Mopsas – dar ne žmogus, bet jau ne šuo

 (20)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Apie gyvūnų veisles iš pirmų lūpų“ dalis. Projekto tikslas – padėti žmonėms susipažinti su įvairiomis veislėmis ir jų skirtumais. Tikime, kad informacija, sužinota iš gyvūnų augintojų, padės lengviau išsirinkti naują šeimos narį, kuris namus pripildys šilumos.
© V.Kavaliausko nuotr.

Prieš šešerius metus Astos Zubkonės šeimos namuose apsigyvenęs rotveilerio mišrūnas Mauras tapo priežastimi, dėl kurios visa Zubkonių šeima susidomėjo kinologija. Pirmasis augintinis paskatino Astą su vyru gilintis, kuo ypatingi šunys, turintys veislę patvirtinančius dokumentus. Pradėjusi domėtis skirtumais, aktyviai dalyvaudama šunų augintojų, veisėjų ir kinologų forumuose, lankydamasi šunų parodose, pora nusprendė, kad atsakingas šunų auginimas, parodų ringo adrenalinas ir naujas šeimos narys galėtų tapti nauju gyvenimo būdu.

„Kriterijai buvo gana paprasti. Norėjome, kad šuo nebūtų didelis, jo kailis nereikalautų sudėtingos priežiūros ir jam nereikėtų daug fizinio krūvio. Pagal šiuos kriterijus linkome į mopsų ir prancūzų buldogų veisles. Apsilankę Lietuvos prancūzų buldogų ir mopsų mylėtojų klubo surengtame renginyje, pamatėme juodos spalvos mopsę. Iš karto supratome, kad būsima mūsų veislė – mopsas! Taip prieš ketverius metus mūsų šeimos nare tapo juodos spalvos mopsė Žozefina (dokumentuose vardas Aga).“

Atsiradusi mopsiukė pamažu tapo Astos laisvalaikio, interesų bei pomėgių centru. Moteris kartu su Žozefina intensyviai lankė parodoms ruošti (hendlingo) skirtas treniruotes, o netrukus nuolatinis darbas davė džiaugsmingų rezultatų – augintinė tapo Lietuvos jaunimo čempione. Veisėja ne tik aktyviai dalyvavo šunų parodose, bet ir intensyviai tobulino kinologijos žinias, dalyvavo seminaruose, tobulino žinias apie mopsų veislę. Astos požiūris į šunų veisimą atspindi kompanijos „Purina“ socialinio projekto vertybes – žmonės privalo atsakingai pasirinkti veislę bei rūpintis augintiniu kaip tikru šeimos nariu.

„Atėjo laikas, kai supratau, kad turiu pakankamai žinių ir noro pabandyti pritaikyti teorines žinias praktiškai ir prisiimti atsakomybę už į pasaulį ateisiančius naujus mopso veislės atstovus. Nors puikiai supratau, kad idealių šunų nėra, žinojau, kad Žozefina reprodukcinėje veikloje turės daug pliusų. Reikėjo tik parinkti jai į porą tinkamą patiną. Išsikėliau tikslą būti sąžininga pirmiausia pati sau, todėl iš visų jėgų stengiuosi veisimo veiklą vykdyti teisingai, taisyklingai ir atsakingai. Registravau veislyno „Juokutis“ vardą FCI (Fédération Cynologique Internationale), užsiregistravau kaip veisėja VMVT (Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba) ir 2015 m. liepą sulaukta ir sėkmingai užauginta pirmoji veislyno 5 šuniukų vada. Šiuo metu veislyne auginame antrąją vadą.“

Mopsai – nedidelių šunų veislė, skirta palaikyti žmogui kompaniją, jį linksminti. Pirmos žinios apie mopsus aptinkamos lamų rankraščiuose. Juose budistų vienuolynai minimi kaip mopsų ir kitų šventųjų šunų veisimo centrai. Ir Tibete, ir vėliau, patekę į Kinijos imperatoriaus rūmus, mopsai buvo garbinami, juos slėpė nuo paprastų žmonių akių. Kinų kronininkai rašė, jog 900 metais prieš Kristaus gimimą Kinijos imperatorius kontribuciją mokėjo auksu, brangenybėmis ir… mopsais. Mopsai turėjo savo tarnus, juos saugojo ginkluota sargyba. Garbino juos už karališką ženklą – diademą, esančią kaktoje (kiekvieno mopso diadema unikali kaip piršto spaudas). Tokias raukšles – proto ženklą – tušu išraitydavo ant Kinijos valdovo kaktos. Raukšlės liudijo, kad išrinktasis yra nepaprastų proto galių žmogus. Taigi, imperatoriui reikėjo „nupiešti“ proto vageles, o mopsus paženklino pati gamta.

