Kurčią šunį auginantis Andrius: gyvūnas nesupranta, kad jis yra kitoks

 (16)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų draugai“ dalis. Projekto tikslas – paskatinti žmones į savo augintinius pažvelgti kitomis akimis, kurti tiesioginį ryšį su keturkojais bičiuliais ir vertinti juos kaip ištikimus draugus, kurie besąlygiškai myli savo šeimininkus.
© V.Kavaliausko nuotr.

„Gyvūnas nesupranta, kad jis kitoks. Kiekvienas jų gyvenimu gali džiaugtis vienodai.“ Tokia mintimi prasideda kauniečio Andriaus Morkūno ir augintinio istorija. Jaunas vyras su australų aviganiu Rumiu aktyviai užsiima šunų vikrumo sportu (angl. agility), kartu leidžia laisvalaikį ir vienas kitą jaučia iš menkiausio judesio. Stebėdamas jauną vyrą, bendraujantį su augintiniu, nė neįtartum, kad Rumis negirdi savo šeimininko komandų, nes yra kurčias. Savo nepaprastą istoriją Andrius pradeda nuo vaikystės prisiminimų ir tuomečio aplinkinių požiūrio į gyvūnus.

„Augau kaime, todėl visą gyvenimą buvau apsuptas įvairiausių gyvūnų – ne tik šunų, kačių, bet ir galvijų bei įvairių laukinių gyvūnų. Deja, kaime supratimas apie gyvūnus šiek tiek kitoks nei mieste. Kai aš augau, šunys kaime atlikdavo, o kai kur dar ir atlieka signalizacijos ir sargybos funkciją. Visada svajojau apie šunį namuose, bet tėvai leido auginti tik katę. Kaimo žmogui anksčiau būdavo sunku suprasti, kad šuo puikiai gali gyventi kartu namuose. Svajonė tapo realybe, kai išvažiavau gyventi į miestą.“

Po poros metų gyvenimo mieste Andriaus akys užkliuvo už skelbimo apie parduodamus šunis. Taip skelbimas po skelbimo vyras pradėjo ieškoti augintinio. Tada dar tiksliai nežinojo, koks turėtų būti jo svajonių šuo.

„Norėjosi draugo, ištikimo kompaniono, kuris sekiotų paskui mane, bet neįsivaizdavau, kokios veislės šuns man reikia. Visi jie man buvo gražūs, bet kažko vis pritrūkdavo. Paieškos truko tol, kol pamačiau skelbimą apie kurčią australų aviganį. Pasiskaitęs apie veislę, gerai apgalvojęs, ar man tikrai tiks toks aktyvus šuo, dar kartą įvertinęs finansines galimybes, drebančioms rankomis surinkau nurodytą telefono numerį ir paskambinau į veislyną.“

Netrukus po pirmojo skambučio vyras išsiruošė į pirmąjį susitikimą su būsimu augintiniu. Vos tik šeimininkai Rumį išleido iš automobilio, jis pribėgo prie Andriaus ir priekinėmis kojomis į jį atsirėmė, nors šuo iki tol buvo nedrąsus ir sunkiai pasitikėdavo svetimais žmonėmis.

„Štai tada svajonė auginti šunį namuose išsipildė. Gyvenimas pasikeitė kardinaliai. Teko priprasti prie priverstinių rytinių ir vakarinių pasivaikščiojimų, susipažinti su labai daug naujų žmonių, tarp jų ir savo gyvenimo meile. Gyvenime atsirado naujų pomėgių: vikrumo sportas (angl. agility), žmogaus paieškos treniruotės, paklusnumo ir lėkščiasvydžio treniruotės. Rumio dėka tapau ir dviratininku, o dabar jau turiu ir savo dviračių servisą „VeloMorka“ Kaune.“

Kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto misija – įrodyti, kad kiekvienas keturkojis yra unikalus ir ypatingas šeimos narys. Andrius pasakoja, kad Rumio išskirtinumas – kurtumas – jam nepasirodė didelė problema. Jis tikėjosi, kad dresūros treniruotės išmokys jį bendrauti su negirdinčiu šunimi.

