Po šuns sudraskyto kūdikio tragedijos prabilo kinologai – kaltas šeimininkas

 (572)
Visą Lietuvą sukrėtė trečiadienį įvykusi tragedija, kuomet Šilutėje iš voljero ištrūkęs šuo mirtinai sukandžiojo kūdikį. Baisi nelaimė įvyko tuo metu, kai kūdikio tėvas namuose buvo girtas. Kol visi reiškia užuojautą nukentėjusiai šeimai, kinologai ir šunų elgsenos specialistai pabando įvertinti situaciją savo akimis. Jie įsitikinę, kad tragedijos auka galima vadinti ir šeimininkų neprižiūrėtą, baisiomis sąlygomis laikytą šunį. Anot jų, tragedija įvyko dėl nerūpestingų šeimininkų kaltės.
Tragedija Šilutėje
© DELFI montažas

Piktinasi, jog vaikams buvo leista tyčiotis iš šuns

Kinologų draugijos atstovei Aurelijai Staskevičienei, sužinojusiai apie šį nelaimingą atsitikimą, buvo labai gaila žuvusio kūdikio ir visos šeimos. Ji įsitikinusi, kad kūdikio žūtis - didžiulė tragedija.

Paprašius pakomentuoti šio įvykio aplinkybes, ji atkreipė dėmesį ir į žiniasklaidoje paskelbtą informaciją, kad miesto vaikai pastoviai erzindavo šunį, į jo voljerą įmesdavo petardas. O taip pat jau žinoma, kad šeimininkai netinkamai prižiūrėjo šunį.

Šilutės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Edmundas Ciparis žurnalistams patikino, jog dėl netinkamos šuns priežiūros šeimininkui jau anksčiau buvo skirta bauda.

Šiuo metu šunimi besirūpinantys „Nuaro" tarnybos darbuotojai teigia, jog šuo atrodo sulysęs, nepakankamai maitintas ir neprižiūrėtas.

Konstatuota ir tai, kad kūdikio tėvas nelaimės metu buvo girtas. Jam nustatytas 2,36 prom. girtumas.

DELFI kalbinti specialistai teigė, kad tokiomis sąlygomis laikytas šuo buvo kankinamas ir tik laiko klausimas, kada ištiks bėda.

A. Staskevičienė sako, kad voljere laikomam šuniui reikalinga ypatinga priežiūra. O petardų mėtymas į aptvarą traumavo gyvūną.

„Be abejo, visiems užuojauta, bet man, kaip šunų mylėtojai, taip pat gaila ir šuns. Jei šuo laikomas voljere, reikia ypatingai rūpintis jo socializacija, nes jis negali nuolat gyventi toje mažoje erdvėje. Net ir pastačius labai didelį voljerą, tai yra ribota erdvė. Jei už to voljero sienų nuolat vyko kažkas, kas šunį dirgino ir erzino, jei jis ne tik emociškai, bet ir fiziškai buvo traumuojamas, tai yra labai didelė šeimininkų kaltė“, – teigia pašnekovė.

A. Staskevičienė stebisi, kad esama dar daug žmonių, kurie savo vaikų neišauklėja, kaip reikia elgtis su gyvūnais. Taip ji sureagavo sužinojusi, kad miesto vaikai dažnai šunį erzino ir gąsdino petardomis. „Su gyvybe reikia elgtis pagarbiai. Matyt, to visiškai nebuvo ir labai didelė šeimininkų kaltė, jog buvo užsimerkta į bręstančią pavojingą situaciją. To net nepavadinčiau nepagarbiu elgesiu su gyvūnu – tai buvo tiesiog pavojingas elgesys“, – aiškina ji.

Kinologų draugijos atstovė piktinasi, jog miesto vaikams buvo leidžiama tyčiotis iš silpnesnio ir mažesnio gyvūno, fiziškai ir emociškai jį traumuoti. Anot jos, kol visa tai vyko, niekas to nesustabdė ir vaikai įgijo labai blogą patirtį.

Siaubingos gyvūno laikymo sąlygos neleido pažinti aplinkos

Nuotraukose iš įvykio vietos galima matyti, jog šuns laikymo sąlygos buvo itin prastos. „Nesvarbu, kokios veislės bebūtų šuo, jis turi būti bent du kartus per dieną išvedamas iš voljero. Jis turi įgyti įvairios patirties: susitikti su kitais gyvūnais, žmonėmis, pradedant vaikais ir baigiant garbaus amžiaus senjorais. Jis turi būti supažindintas su atvažiuojančiais dviračiais, burzgiančiais motoroleriais, sunkvežimiais ir traktoriais – viskas, kas supa mus, turi būti pažįstama ir šuniui. Jei to nėra, šuns psichika, protas ir elgsena yra nelavinami“, – aiškina A. Staskevičienė.

Pašnekovė pabrėžia, jog šunys beveik 100 proc. atvejų puola iš baimės ir nežinojimo, kas vyksta. „Jei šuo supranta, kas vyksta, jam nėra priežasties pulti. Tuomet jis žmogų perspėja savo kūno kalba, galbūt suurgs, pasišiauš jo ketera, pasikeis uodegos pozicija. Šuo siunčia žmogui aibę ženklų ir belieka juos perskaityti, pasitraukti ir neerzinti tokio gyvūno. Šiuo atveju, kiek jis besiuntė ženklų, niekas nei matė, nei girdėjo, arba nesugebėjo jų perskaityti“, – apgailestauja kinologų draugijos atstovė.

