Sugriauna mitus: ar kalytei iš tiesų būtina atsivesti šuniukų?

 (10)
Vis dar galima išgirsti sakant, kad kalytėms privalu bent kartą gyvenime susilaukti palikuonių ir patenkinti motinystės jausmą. Iš tiesų toks mąstymas lemia perpildytas prieglaudas, o gyvūno sveikatai jauniklių neturėjimas neigiamos įtakos neturi. Priešingai – neatsakingas dauginimas dažnai tampa daugybės augintinio sveikatos sutrikimų priežastimi. Nusprendusiems užsiimti gyvūno kergimu, būtina žinoti, kaip šiuo laikotarpiu pasirūpinti augintinio sveikata ir jo nenualinti.
Liūdnas šuo
© Shutterstock

Nerekomenduoja kergti dažniau nei kas 2-3 metus

Veterinarijos klinikos „Rumina“ vadovas ir gydytojas Paulius Morkūnas teigia, kad kalytės pradeda rujoti labai skirtingu laiku – tai priklauso nuo veislės. Didesnių veislių šunims, tokiems kaip vokiečių aviganiai, Labradoro retriveriai, Berno zenenhundai, pirma ruja prasideda sulaukus vienerių metų ar net vėliau.

Didelių veislių šunims pirma ruja gali pasireikšti ir 18 mėnesių amžiaus. Tuo metu mažų veislių šunims pirma ruja prasideda šiek tiek ankščiau – 5-7 mėnesių.

Pirmos vados atsivedimas labai priklauso nuo rujos pradžios. Jeigu prasidėjus rujai gyvūnas bus sukergtas 9 mėnesių, tuomet pirmosios vados galima tikėtis, kai kalytei jau 11 mėnesių.

Nėra tikslių nurodymų, kaip dažnai galima kalytėms susilaukti palikuonių, kad nebūtų neigiamo poveikio jų sveikatai. Vis dėlto, veterinaras rekomenduoja leisti gyvūnui pailsėti 2-3 metus.

„Dokumentiniams šuniukams yra leidžiama susilaukti palikuonių tik kas vienerius metus ir ne dažniau. Šuniukus rekomenduojama kergti iki 6 metų amžiaus, siekiant išlaikyti veislės standartus. Aš manau, kad būtų normalu tai daryti kas 2-3 metus, kadangi gyvūnas turi atsigauti po gimdymo ir sustiprėti“, – aiškina P. Morkūnas.

Neatsakingi šeimininkai rizikuoja augintinio gyvybe

Veterinarijos gydytojas perspėja, kad pernelyg dažnas palikuonių atsivedimas gali paskatinti tam tikrų augintinio ligų išsivystymą.

„Jeigu gyvūnas per metus turi 2 vadas ir taip kelerius metus iš eilės, labai dažnai pasireiškia sveikatos sutrikimai. Galimi medžiagų apykaitos sutrikimai, dermatologinės problemos, dantų ligos, nes organizmas po vaikavimosi nespėja atsigauti“, – pabrėžia pašnekovas.

Anot jo, dažniausiai pasitaikančios problemos dėl pernelyg intensyvaus kergimo yra gimdos iškritimai, bakterinės gimdos infekcijos (pavyzdžiui, piometra – pūlingas gimdos uždegimas), kurios be chirurginio gydymo yra nepagydomos ir gali būti pavojingos gyvūno gyvybei. Todėl visada prieš kergiant gyvūnus rekomenduojama pasitarti su savo veterinarijos gydytoju dėl galimos naudos ar žalos savo augintiniui.

P. Morkūnas prideda, kad šuniukų skaičius priklauso nuo veislės ypatumų. Pavyzdžiui, vokiečių aviganio kalytė gali susilaukti 10-12 šuniukų, tuo metu Pormeranijos špicai dažniausiai atsiveda tik vieną jauniklį. Tai priklauso nuo genetinių veiksnių.

Neatsakingai dauginant gimsta silpni ir nesveiki šuniukai

Veterinarijos klinikos „CanisFelis“ vadovas Justas Kantoravičius teigia, kad kergti mažų veislių kalytes galima jau po antros rujos, didelių – po trečios ar ketvirtos. „Kalbant apie pirmąją vadą, visų pirma, jei kalytė nėra vedama į parodas, kur gauna gerus įvertinimus, jai neatliekami veislei privalomi sveikatos tyrimai, tai vados nereikia nei jūsų kalytei, nei jums“, – perspėja jis.

Anot jo, kalei nereikia atsivesti šuniukų – šuniukų reikia jų šeimininkams, todėl bet kuriuo atveju pirmiausia svarbu susimąstyti, ar tai tikrai būtina. Kalytės sveikata tikrai nesuprastės dėl to, kad šuniukų ji neatsivedė.

„Kergiama gerus įvertinimus parodose renkanti kalytė dažniausiai šuniukų gali atsivesti kas antrą rują, tačiau tokį tempą reikia prižiūrėti, konsultuotis su savo veterinarijos gydytoju dėl kalytės sveikatos, kad gydytojas galėtų įvertinti kalytės organizmo atsistatymą po paskutinės vados.

