Pirmagimio besilaukiančios moters sprendimas – įsigyti šunį

 (1)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų draugai“ dalis. Projekto tikslas – paskatinti žmones į savo augintinius pažvelgti kitomis akimis, kurti tiesioginį ryšį su keturkojais bičiuliais ir vertinti juos kaip ištikimus draugus, kurie myli savo šeimininkus besąlygiškai.
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Vilnietė Erika visada žinojo, kad atėjus tinkamam metui būtinai įsigis keturkoji augintinį. Savo vyrą Dovydą įsigyti šunį moteris įkalbinėjo bene šešerius metus. Pagrindinis argumentas, kodėl augintinio šeima neaugins, – Erikos darbas, nes pašnekovė nuolat turėdavo keliauti, retai būdavo Lietuvoje. Jos vyras taip pat daug laiko skiria darbui ir aktyviam socialiniam gyvenimui, tad pasirūpinti keturkoju augintiniu būtų buvę sudėtinga. Tačiau Erika sulaukė tinkamo momento – sužinojusi, kad laukiasi pirmagimio, nusprendė nedelsdama įsigyti australų aviganių veislės šunį. Toks moters sprendimas daugeliui atrodė nepraktiškas ir neapgalvotas. O pati Erika pasakoja, kad Elli atsiradimas yra vienas geriausių jos sprendimų.

„Pirmiausia, labai norėjau šuns iš prieglaudos. Jei nesilaukčiau, būčiau tikrai priglaudusi, bet manau, kad toks šuo gali turėti elgesio problemų. Niekada nežinai, ką jam teko išgyventi. Manau, kad kūdikiui bus saugiau, jei jis augs kartu su šunimi, kurį patys auklėsime nuo pat mažens, žinosime jo genetiką, paveldėtas charakterio savybes. Tiek veisėjai, tiek mes daug dėmesio skiriame Elli socializacijai. Pavyzdžiui, ji puikiai jaučiasi šalia mažų vaikų, nes nuo mažens sąmoningai ją su jais pažindinome. Manau, jog visada verta prisiminti, kad šuo yra gyvūnas, valdomas instinktų, tad labai svarbu maksimaliai suvokti jo charakterį, nuosekliai auklėti ir dresuoti, kad galėtum nutuokti, ko iš augintinio tikėtis.“

Pirmagimio besilaukiančios moters sprendimas – įsigyti šunį
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Erika žinojo, kad nėštumo metu turės daugiau laisvo laiko, gyvens sėsliau ir ramiau, tad likusius mėnesius iki mažylio gimimo ji paskyrė ne tik kūdikio laukimui ir pasiruošimui, bet ir darbui su nauja šeimos nare Elli. Moters tikslas – iki vaiko gimimo išauklėti ir paruošti augintinę taip, kad ji gerai jaustųsi pagausėjus šeimai, mokėtų bendrauti su vaikais ir suaugusiaisiais, būtų savimi pasitikinti, paklusni.

„Pirma mūsų taisyklė – Elli neėda iš indelio, tik iš rankų. Ji visą savo ėdalą „užsidirba“. Kai kuriems tai gali skambėti žiaurokai, bet viskas kiek paprasčiau. Mes 20 minučių intensyviai treniruojamės, šuo atlieka komandas ir už tai gauna ėdalą. Už vienas komandas jo gauna daugiau, už kitas – mažiau, o už labai gerai atliktą darbą ji gali gauti ir visą ėdalą iš karto. Po tokios treniruotės mes einame pasivaikščioti. Aš su ja per savaitę nueinu apie 140 tūkst. žingsnių. Man labai patinka su ja išeiti kelioms valandoms, kol vaikštome, ji žaidžia su kamuoliu. Šių pasivaikščiojimų tikslas – iškrauti šunį fiziškai, nes australų aviganiai labai energingi ir judrūs šunys.“

Kompanijos „Purina“ socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų draugai“ tikslas – skatinti žmones atsakingai auginti keturkojus augintinius ir užtikrinti, kad jie teiktų džiaugsmą savo šeimininkams, bet netrukdytų aplinkiniams. Erika yra įsitikinusi, kad šuo, kaip ir žmogus, gyvenantis mieste, turi būti socialus ir privalo mokėti elgtis pagal tam tikras taisykles. Moteris pasakoja, kad nemažai žinių apie šunų dresūrą, elgseną ir psichologiją ji įgavo dar prieš atsirandant Elli. Augant šuniukui ji pastebėjo, kad vis dažniau susiduria su situacijomis, kurių savarankiškai negali išspręsti, tad netrukus kartu su augintine pradėjo lankyti šunų dresūros pamokas.