O koks tokio šuns likimas? Kiek žinoma, šunį perėmė Klaipėdos regiono gyvūnų globos namų „Nuaras“ darbuotojai. Anot A. Staskevičienės, užsienio šalyse tokiems šunims skiriama pagalba, juos stebi šunų elgsenos specialistas ir sprendžia, kada šunį galima grąžinti į šeimą, jei ji pasiryžusi nebekartoti savo klaidų. Vis dėlto, kinologų draugijos atstovė abejoja, ar šiam šuniui bus pasiūlyta tokia pati pagalba, juolab šis išvežimas jam tapo dar viena trauma.

Tragediją buvo galima numatyti ir anksčiau

Šunų elgsenos specialistė, „Urban dog" dresūros mokyklos atstovė Vilma Jazukevičiūtė pabrėžia, jog ši tragedija – ne pirma ir ne paskutinė. „Dažna situacija, jog vaiko erzinamas šuo išsilaisvina ir puola, tačiau dėl visko kaltas lieka šuo. Pamirštame, jog tai – gyvas daiktas, ir jei mes jį kankiname. Šunys irgi turi kantrybės taurę, kuri gali persipildyti. Yra tokių, kurie lieka kankinami visą gyvenimą, bet leisti vaikams kankinti šunį ar bent jau galvoti, kad tai yra normalu – visiškas absurdas“, – ji piktinosi, kad miesto vaikai kada tik panorėję galėjo erzinti šunį.

V. Jazukevičiūtė teigia, jog Jungtinėse Amerikos Valstijoje daryta nemažai tyrimų su žmonėmis, kurie pasižymėjo dideliu žiaurumu. Jų rezultatai patvirtino, jog serijiniai žudikai ir kiti žiauriai besielgiantys žmonės praeityje turėjo gyvūnų kankinimo patirties. Bet kuriuo atveju, toks elgesys yra sutrikusios asmenybės požymis.

„Iš kitos pusės, jei šuo bus kankinamas, nieko keisto, jog jis turi dantis ir anksčiau ar vėliau juos panaudos gynybai. Šuo nėra robotas ar kitoks objektas – jeigu mes jį taip laikysime, pasekmės akivaizdžios. Mačiau voljero nuotraukas – tragedija! Pradėkime nuo to, jog šunys neturėtų būti laikomi tokiomis sąlygomis. Šiaip ar taip, šuniui nebuvo gyvenimo“, – aiškina pašnekovė.

Baiminasi, jog šuns likimas gali būti tragiškas

Šunų elgsenos specialistė įtaria, jog greičiausiai po šios tragedijos šuo bus užmigdytas. „Dažnai šeimininkai atiduoda šunis į prieglaudas dėl pasirodžiusios šuns agresijos jų vaikams. Žmonės tarsi tikisi, jog gyvūnas leis vaikui daryti su juo viską. Jeigu leidžiame savo vaikams kišti pirštus šunims į ausis ir akis, nupirkime jiems pliušinį žaislą. Gyvūnas nėra pliušinis žaislas“, – pabrėžia V. Jazukevičiūtė.

Pašnekovė primena, jog šunims būtinai reikia sudaryti tinkamas sąlygas gyventi – pririšti prie grandinės, įkišti į voljerą ir naudoti kaip gyvos signalizacijos šuns negalima. „Šis įvykis bet kuriuo atveju yra tragedija. Nors kūdikis nieko nepadarė, šuo jau anksčiau buvo ilgą laiką erzinamas“, – teigia ji.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (9)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (272)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos (13)

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos
Antradienį popiet letena.lt pasiekė skaitytojų prašymas padėti surasti pasimetusį augintinį.

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus (25)

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus
Į DELFI redakciją kreipėsi kaunietė Audra, kurią sukrėtė neseniai šalies žiniasklaidą apskriejusi Torio istorija – šunelio, kartu su svarmeniu išplaukusio iš upės, kurioje buvo skandinamas. Moteris ragina istorijos nepamiršti, o iš jos pasimokyti ir saugoti savo augintinius. Panašioje situacijoje teko atsidurti ir jai pačiai, o tokio skausmo ji niekam nelinkėtų.

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą (19)

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą
Šiandien Paaiškėjo naujų faktų apie šeštadienį Panevėžyje išgelbėtą Berno zenenhundų veislės šunį. Kalytė jau nebe pirmą kartą papuola į Panevėžio gyvūnų globos draugijos prieglaudą Kaimiškyje.

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio (60)

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio
Prieš kelias valandas socialinius tinklus apskriejo žinia, kad Lentvaryje „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojas iš traukinio išvarė šuniuką ir jį paliko vieną šalia judrių traukinio bėgių. DELFI pasidomėjo apie šį įvykį – kas iš tiesų nutiko ir ar šuo grįžo pas šeimininkus.

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras (2)

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras
Jau šį savaitgalį sostinėje miestiečius ir miesto svečius nustebins neeilinis renginys, skirtas šunims bei jų augintojams. Pirmą kartą Lietuvoje vyks pasaulyje itin populiarios varžybos keturkojams – šunų šuolių į vandenį turnyras „Šlapia Uodega”.

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas (1)

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas
Pareigūnai gavo pranešimą, kad Kuršių mariose tarp Smiltynės, Jachtklubo ir Naujosios perkėlos, palei krantą plaukia stirna, bando išlipti, rašoma pranešime spaudai.