Pirmagimio besilaukiančios moters sprendimas – įsigyti šunį

 (1)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų draugai“ dalis. Projekto tikslas – paskatinti žmones į savo augintinius pažvelgti kitomis akimis, kurti tiesioginį ryšį su keturkojais bičiuliais ir vertinti juos kaip ištikimus draugus, kurie myli savo šeimininkus besąlygiškai.
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Vilnietė Erika visada žinojo, kad atėjus tinkamam metui būtinai įsigis keturkoji augintinį. Savo vyrą Dovydą įsigyti šunį moteris įkalbinėjo bene šešerius metus. Pagrindinis argumentas, kodėl augintinio šeima neaugins, – Erikos darbas, nes pašnekovė nuolat turėdavo keliauti, retai būdavo Lietuvoje. Jos vyras taip pat daug laiko skiria darbui ir aktyviam socialiniam gyvenimui, tad pasirūpinti keturkoju augintiniu būtų buvę sudėtinga. Tačiau Erika sulaukė tinkamo momento – sužinojusi, kad laukiasi pirmagimio, nusprendė nedelsdama įsigyti australų aviganių veislės šunį. Toks moters sprendimas daugeliui atrodė nepraktiškas ir neapgalvotas. O pati Erika pasakoja, kad Elli atsiradimas yra vienas geriausių jos sprendimų.

„Pirmiausia, labai norėjau šuns iš prieglaudos. Jei nesilaukčiau, būčiau tikrai priglaudusi, bet manau, kad toks šuo gali turėti elgesio problemų. Niekada nežinai, ką jam teko išgyventi. Manau, kad kūdikiui bus saugiau, jei jis augs kartu su šunimi, kurį patys auklėsime nuo pat mažens, žinosime jo genetiką, paveldėtas charakterio savybes. Tiek veisėjai, tiek mes daug dėmesio skiriame Elli socializacijai. Pavyzdžiui, ji puikiai jaučiasi šalia mažų vaikų, nes nuo mažens sąmoningai ją su jais pažindinome. Manau, jog visada verta prisiminti, kad šuo yra gyvūnas, valdomas instinktų, tad labai svarbu maksimaliai suvokti jo charakterį, nuosekliai auklėti ir dresuoti, kad galėtum nutuokti, ko iš augintinio tikėtis.“

Pirmagimio besilaukiančios moters sprendimas – įsigyti šunį
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Erika žinojo, kad nėštumo metu turės daugiau laisvo laiko, gyvens sėsliau ir ramiau, tad likusius mėnesius iki mažylio gimimo ji paskyrė ne tik kūdikio laukimui ir pasiruošimui, bet ir darbui su nauja šeimos nare Elli. Moters tikslas – iki vaiko gimimo išauklėti ir paruošti augintinę taip, kad ji gerai jaustųsi pagausėjus šeimai, mokėtų bendrauti su vaikais ir suaugusiaisiais, būtų savimi pasitikinti, paklusni.

„Pirma mūsų taisyklė – Elli neėda iš indelio, tik iš rankų. Ji visą savo ėdalą „užsidirba“. Kai kuriems tai gali skambėti žiaurokai, bet viskas kiek paprasčiau. Mes 20 minučių intensyviai treniruojamės, šuo atlieka komandas ir už tai gauna ėdalą. Už vienas komandas jo gauna daugiau, už kitas – mažiau, o už labai gerai atliktą darbą ji gali gauti ir visą ėdalą iš karto. Po tokios treniruotės mes einame pasivaikščioti. Aš su ja per savaitę nueinu apie 140 tūkst. žingsnių. Man labai patinka su ja išeiti kelioms valandoms, kol vaikštome, ji žaidžia su kamuoliu. Šių pasivaikščiojimų tikslas – iškrauti šunį fiziškai, nes australų aviganiai labai energingi ir judrūs šunys.“

Kompanijos „Purina“ socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų draugai“ tikslas – skatinti žmones atsakingai auginti keturkojus augintinius ir užtikrinti, kad jie teiktų džiaugsmą savo šeimininkams, bet netrukdytų aplinkiniams. Erika yra įsitikinusi, kad šuo, kaip ir žmogus, gyvenantis mieste, turi būti socialus ir privalo mokėti elgtis pagal tam tikras taisykles. Moteris pasakoja, kad nemažai žinių apie šunų dresūrą, elgseną ir psichologiją ji įgavo dar prieš atsirandant Elli. Augant šuniukui ji pastebėjo, kad vis dažniau susiduria su situacijomis, kurių savarankiškai negali išspręsti, tad netrukus kartu su augintine pradėjo lankyti šunų dresūros pamokas.

„Pirmiausia skaičiau knygų apie šunų psichologiją ir dresūrą. Taip pat daug laiko praleidau „Youtube“ platformoje. Kai įsigijau Elli, pradėjome vaikščioti į dresūros mokyklą – ir į individualias, ir į bendras treniruotes. Tai padeda dar geriau suprasti šunį ir tiksliau įvertinti esamą situaciją ar kokį nors įvykį. Dažnai dar kyla klausimų, į kuriuos atsakymų knygose nėra, nes tam reikia praktinės patirties. Todėl manau, kad dresūros mokykla ir profesionalus instruktorius yra labai svarbu.“

Erika pasakoja, kad labai svarbūs ir žmonės, iš kurių pasiimi šunį. Veisėjai ir jų elgesys su šuniuku taip pat turi daug įtakos šuniuko raidai. Pavyzdžiui, Elli, dar gyvendama veislyne, buvo pratinama prie šunims neįprastų garsų – fejerverkų, pravažiuojančio traukinio, griaustinio. Veisėjai ne tik išsamiai pasakojo apie augintinės charakterį, kilmę, bet ir rodė, kaip šuniukai yra specializuojami, auklėjami, noriai dalinasi patarimais ir atsako į visus iškilusius klausimus.