„Apsilankęs vienoje dresūros mokykloje buvau nemaloniai nustebintas, kai išgirdau klausimą iš patyrusių kinologų: „Ar tu žinai, ką padarei, pasiimdamas kurčią šunį?'“ Tą akimirką buvo sunku tvardyti emocijas, kilo įvairių abejonių ir į tą mokyklą daugiau negrįžau. Nenuleidau rankų ir apsilankiau kitoje dresūros mokykloje, kur Rumis treneriui pasirodė įdomiu „egzemplioriumi“ ir noriai mums padėjo, nors jam nebuvo tekę dirbti su tokiu šunimi.“

Galiausiai iš trenerio išmokęs pozityvaus mokymo pagrindų Andrius nusprendė tęsti dresūrą savarankiškai. Pradžioje teko sukurti stiprų tarpusavio ryšį, dirbti su atsišaukimo komandomis, sugalvoti įvairių gestų komandoms, kad jų šuo nesupainiotų ir atskirtų. Visas dresūros procesas vyko per pozityvų darbą, skanėstus, žaidimus, bėgiojimą ir kitas skatinimo priemones.

„Auginame dar du aktyvius šunis ir labai dažnai pasimetame, kuris iš jų negirdi. Dažnai žmonėms nesakome, kad Rumis negirdi, o sužinoję lieka priblokšti. Galbūt didžiausias iššūkis yra sukurti tokį ryšį, kad šuo visada viena akimi stebėtų šeimininką, jaustųsi saugus, pasitikėtų, sugebėtų atsipalaiduoti žaisdamas su kitais šunimis ir būtų valdomas esant bet kokiai situacijai. Smagiausias jausmas, kad Rumiu galima pasitikėti lygiai taip pat, kaip ir puikiai ištreniruotais, girdinčiais šunimis.“

Šunų vikrumo sportas reikalauja disciplinos, paklusnumo, greičio ir ypatingo šuns užsidegimo įveikiant kliūtis. Į šį sportą Andrių ir Rumį pastūmėjo vaikino mergina Indrė, kuri yra šunų sporto klubo „CRAZYfoxes“ trenerė.

„Visada maniau, kad Rumiui nepavyks bėgioti vikrumo varžybose, nemokėsiu jo tinkamai valdyti. Dabar galiu pasakyti, kad labai stipriai klydau. Galbūt čempionatuose nedalyvausime, bet užtat smagiai leidžiame laiką. Kol kas galime girtis tik vienu trečios vietos medaliu, iškovotu Latvijoje, iš dviejų dalyvautų varžybų. Šunys perima jaudulį iš žmogaus, todėl man pačiam reikia išmokti susidoroti su varžybų jauduliu, kad Rumis bėgtų taip gražiai, kaip treniruotėse. Treniruojamės tik savo malonumui 1–2 kartus per savaitę.“

Kurčią šunį auginantis Andrius: gyvūnas nesupranta, kad jis yra kitoks
© V. Kavaliausko nuotr.

Andrius įsitikinęs, kad šuo žmogaus gyvenimui turi daug teigiamos įtakos. Šiandieniame pasaulyje, kai žmonės vis rečiau laiką leidžia gamtoje, aktyvi veikla su augintiniu priverčia išlįsti į gamtą, padeda kurti stiprų ryšį su augintiniu, o esant tvirtam tarpusavio ryšiui galima tikėtis, kad šuo bus paklusnus esant bet kokiai situacijai.

„Jei kyla minčių, kad negali auginti „kitokio“ gyvūno, geriau neauginti jokio gyvūno. Jei yra galimybė, reikia suteikti gyvenimo džiaugsmą likimo nuskriaustiems, jie su kaupu atsidėkos. Kartais tarpusavyje net juokaujame, kad iš dalies Rumiui pasisekė, kad negirdi, nes mes mėgstame garsiai dainuoti. Nereikia skirstyti gyvūnų į „tokius“ ar „kitokius“ – su visais jais reikia užsiimti vienodai.“

Užsakymo nr.: PT_74590354

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Kelyje su augintiniu: kaip pasirūpinti, kad kelionė būtų sklandi

Kelyje su augintiniu: kaip pasirūpinti, kad kelionė būtų sklandi
Prasidėjęs atostogų sezonas vis daugiau žmonių suvilioja į keliones kartu pasiimti savo augintinius: šunis, kates ar šeškus. Tam, kad kelionė būtų ne tik sklandi, bet ir saugi, draudikai rekomenduoja laikytis gyvūnų transportavimo taisyklių, rašoma pranešime spaudai.