Šuniukų skaičius priklauso nuo kalytės laikymo sąlygų, nuo veislės, maitinimo, genetikos. Šuniukų gali būti nuo vieno iki dvylikos ar dar daugiau.

Veterinarijos gydytojas perspėja, kad dažnas palikuonių atsivedimas nualina kalytes, joms gali trūkti mineralinių medžiagų, vyresniame amžiuje atsigavimas po gimdymų gali užtrukti. Dažnas kergimas turi įtakos ir jauniklių sveikatai. Jie gimsta silpnesni, vados būna mažesnės tiek skaičiumi, tiek ir šuniukų svoriu.

J. Kantoravičius piktinasi, jog didelė dalis žmonių, užsiimančių šunų kergimu, kalytes alina ir neatsižvelgia į jų gerovę, laiko gyvūnus prastomis sąlygomis, o kai jos jau nebegali gimdyti, jas apleidžia. Veterinarijos gydytojo teigimu, perpildytos gyvūnų prieglaudos yra neatsakingo dauginimo rezultatas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Vyro poelgis šiurpina: pakorė garsiai lojusį šunį (22)

Vyro poelgis šiurpina: pakorė garsiai lojusį šunį
Lietuvoje ir toliau nesiliauja žiauraus elgesio atvejai su augintiniais – praėjusią savaitę vidury baltos dienos ant tvoros pakartas trejų metų šunelis. Nusikaltimą užfiksavę medžiotojai pasakojo, kad Altaronių miestelyje gyvenantis Janas teigė, kad šunelis labai lojo, todėl jis norėjo jį nutildyti, rašoma pranešime spaudai.

Kaimynų ramybę trikdantis šuo gali užtraukti baudą: ką turi žinoti šeimininkai (64)

Kaimynų ramybę trikdantis šuo gali užtraukti baudą: ką turi žinoti šeimininkai
Ką daryti, jei augintinis mėgsta triukšmauti ir erzinti kaimynus? Apie tai DELFI tiesioginės konferencijos metu kalbėjo Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos (LGTAO) vadovė Brigita Kymantaitė ir Vilniaus miesto savivaldybės Saugaus miesto departamento Administracinės veiklos skyriaus vedėjas Gintaras Leperskas.

Žavingos kačių parodos dalyvės: tik pažiūrėkite, kokios jos mielos (15)

Žavingos kačių parodos dalyvės: tik pažiūrėkite, kokios jos mielos
Savaitgalį Vilniuje praūžė kačių paroda. Joje dalyvavo 70 kačių augintojų iš visos Europos, o svečiai galėjo apžiūrėti bemaž 150 parodos dalyvių. Parodoje dalyvavo ir itin retų veislių atstovai, vyko suaugusių kačių pasirodymai, buvo renkama geriausia parodos katė, teigiama pranešime spaudai.

Konkursas „Mano katė 2018“: mainais už nuotraukas – prizai (1)

Konkursas „Mano katė 2018“: mainais už nuotraukas – prizai
Džiugi žinia mėgstantiems fotografuoti savo augintinius – konkurso „Mano katė 2018“ metu nuotaikingas keturkojų nuotraukas galima išsikeisti į „Purina“ prizus.

Jaudinantis pareigūnų poelgis: išgelbėjo gaištančią stirną (12)

Jaudinantis pareigūnų poelgis: išgelbėjo gaištančią stirną
Kovo 7 d., Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Akmenės rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus pareigūnams Vaidai Paulauskienei ir Vitalijui Damskiui patruliuojant kartu su praktikante Gabija Ivanovaite, apie 10.00 val., Akmenės r., Akmenės III kaime, šalia važiuojamosios kelio dalies pastebėta leisgyvė stirna. Supratus, kad laukiniam gyvūnui reikalinga pagalba, pareigūnų ekipažas sustojo padėti, rašoma pranešime spaudai.

Savaitgalį Vilniuje vyks kačių paroda: laukiama gražuolių iš visos Lietuvos (9)

Savaitgalį Vilniuje vyks kačių paroda: laukiama gražuolių iš visos Lietuvos
Šį savaitgalį, kovo 10-11 dienomis, gyvūnų mylėtojai kviečiami apsilankyti Vilniuje, „Ogmios mieste“, šurmuliuosiančioje kačių parodoje. Renginyje dalyvaus apie 70 kačių augintojų, o svečiai galės apžiūrėti apie 150 keturkojų gražuolių. Tai puiki proga ne tik pasigrožėti retomis ar itin populiariomis kačių veislėmis, bet ir išsirinkti sau naują šeimos narį, rašoma pranešime spaudai.

Prie upės rastas negyvai užkapotas veislinis šuo (72)

Prie upės rastas negyvai užkapotas veislinis šuo
Kraupus radinys beveik pačiame Panevėžio centre – ant Nevėžio kranto rastas negyvas, žiauriai sukapotas veislinis šuo. Tokiu nusikaltimu įtariamas neblaivus jo šeimininkas.

