Didžiausi mitai apie šunis: ką reikia apie tai žinoti?

 (13)
„Šuniui reikia parodyti, kas namie šeimininkas“. „Šuo turi klausyti, nes aš taip pasakiau“. „Šuo veržiasi pro duris pirmas, nes nori dominuoti“...
© G. Kavaliauskaitės nuotr.

Šie ir panašūs giliai įsišakniję mitai vis neapleidžia šunų mylėtojų. Šiuolaikinės dresūros pamokas lankantys šeimininkai gana greitai nustoja vadovautis jau pasenusia dominavimo teorija, kurios rezultatas ir yra minėtieji mitai. Kita vertus, dominavimo teorija vis dar gaji, ypač tarp šeimininkų, kurių šunys elgiasi ne taip, kaip norėtųsi.

Dominavimo teorija susiformavo praėjusiame amžiuje, kuomet, tam tikrą laiką stebėjus vilkų elgseną, padarytos klaidingos išvados ir ilgainiui gaujos hierarchijos modelis pradėtas taikyti šunims, nepaisant, kad šunys ir vilkai yra skirtingos rūšys ir į socialines situacijas reaguoja skirtingai. Kadangi dresuojant šunis tuomet vis dar pasitaikydavo muštro (tiek fizinio, tiek psichologinio), atsirado dabar daugumai dresuotojų šypseną keliančių mitų apie dominavimą bei šeimininko virsmą „alfa šunimi“.

Dauguma dominavimui priskiriamų elgsenų paprasčiausiai yra natūralus šuns elgesys, kurį galima pakeisti dresūra, dažnai vien tik pozityvia (paremta apdovanojimais). Pavyzdžiui, šokinėjimas ant žmonių, veržimasis pro duris, maisto saugojimas, žaislo neatidavimas ir panaši elgsena tik rodo, kad šuo arba:

a) nebuvo mokytas taip nesielgti ir jam paprasčiausiai trūksta dresūros bei taisyklių;

b) šuo nepasitiki šeimininku.

Jeigu išvardytas situacijas spręstume remdamiesi dominavimo teorija, šuniui sukeltume fizinį arba psichologinį diskomfortą, kurio galutinis rezultatas – pablogėję augintinio ir šeimininko santykiai. Priklausomai nuo šuns savybių ir šeimininko elgesio, augintinis arba taps pernelyg nuolankus ir mažiau pasitikės šeimininku, arba pradės elgtis agresyviai gindamasis. Abu variantai nieko gero nežada.

Kartais gali pasirodyti, jog kai kuriems šunims dominavimo teorija tinka, nes, panaudojus jėgą, pavyksta nutraukti nenorimą elgesį. Taip, tai iš dalies tiesa, tačiau tik iš dalies: fizinės jėgos naudojimas veikia tik tol, kol šalia šuns yra fiziškai stiprus vedlys ir jėga pasitelkiama tik elgesiui nutraukti. Siekiant ilgalaikių rezultatų, negriaunančių šuns pasitikėjimo vedliu, fizinės jėgos naudojimas nėra teisingas sprendimas. Dominavimo teorija būtent todėl ir pavojinga – šuns elgesio problemas ji visuomet siūlo spręsti jėga, kuri dažnai perauga į smurtą šuns atžvilgiu.

Kita vertus, jeigu tikėtume dominavimo teorija ir bandytume nustatyti dominavimu paremtas taisykles, reikštų, kad patys manytume esantys... šunys. Skamba keistai, ar ne? Tačiau vis dar pasitaiko patarimų: „valgykite pirmiau už šunį ir eikite pro duris pirmas, kad šis pajustų jūsų viršenybę“.

Bet juk šuo žino, kad mes nesame šunys, ir jis nekuria planų užvaldyti pasaulį. Paprasčiausiai jis gali būti nemokytas elgtis tinkamai ir dėl to veržiasi pro duris arba šokinėja ant žmonių.

Dominavimo teorijos paneigimas tikrai nereiškia, kad šuniui negalioja taisyklės. Anaiptol! Pagal aiškias taisykles gyvenantis šuo turi tvirtesnį ryšį su šeimininku, nes žino, ko tikėtis (ir ko iš jo tikimasi).

Atėjo laikas pamiršti fizinį ir psichologinį spaudimą ir pradėti kurti pasitikėjimu grįstus santykius su šunimi.

Primename, kad artėja balandžio 24-oji, visuotinė Šuns diena, kurią inicijavo Lietuvos kinologų draugija. Šią dieną kviečiame ne tik švęsti ir vestis šunis į darbą, bet po darbo išeiti su jais miestą pažaisti, susitikti su draugais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (99)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado “Vyšnių sodo” prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. “Žinomumą įkinkėme geram reikalui”, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai “Vyšnių sodas” laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (272)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos (13)

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos
Antradienį popiet letena.lt pasiekė skaitytojų prašymas padėti surasti pasimetusį augintinį.

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus (25)

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus
Į DELFI redakciją kreipėsi kaunietė Audra, kurią sukrėtė neseniai šalies žiniasklaidą apskriejusi Torio istorija – šunelio, kartu su svarmeniu išplaukusio iš upės, kurioje buvo skandinamas. Moteris ragina istorijos nepamiršti, o iš jos pasimokyti ir saugoti savo augintinius. Panašioje situacijoje teko atsidurti ir jai pačiai, o tokio skausmo ji niekam nelinkėtų.

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą (19)

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą
Šiandien Paaiškėjo naujų faktų apie šeštadienį Panevėžyje išgelbėtą Berno zenenhundų veislės šunį. Kalytė jau nebe pirmą kartą papuola į Panevėžio gyvūnų globos draugijos prieglaudą Kaimiškyje.

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio (60)

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio
Prieš kelias valandas socialinius tinklus apskriejo žinia, kad Lentvaryje „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojas iš traukinio išvarė šuniuką ir jį paliko vieną šalia judrių traukinio bėgių. DELFI pasidomėjo apie šį įvykį – kas iš tiesų nutiko ir ar šuo grįžo pas šeimininkus.

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras (2)

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras
Jau šį savaitgalį sostinėje miestiečius ir miesto svečius nustebins neeilinis renginys, skirtas šunims bei jų augintojams. Pirmą kartą Lietuvoje vyks pasaulyje itin populiarios varžybos keturkojams – šunų šuolių į vandenį turnyras „Šlapia Uodega”.

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas (1)

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas
Pareigūnai gavo pranešimą, kad Kuršių mariose tarp Smiltynės, Jachtklubo ir Naujosios perkėlos, palei krantą plaukia stirna, bando išlipti, rašoma pranešime spaudai.

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų (135)

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų
Kalbos apie šunelį Torį, kurį mėginta nuskandinti upėje su 6 kilogramų svarmeniu, netyla – žmogaus žiaurumo sukrėsta visuomenė laukia teisingumo įvykdymo. Tiesa, dalis drįsta spėti, kad augintiniu galėjo bandyti atsikratyti ir pats šeimininkas Saulius. DELFI pavyko su juo susisiekti ir išgirsti, ką šiuo metu jam tenka išgyventi bei kas vyko tą lemtingą rytą.

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai (29)

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai
Prasidėjusi šienapjūtė Lietuvoje pareikalavo pirmųjų aukų. Socialiniuose tinkluose plinta baisios nuotraukos, kuriose užfiksuoti šienaujant lauką sužaloti mažyčiai stirniukai.