Vilniaus senamiestyje lakstęs šernas turi naujus namus (5)

Vilniaus senamiestyje lakstęs šernas turi naujus namus
Į patį Vilniaus senamiestį prieš tris savaites nežinia iš kur atklydęs ir gyventojų Verygos vardu pramintas šernas dabar jau gyvena Panevėžio rajone. Į laukinę gamtą išgarsėjęs knyslys paleistas ties Ramygala. Miesto šurmulį pamėgęs gyvūnas čia nuo šiol tarnaus mokslui.

Uteniškės augintine tapo voverė: prašosi masažų, pomidorų ir žaidimų (67)

Uteniškės augintine tapo voverė: prašosi masažų, pomidorų ir žaidimų
Smalsaudami, kokį augintinį turi pažįstamas žmogus, dažniausiai tikimės atsakymo, kad tai – šuo arba katinas. Visgi, jei pažįstamas pareiškia, kad namuose laiko vorą arba sraigę, nustembame, tačiau nesunkiai tuo patikime, nes jau esame apie tai girdėję. Visai kitokią reakciją iššauktų atsakymas – štai, auginu voverę. Turbūt dažnas negalėtų tuo patikėti. Galbūt juokauja? Ne – Dijana Grudzinskienė augina voverę ir tai tikrai ne pokštas!

Šunų ir kačių šeimininkų atmintinė: ką svarbiausia žinoti? (2)

Šunų ir kačių šeimininkų atmintinė: ką svarbiausia žinoti?
Pirmą kartą įsigijote keturkojį draugą ir norite tapti pačiu geriausiu šeimininku? Auginate šunį ar katę, bet vis pamirštate, kada juos reikėtų skiepyti? Dvejojate dėl augintinio ženklinimo? Nežinote, kaip apsaugoti augintinį nuo erkių? Apie dažniausius šunų r kačių šeimininkų rūpesčius rašoma pranešime spaudai.

Tailandietis atrado sraigių laimės receptą (3)

Tailandietis atrado sraigių laimės receptą
Sraigių augintojas iš Tailando atrado sraigių laimės receptą. Atsidėkodamos laimingos sraigės neša jam didžiulį pelną. Kaip sužinoti, ar sraigė tikrai laiminga? Atsakymas paprastas: laiminga sraigė valgo daug.

Nuomonė. Kokį šunį pirkti? Jokio! Nusipirk fototapetą (47)

Nuomonė. Kokį šunį pirkti? Jokio! Nusipirk fototapetą
Socialiniuose tinkluose ir portaluose verda diskusijos, kokį šunį geriausia pirkti. Į pasvarstymus įsitraukė net veterinarijos klinikos, patarinėdamos, kad šunį reikia rinktis pagal šeimininko, jo nekilnojamojo turto ir automobilio gabaritus.

Laukiniai gyvūnai ir toliau plūsta į miestą: Kaune nufilmuotas besiblaškantis briedis (21)

Laukiniai gyvūnai ir toliau plūsta į miestą: Kaune nufilmuotas besiblaškantis briedis
Laukiniai miško gyvūnai ir toliau plūsta į didmiesčius. Šįkart DELFI skaitytojas nufilmavo Kaune besiblaškantį briedį.

Didvyriškas poelgis: miško gaisre išgelbėtas elniukas (5)

Didvyriškas poelgis: miško gaisre išgelbėtas elniukas
Tauragės miškuose per daugiau nei per 50 val. kilo septyni miško gaisrai, kurių metu išdegė per 6 ha miško paklotės. Bendromis Tauragės APVG pajėgomis visi gaisrai užgesinti, šiuo metu vyksta budėjimas, rašoma pranešime spaudai.

Nuomonė. Šalin šunis iš paplūdimių – šlapime maudysimės patys (178)

Nuomonė. Šalin šunis iš paplūdimių – šlapime maudysimės patys
Pagaliau Lietuvoje panaikinta higienos norma, draudžianti šunims maudytis vandens telkiniuose. Tačiau dar neprasidėjo vasaros sezonas, o šunų mylėtojų ir nemylėtojų karas jau užvirė pilnu tempu. Kol kas visi pliekiasi dėl būsimų šunų „pliažų” feisbuke, tačiau kautynės tuoj persikels į gyvenimą. Verdantys neapykanta keturkojams nepalaužiami: šunys – tai parazitai, ligų ir užkratų nešiotojai, kurie visur myža, šika, loja ir neleidžia ramiai ilsėtis.