Kas alina gyvūnų imuninę sistemą ir kaip ją sustiprinti? (1)

Kas alina gyvūnų imuninę sistemą ir kaip ją sustiprinti?
Baigiantis žiemai ir prasidėjus pavasariui, pradeda siausti įvairios infekcinės ligos, nes orai šiuo metų periodu labai permainingi – vieną dieną šąla, o kitą jau lyja. Todėl net tik žmonės, bet ir augintiniai yra linkę sirgti ne tik infekcinėmis ligomis, bet ir bendru peršalimu, ypač esant nepastoviai oro temperatūrai, rašoma pranešime spaudai.

Sujaudina iki širdies gelmių: iš prieglaudos paimta Baika šiuo metu žaidžia su Kinijos vaikais (16)

Sujaudina iki širdies gelmių: iš prieglaudos paimta Baika šiuo metu žaidžia su Kinijos vaikais
Sakoma, kad šuo – geriausias žmogaus draugas. Vieni šio draugo keliauja pirkti pas šunų veisėjus, kiti – ieško gyvūnų prieglaudose. Paėmus gyvūną iš prieglaudos ne tik įsigyjamas ištikimiausias šeimos narys, bet ir padaromas geras darbas: prieglaudoje atsidūrusiam keturkojui suteikiamas antras šansas būti mylimam ir mylėti. Tarp tokių laimingųjų buvo ir Baika, kurią dar visai mažytę namo parsivežė dabartinė jos šeimininkė Aušra. Kaip šiandien Baikai sekasi?

Tyrimas atskleidė nemalonią tiesą: daugiau nei pusė augintinių turi viršsvorį (5)

Tyrimas atskleidė nemalonią tiesą: daugiau nei pusė augintinių turi viršsvorį
Metų pradžioje įvairiose pasaulio šalyse atlikta apklausa atskleidė ne itin malonią tiesą – daugiau kaip pusė namuose auginamų šunų ir kačių turi viršsvorį. Net 87 proc. apklaustųjų prisipažino savo augintiniams maisto duoda „iš akies“ – tiek, kiek patys mano, kad jiems reikia. Tik penktadalis apklaustųjų nurodė nuolatos sveriantys augintiniams duodamo maisto porcijas, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Savo laimę rado konteineryje: išmesta kalytė suteikė daug džiaugsmo (45)

Savo laimę rado konteineryje: išmesta kalytė suteikė daug džiaugsmo
Šiukšlių konteineryje išmesta kalytė kai kam buvo šiukšlė, o štai vilniečiui Vytautui ji tapo geriausia drauge. Vyras pasakoja, kiek daug laimės jam suteikė paprastas, bet tuo pačiu ir daug atsakomybės reikalaujantis sprendimas priglausti gyvūną.

Biuro neįsivaizduoja be šunų: štai taip atrodo vilniečių darbo diena (115)

Biuro neįsivaizduoja be šunų: štai taip atrodo vilniečių darbo diena
Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ darbuotojai į darbą eina ne vieni – juos atlydi keturkojai kolegos. Pirmieji gyvūnams draugiškų įmonių socialinio projekto „Gyvūnai darbe“ nugalėtojai atveria savo agentūros duris ir parodo, kuo ypatinga nuotaika ofise, kuriame išdykauja šunys.

Spaudžiant šalčiams zoologijos sodų gyvūnams – riebesnis maistas ir šildomos patalpos (1)

Spaudžiant šalčiams zoologijos sodų gyvūnams – riebesnis maistas ir šildomos patalpos
Lietuvą atėjus šaltiems orams, šalies zoologijos sodų augintiniai maitinami riebesniu maistu, o šiltųjų kraštų gyvūnai pervesti į gerai šildomas patalpas.

Veterinarė įvardijo didžiausius šiuo metu tykančius pavojus: ką būtina žinoti? (20)

Veterinarė įvardijo didžiausius šiuo metu tykančius pavojus: ką būtina žinoti?
Koks gražus bebūtų gamtą žadinantis pavasaris, ne visos jo paruošiamos staigmenos būna malonios. Jam artinantis, šunų ir kačių šeimininkai privalo žinoti apie šiuo metų laiku tykančias grėsmes. Kas gali kėsintis į jūsų augintinio sveikatą pavasarį ir kuo svarbu pasirūpinti? Tiesioginės transliacijos metu apie tai kalbėjo veterinarijos gydytoja Vaida Misiūnienė.

Beglobiai daugiabučių kiemuose: kaip elgtis (20)

Beglobiai daugiabučių kiemuose: kaip elgtis
Pamačius miesto gatvėmis ar daugiabučių kiemuose besiblaškantį gyvūną be šeimininko, apie tai reikėtų informuoti miesto gyvūnų globos ir kontrolės tarnybą arba kitą atsakingą organizaciją. Taip LRT.lt sako Vilniaus gyvūnų globos namų veterinarijos gydytoja Agnė Stasiūnienė. Informaciją, kokia organizacija už tai atsakinga kituose miestuose, galima gauti savivaldybėje.