Ko reikia, su augintiniu išsiruošus į kalnus, kokių atsargumo priemonių nepamiršti, teiraujamės Aistės Matiukaitės.
Kalnai – tik užsigrūdinusiems ir stipriems?
Šuns fizinis pasirengimas – vienas svarbiausių dalykų, įsitikinusi Aistė: „Prieš kelionę į kalnus šuniui reikia didesnio fizinio krūvio. Tai gali būti bėgimas šalia dviračio, savaitgaliais – ilgesni, kokių 10-15 kilometrų žygiai, aktyvūs žaidimai. Kalnų takai dažnai būna akmenuoti, reljefas sudėtingas, todėl būtina iš anksto treniruotis. Mums labai pravertė šuns fitneso treniruotės – po jų Smilga labiau jaučia savo kūną, lengviau balansuoja sudėtinguose ruožuose.“
Kopimas į kalnus reikalauja ne tik šuns, bet ir šeimininko pasirengimo, todėl pirmiesiems kopimams rekomenduojama rinktis žemesnius kalnus, paprastesnes trasas.
Šunų mylėtojos nuomone, didelių šunų veislių atstovai iki vienerių ar netgi pusantrų metų į kalnus kopti negali. Tokie žygiai negalimi, jeigu kyla įtarimų, kad šuo serga displazija (klubo sąnario patologija), taip pat nereikėtų varginti vyresnio amžiaus, neseniai sirgusių, operuotų šunų.
Ir net jeigu šuo visiškai sveikas, tvirtas, sportiškas, vis tiek būtinas atsargumas. Štai kodėl be pirmosios pagalbos vaistinėlės Smilgos šeimininkė nepradeda jokio žygio: „Įsidedu tvarsčių, dezinfekavimo priemonių, pasiimu vaistų nuo alergijos (tabletėmis ir leidžiamų), jeigu kokia širšė įgeltų šuniui į gerklę ar kitą jautrią vietą. Įgelti gali ne tik vabzdžiai, bet ir gyvatės. Taip pat pasirūpinu priemonėmis nuo erkių.“
O kaip dėl posakio „vilką kojos peni“, tiksliau, ar saugios šuns letenos ir pėdutės, kai šis ne šiaip sau bėgioja samanų patalais, o kopia į kalnus?
„Galima paimti šuniui batukus bei specialų pėdučių vašką, jeigu šuo nepratęs prie kietos dangos ir pradėtų luptis pagalvėlių oda, pėdos taptų labai jautrios“, – pataria Aistė.
Tačiau ji patyrė, kad šunį ir žygeivius labiau vargina saulė ir kaitra, kuri kalnuose kitokia, nei nusileidus į slėnį: „Šuniui pravers speciali vėsinamoji liemenė. Pasitaiko ruožų be jokio pavėsio, todėl gyvūnas greit perkaista. Keliaujant žiemą ir kopiant aukštai, reikia „įsivertinti“ vėją – būna labai vėjuotų arba drėgnų vietų, kur šuniui prireikia lietpalčio, apsaugančio nuo drėgmės ir vėjo.“
Antkaklis ir pavadėlis – ar to pakanka?
Kalnuose Smilga visada segi antkaklį, nes, Aistės nuomone, petnešos ilgoje distancijoje gali pradėti trinti, riboti gyvūno judesius. Tačiau petnešas į savo kuprinę ji vis dėlto įsimeta, nes pasitaiko vietų, kuomet augintinei reikia padėti užlipti arba nulipti. Tokiais atvejais petnešos padeda prilaikyti Smilgą arba, prisegus prie pavadžio, saugiai nuleisti žemyn. Galima net įsigyti specialias liemenes - petnešas, skirtas nešti šunį ant savo pečių. Tai gelbsti sudėtingose kopimo vietose arba netikėtos traumos atveju. Pravartu įsidėti antsnukį, jeigu prireiktų važiuoti vietiniu traukinuku arba keltis kalnų keltuvu.
Kuo šerti žygyje?
Kadangi kalnų žygis yra fizinis ir psichologinis iššūkis šuniui, būtina atsižvelgti į jo mitybą. Aistės manymu, geriausia parinkti specialią dietą, kuri leistų greičiau pasisavinti maistingąsias medžiagas ir atstatyti išeikvotą energiją. Taip pat svarbu, kad ėdalas būtų ne tik visavertis, bet ir lengvai virškinamas. Šunį ji šeria vakare, prieš miegą, o ne kopimo į kalnus rytą (šuo maitinamas RAW – natūralia žalia mėsa, žuvimi, subproduktais).
Planuojant labai sudėtingą maršrutą ar ilgesnę kelionę galima duoti papildų, tačiau prieš tai reikėtų pasitarti su veterinarijos specialistais. Būtina pasiimti vandens gertuvėlę, nes ne visada trasoje būna upelių ar šaltinių.
