojimas, baimė pasivaikščiojimų metu, didesnis reaktyvumas į garsus, žaislų ir maisto saugojimas, dėmesio siekimo elgesys. Didžiosios Britanijos Veterinarijos gydytojų asociacija pranešė, kad anksčiau kaip 60 dienų amžiaus atjunkyti šuniukai linkę turėti elgesio problemų lyginant su tais, kurie su vada prabuvo ilgiau.

Jeigu šunį įsigyja nepatyręs žmogus ir perka iš veislyno, kurio savininkai aktyviai užsiima šuniukų socializacija bei parengimu būsimam gyvenimui, tada augintinį geriau įsigyti kuo vėliau. Be to, augintinį perkant tik kaip kompanioną (ypač jei tai daro nepatyręs asmuo), nėra prasmės įsigyti itin jauno gyvūnėlio – tokiu atveju tik padidės problemų, netinkamo elgesio atsiradimo tikimybė. Pirmosios 6-8 sav. šuniuko gyvenime - imprintingo pikas. Imprintingas labai svarbus formuojant pageidaujamą elgesį, tačiau jis lygiai taip pat padeda įsitvirtinti ir blogiems įpročiams (o pastarųjų tikimybė neprofesionalo rankose – didelė).

Galų gale svarbu ir tai, kad perkant vyresnį šuniuką jau būna atsiskleidęs jo temperamentas, tad konkrečiam žmogui lengviau parinkti konkretų gyvūną. Visai mažiuko šuniuko įsigijimas - loterija, nes neįmanoma pasakyti, kokio būdo yra tas kelių savaičių kukuliukas.

Atvejai, kada šuniuką geriau namo parsigabenti kuo anksčiau

Kai šuniuką, skirtą kokiam nors darbui ar sportui, įsigyja ne naujokas, o patyręs žmogus, žinantis, ką daro ir ko jam reikia, greičiausiai jis padės puikius pagrindus tolesnei šunyčio veiklai ir atliks tinkamą imprintingą. Visada yra tikimybė, kad darbinio šuns veisėjas nepasirūpins tam tikras tikslais, pvz., kaip tinkamai pakreipti esamus instinktus.

Jei veisėjas nesirūpina vada, šuniukai tiesiog auga su mama nematydami aplinkinio pasaulio (taip atsitinka tiek dėl aplaidumo, tiek dėl nesupratingumo), šunytį taip pat geriau imti kuo jaunesnį. Žmogui, įsigyjančiam vieną šuniuką, jį socializuoti bus lengviau, negu veisėjui su krūva gyvūnų. Iš šuniukų „švietimu“ nesirūpinančios asmens įsigijus 4 mėnesių amžiaus šunytį, jam jau bus susiformavusi krūva įpročių – gal net nepageidaujamų - ir juos bus sunku pakeisti.

Jeigu šuniukui viskas gerai, net nujunkytas mažas jis neturės rimtų problemų. 6 savaičių šunyčiai pilnai formuoja savo įpročius, tad atsisveikinti su namais sulaukus 8 savaičių laikoma labai normaliu amžiumi. Kalbant apie socializacijos poreikį, ypatinga socializacija skirta silpnesnių nervų šuniukams ar turintiems kitokių įgimtų psichikos problemų. Jeigu šuniuką reikia labai aktyviai socializuoti, vadinasi, jis jau turi problemų, kurias galima užmaskuoti lyg pudra, tačiau pati bėda niekur nedings ir bus perduodama to šunis palikuonims.

Tai koks gi amžius geriausias šuniuko nujunkymui?

Jeigu iš veisėjo įsigyjate vyresnį nei 8 savaičių šuniuką, įsitikinkite, kad su juo buvo užsiimama. Vien broliukus ir sesutes matęs, visą laiką uždarytas, be dėmesio augęs šuniukas gali patirti sunkumų prisitaikydamas naujoje aplinkoje. Jei augintinį perkate iš asmens, kuriam į socializaciją ir tai kaip vystosi mažyliai nusišvilpt, šuniuką derėtų griebti kuo anksčiau. Jeigu būsimą kompanioną perkate iš patyrusio veisėjo, ramiai laukite kad ir 10 savaičių – šuniukas bus socialus, nebailus ir puikai pritaps jūsų namuose.

