Du šunis auginanti moteris: šunims mes esame visas gyvenimas

 (13)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų draugai“ dalis. Projekto tikslas – paskatinti žmones į savo augintinius pažvelgti kitomis akimis, kurti tiesioginį ryšį su keturkojais bičiuliais ir vertinti juos kaip ištikimus draugus, kurie myli savo šeimininkus besąlygiškai.
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

„Vieną kartą susitikome su Romualdu Urnežu, išgėrėme kavos, jis paklausė, ar noriu sportuoti su šunimi, sutikau, taip viskas ir prasidėjo.“ Taip pokalbį pradeda Indrė Pašakinskaitė – klubo „Crazy foxes“ narė, trenerė ir viena iš įkūrėjų. Šis klubas sujungia kelias sporto su šunimi sritis – vikrumo, sportinio paklusnumo ir lėkščiasvydžio.

„Aš visą laiką augau su šunimis. Iš pradžių turėjau vokiečių aviganį. Kai jo netekome, tėvai sakė, kad daugiau neauginsime jokio šuns, nes netektis buvo labai skaudi. Kartą nuvykau pas dėdę, kuris turėjo mažą foksterjerą. Žaisdama su šunimi, nugirdau dėdę tėčiui sakant, kad man reikia šuns. Tėtis šį patarimą priėmė rimtai, netrukus prasidėjo paieškos. Taip atsirado labradorė Ūla. Su ja prasidėjo agility kelias, paklusnumas – esame išsilaikiusios egzaminus, dalyvavome varžybose, turime medalių.“

Indrė nuo mažens matė, kad auginant šunį būtina su juo užsiimti, jį dresuoti ir auklėti. Merginos tėtis pirmąjį vokiečių aviganį dresavo kartu su policijos kinologų pagalba. Paklusnaus šuns pavyzdys merginai buvo tarsi įskiepytas, tad nė nekilo abejonių, jog Ūlą ji taip pat dresuos ir atsakingai auklės.

„Pradėjome nuo šunų vikrumo sporto. Pradžia buvo sunki, nes Ūla yra turbinis šuo, labai aktyvi. Pirmus kartus trasoje šuo nuolatos šokinėdavo. Tiesa, pradėjau ją dresuoti 5 mėnesių ir jau buvo per vėlu, nes Ūla išskirtinė, labai aktyvi. Susitvarkyti su šuns energija padeda dresūra, tai reikia pradėti daryti kuo anksčiau. Šiaip labradorai yra labai aktyvūs šunys, bet juos dažnai nušeria – jie turi milžinišką apetitą. Idealu, jei galima matyti labradoro šonkaulius, jis turi būti atletiškas.“

Pradžioje Indrei kilo visokių minčių – buvo ašarų, kartais atrodė, kad norisi viską mesti. Tačiau jauna moteris buvo užsispyrusi – išsikėlė tikslą, kad po metų su Ūla dalyvaus paklusnumo varžybose, kuriose sėkmingai startavo ir laimėjo auksą.

„Reikėjo labai daug dirbti – keldavausi prieš pamokas, visą jos ėdalo dozę sušerdavau iš rankų už atliktas komandas. Stiprinome ryšį – tam labai padėjo agility. Ryšys su augintiniu yra be galo svarbus – šuo gali būti paklusnus, jei nėra ryšio, ekstremaliose situacijose augintinis neklausys.“

Indrė idealiai atspindi „Purinos“ socialinio projekto idėją „Gyvūnai – mūsų draugai“. Ji, norėdama išauklėti savo augintinę, dažnai turėdavo kitaip planuoti laisvalaikį, derinti treniruotes su pamokomis, atsilaikyti prieš bičiulių replikas. Net praėjus 7 metams po pirmųjų iššūkių dalis pažįstamų iki šiol nesupranta, kaip Indrė gali tiek laiko leisti su šunimis.

