Du šunis auginanti moteris: šunims mes esame visas gyvenimas

 (13)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų draugai“ dalis. Projekto tikslas – paskatinti žmones į savo augintinius pažvelgti kitomis akimis, kurti tiesioginį ryšį su keturkojais bičiuliais ir vertinti juos kaip ištikimus draugus, kurie myli savo šeimininkus besąlygiškai.
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

„Vieną kartą susitikome su Romualdu Urnežu, išgėrėme kavos, jis paklausė, ar noriu sportuoti su šunimi, sutikau, taip viskas ir prasidėjo.“ Taip pokalbį pradeda Indrė Pašakinskaitė – klubo „Crazy foxes“ narė, trenerė ir viena iš įkūrėjų. Šis klubas sujungia kelias sporto su šunimi sritis – vikrumo, sportinio paklusnumo ir lėkščiasvydžio.

„Aš visą laiką augau su šunimis. Iš pradžių turėjau vokiečių aviganį. Kai jo netekome, tėvai sakė, kad daugiau neauginsime jokio šuns, nes netektis buvo labai skaudi. Kartą nuvykau pas dėdę, kuris turėjo mažą foksterjerą. Žaisdama su šunimi, nugirdau dėdę tėčiui sakant, kad man reikia šuns. Tėtis šį patarimą priėmė rimtai, netrukus prasidėjo paieškos. Taip atsirado labradorė Ūla. Su ja prasidėjo agility kelias, paklusnumas – esame išsilaikiusios egzaminus, dalyvavome varžybose, turime medalių.“

Indrė nuo mažens matė, kad auginant šunį būtina su juo užsiimti, jį dresuoti ir auklėti. Merginos tėtis pirmąjį vokiečių aviganį dresavo kartu su policijos kinologų pagalba. Paklusnaus šuns pavyzdys merginai buvo tarsi įskiepytas, tad nė nekilo abejonių, jog Ūlą ji taip pat dresuos ir atsakingai auklės.

„Pradėjome nuo šunų vikrumo sporto. Pradžia buvo sunki, nes Ūla yra turbinis šuo, labai aktyvi. Pirmus kartus trasoje šuo nuolatos šokinėdavo. Tiesa, pradėjau ją dresuoti 5 mėnesių ir jau buvo per vėlu, nes Ūla išskirtinė, labai aktyvi. Susitvarkyti su šuns energija padeda dresūra, tai reikia pradėti daryti kuo anksčiau. Šiaip labradorai yra labai aktyvūs šunys, bet juos dažnai nušeria – jie turi milžinišką apetitą. Idealu, jei galima matyti labradoro šonkaulius, jis turi būti atletiškas.“

Pradžioje Indrei kilo visokių minčių – buvo ašarų, kartais atrodė, kad norisi viską mesti. Tačiau jauna moteris buvo užsispyrusi – išsikėlė tikslą, kad po metų su Ūla dalyvaus paklusnumo varžybose, kuriose sėkmingai startavo ir laimėjo auksą.

„Reikėjo labai daug dirbti – keldavausi prieš pamokas, visą jos ėdalo dozę sušerdavau iš rankų už atliktas komandas. Stiprinome ryšį – tam labai padėjo agility. Ryšys su augintiniu yra be galo svarbus – šuo gali būti paklusnus, jei nėra ryšio, ekstremaliose situacijose augintinis neklausys.“

Indrė idealiai atspindi „Purinos“ socialinio projekto idėją „Gyvūnai – mūsų draugai“. Ji, norėdama išauklėti savo augintinę, dažnai turėdavo kitaip planuoti laisvalaikį, derinti treniruotes su pamokomis, atsilaikyti prieš bičiulių replikas. Net praėjus 7 metams po pirmųjų iššūkių dalis pažįstamų iki šiol nesupranta, kaip Indrė gali tiek laiko leisti su šunimis.

„Į komentarus atsakau paprastai – jei ne šunys, veikčiau ką nors kitką, nes esu be galo judri. Štai prieš trejus metus pradėjau važinėtis dviračiu, dalyvauti varžybose, studijavau Veterinarijos akademijoje Gyvūnų mokslo studijų programoje, turiu ir kitų pomėgių. Man patinka gyventi aktyviai.“

Du šunis auginanti moteris: šunims mes esame visas gyvenimas
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Su Ūla mergina pasiekė daug išsikeltų tikslų, išmoko daug pamokų, tad pajuto, kad jos sukauptų žinių ir patirties užteks auginant dar vieną šunį. Ne kartą pasitikrinusi, ar tikrai sugebės susitvarkyti su itin aktyviu borderkolių veislės augintiniu, nusprendė įsigyti kalytę Umą. Tiesa, tuo metu Indrė buvo studentė, tad reikiamą pinigų sumą naujam augintiniui įsigyti ji sukaupė vakarais plaudama indus vienoje Kauno kavinių.

