aA
Šių metų pavasarį Seime buvo priimta Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisa, dėl kurios įsigaliojo privalomasis gyvūnų (šunų, kačių ir šeškų) ženklinimas ir registravimas valstybiniame Gyvūnų augintinių registre. Gyvūnų apsaugos ir teisių organizacijos (GATO) vadovė Brigita Kymantaitė pasakoja, ką apie šiuos procesus turi žinoti gyvūnų savininkai.
Šeimininkė glosto savo augintinį
Šeimininkė glosto savo augintinį
© Shutterstock

Rugpjūčio 21 d. minima tarptautinė beglobių gyvūnų diena. Statistikos duomenimis, kasmet į Lietuvos gyvūnų prieglaudas patenka per 15 tūkst. šunų ir kačių, ir tik apie 15 proc. iš jų pavyksta grąžinti tikriesiems savininkams. Gyvūnų apsaugos ir teisių organizacijos (GATO) vadovės Brigitos Kymantaitės teigimu, privalomas augintinių ženklinimas ir registravimas padeda specialistams greičiau rasti keturkojų savininkus, o savo šeimos draugų dar nepaženklinę asmenys tai turėtų padaryti nedelsiant.

2021-ųjų metų balandžio mėnesį Seimas priėmė Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisą, dėl kurios įsigaliojo privalomas augintinių ženklinimas mikroschema ir jų registravimas. Savo gyvūnus ženklinti ir užregistruoti valstybiniame augintinių registre privalės šunų, kačių bei šeškų savininkai. Kaip nurodo įstatymas, visi augintiniai, gimę iki pataisos priėmimo datos, turi būti paženklinti ir užregistruoti iki 2022 m. gegužės 1 d. Gyvūnai, kurie gimė po pataisos įsigaliojimo, privalo būti paženklinti per keturis mėnesius nuo gimimo. Pasak B. Kymantaitės, šis žingsnis reikšmingai prisidės prie Lietuvoje laikomų augintinių gerovės didinimo.

„Daugelyje užsienio valstybių, esančių ir už Europos Sąjungos ribų, augintinių ženklinimas ir registravimas yra privalomas. Taip skatinama savininkų atsakomybė, ženkliai didėja tikimybė, kad pasiklydęs ar pavogtas gyvūnas bus grąžintas namo. Jei randamas sužalotas augintinis, suteikus jam pirmąją veterinarinę pagalbą nedelsiant informuojamas gyvūno savininkas“, – pasakojo specialistė.

Ką svarbu žinoti savininkams?

Pasak GATO vadovės, žmonės, auginantys vyresnius nei 4 mėn., dar nepaženklintus gyvūnus, tuo pasirūpinti privalo iki kitų metų gegužės 1 d., tačiau rekomenduoja nelaukti paskutinės akimirkos.

„Savininkai niekada negali būti užtikrinti, kad jų augintinis nepasiklys, nepabėgs ar nebus pavogtas. Jei gyvūnas nėra paženklintas ir registruotas, jo tikrųjų namų paieškos gali tapti tikru iššūkiu – tokiu atveju prieglaudos ar atsitiktiniai augintinį radę asmenys dažniausiai skelbia pranešimus socialinių tinklų platformose, tačiau šie skelbimai ne visada pasiekia tikruosius savininkus. Svarbu, kad žmonės suprastų, jog gyvūno ženklinimas ir registravimas yra naudingas paties augintinio gerovei“, – teigė B. Kymantaitė.

GATO vadovė pabrėžė, kad įsigaliojusi įstatymo pataisa nurodo tai, kad gyvūnai privalo būti paženklinti mikroschema, tad svarbu, kad savininkai pasirinktų būtent šį ženklinimo būdą.

„Nors ankščiau buvo galimybė augintinius ženklinti darant tatuiruotes, dabartinė įstatymo pataisa nurodo, kad visi augintiniai privalo būti paženklinti mikroschemomis, o informacija apie juos turi būti užregistruota Gyvūnų augintinių registre (GAR). Gyvūnų savininkai, turintys mikroschemos numerį, duomenų bazėje gali patys patikrinti, ar jų augintinio informacija užregistruota”, – toliau aiškino B. Kymantaitė.

Kas gali paženklinti augintinį?

Pasak specialistės, gyvūno ženklinimas mikroschema – neskausminga ir greita procedūra, kurios metu veterinaras ar kitas ženklinimo paslaugas teikiantis asmuo, turintis leidimą atlikti šią paslaugą, švirkštu ją implantuoja augintiniui po oda. Po šios procedūros, mikroschemos duomenys privalo būti užregistruojami ir informacija apie augintinį ir jo savininką atsiduria GAR.

„Ženklinimo metu gyvūnui po oda, ties ketera yra įterpiama mikroschema. Kadangi mikroschema yra labai maža, po gyvūno oda ji įleidžiama ir įtvirtinama specialia injekcine adata. Įterpus mikroschemą, gyvūnas jos visiškai nejaučia, ji nėra kenksminga, – patikslino GATO vadovė. – Pati procedūra nėra labiau skausminga už paprastą vakcinaciją ir trunka tik kelias sekundes. Ji yra saugi tiek jauniems, tiek vyresnio amžiaus gyvūnams.”