„Į komentarus atsakau paprastai – jei ne šunys, veikčiau ką nors kitką, nes esu be galo judri. Štai prieš trejus metus pradėjau važinėtis dviračiu, dalyvauti varžybose, studijavau Veterinarijos akademijoje Gyvūnų mokslo studijų programoje, turiu ir kitų pomėgių. Man patinka gyventi aktyviai.“

Du šunis auginanti moteris: šunims mes esame visas gyvenimas
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Su Ūla mergina pasiekė daug išsikeltų tikslų, išmoko daug pamokų, tad pajuto, kad jos sukauptų žinių ir patirties užteks auginant dar vieną šunį. Ne kartą pasitikrinusi, ar tikrai sugebės susitvarkyti su itin aktyviu borderkolių veislės augintiniu, nusprendė įsigyti kalytę Umą. Tiesa, tuo metu Indrė buvo studentė, tad reikiamą pinigų sumą naujam augintiniui įsigyti ji sukaupė vakarais plaudama indus vienoje Kauno kavinių.

Borderkolis, kaip daugelis sako, yra šunų raketų mokslininkai. Tai yra aukščiausias pilotažas. Su šiais šunimis yra labai sunku kinologijos pasaulyje nepatyrusiam žmogui. Reikia labai daug žinių, kad jo nesugadintum, kad jis nenuprotėtų. Jie yra protingi, kartais protingesni už šeimininkus, bet jų intelektą privaloma tobulinti.“

Indrė teigia, jog tai, kad jos šunys namuose yra visiškai ramūs, jos pasiekimas – jie tokie negimsta. Pašnekovė teigia, kad antrąjį šunį galima įsigyti tik tada, kai jau turimas nekelia visiškai jokio diskomforto.

„Kiekvienas mūsų gali padaryti borderkolius aktyvius, bet daug sunkiau yra padaryti, kad jis namuose būtų ramus, ilsėtųsi. Jeigu aš sergu savaitę, Uma su manimi irgi guli visą savaitę ir neturi minčių dūkti, ji geba prisitaikyti. Žmonės perka borderkolius dėl to, kad jie protingi, bet laiko uždarę namuose ar voljeruose, neužsiima su jais. Būtent tuomet jie būna superaktyvūs, gali viską sugraužti. Šių šunų protingumas pasireiškia tuo, kad jiems nereikia daug kartoti komandos, jog ją suprastų.“

Du šunis auginanti moteris: šunims mes esame visas gyvenimas
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Neatsitiktinai mergina pasirinko ir studijas Veterinarijos akademijoje. Indrė pasakoja, kad būtent per studijas patobulino jau turimas žinias, dėstytojo Mindaugo Paleckaičio dėka studentai galėjo susipažinti su profesionalais kinologais, dresuotojais, veisėjais bei kitais specialistais. Mergina pasakoja, kad ir kurso draugai buvo labai motyvuoti, turintys daug įvairios patirties – vieni jau turėjo savo veislynus, kiti aktyviai dalyvaudavo parodose su augintiniais, treti buvo sporto entuziastai.

„Tuo metu gyvūnų mokslas buvo nauja studijų programa, o mes buvome pirmieji studentai, tad galėjome prisidėti koreguodami programą, ją tobulindami. Labai džiaugiuosi, kad universiteto valdžia leido mums įsitraukti į šį procesą. Į gyvūnų mokslą stoja žmonės, kuriems svarbiausia gyvūnų gerovė, nori žinoti, kaip jiems padėti, sumažinti jų kančias, jei jas patiria. Taip pat sužinojau kaip rengti šunis žmogaus paieškai (angl. mantrailing).“

Indrė pasakoja, kad net atostogas ji leidžia kartu su vaikinu ir šunimis, o laisvalaikis be šunų – ne laisvalaikis. Palikusi augintinius vienus, mergina vis rūpinasi, ką jie veikia, kaip jie jaučiasi, ar yra gerai prižiūrimi. Toks rūpestis trukdo atsipalaiduoti, o geriausias sprendimas – kelionė kartu su keturkojais. Pokalbio pabaigoje Indrė prasitaria, kad yra vienas labai svarbus dalykas, kurį privalo prisiminti visi, kurie planuoja įsigyti ar jau turi augintinį, – šunys žmonėms yra tik gyvenimo dalis, o mes, žmonės, jiems esame visas gyvenimas.

Užsakymo nr.: PT_74978996

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Kelyje su augintiniu: kaip pasirūpinti, kad kelionė būtų sklandi

Kelyje su augintiniu: kaip pasirūpinti, kad kelionė būtų sklandi
Prasidėjęs atostogų sezonas vis daugiau žmonių suvilioja į keliones kartu pasiimti savo augintinius: šunis, kates ar šeškus. Tam, kad kelionė būtų ne tik sklandi, bet ir saugi, draudikai rekomenduoja laikytis gyvūnų transportavimo taisyklių, rašoma pranešime spaudai.