Borderkolis, kaip daugelis sako, yra šunų raketų mokslininkai. Tai yra aukščiausias pilotažas. Su šiais šunimis yra labai sunku kinologijos pasaulyje nepatyrusiam žmogui. Reikia labai daug žinių, kad jo nesugadintum, kad jis nenuprotėtų. Jie yra protingi, kartais protingesni už šeimininkus, bet jų intelektą privaloma tobulinti.“

Indrė teigia, jog tai, kad jos šunys namuose yra visiškai ramūs, jos pasiekimas – jie tokie negimsta. Pašnekovė teigia, kad antrąjį šunį galima įsigyti tik tada, kai jau turimas nekelia visiškai jokio diskomforto.

„Kiekvienas mūsų gali padaryti borderkolius aktyvius, bet daug sunkiau yra padaryti, kad jis namuose būtų ramus, ilsėtųsi. Jeigu aš sergu savaitę, Uma su manimi irgi guli visą savaitę ir neturi minčių dūkti, ji geba prisitaikyti. Žmonės perka borderkolius dėl to, kad jie protingi, bet laiko uždarę namuose ar voljeruose, neužsiima su jais. Būtent tuomet jie būna superaktyvūs, gali viską sugraužti. Šių šunų protingumas pasireiškia tuo, kad jiems nereikia daug kartoti komandos, jog ją suprastų.“

Du šunis auginanti moteris: šunims mes esame visas gyvenimas
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Neatsitiktinai mergina pasirinko ir studijas Veterinarijos akademijoje. Indrė pasakoja, kad būtent per studijas patobulino jau turimas žinias, dėstytojo Mindaugo Paleckaičio dėka studentai galėjo susipažinti su profesionalais kinologais, dresuotojais, veisėjais bei kitais specialistais. Mergina pasakoja, kad ir kurso draugai buvo labai motyvuoti, turintys daug įvairios patirties – vieni jau turėjo savo veislynus, kiti aktyviai dalyvaudavo parodose su augintiniais, treti buvo sporto entuziastai.

„Tuo metu gyvūnų mokslas buvo nauja studijų programa, o mes buvome pirmieji studentai, tad galėjome prisidėti koreguodami programą, ją tobulindami. Labai džiaugiuosi, kad universiteto valdžia leido mums įsitraukti į šį procesą. Į gyvūnų mokslą stoja žmonės, kuriems svarbiausia gyvūnų gerovė, nori žinoti, kaip jiems padėti, sumažinti jų kančias, jei jas patiria. Taip pat sužinojau kaip rengti šunis žmogaus paieškai (angl. mantrailing).“

Indrė pasakoja, kad net atostogas ji leidžia kartu su vaikinu ir šunimis, o laisvalaikis be šunų – ne laisvalaikis. Palikusi augintinius vienus, mergina vis rūpinasi, ką jie veikia, kaip jie jaučiasi, ar yra gerai prižiūrimi. Toks rūpestis trukdo atsipalaiduoti, o geriausias sprendimas – kelionė kartu su keturkojais. Pokalbio pabaigoje Indrė prasitaria, kad yra vienas labai svarbus dalykas, kurį privalo prisiminti visi, kurie planuoja įsigyti ar jau turi augintinį, – šunys žmonėms yra tik gyvenimo dalis, o mes, žmonės, jiems esame visas gyvenimas.

Užsakymo nr.: PT_74978996

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (8)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (272)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos (13)

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos
Antradienį popiet letena.lt pasiekė skaitytojų prašymas padėti surasti pasimetusį augintinį.

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus (25)

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus
Į DELFI redakciją kreipėsi kaunietė Audra, kurią sukrėtė neseniai šalies žiniasklaidą apskriejusi Torio istorija – šunelio, kartu su svarmeniu išplaukusio iš upės, kurioje buvo skandinamas. Moteris ragina istorijos nepamiršti, o iš jos pasimokyti ir saugoti savo augintinius. Panašioje situacijoje teko atsidurti ir jai pačiai, o tokio skausmo ji niekam nelinkėtų.

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą (19)

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą
Šiandien Paaiškėjo naujų faktų apie šeštadienį Panevėžyje išgelbėtą Berno zenenhundų veislės šunį. Kalytė jau nebe pirmą kartą papuola į Panevėžio gyvūnų globos draugijos prieglaudą Kaimiškyje.

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio (60)

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio
Prieš kelias valandas socialinius tinklus apskriejo žinia, kad Lentvaryje „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojas iš traukinio išvarė šuniuką ir jį paliko vieną šalia judrių traukinio bėgių. DELFI pasidomėjo apie šį įvykį – kas iš tiesų nutiko ir ar šuo grįžo pas šeimininkus.

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras (2)

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras
Jau šį savaitgalį sostinėje miestiečius ir miesto svečius nustebins neeilinis renginys, skirtas šunims bei jų augintojams. Pirmą kartą Lietuvoje vyks pasaulyje itin populiarios varžybos keturkojams – šunų šuolių į vandenį turnyras „Šlapia Uodega”.

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas (1)

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas
Pareigūnai gavo pranešimą, kad Kuršių mariose tarp Smiltynės, Jachtklubo ir Naujosios perkėlos, palei krantą plaukia stirna, bando išlipti, rašoma pranešime spaudai.