Gyvūnų prieglaudos darbuotoja – apie tai, kas sunkiausia darbe

 (40)
Iš pirmo žvilgsnio ši neaukšta, malonaus, aksominio balso, draugiško žvilgsnio jauna moteris primena dar vieną sutiktą gyvūnų mylėtoją, bet vos tik prakalbęs apie istorijas, su kuriomis ji susiduria kiekvieną dieną, apie gyvūnus, kurių nepavyko išgelbėti nuo žiaurių žmonių, apie visai neromantišką kasdienybę gyvūnų prieglaudoje, įsitikini, kad „Tautmilės“ prieglaudos darbuotoja Živilė Vilčiauskaitė – ne tik gyvūnų mylėtoja, bet ir drąsi, stipri jų užtarėja.
Živilė Vilčiauskaitė
© V. Kavaliausko nuotr.

„Man pasisekė, kad turiu labai gerą mamą, kuri vaikystėje leisdavo parsinešti į namus rastus gyvūnus ir surasti jiems naujus namus. Užaugusi pati namuose pradėjau globoti po 1 – 2 gyvūnus, kol šie surasdavo naujus šeimininkus. Vėliau namuose atsirado šuo Liusė, tad trumpalaike globa namuose nebegalėjau užsiimti, taigi po kurio laiko pradėjau dirbti šioje prieglaudoje. Niekada nemaniau, kad užsiimdama tokia veikla tiek išmoksiu, tiek sužinosiu apie šunis ir kates. Sąmoningai tuo užsiimu jau aštuonerius metus“, – pasakoja Ž. Vilčiauskaitė.

Liusės, kuri tapo Živilės augintine, istorija primena dalies gatvėje rastų gyvūnų. Ją, partrenktą mašinos, rado savanoriai. Trauma buvo komplikuota, operacija nepavyko, pusę metų buvo stengtasi atgaivinti ir išgydyti šuniuko koją. Živilė po poros metų, matydama, kaip Liusė vargsta su kojele, kurios visiškai negali valdyti, nusprendė priimti itin sunkų, bet reikalingą sprendimą – koją amputuoti.

„Aš žinau, kaip yra sunku kažkam padovanoti sužalotą ar traumuotą šunį. Ir Liusei visą tą laiką nepavyko rasti naujų namų... Kaip po dvejų metų rūpesčio ir buvimo kartu būčiau galėjusi ją ramia širdimi atiduoti? Galutinai apsisprendžiau ją pasilikti namuose. Taip ji ir tapo mano Liuse“, – dalijasi šeimininkė.

Gyvūnų globa populiarėja

Tiesa, Živilė pastebi, kad per kelerius pastaruosius metus žmonės tapo drąsesni ir vis dažniau renkasi rūpintis beglobiais, kurie yra kitokie, turi negalių. Mergina pasakoja, kad tam nemažos įtakos turi didesnis visuomenės švietimas, jog akli ar neįgalūs gyvūnai geba puikiai prisitaikyti prie aplinkos, nereikalauja daug specifinių žinių, moka džiaugtis gyvenimu ir stipriai myli savo šeimininkus.

„Aš pati, augindama trikojį šunį, tik galiu patvirtinti, kad jis niekuo nesiskiria nuo kitų šunų. Ji taip pat laksto, žaidžia, džiaugiasi ir yra lygiai tokia pati kaip ir kiti šunys. Dar vienas smagus dalykas yra tas, kad žmonės nebebijo imti suaugusių šunų ir kačių. Gal tam įtakos turi visos geros istorijos apie priglaustus gyvūnus, kurios vis publikuojamos didžiuosiuose naujienų portaluose. Galbūt todėl žmonės vis dažniau pagalvoja, kad nėra nieko siaubingo pasiimti iš prieglaudos kažką kitokio. Labai džiaugiuosi, kad beglobių gyvūnų tema yra aktuali, tampa vis platesnė ir populiaresnė, nes tai reiškia ne tik tai, kad tai aktualu visuomenei, bet ir tai, kad po truputį ugdomas jos sąmoningumas“, – džiaugiasi Živilė.