Vilniaus senamiestyje lakstęs šernas turi naujus namus (5)

Vilniaus senamiestyje lakstęs šernas turi naujus namus
Į patį Vilniaus senamiestį prieš tris savaites nežinia iš kur atklydęs ir gyventojų Verygos vardu pramintas šernas dabar jau gyvena Panevėžio rajone. Į laukinę gamtą išgarsėjęs knyslys paleistas ties Ramygala. Miesto šurmulį pamėgęs gyvūnas čia nuo šiol tarnaus mokslui.

Uteniškės augintine tapo voverė: prašosi masažų, pomidorų ir žaidimų (67)

Uteniškės augintine tapo voverė: prašosi masažų, pomidorų ir žaidimų
Smalsaudami, kokį augintinį turi pažįstamas žmogus, dažniausiai tikimės atsakymo, kad tai – šuo arba katinas. Visgi, jei pažįstamas pareiškia, kad namuose laiko vorą arba sraigę, nustembame, tačiau nesunkiai tuo patikime, nes jau esame apie tai girdėję. Visai kitokią reakciją iššauktų atsakymas – štai, auginu voverę. Turbūt dažnas negalėtų tuo patikėti. Galbūt juokauja? Ne – Dijana Grudzinskienė augina voverę ir tai tikrai ne pokštas!

Šunų ir kačių šeimininkų atmintinė: ką svarbiausia žinoti? (2)

Šunų ir kačių šeimininkų atmintinė: ką svarbiausia žinoti?
Pirmą kartą įsigijote keturkojį draugą ir norite tapti pačiu geriausiu šeimininku? Auginate šunį ar katę, bet vis pamirštate, kada juos reikėtų skiepyti? Dvejojate dėl augintinio ženklinimo? Nežinote, kaip apsaugoti augintinį nuo erkių? Apie dažniausius šunų r kačių šeimininkų rūpesčius rašoma pranešime spaudai.

Tailandietis atrado sraigių laimės receptą (3)

Tailandietis atrado sraigių laimės receptą
Sraigių augintojas iš Tailando atrado sraigių laimės receptą. Atsidėkodamos laimingos sraigės neša jam didžiulį pelną. Kaip sužinoti, ar sraigė tikrai laiminga? Atsakymas paprastas: laiminga sraigė valgo daug.

Nuomonė. Kokį šunį pirkti? Jokio! Nusipirk fototapetą (47)

Nuomonė. Kokį šunį pirkti? Jokio! Nusipirk fototapetą
Socialiniuose tinkluose ir portaluose verda diskusijos, kokį šunį geriausia pirkti. Į pasvarstymus įsitraukė net veterinarijos klinikos, patarinėdamos, kad šunį reikia rinktis pagal šeimininko, jo nekilnojamojo turto ir automobilio gabaritus.

Laukiniai gyvūnai ir toliau plūsta į miestą: Kaune nufilmuotas besiblaškantis briedis (21)

Laukiniai gyvūnai ir toliau plūsta į miestą: Kaune nufilmuotas besiblaškantis briedis
Laukiniai miško gyvūnai ir toliau plūsta į didmiesčius. Šįkart DELFI skaitytojas nufilmavo Kaune besiblaškantį briedį.

Didvyriškas poelgis: miško gaisre išgelbėtas elniukas (5)

Didvyriškas poelgis: miško gaisre išgelbėtas elniukas
Tauragės miškuose per daugiau nei per 50 val. kilo septyni miško gaisrai, kurių metu išdegė per 6 ha miško paklotės. Bendromis Tauragės APVG pajėgomis visi gaisrai užgesinti, šiuo metu vyksta budėjimas, rašoma pranešime spaudai.

Nuomonė. Šalin šunis iš paplūdimių – šlapime maudysimės patys (179)

Nuomonė. Šalin šunis iš paplūdimių – šlapime maudysimės patys
Pagaliau Lietuvoje panaikinta higienos norma, draudžianti šunims maudytis vandens telkiniuose. Tačiau dar neprasidėjo vasaros sezonas, o šunų mylėtojų ir nemylėtojų karas jau užvirė pilnu tempu. Kol kas visi pliekiasi dėl būsimų šunų „pliažų” feisbuke, tačiau kautynės tuoj persikels į gyvenimą. Verdantys neapykanta keturkojams nepalaužiami: šunys – tai parazitai, ligų ir užkratų nešiotojai, kurie visur myža, šika, loja ir neleidžia ramiai ilsėtis.