„Negaliu nupasakoti, kiek daug teigiamų emocijų man suteikia šuo. Aišku, iš pradžių buvo sunkiau, žiemą vesti šunį 8 kartus į lauką tikrai nėra lengva. Tačiau dabar laikas, praleistas su ja, tapo mano hobiu, gyvenimo būdo dalimi ir net sportu. Esu linkusi priaugti svorio, o dabar turiu tokį nuolatinį fizinį krūvį, kuris padeda išlaikyti svorį, užtikrina sveikatą, gerą savijautą. Praleidžiu daug laiko lauke. Be to, šuo man duoda ir psichologinę iškrovą, nes nuolat su ja dirbu, bendrauju.“

Pirmagimio besilaukiančios moters sprendimas – įsigyti šunį
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Nors šiuo metu daugiausia laiko su augintine praleidžia Erika, Elli įsigijimas buvo bendras jos ir jos vyro sprendimas. Moteris pasakoja, kad šunį ji galėjo įsigyti ir anksčiau, bet jei Dovydas būtų to nenorėjęs – visiems toks savanaudiškas jos sprendimas būtų pakenkęs. Juokaudama moteris prasitaria, jog vyrą įvėlė į spąstus susitardama, kad, jei ji pastos, šeima turės ne tik vaiką, bet ir šunį.
„Aplinkiniai sakė, kad padariau nesąmonę įsigydama šunį, nes tai didžiulė atsakomybė. Daugelis kalbėjo, kad aš neįsivaizduoju, ką reiškia turėti vaiką, nežinau, kiek laiko jam reikės skirti, o prie viso šito aš dar ir šunį turėsiu. Susidaro įspūdis, lyg aš nežinočiau apskritai, kas yra atsakomybė. Žmonės manęs nepažįsta, nežino, kiek galiu kam skirti laiko, todėl nekreipiau dėmesio į tokias kalbas. Dalis aplinkinių nesupranta, kiek daug žmonės gali padaryti, kai nori, turi tikslą... O aš labai noriu viską suderinti.“

Pokalbio pabaigoje Erika primena, kad renkantis šunį būtina įvertinti asmeninius poreikius, charakterio savybės bei apsvarstyti, kiek laiko naujieji šeimininkai galės skirti augintiniui. Dar vienas iš svarbių apsisprendimui momentų – šunį būtina auklėti ir tam reikėtų skirti ypač daug dėmesio, jei šalia jo augs vaikas.

„Laukiantis svarbiausia yra šuns socializacija. Šuo turi žinoti, kad su vaiku reikia elgtis švelniai. Tai yra nuolatinis darbas. Jei pasitaiko galimybė Elli privesti prie vaiko ir vaiko tėvai leidžia, aš tai ir darau. Šuo turi žinoti, kad vaikas gali patempti už uodegos, ūsų, ir į tokius veiksmus turi reaguoti ramiai. Kitas svarbus dalykas – reikia, kad šuo nešokinėtų, nelakstytų ir nebaksnotų nosimi, nes gali netyčia užgauti ar pargriauti mažylį. Šiuo metu pagrindinė mūsų užduotis – išmokyti Elli netempti pavadėlio. Tai taip pat labai svarbu, nes būnant lauke su vežimėliu ir šunimi būtina, kad jis manęs netemptų.“

Užsakymo nr.: PT_75146238

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partenkė šunį ir nė nestabtelėjo pareigūnai prašo pagalbos (160)

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partenkė šunį ir nė nestabtelėjo
Spalio 29 d. apie 19 val. 50 min. Alytuje, Rotušės a., šalia kavinės, baltos spalvos automobilis pėsčiųjų perėjoje partrenkė šunį, kuris dėl sužalojimų nugaišo.

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta (8)

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta
Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kartu su Lazdijų savivaldybės atstovais ir rajono policijos pareigūnais iš Teizininkų kaimo (Šventežerio sen., Lazdijų r. sav.) ūkininko paėmė sulysusį, išbadėjusį, sergantį šunį ir perdavė gyvūnų globėjams, nes jam grėsė žūtis. Šuniui suteikta skubi pagalba, jis buvo nedelsiant operuotas, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio (130)

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio
Vilniaus gyventojai nerimauja: jų teigimu, prieš porą metų iš sodybos išsikraustęs vyras paliko ne tik namus, bet ir šunį. Šis, net ir būdamas laisvas, niekur nesitraukia nuo sodyboje augančio medžio ir laukia šeimininko, kuris niekada negrįš. Artėja žiema, o šunį lankantiems kaimynams darosi neramu: kiek gi tai gali tęstis? Visgi, dabartinis sodybos savininkas juokiasi, kad kaimynai seka pasakas.

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (8)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (273)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.