Pirmąkart užkopus į aukštesnį kalną ir Aistei, ir Smilgai rūpėjo, kaip saugiai nusileisti žemyn. Tačiau taip buvo tik pirmą kartą. Prisiminusi kalnų grožį, gaivų viršūnių orą, ji sako vėl norinti į kalnus kartu su ištikimiausia savo kelionių drauge, čekoslovakų vilkšune Smilga.
Didžiausia Lietuvos šunų augintojų bendruomenė – Lietuvos kinologų draugija – kasmet balandžio 24-ąją visus šunų mylėtojus kviečia švęsti ŠUNS DIENĄ! Kiekvienais metais šios šventės idėja vis kita. Šiemet jus kviečiame keliauti ir būti su savo augintiniais drauge. „ŠUO IR AŠ: kelionių draugai“ – tokia yra 2020 m. Šuns dienos tema.
Kanados sostinė tapo korgių rojumi: karalienės Elžbietos mylimiausiai veislei surengė išskirtinį paradą
Kanados sostinės gyventojai nusprendė karalienės Elžbietos valdymo 70-metį paminėti surengdami...
Lietuvis net neįtarė, kokią sudėtingą užduotį gaus Ukrainoje: parodė, kaip atrodo nesuvokiamus žiaurumus išgyvenę šunys (6)
Daugybė gyvūnų per karą Ukrainoje liko vieni. Kol dalis klaidžioja bombarduojamose gatvėse, kiti...
Alytaus rajone dingo Džeko Raselo terjeras: šeimininkai prašo padėti rasti šeimos narį
2022 gegužės 12 dieną, 21 val. 20 min. Alytaus rajone iš Galintėnų kaimo „Ąžuolas Resort“...
Veterinarė įvardijo svarbiausias augintinių mitybos taisykles: jų laikosi tikrai ne visi
Ar jūsų keturkojis draugas bus sveikas, pirmiausia lemia ne kas kitas, o visavertė mityba ,...
Beglobius Ukrainos gyvūnus gydantis veterinaras Žygimantas: jie jautresni, bet tokie pat mylintys
Situacija Ukrainos gyvūnų prieglaudose labai sunki – jose glaudžiasi po 1000 gyvūnų, taip pat...
Top naujienos
Prasitarė, kad visi Putino strateginiai tikslai žlugo: ateinanti savaitė bus lemiama (1)
Vakarų politikų svarstymai, jog Ukraina rusams galėtų atiduoti dalį žemių, pykdo Kyjivą. Tai...
Profesorius Kalibatas: jei situacija nesikeis, galime sulaukti įvairių ligų protrūkių
Lietuvoje pernai sumažėjo vakcinavimas nuo 13 užkrečiamųjų ligų, nuo kurių skiepijama pagal...
Bidenui viešint Azijoje – nemaloni Rusijos ir Kinijos staigmena (2)
JAV prezidentui Joe Bidenui baigiant vizitų turą po Aziją nemalonią staigmeną surengė Rusija...
Neeilinio finalo startas: „Rytas“ – „Lietkabelis“ nuolat atnaujinama
Ketvirtadienį sostinėje prasideda ilgai laukta LKL finalo serija, kurioje pirmą kartą lygos...
Tarp jaunų žmonių plinta netikėtas masinis reiškinys: tiki, kad žmonija dėl kelių priežasčių vis tiek išnyks
Jauni žmonės vis dažniau nuleidžia rankas kovoje su klimato kaita , galvodami, kad nieko nebegali...
Karas Ukrainoje. Ukraina: kovos pasiekė didžiausią intensyvumą, Rusija vėl nusitaikė į Charkivą britų žvalgyba: elitiniai rusų daliniai patyrė milžiniškų nuostolių (9)
„Ateinanti savaitė bus lemiama“, – pabrėžė Luhansko srities vadovas Serhijus Haidajus ir...
Fausta Marija Leščiauskaitė. Po kiek grožio procedūrų jau esi susitvarkiusi?
Lietuviški keiksmažodžiai iš tiesų nėra labai vykę – jie skirti daugiausiai pajuokauti ir...
Lietuviai svajonių būstui beveik ant jūros kranto negaili ir milijono eurų: brangiausi apartamentai išgraibstomi akimirksniu
Lietuvių sentimentai Baltijos jūrai , balto smėlio paplūdimiams ir ošiantiems Palangos ar Nidos...
Mis Ukraina parodė, kaip atrodė prieš karą ir dabar: pokyčiai – neįtikėtini
27 metų Ukrainos modelis Anna Nepliach nusprendė atkreipti dėmesį į antsvorio problemą streso...
Išskirtinis „Delfi plius“ interviu su „Formulės-1“ legenda Coulthardu: papasakojo, koks jausmas aplenkus Schumacherį (1)
Šiuolaikinės technologijos palengvino ir lenktynininkų „buitį“ – gebėjimą gauti reikiamus...