„Mopsų veislę labai puoselėjo Sun dinastija, kuri valdė Kiniją XVI amžiuje. Tais laikais mopsiukai ne visada varginosi bėgdami paskui valdovą – juos pernešdavo specialiais neštuvais. Mopsai puikiai ištverdavo ilgas keliones buriniais laivais. Iš tolimosios Kinijos jie pasiekė kitus žemynus. Kai 1500–1600 metais kinai ėmė prekiauti su Portugalija, Ispanija, Olandija ir Anglija, stebuklingas kinų šilkas, porcelianas ir kitos prekės pasklido po pasaulį. Europą pasiekė ir kinų šunys. Manoma, kad mopsiukai pirmiausia atvyko į Olandiją. Europoje buvo ypač mėgstami damų, nes manoma, jog jų raukšlėtas snukutis gerai pabrėžia damų grožį.“

Mopsai kur kas dažniau negu kitos veislės tapdavo dailininkų ir skulptorių tapybos objektu. Jų atvaizdų randama ir dailėje, ir literatūroje, taip pat graviūrose, gobelenuose, porceliane, molyje.

„Mopsas – išdidus, inteligentiškas, žinantis savo vertę šuo. Tai didelis šuo mažame kūne, nežinantis ir nejaučiantis jokių kompleksų dėl savo ūgio, drąsiai einantis į kontaktą su didesniais už save, todėl reikia būtinai įsitikinti, kad didesniam šuniui mopso draugija bus priimtina. Mopsas yra optimistas, moka mėgautis gyvenimu, labai mėgsta būti savo šeimos dėmesio centre, laimingas, kai yra juokiamasi iš jo išdaigų ir grimasų. Jokia veikla namuose neapsieis be trumpos mopso nosies įsikišimo. Myli ir džiaugiasi svečiais. Mopsas geras žmogaus psichologas. Mopsų šeimininkai savo numylėtiniams apibūdinti vartoja posakį „Dar ne žmogus, bet jau ir ne šuo“.

Asta pasakoja, kad didžiausias mopso noras – visas būti šalia savo šeimininko. Kad ir koks pavargęs šuniukas būtų, jis sekios savo šeimininką, kad ir kur jis eitų.

„Esu girdėjusi, kad ši mopso savybė kai kuriuos erzina, bet tada mopsas ne jums. Savo šeimininko kūno dalis mėgsta panaudoti kaip patogesnę pagalvę sau ar šildytuvą. Mopsai gana gausiai šeriasi, todėl švaros pedantams irgi reikia tai turėti omenyje. Mopsas gali būti užsispyręs ir veikti savo nuožiūra, bet yra silpnavalis maisto atžvilgiu, todėl šeimininkas gali nesunkiai nukreipti mopso dėmesį sau reikalinga linkme naudodamas skanėstus. Bet reikia būti atsargiems, nes dėl savo pomėgio maistui mopsai yra linkę priaugti svorio, todėl būtina išmokti atsispirti maisto prašančioms akims ir turėti tvirtą nuomonę, kiek ir kada galima lepinti mopsą. Labai svarbu savo mopsą mokėti pasverti „akimis“, nes net ir nuo kelių papildomų skanėstų mopso talija gali greitai suapvalėti, šuo nutukti, o tai labai kenkia mopso sveikatai.“

Vienas pagrindinių „Purinos“ socialinio projekto tikslų – paneigti vyraujančius mitus apie gyvūnų veisles. Apie mopsus visuomenėje vyrauja keli ryškūs stereotipai – tai tingūs šunys, kurie daugiausia laiko praleidžia miegodami ir knarkdami.

„Kas augina mopsiuką nuo 2–3 mėnesių, nustemba, iš kur tiek energijos, kai ir po pasivaikščiojimo dar žaislai atnešami mėtyti ar grįžus šeimininkui mopsas pademonstruoja garsųjį savo džiaugsmo lėkimą kiek kojos neša per visus kambarius pabrukus uodegą ir išpūtus akis. Su branda, jaunatviška energija kiek aprimsta, bet nors tai dekoratyvinė veislė, nereiškia, kad jiems užtenka 5 minučių išėjimo į kiemą „atlikti reikalų“. Gražus ir laimingas mopsas yra geros kondicijos ir raumenyno, o tam reikalingi kasdieniniai, reguliarūs pasivaikščiojimai.“

„Būna, kad mopsas knarkia miegodamas, kartais net garsiau už žmogų. Bet tikram mopso mylėtojui tai raminantis garsas, kuris parodo, jog namie yra taika, ramybė, o namų jaukumo saugotojas mopsas miega. Oro gadinimas – tai ženklas, kad šuo yra šeriamas netinkamu maistu, galbūt netgi nuo žmogaus stalo, šeriant tinkamai šis nutikimas nebus dažnas.”