Gyvūnų prieglaudą papiktino Pranckiečio skundas papildyta bendruomenės komentaru (83)

Gyvūnų prieglaudą papiktino Pranckiečio skundas
Gyvūnų prieglaudos VšĮ „Penkta koja“ savanorių viešas kreipimasis į Seimo Pirmininką Viktorą Pranckietį apskriejo socialinius tinklus. Savanoriai teigia, kad V. Pranckietis po susitikimo su Linksmakalnio bendruomene, kurios teritorijoje yra įsikūrusi prieglauda, nusprendė parašyti skundą net neapsilankęs prieglaudoje. Tačiau šiuo klausimu, Seimo Pirmininkas bei Kauno rajono savivaldybė turi kitą nuomonę.

Po erkės įkandimo – kova už numylėto augintinio gyvybę (4)

Po erkės įkandimo – kova už numylėto augintinio gyvybę
„Tai buvo vienas sunkesnių atvejų mano karjeroje. Kai gavome iškvietimą atvykti apžiūrėti negaluojančios kalytės Mirtos, nesitikėjome, kad tai taps kova už gyvybę. Ir ne vieną, o devynias“, – TV3 laidos „TV pagalba“ studijoje Gerdai Žemaitei ir Edgarui Navickui pasakojo veterinaras Paulius Morkūnas.

Į pajūrį su keturkoju: kur jau šią vasarą Lietuvoje bus galima ilsėtis su savo augintiniais išvardyti konkretūs paplūdimio ruožai (48)

Į pajūrį su keturkoju: kur jau šią vasarą Lietuvoje bus galima ilsėtis su savo augintiniais
Dar prieš kelerius metus augintojų turėtojams, kurie planavo kartu su savo keturkoju draugu savaitgalį praleisti Lietuvos pajūryje, tokios trumpos atostogos buvo tikrų tikriausias galvos skausmas. Mat, kai kuriose savivaldybėse į paplūdimį buvo draudžiama vestis bet kokį gyvūną. Tačiau šie metai atnešė pokyčių: pajūryje išskirtos zonos žmonėms su augintiniais. Kiek tokių zonų yra ir kuriose vietose?

Pasieniečiai nufilmavo, kaip miške sėlina meška (28)

Pasieniečiai nufilmavo, kaip miške sėlina meška
Pastaruoju metu Lietuvoje lankosi „nelegalūs" svečiai. Štai ir vėl į Dzūkiją apsidairyti užsuko rudasis lokys, kurio viešnagę užfiksavo Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) kameros.

Socialiniuose tinkluose plinta Vilniaus gatvėmis klaidžiojančio šerno nuotraukos (36)

Socialiniuose tinkluose plinta Vilniaus gatvėmis klaidžiojančio šerno nuotraukos
Tiems, kas ramiai vaikštinėja Vilniaus gatvėmis, reikėtų sunerimti. Miesto centre galima sutikti įvairaus plauko gyventojų – pavyzdžiui, kad ir kriuksintį keturkojį. Toks įspūdis susidaro žvelgiant į feisbuke plintančias nuotraukas.

Iš balkono katę išmetęs vyras prieglaudoje sukėlė skandalą: grasino išdaužyti langus ir išžudyti darbuotojus (45)

Iš balkono katę išmetęs vyras prieglaudoje sukėlė skandalą: grasino išdaužyti langus ir išžudyti darbuotojus
Kas, jei ne šiuo metu šalyje galiojantys įstatymai, gali sustabdyti gyvūnų kankintojus? „Vyšnių sodo“ vadovė Monika Mužaitė teigia, kad dabartinėmis sąlygomis nesaugūs lieka ne tik augintiniai. Štai, jos teigimu, balandžio 28 d. į „Vyšnių sodą“ įsibrovė už žiaurų elgesį su gyvūnais nubaustas, agresyviai nusiteikęs vyras, siekęs susigrąžinti iš jo atimtus suluošintus gyvūnus.