Gyvūnų prieglaudą papiktino Pranckiečio skundas papildyta bendruomenės komentaru (83)

Gyvūnų prieglaudą papiktino Pranckiečio skundas
Gyvūnų prieglaudos VšĮ „Penkta koja“ savanorių viešas kreipimasis į Seimo Pirmininką Viktorą Pranckietį apskriejo socialinius tinklus. Savanoriai teigia, kad V. Pranckietis po susitikimo su Linksmakalnio bendruomene, kurios teritorijoje yra įsikūrusi prieglauda, nusprendė parašyti skundą net neapsilankęs prieglaudoje. Tačiau šiuo klausimu, Seimo Pirmininkas bei Kauno rajono savivaldybė turi kitą nuomonę.

Po erkės įkandimo – kova už numylėto augintinio gyvybę (4)

Po erkės įkandimo – kova už numylėto augintinio gyvybę
„Tai buvo vienas sunkesnių atvejų mano karjeroje. Kai gavome iškvietimą atvykti apžiūrėti negaluojančios kalytės Mirtos, nesitikėjome, kad tai taps kova už gyvybę. Ir ne vieną, o devynias“, – TV3 laidos „TV pagalba“ studijoje Gerdai Žemaitei ir Edgarui Navickui pasakojo veterinaras Paulius Morkūnas.

Į pajūrį su keturkoju: kur jau šią vasarą Lietuvoje bus galima ilsėtis su savo augintiniais išvardyti konkretūs paplūdimio ruožai (48)

Į pajūrį su keturkoju: kur jau šią vasarą Lietuvoje bus galima ilsėtis su savo augintiniais
Dar prieš kelerius metus augintojų turėtojams, kurie planavo kartu su savo keturkoju draugu savaitgalį praleisti Lietuvos pajūryje, tokios trumpos atostogos buvo tikrų tikriausias galvos skausmas. Mat, kai kuriose savivaldybėse į paplūdimį buvo draudžiama vestis bet kokį gyvūną. Tačiau šie metai atnešė pokyčių: pajūryje išskirtos zonos žmonėms su augintiniais. Kiek tokių zonų yra ir kuriose vietose?

Pasieniečiai nufilmavo, kaip miške sėlina meška (28)

Pasieniečiai nufilmavo, kaip miške sėlina meška
Pastaruoju metu Lietuvoje lankosi „nelegalūs" svečiai. Štai ir vėl į Dzūkiją apsidairyti užsuko rudasis lokys, kurio viešnagę užfiksavo Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) kameros.

Socialiniuose tinkluose plinta Vilniaus gatvėmis klaidžiojančio šerno nuotraukos (36)

Socialiniuose tinkluose plinta Vilniaus gatvėmis klaidžiojančio šerno nuotraukos
Tiems, kas ramiai vaikštinėja Vilniaus gatvėmis, reikėtų sunerimti. Miesto centre galima sutikti įvairaus plauko gyventojų – pavyzdžiui, kad ir kriuksintį keturkojį. Toks įspūdis susidaro žvelgiant į feisbuke plintančias nuotraukas.

Iš balkono katę išmetęs vyras prieglaudoje sukėlė skandalą: grasino išdaužyti langus ir išžudyti darbuotojus (45)

Iš balkono katę išmetęs vyras prieglaudoje sukėlė skandalą: grasino išdaužyti langus ir išžudyti darbuotojus
Kas, jei ne šiuo metu šalyje galiojantys įstatymai, gali sustabdyti gyvūnų kankintojus? „Vyšnių sodo“ vadovė Monika Mužaitė teigia, kad dabartinėmis sąlygomis nesaugūs lieka ne tik augintiniai. Štai, jos teigimu, balandžio 28 d. į „Vyšnių sodą“ įsibrovė už žiaurų elgesį su gyvūnais nubaustas, agresyviai nusiteikęs vyras, siekęs susigrąžinti iš jo atimtus suluošintus gyvūnus.