Rūpintis gyvūnais labai paprasta

Kasdienybė gyvūnų prieglaudoje tikrai nėra lengva ar romantiška, bet Živilė sako, kad jos darbe sunkiausia ne rūpintis, gydyti ar prižiūrėti gyvūnus, o bendrauti su žmonėmis. Šiame darbe ne viskas sukasi tik apie šunis ir kates, prieglaudos darbuotojai kiekvieną dieną susiduria su daug ir įvairių žmonių, kurių požiūris, pageidavimai, įsitikinimai neretai išmuša iš vėžių net ir tuos, kuriuos jau sunku nustebinti.

Dažniausiai Živilei tenka susidurti su žmonėmis, kurie yra neatsakingi gyvūnų augintojai. Živilė prisipažįsta, kad su šiais asmenimis ypač sunku bendrauti, nes jie absoliučiai nepriima ir nevertina šuns arba katės kaip gyvos būtybės. Iš tiesų jie su gyvūnais elgiasi labai žiauriai, šiurkščiai ir negailestingai, tad tai yra labai nemalonu ir sudėtinga.

„Pavyzdžiui, per Motinos dieną važiavau patikrinti pranešimo apie viename Vilniaus rajonų prie būdos pririštą išsekusį šunį. Nuvažiavę pamatėme siaubingą vaizdą: kalytė buvo visiškai išsekusi, likę tik kaulai ir oda, snukutis su atvira žaizda, audiniai pradėję nykti. Jos išgelbėti nepavyko, bet parašiau pareiškimą policijai. Kol kas dar laukiu galutinio sprendimo, bet šiandien man jau yra žinoma, kad šeimininkai šioje situacijoje neįžvelgia nieko blogo, teigia, kad šuo sirgo ir tiek. Jie nė nesuvokia, kad, jei turi augintinį, kuris suserga, tu jį privalai gydyti“, – aiškina gyvūnų prieglaudos darbuotoja.

Į gyvūnų teises atsižvelgiama mažai

Živilė pasakoja, kad tokiais momentais pasidaro itin pikta ant tokių žmonių. Dažniausiai esant tokioms ar panašioms istorijoms prieglaudos darbuotojai bando teisingumo ieškoti rašydami pareiškimus policijai, bet dažniausiai skiriama bauda yra neadekvačiai maža, palyginti su padaryta skriauda.

„Buvo situacija, kai kalytė su keturiais šuniukais buvo nemaitinami, negirdomi, gyveno aptvare siaubingai išsekę ilgą laiką... Šių šunų šeimininkui už tai buvo skirta 13 EUR bauda. Tokia bauda negali būti vadinama teisingumu. Kita istorija – savo vilkšunį pririšęs grandine prie mašinos žmogus tempė dideliu greičiu keliu. Jį bandė sustabdyti kaimynai ir kiti tai matę žmonės. Šuo nuo kraujo užkrėtimo mirė. Šeimininkui buvo iškelta baudžiamoji byla, bet teismas jį išteisino. Jis liko absoliučiai nekaltas. Teismo sprendimas buvo toks, kad šuns prisirišimas prie automobilio grandine nėra gyvūno kankinimas“, – pasakoja Živilė.

Nors teisinė sistema nėra iki galo palanki gyvūnams bei jų gelbėtojams, Živilė pastebi, kad su metais situacija, kad ir nedaug, gerėja. Prieglaudos sulaukia vis daugiau palaikymo ne tik iš žmonių, bet ir vyriausybinių organizacijų. Živilė džiaugiasi, kad sulaukia informacijos ir pranešimų iš bendrojo pagalbos telefono operatorių. Taip pat faktas, kad policija imasi nagrinėti gyvūnų kankinimo bylų ir kiekvienu atveju sureaguoja į pareiškimus – jau nemažas žingsnis į priekį. Taip pat patys pareigūnai dažnai praneša apie partrenktus keliuose arba patekusius į nelaimes gyvūnus ir ieško pagalbos. Taigi gyvūnai nebėra „nesvarbūs“, tiesiog visiems reikalingiems pokyčiams dar reikia laiko ir įdirbio.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (272)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos (13)

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos
Antradienį popiet letena.lt pasiekė skaitytojų prašymas padėti surasti pasimetusį augintinį.

