Sugriauna mitus: ar kalytei iš tiesų būtina atsivesti šuniukų?

 (10)
Vis dar galima išgirsti sakant, kad kalytėms privalu bent kartą gyvenime susilaukti palikuonių ir patenkinti motinystės jausmą. Iš tiesų toks mąstymas lemia perpildytas prieglaudas, o gyvūno sveikatai jauniklių neturėjimas neigiamos įtakos neturi. Priešingai – neatsakingas dauginimas dažnai tampa daugybės augintinio sveikatos sutrikimų priežastimi. Nusprendusiems užsiimti gyvūno kergimu, būtina žinoti, kaip šiuo laikotarpiu pasirūpinti augintinio sveikata ir jo nenualinti.
Liūdnas šuo
© Shutterstock

Nerekomenduoja kergti dažniau nei kas 2-3 metus

Veterinarijos klinikos „Rumina“ vadovas ir gydytojas Paulius Morkūnas teigia, kad kalytės pradeda rujoti labai skirtingu laiku – tai priklauso nuo veislės. Didesnių veislių šunims, tokiems kaip vokiečių aviganiai, Labradoro retriveriai, Berno zenenhundai, pirma ruja prasideda sulaukus vienerių metų ar net vėliau.

Didelių veislių šunims pirma ruja gali pasireikšti ir 18 mėnesių amžiaus. Tuo metu mažų veislių šunims pirma ruja prasideda šiek tiek ankščiau – 5-7 mėnesių.

Pirmos vados atsivedimas labai priklauso nuo rujos pradžios. Jeigu prasidėjus rujai gyvūnas bus sukergtas 9 mėnesių, tuomet pirmosios vados galima tikėtis, kai kalytei jau 11 mėnesių.

Nėra tikslių nurodymų, kaip dažnai galima kalytėms susilaukti palikuonių, kad nebūtų neigiamo poveikio jų sveikatai. Vis dėlto, veterinaras rekomenduoja leisti gyvūnui pailsėti 2-3 metus.

„Dokumentiniams šuniukams yra leidžiama susilaukti palikuonių tik kas vienerius metus ir ne dažniau. Šuniukus rekomenduojama kergti iki 6 metų amžiaus, siekiant išlaikyti veislės standartus. Aš manau, kad būtų normalu tai daryti kas 2-3 metus, kadangi gyvūnas turi atsigauti po gimdymo ir sustiprėti“, – aiškina P. Morkūnas.

Neatsakingi šeimininkai rizikuoja augintinio gyvybe

Veterinarijos gydytojas perspėja, kad pernelyg dažnas palikuonių atsivedimas gali paskatinti tam tikrų augintinio ligų išsivystymą.

„Jeigu gyvūnas per metus turi 2 vadas ir taip kelerius metus iš eilės, labai dažnai pasireiškia sveikatos sutrikimai. Galimi medžiagų apykaitos sutrikimai, dermatologinės problemos, dantų ligos, nes organizmas po vaikavimosi nespėja atsigauti“, – pabrėžia pašnekovas.

Anot jo, dažniausiai pasitaikančios problemos dėl pernelyg intensyvaus kergimo yra gimdos iškritimai, bakterinės gimdos infekcijos (pavyzdžiui, piometra – pūlingas gimdos uždegimas), kurios be chirurginio gydymo yra nepagydomos ir gali būti pavojingos gyvūno gyvybei. Todėl visada prieš kergiant gyvūnus rekomenduojama pasitarti su savo veterinarijos gydytoju dėl galimos naudos ar žalos savo augintiniui.

P. Morkūnas prideda, kad šuniukų skaičius priklauso nuo veislės ypatumų. Pavyzdžiui, vokiečių aviganio kalytė gali susilaukti 10-12 šuniukų, tuo metu Pormeranijos špicai dažniausiai atsiveda tik vieną jauniklį. Tai priklauso nuo genetinių veiksnių.

