Kurčią šunį auginantis Andrius: gyvūnas nesupranta, kad jis yra kitoks

 (16)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų draugai“ dalis. Projekto tikslas – paskatinti žmones į savo augintinius pažvelgti kitomis akimis, kurti tiesioginį ryšį su keturkojais bičiuliais ir vertinti juos kaip ištikimus draugus, kurie besąlygiškai myli savo šeimininkus.
© V.Kavaliausko nuotr.

„Gyvūnas nesupranta, kad jis kitoks. Kiekvienas jų gyvenimu gali džiaugtis vienodai.“ Tokia mintimi prasideda kauniečio Andriaus Morkūno ir augintinio istorija. Jaunas vyras su australų aviganiu Rumiu aktyviai užsiima šunų vikrumo sportu (angl. agility), kartu leidžia laisvalaikį ir vienas kitą jaučia iš menkiausio judesio. Stebėdamas jauną vyrą, bendraujantį su augintiniu, nė neįtartum, kad Rumis negirdi savo šeimininko komandų, nes yra kurčias. Savo nepaprastą istoriją Andrius pradeda nuo vaikystės prisiminimų ir tuomečio aplinkinių požiūrio į gyvūnus.

„Augau kaime, todėl visą gyvenimą buvau apsuptas įvairiausių gyvūnų – ne tik šunų, kačių, bet ir galvijų bei įvairių laukinių gyvūnų. Deja, kaime supratimas apie gyvūnus šiek tiek kitoks nei mieste. Kai aš augau, šunys kaime atlikdavo, o kai kur dar ir atlieka signalizacijos ir sargybos funkciją. Visada svajojau apie šunį namuose, bet tėvai leido auginti tik katę. Kaimo žmogui anksčiau būdavo sunku suprasti, kad šuo puikiai gali gyventi kartu namuose. Svajonė tapo realybe, kai išvažiavau gyventi į miestą.“

Po poros metų gyvenimo mieste Andriaus akys užkliuvo už skelbimo apie parduodamus šunis. Taip skelbimas po skelbimo vyras pradėjo ieškoti augintinio. Tada dar tiksliai nežinojo, koks turėtų būti jo svajonių šuo.

„Norėjosi draugo, ištikimo kompaniono, kuris sekiotų paskui mane, bet neįsivaizdavau, kokios veislės šuns man reikia. Visi jie man buvo gražūs, bet kažko vis pritrūkdavo. Paieškos truko tol, kol pamačiau skelbimą apie kurčią australų aviganį. Pasiskaitęs apie veislę, gerai apgalvojęs, ar man tikrai tiks toks aktyvus šuo, dar kartą įvertinęs finansines galimybes, drebančioms rankomis surinkau nurodytą telefono numerį ir paskambinau į veislyną.“

Netrukus po pirmojo skambučio vyras išsiruošė į pirmąjį susitikimą su būsimu augintiniu. Vos tik šeimininkai Rumį išleido iš automobilio, jis pribėgo prie Andriaus ir priekinėmis kojomis į jį atsirėmė, nors šuo iki tol buvo nedrąsus ir sunkiai pasitikėdavo svetimais žmonėmis.

„Štai tada svajonė auginti šunį namuose išsipildė. Gyvenimas pasikeitė kardinaliai. Teko priprasti prie priverstinių rytinių ir vakarinių pasivaikščiojimų, susipažinti su labai daug naujų žmonių, tarp jų ir savo gyvenimo meile. Gyvenime atsirado naujų pomėgių: vikrumo sportas (angl. agility), žmogaus paieškos treniruotės, paklusnumo ir lėkščiasvydžio treniruotės. Rumio dėka tapau ir dviratininku, o dabar jau turiu ir savo dviračių servisą „VeloMorka“ Kaune.“

Kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto misija – įrodyti, kad kiekvienas keturkojis yra unikalus ir ypatingas šeimos narys. Andrius pasakoja, kad Rumio išskirtinumas – kurtumas – jam nepasirodė didelė problema. Jis tikėjosi, kad dresūros treniruotės išmokys jį bendrauti su negirdinčiu šunimi.

„Apsilankęs vienoje dresūros mokykloje buvau nemaloniai nustebintas, kai išgirdau klausimą iš patyrusių kinologų: „Ar tu žinai, ką padarei, pasiimdamas kurčią šunį?'“ Tą akimirką buvo sunku tvardyti emocijas, kilo įvairių abejonių ir į tą mokyklą daugiau negrįžau. Nenuleidau rankų ir apsilankiau kitoje dresūros mokykloje, kur Rumis treneriui pasirodė įdomiu „egzemplioriumi“ ir noriai mums padėjo, nors jam nebuvo tekę dirbti su tokiu šunimi.“

Galiausiai iš trenerio išmokęs pozityvaus mokymo pagrindų Andrius nusprendė tęsti dresūrą savarankiškai. Pradžioje teko sukurti stiprų tarpusavio ryšį, dirbti su atsišaukimo komandomis, sugalvoti įvairių gestų komandoms, kad jų šuo nesupainiotų ir atskirtų. Visas dresūros procesas vyko per pozityvų darbą, skanėstus, žaidimus, bėgiojimą ir kitas skatinimo priemones.