Paženklinti ir užregistruoti mikroschemą duomenų bazėje gali tik specialius leidimus turintys asmenys. Šiuo metu ženklinimo paslaugas teikia dauguma veterinarijos gydytojų. Savo gyvūno dar nepaženklinę laikytojai netoli jų gyvenamosios vietos įsikūrusius specialistus gali rasti interneto svetainėje pazenklinkmane.lt. Joje nurodyti ženklinimo ir registravimo paslaugų teikėjai bei procedūros kainos.

„Interneto svetainę sukūrėme atsižvelgę į augintinių savininkų poreikius – joje jie galės greičiau ir patogiau rasti netoliese esančius ženklinimo paslaugų teikėjus. Šiuo metu tinklalapyje jų yra per 850. Sąraše yra ir mobilių ženklinimo paslaugų teikėjai, kurie patys gali atvykti į namus ir paženklinti bei užregistruoti gyvūną”, – teigė B. Kymantaitė.

Pasak GATO vadovės, internetinėje svetainėje taip pat galima rasti papildomą informaciją – dažniausiai užduodamus klausimus apie procedūrą bei statistiką apie paženklintus ir beglobius gyvūnus. Svetainėje esantis paslaugų teikėjų sąrašas nuolat atnaujinimas, jame gali atsidurti visi asmenys, gavę specialių leidimą šiai procedūrai atlikti, tad gyvūnų dar nepaženklinę savininkai visuomet gali pasitikrinti, kur tai padaryti jiems patogiausia.

Letena
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
4.8571

Rusų kurtų „dūzgės“: pralaimėjusių nebuvo ir negalėjo būti! (2)

Vieni aristokratiškiausių šunų – ilgaplaukiai rusų kurtai, arba borzoi, kadaise išvesti rusų...

Šunelį vardu Ačiū auginantis Eimantas: aš dėkoju savo šuniui kasdien ir ne po vieną kartą (16)

Sutikę gatvėje Eimanto šunį praeiviai ima kuždėtis: koks šuo , tikras meškinas. O jo...

Perėmė legendinės Rožytės palikimą: būriui kačių ieškos naujų šeimininkų (38)

Rugsėjo 4 dieną pranešus apie sostinės simboliu vadinamos Rožytės mirtį, gyvūnų globėjai...

Šuns vedžiojimas: kokių pasivaikščiojimo tipų gali būti ir ką daryti, kad šuo „neištrauktų“ rankų? (6)

Šunis žmonės įsigyja dėl skirtingų priežasčių, o vienas populiariausių lūkesčių –...

Pavargęs nuo karantino, Rokas sumanė augintinei aprodyti Europą: sėdo į mašiną ir įveikė 6000 kilometrų (52)

Vokiečių aviganei Norai išties pasisekė – kur bekeliautų jos šeimininkas Rokas Markovičius,...

Top naujienos

Pasieniečiai parodė nematomus tarnybos užkulisius: po netikėto baltarusių poelgio pajuto, kad nuo šiol viskas bus kitaip (45)

Per migrantų krizę priešakinėse linijose atsidūrę pasieniečiai atlaikė sunkiausią periodą ir...

Prasidedant šildymo sezonui katilinės neapsirūpino biokuru, tiekėjai jo neturi: kur šildymo kainos augs daugiausia (48)

Dabar žadama, kad šildymo sezonas bus 30 proc. brangesnis nei pernai, o kai kuriuose miestuose,...

Orų prognozė: atslenkanti šiluma toli gražu gali nepradžiuginti (6)

Ketvirtadienį virš mūsų regiono pasikeis oro masių pernašos kryptis: iš vakarų atslenkantis...

Arūnas Milašius | D+

Būtiniausi rudens darbai pagal Gurską, arba kaip mažytė gudrybė gali sutaupyti daugybę darbo vejos priežiūros subtilumai

Rudeniui vis stipriau įtvirtinant savo teises ir nuėmus derlių darbai sode bei vejos priežiūra...

Natalijos Bunkės vestuvių Maljorkoje tęsinys: su garsiais bičiuliais leidosi į privatų kruizą po Viduržemio jūrą (17)

Dainininkė Natalija Bunkė ir jos sutuoktinis Edgaras Eidėjus jau penkias dienas ilsisi...

Gediminas Galkauskas | D+

Kada tampama blogiečiu: „Facebook“, „Apple“, „Google“ patys rodo, kodėl jau juos laikas sureguliuoti

Šiandienai buvau numatęs visai kitą temą, bet didžiosios technologijų kompanijos taip įsisuko...

Gran Kanarijoje – Šaro suteiktos minutės Jokubaičiui ir „Barcelonos“ įtikinama pergalė

Ispanijos ACB lygoje Šarūno Jasikevičiaus vadovaujama „ Barcelona “ (2/0) svečiuose 82:64...

Talentų karai po „Brexit“: Paryžiuje masiškai ieškoma bankininkų

Vienas investicinės bankininkystės specialistas sako, kad šiomis dienomis nepraeina nė savaitė,...

Astrofizikai išsprendė beveik 900 metų senumo astronominę paslaptį: 6 mėnesius spindėjęs itin retas šviesulys dingo

1181 metais Kinijos ir Japonijos žvaigždžių stebėtojai danguje pastebėjo šį tą neįprasto...

Laiko patikrinti patarimai, ką valgyti, kad kristų svoris

Nemenką skaičių lieknėjimo metodikų tenka priskirti mitams, ypač tada, jeigu jų autoriai...