Neatsakingai dauginant gimsta silpni ir nesveiki šuniukai

Veterinarijos klinikos „CanisFelis“ vadovas Justas Kantoravičius teigia, kad kergti mažų veislių kalytes galima jau po antros rujos, didelių – po trečios ar ketvirtos. „Kalbant apie pirmąją vadą, visų pirma, jei kalytė nėra vedama į parodas, kur gauna gerus įvertinimus, jai neatliekami veislei privalomi sveikatos tyrimai, tai vados nereikia nei jūsų kalytei, nei jums“, – perspėja jis.

Anot jo, kalei nereikia atsivesti šuniukų – šuniukų reikia jų šeimininkams, todėl bet kuriuo atveju pirmiausia svarbu susimąstyti, ar tai tikrai būtina. Kalytės sveikata tikrai nesuprastės dėl to, kad šuniukų ji neatsivedė.

„Kergiama gerus įvertinimus parodose renkanti kalytė dažniausiai šuniukų gali atsivesti kas antrą rują, tačiau tokį tempą reikia prižiūrėti, konsultuotis su savo veterinarijos gydytoju dėl kalytės sveikatos, kad gydytojas galėtų įvertinti kalytės organizmo atsistatymą po paskutinės vados.

Šuniukų skaičius priklauso nuo kalytės laikymo sąlygų, nuo veislės, maitinimo, genetikos. Šuniukų gali būti nuo vieno iki dvylikos ar dar daugiau.

Veterinarijos gydytojas perspėja, kad dažnas palikuonių atsivedimas nualina kalytes, joms gali trūkti mineralinių medžiagų, vyresniame amžiuje atsigavimas po gimdymų gali užtrukti. Dažnas kergimas turi įtakos ir jauniklių sveikatai. Jie gimsta silpnesni, vados būna mažesnės tiek skaičiumi, tiek ir šuniukų svoriu.

J. Kantoravičius piktinasi, jog didelė dalis žmonių, užsiimančių šunų kergimu, kalytes alina ir neatsižvelgia į jų gerovę, laiko gyvūnus prastomis sąlygomis, o kai jos jau nebegali gimdyti, jas apleidžia. Veterinarijos gydytojo teigimu, perpildytos gyvūnų prieglaudos yra neatsakingo dauginimo rezultatas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Augintinio gydymas: kokio vaistų poveikio turėtume bijoti? (3)

Augintinio gydymas: kokio vaistų poveikio turėtume bijoti?
Jūsų keturkojui draugui gali būti paskirta chirurginė ar stomatologinė procedūra, o galbūt tyrimas, kuriam prireiks nejautros. Jeigu su tokiu reikalu susiduriate pirmą kartą, Jūsų nerimas („ar viskas bus gerai?“) visiškai suprantamas.

Netinkamai veršelį vežusio piliečio laukia administracinė nuobauda (9)

Netinkamai veršelį vežusio piliečio laukia administracinė nuobauda
Iš nevyriausybinės gyvūnų globos organizacijos gavus pranešimą apie pastebėtą netinkamai vežamą veršelį, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai nedelsiant pradėjo tyrimą, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Rodezijos Ridžbekai – liūtų medžiotojai iš Afrikos (8)

Rodezijos Ridžbekai – liūtų medžiotojai iš Afrikos
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų aistra“ dalis. Projekto tikslas – dalintis istorijomis apie augintinius ir jų šeimininkus, kurie sąmoningai, įdomiai ir prasmingai leidžia laiką drauge. Kompanija „Purina“ tiki, kad keturkojai augintiniai kiekvieno žmogaus gyvenimui suteikia įkvepiančių emocijų, naujų patyrimų ir skatina atrasti naujų kasdienybės spalvų.