Atsiminkite, kad tiek Lietuvos įstatymai, tiek Kinologų draugijos nuostatai draudžia prekiauti jaunesniais kaip 8 sav. amžiaus šuniukais.

Daugiau skaitykite čia.

vetvila.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu! (99)

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu!
Seniai nerašiau apie dresūrą, nes po kritiškų straipsnių apie mūsų garsius kinologus kai kurie komentatoriai pasiūlė pakart, o pažįstamas dresuotojas – emigruot iš Lietuvos, nes visiems kenkiu ramiai gyvent. Atsiprašau. Tylėjau...

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę? (10)

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę?
Natūralioje aplinkoje, kur gyvenimo sąlygos yra ne tokios draugiškos, nuo senatvės gyvūnai miršta labai retai. Tuo tarpu šunys, kuriais rūpinasi žmogus, gyvena ilgiau negu laukiniai jų giminaičiai. Pavyzdžiui, Indijos šunys parijai laisvėje sulaukia vos 4–6 metų, o laikomi namie ir gerai prižiūrimi sulaukia 12–16 metų.

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį (70)

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį
Pasieniečių šunį Ramzį vienintele paleista kulka nušovusio dviejų politikų brolio Arvydo Komskio teisme atliktas dar nematytas įrodymų patikrinimas. Į Klaipėdos apygardos teismo salę pristatytas medžioklinis šautuvas, kuriuo įvykdytas nusikaltimas, jį teisėjų kolegija atsinešė lydimi įkalčius saugomų tyrėjų.

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje (6)

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje
Vilniaus gyvūnų globos namų vyr. veterinarijos gydytoja Agnė Stasiūnienė lankėsi Estijos sostinės gyvūnų globos namuose. Prieš metus pastatytuose ir šiuolaikiškai įrengtuose beglobių namuose šiuo metu savo šeimininkų laukia daugiau nei 300 kačių,15 šunų bei 20 kitokių gyvūnų (papūgų, dekoratyvinių triušių ir graužikų). Estijos kolegų patarimais bus pasinaudota kuriant naujus beglobių gyvūnų namus Lietuvos sostinėje, teigiama pranešime spaudai.

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus
Kelmės rajone sekmadienį surengta išskirtinė, vienintelė tokia Lietuvoje šunų sporto šventė. Joje laukti visi, kas moka loti, vizginti uodegą ir netingi bent jau atpėdinti 100-tą metrų. Ir vaizdai, kaip įprasta, buvo patys nuotaikingiausi - keturkojai bėgikai stebino ir žiūrovus, ir šeimininkus. Kas greičiu, o kas mokėjimu žaviai prajuokinti.

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia į teismą turi būti pristatytas ginklas (233)

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia
„Tvarkiečio“ Kęsto Komskio ir Pagėgių mero Virginijaus Komskio brolis Arvydas atkakliai įrodinėja, kad pasieniečių šuo Ramzis tapo atsitiktine auka, o jis nėra šaltakraujis žudikas. Teisme atsidūręs vyras sako, kad jį padarė didžiausiu nusikaltėliu, nors tiks jis nesąs.

Kaip augintiniams atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas? (1)

Kaip augintiniams atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas?
Šiuolaikinė diagnostikos įranga leidžia veterinarijos specialistams greitai ir tiksliai nustatyti paciento diagnozę ir įvertinti jo būklę, parinkti tinkamiausią gydymą. Apie MRT (magnetinio rezonanso tomografijos ) taikymą gyvūnams Lietuvoje, plačiau pasakoja veterinarijos specialistai.