„Pirmiausia skaičiau knygų apie šunų psichologiją ir dresūrą. Taip pat daug laiko praleidau „Youtube“ platformoje. Kai įsigijau Elli, pradėjome vaikščioti į dresūros mokyklą – ir į individualias, ir į bendras treniruotes. Tai padeda dar geriau suprasti šunį ir tiksliau įvertinti esamą situaciją ar kokį nors įvykį. Dažnai dar kyla klausimų, į kuriuos atsakymų knygose nėra, nes tam reikia praktinės patirties. Todėl manau, kad dresūros mokykla ir profesionalus instruktorius yra labai svarbu.“

Erika pasakoja, kad labai svarbūs ir žmonės, iš kurių pasiimi šunį. Veisėjai ir jų elgesys su šuniuku taip pat turi daug įtakos šuniuko raidai. Pavyzdžiui, Elli, dar gyvendama veislyne, buvo pratinama prie šunims neįprastų garsų – fejerverkų, pravažiuojančio traukinio, griaustinio. Veisėjai ne tik išsamiai pasakojo apie augintinės charakterį, kilmę, bet ir rodė, kaip šuniukai yra specializuojami, auklėjami, noriai dalinasi patarimais ir atsako į visus iškilusius klausimus.

„Negaliu nupasakoti, kiek daug teigiamų emocijų man suteikia šuo. Aišku, iš pradžių buvo sunkiau, žiemą vesti šunį 8 kartus į lauką tikrai nėra lengva. Tačiau dabar laikas, praleistas su ja, tapo mano hobiu, gyvenimo būdo dalimi ir net sportu. Esu linkusi priaugti svorio, o dabar turiu tokį nuolatinį fizinį krūvį, kuris padeda išlaikyti svorį, užtikrina sveikatą, gerą savijautą. Praleidžiu daug laiko lauke. Be to, šuo man duoda ir psichologinę iškrovą, nes nuolat su ja dirbu, bendrauju.“

Pirmagimio besilaukiančios moters sprendimas – įsigyti šunį
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Nors šiuo metu daugiausia laiko su augintine praleidžia Erika, Elli įsigijimas buvo bendras jos ir jos vyro sprendimas. Moteris pasakoja, kad šunį ji galėjo įsigyti ir anksčiau, bet jei Dovydas būtų to nenorėjęs – visiems toks savanaudiškas jos sprendimas būtų pakenkęs. Juokaudama moteris prasitaria, jog vyrą įvėlė į spąstus susitardama, kad, jei ji pastos, šeima turės ne tik vaiką, bet ir šunį.
„Aplinkiniai sakė, kad padariau nesąmonę įsigydama šunį, nes tai didžiulė atsakomybė. Daugelis kalbėjo, kad aš neįsivaizduoju, ką reiškia turėti vaiką, nežinau, kiek laiko jam reikės skirti, o prie viso šito aš dar ir šunį turėsiu. Susidaro įspūdis, lyg aš nežinočiau apskritai, kas yra atsakomybė. Žmonės manęs nepažįsta, nežino, kiek galiu kam skirti laiko, todėl nekreipiau dėmesio į tokias kalbas. Dalis aplinkinių nesupranta, kiek daug žmonės gali padaryti, kai nori, turi tikslą... O aš labai noriu viską suderinti.“

Pokalbio pabaigoje Erika primena, kad renkantis šunį būtina įvertinti asmeninius poreikius, charakterio savybės bei apsvarstyti, kiek laiko naujieji šeimininkai galės skirti augintiniui. Dar vienas iš svarbių apsisprendimui momentų – šunį būtina auklėti ir tam reikėtų skirti ypač daug dėmesio, jei šalia jo augs vaikas.