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus (25)

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus
Į DELFI redakciją kreipėsi kaunietė Audra, kurią sukrėtė neseniai šalies žiniasklaidą apskriejusi Torio istorija – šunelio, kartu su svarmeniu išplaukusio iš upės, kurioje buvo skandinamas. Moteris ragina istorijos nepamiršti, o iš jos pasimokyti ir saugoti savo augintinius. Panašioje situacijoje teko atsidurti ir jai pačiai, o tokio skausmo ji niekam nelinkėtų.

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą (19)

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą
Šiandien Paaiškėjo naujų faktų apie šeštadienį Panevėžyje išgelbėtą Berno zenenhundų veislės šunį. Kalytė jau nebe pirmą kartą papuola į Panevėžio gyvūnų globos draugijos prieglaudą Kaimiškyje.

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio (60)

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio
Prieš kelias valandas socialinius tinklus apskriejo žinia, kad Lentvaryje „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojas iš traukinio išvarė šuniuką ir jį paliko vieną šalia judrių traukinio bėgių. DELFI pasidomėjo apie šį įvykį – kas iš tiesų nutiko ir ar šuo grįžo pas šeimininkus.

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras (2)

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras
Jau šį savaitgalį sostinėje miestiečius ir miesto svečius nustebins neeilinis renginys, skirtas šunims bei jų augintojams. Pirmą kartą Lietuvoje vyks pasaulyje itin populiarios varžybos keturkojams – šunų šuolių į vandenį turnyras „Šlapia Uodega”.

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas (1)

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas
Pareigūnai gavo pranešimą, kad Kuršių mariose tarp Smiltynės, Jachtklubo ir Naujosios perkėlos, palei krantą plaukia stirna, bando išlipti, rašoma pranešime spaudai.

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų (135)

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų
Kalbos apie šunelį Torį, kurį mėginta nuskandinti upėje su 6 kilogramų svarmeniu, netyla – žmogaus žiaurumo sukrėsta visuomenė laukia teisingumo įvykdymo. Tiesa, dalis drįsta spėti, kad augintiniu galėjo bandyti atsikratyti ir pats šeimininkas Saulius. DELFI pavyko su juo susisiekti ir išgirsti, ką šiuo metu jam tenka išgyventi bei kas vyko tą lemtingą rytą.

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai (29)

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai
Prasidėjusi šienapjūtė Lietuvoje pareikalavo pirmųjų aukų. Socialiniuose tinkluose plinta baisios nuotraukos, kuriose užfiksuoti šienaujant lauką sužaloti mažyčiai stirniukai.

Su svarmeniu ant kaklo skandintas šuo atsidūrė naujose rankose: paaiškėjo svarbių aplinkybių (103)

Su svarmeniu ant kaklo skandintas šuo atsidūrė naujose rankose: paaiškėjo svarbių aplinkybių
Prienų rajone skandinto šunelio Torio istorijoje ieškoma teisybės – policijos pareigūnai jau pradėjo tyrimą. Istorijai pamažu artėjant prie atomazgos laikinai gyvūną globojanti „Vyšnių sodo“ vadovė Monika Mužaitė pastebi didelę visuomenės ydą – daugybė žmonių suskubo viešai pasmerkti ir kaltinti šeimininką. Tokio interneto komentatorių teismo, anot jos, šeimininkas šiandien tikrai nenusipelno.