Vakarų Europoje populiari paslauga – jau ir Lietuvoje

Vakarų Europoje populiari paslauga – jau ir Lietuvoje
Kiekvienam rūpestingam šeimininkui jo gyvūnas lyg šeimos narys – drauge vyksta į keliones, lankosi kavinėse, o kartais net kartu keliauja į darbą. Tačiau namuose atsiradęs kačiukas ar šuniukas ne tik suteikia gerų emocijų, bet ir pareikalauja nemažų finansinių išteklių. Jie skiriami dresūrai, kokybiškam ėdalui, žaislams, augintiniui susirgus ar patyrus traumą ne vieną šimtą eurų gali atsieiti gydymas. Todėl savo augintiniais besirūpinantys šeimininkai vis labiau domisi jų draudimo galimybėmis, teigiama pranešime spaudai.

Keturkojis nusikaltėlis privirė košės: kieno haskis suėdė vištas? (10)

Keturkojis <em>nusikaltėlis</em> privirė košės: kieno haskis suėdė vištas?
Spalio 17 d., antradienį, Kėdainių rajone esančiuose Medėkšiuose buvo sulaikytas... šuo. Agresyvus haskis ne tik įsisukęs į svetimą kiemą suėdė dvi vištas ir pusę triušio, bet ir buvo agresyviai nusiteikęs žmonių atžvilgiu bei bandė sukandžioti moterį, kurios vištas ir suėdė, rašo rinkosaikste.lt.

3 patarimai, kaip prižiūrėti šuns kailį, kad jis atrodytų nepriekaištingai (2)

3 patarimai, kaip prižiūrėti šuns kailį, kad jis atrodytų nepriekaištingai
Mūsų augintiniai, tai mūsų priežiūros ir elgesio su jais atspindys. Ką “įdėsime” į gyvūną – tą ir matysime jų atvaizde. Mūsų užduotis rūpintis jais kaip mažais vaikais, nes juk jie gyvena po mūsų namų stogu. Mes pasirinkome juos ir turime atsakomybę prieš juos, tinkamai ir rūpestingai juos prižiūrėti, mylėti ir tausoti. Juk šie nuostabūs padaužos reikalauja ypatingo dėmesio, patys jie negali susitvarkyti savo kailio, pavalgyti ir nusiprausti, rašoma pranešime spaudai.

Jaudinanti draugystė: sunkiai sergantis berniukas geriausią vaistą rado prieglaudoje (12)

Jaudinanti draugystė: sunkiai sergantis berniukas geriausią vaistą rado prieglaudoje
Irma Mickevičiūtė kartu su sūnumi ieškojo naujo šeimos draugo, kuomet „Vyšnių sodo“ puslapyje pastebėjo katinėlio Žirniuko nuotraukas. Jas išvydęs sūnus Jokūbas neabejojo, kad tai ir yra naujasis jų šeimos narys – taip niekam nereikalingas, paliktas gyvūnas tapo geriausiu sergančio berniuko draugu.

Tendencija: kurių miestų gyventojai labiau lepina kates, o kurių – šunis (8)

Tendencija: kurių miestų gyventojai labiau lepina kates, o kurių – šunis
Dauguma namuose gyvūnus laikančių žmonių žino, kam jų augintiniai tiesiog negali atsispirti. Lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ duomenys rodo, kad šeimininkai keturkojus ne tik mėgsta lepinti skanėstais, bet ir rūpinasi, kad augintiniai nesušaltų lauke atvėsus orams. Iš plataus asortimento pirkėjai vienas gyvūnams skirtas prekes renkasi dažniau negu kitas, tad pardavimų duomenys leidžia nustatyti, kuriame mieste daugiau šunų, o kuriame – kačių mylėtojų, teigiama pranešime spaudai.

Šuo laižo kojas: kodėl reikėtų sunerimti? (7)

Šuo laižo kojas: kodėl reikėtų sunerimti?
Patogiai įsitaisęs, šuo pradeda laižyti kojas. Ir laižo... ir laižo... ir niekaip negali sustoti. Kiekvienas, kuriam teko su tuo susidurti, patvirtins, kad tas garsas tikrai „ėda nervus“. Tačiau čia dar mažiausia bėda. Po kiek laiko kailis ant kojų nuo tokio „čiaumojimo“ pradeda keisti spalvą arba dar blogiau – atsiveria žaizdos. Kodėl, atrodo, sveiki šunys taip keistai elgiasi?