„Laukiantis svarbiausia yra šuns socializacija. Šuo turi žinoti, kad su vaiku reikia elgtis švelniai. Tai yra nuolatinis darbas. Jei pasitaiko galimybė Elli privesti prie vaiko ir vaiko tėvai leidžia, aš tai ir darau. Šuo turi žinoti, kad vaikas gali patempti už uodegos, ūsų, ir į tokius veiksmus turi reaguoti ramiai. Kitas svarbus dalykas – reikia, kad šuo nešokinėtų, nelakstytų ir nebaksnotų nosimi, nes gali netyčia užgauti ar pargriauti mažylį. Šiuo metu pagrindinė mūsų užduotis – išmokyti Elli netempti pavadėlio. Tai taip pat labai svarbu, nes būnant lauke su vežimėliu ir šunimi būtina, kad jis manęs netemptų.“

Užsakymo nr.: PT_75146238

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (272)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos (13)

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos
Antradienį popiet letena.lt pasiekė skaitytojų prašymas padėti surasti pasimetusį augintinį.

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus (25)

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus
Į DELFI redakciją kreipėsi kaunietė Audra, kurią sukrėtė neseniai šalies žiniasklaidą apskriejusi Torio istorija – šunelio, kartu su svarmeniu išplaukusio iš upės, kurioje buvo skandinamas. Moteris ragina istorijos nepamiršti, o iš jos pasimokyti ir saugoti savo augintinius. Panašioje situacijoje teko atsidurti ir jai pačiai, o tokio skausmo ji niekam nelinkėtų.

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą (19)

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą
Šiandien Paaiškėjo naujų faktų apie šeštadienį Panevėžyje išgelbėtą Berno zenenhundų veislės šunį. Kalytė jau nebe pirmą kartą papuola į Panevėžio gyvūnų globos draugijos prieglaudą Kaimiškyje.

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio (60)

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio
Prieš kelias valandas socialinius tinklus apskriejo žinia, kad Lentvaryje „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojas iš traukinio išvarė šuniuką ir jį paliko vieną šalia judrių traukinio bėgių. DELFI pasidomėjo apie šį įvykį – kas iš tiesų nutiko ir ar šuo grįžo pas šeimininkus.

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras (2)

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras
Jau šį savaitgalį sostinėje miestiečius ir miesto svečius nustebins neeilinis renginys, skirtas šunims bei jų augintojams. Pirmą kartą Lietuvoje vyks pasaulyje itin populiarios varžybos keturkojams – šunų šuolių į vandenį turnyras „Šlapia Uodega”.

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas (1)

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas
Pareigūnai gavo pranešimą, kad Kuršių mariose tarp Smiltynės, Jachtklubo ir Naujosios perkėlos, palei krantą plaukia stirna, bando išlipti, rašoma pranešime spaudai.

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų (135)

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų
Kalbos apie šunelį Torį, kurį mėginta nuskandinti upėje su 6 kilogramų svarmeniu, netyla – žmogaus žiaurumo sukrėsta visuomenė laukia teisingumo įvykdymo. Tiesa, dalis drįsta spėti, kad augintiniu galėjo bandyti atsikratyti ir pats šeimininkas Saulius. DELFI pavyko su juo susisiekti ir išgirsti, ką šiuo metu jam tenka išgyventi bei kas vyko tą lemtingą rytą.

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai (29)

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai
Prasidėjusi šienapjūtė Lietuvoje pareikalavo pirmųjų aukų. Socialiniuose tinkluose plinta baisios nuotraukos, kuriose užfiksuoti šienaujant lauką sužaloti mažyčiai stirniukai.

Su svarmeniu ant kaklo skandintas šuo atsidūrė naujose rankose: paaiškėjo svarbių aplinkybių (103)

Su svarmeniu ant kaklo skandintas šuo atsidūrė naujose rankose: paaiškėjo svarbių aplinkybių
Prienų rajone skandinto šunelio Torio istorijoje ieškoma teisybės – policijos pareigūnai jau pradėjo tyrimą. Istorijai pamažu artėjant prie atomazgos laikinai gyvūną globojanti „Vyšnių sodo“ vadovė Monika Mužaitė pastebi didelę visuomenės ydą – daugybė žmonių suskubo viešai pasmerkti ir kaltinti šeimininką. Tokio interneto komentatorių teismo, anot jos, šeimininkas šiandien tikrai nenusipelno.