Mopsų veisėja pasakoja, kad šie šunys labai prisitaiko prie šeimininko gyvenimo būdo, nes jam svarbiausia būti šalia žmogaus. Ši veislė tinka tiek jauniems, tiek vyresnio amžiaus žmonėms, kurie mėgsta laiką leisti draugų kompanijoje, pasivaikščioti gamtoje ir pan. Tiesa, moteris griežtai nepritaria, kad augintinis gali būti „vaikų šunimi“.

Mopsas – dar ne žmogus, bet jau ne šuo
© V.Kavaliausko nuotr.

„Tokio termino „vaikų šuniukas“ iš vis neturėtų būti, jei yra nepilnamečių vaikų, už šunį šeimoje atsako tėvai. Bet, taip, mopsas tinkama veislė šeimoms su vaikais. Mopsai kantrūs, neturi agresijos, į vaikus žiūri kaip į „savo ūgio“ žmones. Bet suaugusieji turi užtikrinti šuniui ramybę, kai jis ėda ir ilsisi.“

Specialios ar ypatingos priežiūros mopsiukams nereikia. Svarbiausia saugoti ir prižiūrėti šuniuko akis, kurias jis gali lengvai sužeisti, net aktyviai žaisdamas. Daug dėmesio taip pat reikėtų skirti mopso kvėpavimo sistemai, nes jie yra šunys brachicefalai, kurių trumpas snukis sunkina kvėpavimą. Didelis karštis pavojingas šuniui. Būtina pasirūpinti, kad vanduo ir pavėsis būtų šuniui visada prieinami, ypač karštą vasarą.

Mopsai populiari ir vis dar populiarėjanti veislė Lietuvoje, nors didelis populiarumas bet kuriai veislei nėra gerai. Nuo Lietuvos kinologų draugijos įsteigimo iki šiandien Lietuvoje jau yra užregistruota daugiau kaip 1 600 mopsų. Dėl veislės populiarumo parduotuvėse, bene dažniau nei kitų veislių, galima įsigyti suvenyrų: puodelių, pagalvėlių, kojinių, palaidinių su mopso snukučiu, dėl kurių veislės mėgėjai ir augintojai neretai užsikrečia „mopsomanija“ ir turi sukaupę ištisas tokių mielų daiktų kolekcijas su mopso atvaizdu.“

Mopsiuko kaina, priklausomai nuo tėvų kilmės ir turimų titulų, Lietuvoje vidutiniškai yra apie 1 000 eurų. Pokalbio pabaigoje Asta dar kartą primena, kad prieš įsigyjant šuniuką būtina daugiau pasidomėti apie šią veislę, nes mopsas taps šeimos nariu, kuris džiugins šeimą ilgus metus. Veislės aistruolių ir veisėjų galima sutikti šunų parodose ar organizuojamuose veislės aistruolių susitikimuose.

Užsakymo nr.: PT_74679926

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo vairuotoja prisistatė pati (160)

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo
Spalio 29 d. apie 19 val. 50 min. Alytuje, Rotušės a., šalia kavinės, baltos spalvos automobilis pėsčiųjų perėjoje partrenkė šunį, kuris dėl sužalojimų nugaišo.

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta (8)

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta
Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kartu su Lazdijų savivaldybės atstovais ir rajono policijos pareigūnais iš Teizininkų kaimo (Šventežerio sen., Lazdijų r. sav.) ūkininko paėmė sulysusį, išbadėjusį, sergantį šunį ir perdavė gyvūnų globėjams, nes jam grėsė žūtis. Šuniui suteikta skubi pagalba, jis buvo nedelsiant operuotas, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio (130)

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio
Vilniaus gyventojai nerimauja: jų teigimu, prieš porą metų iš sodybos išsikraustęs vyras paliko ne tik namus, bet ir šunį. Šis, net ir būdamas laisvas, niekur nesitraukia nuo sodyboje augančio medžio ir laukia šeimininko, kuris niekada negrįš. Artėja žiema, o šunį lankantiems kaimynams darosi neramu: kiek gi tai gali tęstis? Visgi, dabartinis sodybos savininkas juokiasi, kad kaimynai seka pasakas.

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (8)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (273)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.