Ankstyvos kastracijos kaina: padaryta klaida lemia daugybę ligų (11)

Ankstyvos kastracijos kaina: padaryta klaida lemia daugybę ligų
Kada kastruoti ar sterilizuoti yra beveik amžinas klausimas. Šį kartą kalbėsime ne apie amžinąją diskusiją „ar verta operuoti“, tačiau apie „kada“ – ir pažvelgsime į tai iš sportuojančių, aktyvių šunų pozicijos.

Greičiausių šunų paslaptis: viską lemia įdomi genetinė mutacija

Greičiausių šunų paslaptis: viską lemia įdomi genetinė mutacija
Neretai neįtikėtinai raumeningas gyvūnas apšaukiamas steroidų auka – pavyzdžiui, vipetai, kuriems pasireiškia reta genetinė mutacija. Šuo gali būti maždaug dvigubai sunkesnis už įprastą statistinį vipetą - pavyzdžiui, sverti apie 27 kg. Jų plaučiai ir širdis normalaus dydžio, tad jie turėtų gyventi tiek, kiek ir normalūs vipetai. Šių mutavusių gyvūnų tėvai būna įprastos išvaizdos šunys. Dabartinėmis žiniomis, iš visų šunų tik vipetai ir turi šią mutaciją, iš kitų gyvūnų rūšių ją „pasigauti“ gali pelės, avys, galvijai ir žmonės.

Novos istorija – iš prieglaudos į paskaitų suolus ir socialinių tinklų žvaigždes

Novos istorija – iš prieglaudos į paskaitų suolus ir socialinių tinklų žvaigždes
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų aistra“ dalis. Projekto tikslas – dalintis istorijomis apie augintinius ir jų šeimininkus, kurie sąmoningai, įdomiai ir prasmingai leidžia laiką drauge. Kompanija „Purina“ tiki, kad keturkojai augintiniai kiekvieno žmogaus gyvenimui suteikia įkvepiančių emocijų, naujų patyrimų ir skatina atrasti naujų kasdienybės spalvų.

Veterinarė atsakė į kačių šeimininkams svarbiausius klausimus: ką reikia žinoti? (39)

Veterinarė atsakė į kačių šeimininkams svarbiausius klausimus: ką reikia žinoti?
Mūsų augintiniai negali patys pasiskųsti savo sveikata ir nueiti pas veterinarą, todėl turime prisiimti atsakomybę už jų gerą savijautą. Antradienį DELFI TV Gyvai konferencijoje viešėjo veterinarė ir veterinarijos klinikos vadovė Vaida Misiūnienė, kalbėjusi apie dažniausius kačių sveikatos sutrikimus ir jų sprendimo būdus.

Ką būtina žinoti, kad šuo išvengtų traumų?

Ką būtina žinoti, kad šuo išvengtų traumų?
Nesvarbu, ar norime rimtai sportuoti, ar tik pasivaikščioti, dažną kartu lydi ir visada nuotykiams pasiruošę šunys. Tačiau dėl neatsargaus elgesio jie, kaip ir žmonės, gali susižaloti ir rudens dienas praleisti gydydamiesi traumas.

Valdininkės pasisakymas televizijos žiniose sukėlė tikrą audrą: pasiūlė pjaustyti balso stygas (358)

Valdininkės pasisakymas televizijos žiniose sukėlė tikrą audrą: pasiūlė pjaustyti balso stygas
TV3 žiniose pristatydama naujas Klaipėdos miesto triukšmo prevencijos taisykles, savivaldybės darbuotoja Nina Gendvilienė susilaukė gyvūnų teisių gynėjų pasipiktinimo. Ji siūlo, kad kaimynų ramybę drumsčiantis šunų lojimas turėtų būti sprendžiamas keliant gyvūnams skausmą – naudojant dresūrai skirtas specialias priemones ir pjaunant balso stygas.