Sodininkai pasibaisėję: siautėja kačių korikas (241)

Sodininkai pasibaisėję: siautėja kačių korikas
Pra­ėju­sį šeš­ta­die­nį, bir­že­lio 17-ąją, Aly­taus ra­jo­ne, Pu­nios se­niū­ni­jo­je, Pa­ne­mu­nin­kė­lių kai­me, esan­čios so­di­nin­kų ben­dri­jos „Ver­smė“ pir­mi­nin­kas Vac­lo­vas Ba­ra­naus­kas Aly­taus ap­skri­ties vy­riau­sia­jam po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­tui pra­ne­šė, kad apie 8 val. 30 min. prie ke­lio į so­dus pa­sta­ty­to ke­lio žen­klo pa­ste­bė­jo pa­kar­tą ka­ti­ną.

Šuo – geriausias žmogaus draugas, bet ne paštininko (4)

Šuo – geriausias žmogaus draugas, bet ne paštininko
Šeimininkų neprižiūrimi ir agresyvūs palaidi šunys kelia rimtą pavojų aplinkiniams. Nemažas iššūkis ir nuolatinis galvos skausmas keturkojai augintiniai yra ir laiškininkams.

Šuo mieste: ar testą išlaikęs augintinis turi privilegijų? (6)

Šuo mieste: ar testą išlaikęs augintinis turi privilegijų?
Pastaruoju metu vis populiarėja tendencija laisvalaikį leisti kartu su augintiniais. Jie įgyja vis naujų teisių ir gali šeimininkus lydėti kone visur. Tačiau tai neatsiejama ir nuo tam tikrų pareigų. Tad kokios jos?

Nuo grandinės nutrūkęs šuo apdraskė mažametį (8)

Nuo grandinės nutrūkęs šuo apdraskė mažametį
Gegužės 14 d., apie 19.00 val., Mažeikių r., Purvėnų k., nuosavo namo kieme, nusitraukęs nuo grandinės šuo užpuolė ir sužalojo mažametį (gimęs 2007 m.). Mažeikių ligoninėje vaikui diagnozuotos veido bei kaklo šuns kąstinės žaizdos, išleistas gydytis ambulatoriškai. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Gali nelikti pavojingų šunų veislių sąrašo (30)

Gali nelikti pavojingų šunų veislių sąrašo
Lietuvoje suvokimas, kad augintinis yra ne tik pramoga, bet ir didelė atsakomybė, po truputį auga. Nors mūsų šalis yra viena iš nedaugelio, kuri turi kovinių ir pavojingų šunų veislių sąrašą, panašu, galiausiai suvokta, kad ne nuo veislės, o nuo šeimininko atsakomybės priklauso šuns elgesys.

Neįtikėtina augintinio gelbėjimo istorija: Airijoje mirusio šeimininko šuo pasiekė Lietuvą tik tautiečių dėka (109)

Neįtikėtina augintinio gelbėjimo istorija: Airijoje mirusio šeimininko šuo pasiekė Lietuvą tik tautiečių dėka
Vis dar dvejojate, kad tautiečiai visuomet išties pagalbos ranką? Savo nuomonę turėtumėte pakeisti sužinoję trijų lietuvaičių – Kilmintos, Zoraidos ir Tomo – istoriją, kaip jie išgelbėjo Airijos sanitarinėje tarnyboje atsiradusį mirusio lietuvaičio šunį. Šių trijų žmonių dėka augintinis buvo pargabentas į Lietuvą ir šiuo metu laimingai gyvena kartu su naujaisiais šeimininkais.

Šuns Ramzio bylos nagrinėjimas baigtas (74)

Šuns Ramzio bylos nagrinėjimas baigtas
Trečiadienį Tauragės rajono apylinkės teismas toliau nagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje Arvydas Komskis kaltinamas žiauriu elgesiu su šunimi Ramziu, sukėlusiu jo žūtį.

Šunelį paliko šalti, badauti ir valkatauti (39)

Šunelį paliko šalti, badauti ir valkatauti
Alytaus Ulo­nų gat­vės gy­ven­to­jas Aud­rius Ma­žei­ka už­su­kęs į re­dak­ci­ją pa­pa­sa­ko­jo apie keis­tą žmo­gaus po­el­gį su šu­ne­liais ir svars­tė apie at­sa­kin­gų pa­rei­gū­nų bei spe­cia­lis­tų ne­no­rą dirb­ti at­sa­kin­gai.