„Auginame dar du aktyvius šunis ir labai dažnai pasimetame, kuris iš jų negirdi. Dažnai žmonėms nesakome, kad Rumis negirdi, o sužinoję lieka priblokšti. Galbūt didžiausias iššūkis yra sukurti tokį ryšį, kad šuo visada viena akimi stebėtų šeimininką, jaustųsi saugus, pasitikėtų, sugebėtų atsipalaiduoti žaisdamas su kitais šunimis ir būtų valdomas esant bet kokiai situacijai. Smagiausias jausmas, kad Rumiu galima pasitikėti lygiai taip pat, kaip ir puikiai ištreniruotais, girdinčiais šunimis.“

Šunų vikrumo sportas reikalauja disciplinos, paklusnumo, greičio ir ypatingo šuns užsidegimo įveikiant kliūtis. Į šį sportą Andrių ir Rumį pastūmėjo vaikino mergina Indrė, kuri yra šunų sporto klubo „CRAZYfoxes“ trenerė.

„Visada maniau, kad Rumiui nepavyks bėgioti vikrumo varžybose, nemokėsiu jo tinkamai valdyti. Dabar galiu pasakyti, kad labai stipriai klydau. Galbūt čempionatuose nedalyvausime, bet užtat smagiai leidžiame laiką. Kol kas galime girtis tik vienu trečios vietos medaliu, iškovotu Latvijoje, iš dviejų dalyvautų varžybų. Šunys perima jaudulį iš žmogaus, todėl man pačiam reikia išmokti susidoroti su varžybų jauduliu, kad Rumis bėgtų taip gražiai, kaip treniruotėse. Treniruojamės tik savo malonumui 1–2 kartus per savaitę.“

Kurčią šunį auginantis Andrius: gyvūnas nesupranta, kad jis yra kitoks
© V. Kavaliausko nuotr.

Andrius įsitikinęs, kad šuo žmogaus gyvenimui turi daug teigiamos įtakos. Šiandieniame pasaulyje, kai žmonės vis rečiau laiką leidžia gamtoje, aktyvi veikla su augintiniu priverčia išlįsti į gamtą, padeda kurti stiprų ryšį su augintiniu, o esant tvirtam tarpusavio ryšiui galima tikėtis, kad šuo bus paklusnus esant bet kokiai situacijai.

„Jei kyla minčių, kad negali auginti „kitokio“ gyvūno, geriau neauginti jokio gyvūno. Jei yra galimybė, reikia suteikti gyvenimo džiaugsmą likimo nuskriaustiems, jie su kaupu atsidėkos. Kartais tarpusavyje net juokaujame, kad iš dalies Rumiui pasisekė, kad negirdi, nes mes mėgstame garsiai dainuoti. Nereikia skirstyti gyvūnų į „tokius“ ar „kitokius“ – su visais jais reikia užsiimti vienodai.“

Užsakymo nr.: PT_74590354

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (9)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (272)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos (13)

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos
Antradienį popiet letena.lt pasiekė skaitytojų prašymas padėti surasti pasimetusį augintinį.

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus (25)

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus
Į DELFI redakciją kreipėsi kaunietė Audra, kurią sukrėtė neseniai šalies žiniasklaidą apskriejusi Torio istorija – šunelio, kartu su svarmeniu išplaukusio iš upės, kurioje buvo skandinamas. Moteris ragina istorijos nepamiršti, o iš jos pasimokyti ir saugoti savo augintinius. Panašioje situacijoje teko atsidurti ir jai pačiai, o tokio skausmo ji niekam nelinkėtų.

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą (19)

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą
Šiandien Paaiškėjo naujų faktų apie šeštadienį Panevėžyje išgelbėtą Berno zenenhundų veislės šunį. Kalytė jau nebe pirmą kartą papuola į Panevėžio gyvūnų globos draugijos prieglaudą Kaimiškyje.

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio (60)

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio
Prieš kelias valandas socialinius tinklus apskriejo žinia, kad Lentvaryje „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojas iš traukinio išvarė šuniuką ir jį paliko vieną šalia judrių traukinio bėgių. DELFI pasidomėjo apie šį įvykį – kas iš tiesų nutiko ir ar šuo grįžo pas šeimininkus.

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras (2)

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras
Jau šį savaitgalį sostinėje miestiečius ir miesto svečius nustebins neeilinis renginys, skirtas šunims bei jų augintojams. Pirmą kartą Lietuvoje vyks pasaulyje itin populiarios varžybos keturkojams – šunų šuolių į vandenį turnyras „Šlapia Uodega”.

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas (1)

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas
Pareigūnai gavo pranešimą, kad Kuršių mariose tarp Smiltynės, Jachtklubo ir Naujosios perkėlos, palei krantą plaukia stirna, bando išlipti, rašoma pranešime spaudai.