aA
Ketvirtadienio rytą oficialiai paskelbtas XXI-osios Vilniaus knygų mugės atidarymas.
Vilniaus knygų mugė oficialiai atidaryta: laukia keturios dienos renginių
© DELFI / Kiril Čachovskij

Renginį vedęs aktorius Andrius Bialobžeskis priminė, kad ši mugė vadovausis Jono Meko žodžiais „Gyventi reikia be formulių, reikia būti atviram“. Įrodydamas tai ir primindamas J. Meko meilę video menui jis pirmiausia ir pats pasisveikino iš ant scenos stovinčių ekranų, o jo kalbą pratęsė reperių specialiai knygų mugei parengtas pasirodymas.

Po jų iš karto buvo eilėmis prisimintas vasario 16 -ą Anapilin išėjęs poetas, rašytojas Kęstutis Navakas.

Lietuvos respublikos prezidentas Gitanas Nausėda šiuo metu yra išvykęs, tad mugėje nedalyvavo, bet jo sveikinimo žodį perskaitė vyriausioji patarėja mokslo, kultūros ir švietimo klausimais Sonata Šulcė: „Mieli tarptautinės knygų mugės organizatoriai, dalyviai, svečiai, sveikinu visus, kurie be formulių kviečiančią gyventi mugę pasitinka atvira širdimi. Ji dažnai yra tas orientyras, pagal kurias knygos atranda mus, o mes jas“.

„Lietuva turi kuo didžiuotis, talentingais žodžio meistrais, jų ieškančiais leidėjais, tekstų tyrinėtojais, skaitančia savo tauta. Linkiu drąsos ir smalsumo peržengti tai, kas įprasta ir ieškoti daug atradimų. Tegu tai būna ilgai laukta knyga, susitikimas su mėgstamu rašytoju, gera muzika ar geras kinas“, – tęsė ji.

Sveikinimo žodį taręs Lietuvos kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas kalbėjo, kad dažnai šių metų mugėje tariamas žodis „formulė“ lotyniškai reiškia „formelę“ – tokią formą, kuri yra labai ribota, siaura, suspausta, o Jonas Mekas apie formą yra rašęs kaip apie stebuklą. „Kas yra knyga? Ar tai sėkmės ir pelno formulė, reklamuojama, tiražuojama, bet ribota, suspausta į rėmus, ar vis dar kalbos ir meno stebuklas, prie kurio prisilietus suskamba mūsų proto ir kūno ląstelės?“ . – retoriškai klausė Kultūros ministras. – Kas yra Vilniaus knygų mugė? Jau nusistovėjęs, įprastas modelis ar gyva, kintanti, auganti, užpildanti vis naujas erdves didžiausio mūsų literatūrinio įvykio forma? Kviečiu jus visus gyvai ieškoti atsakymų į atvirus klausimus 21-ojoje Vilniaus knygų mugės programoje, jos susitikimuose ir diskusijose. Visada geriau ieškoti atsakymų kaip hipotezių, o ne kaip formulių“.

Dėkodamas mugės organizatoriams, kad jie nuolat siekia jau atrastas formas toliau tobulinti, į paskutinį scenoje savo ištartą klausimą „Kas yra forma, kuriai netinka jokia formulė?“, atsakė Kęstučio Navako žodžiais: tai – taškas.

Sveikindamas susirinkusius Vilniaus meras Remigijus Šimašius pasidžiaugė, kad Vilniaus knygų mugė pasirinko tokį šūkį, kuris verčia mąstyti. „Smagu gyventi su mažiau formulių, atviriau, labai linkiu, kad ši knygų mugė padėtų to pasiekti, – sakė Vilniaus meras. – Mes labai dažnai apie knygą kalbame vien tik iš gerosios pusės. Mažai tokių, kurie pasakytų „perskaičiau blogą knygą ir jos nerekomenduoju“. Knygų būna visokių. Ir jei jau gyvename be formulių, noriu palinkėti drąsos. Kad galėtume atsirinkti tai, kas geriausia, kas mums priimtiniausia. Mes turime apie knygas kalbėti atvirai. Yra įkvepiančių knygų ir nelabai, yra gerų ir blogų. Tad linkiu visiems atrasti kuo geresnes knygas, o kūrėjams – kuo daugiau įkvėpimo, kad jos būtų vis geresnės, padedančios siekti aukštesnių idealų“.

Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Saulius Šaltenis savo kalboje reagavo į M. Kvietkausko iškeltą klausimą, kas yra Vilniaus knygų mugė. „Tai man yra daug neaiškumo. Man iki galo daug kas čia neaišku, bet aš grįžtu kiekvienais metais. Pasėdžiu, knygas pavartau. Grįžtu geriau galvodamas apie lietuvių tautą. Kasdienybė ne tokia graži, visi nusivylę, o čia žmonės ateina tūkstančiais, ir kur jie eina? Normalus žmogus neitų, kas eina knygų, yra rimtesnių dalykų. Aš jei nebūčiau rašytojas, eičiau kitur“, – šmaikštavo jis.

„Atėjęs nueinu į kampą, tas mugės gaudesys man kaip vandenyno bangų šniokštimas, o knygų mugė kaip saulėta vandenyno pakrantė atrodo, kur girdžiu ne žuvėdrų balsus, o gal mirusių kokių poetų, rašytojų. Čia yra mįslė ir mažas lietuviškas stebuklas. Jei versle, moksle būtų toks stebuklas kaip šitas kultūrinis, kurį sukūrė... Daug ko sukuria ir daug kas greitai numiršta, o čia gyvuoja. Ir mes patys lietuviai sau gražesni atrodome“, – kalbėjo S. Šaltenis.

Vilniaus knygų mugė parodų ir konferencijų centre „Litexpo“ vyks iki sekmadienio, vasario 22 dienos.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Knygos vaikams, kurias verta perskaityti ir suaugusiems

Kai kurios knygos, nors ir parašytos galvojant apie vaikus ir pirmiausia skirtos jiems, tikrai gali...

Parodoje – radiniai iš Vilniaus miesto istorijos pamatus supurčiusio Bokšto gatvės kapinyno

Lietuvos nacionalinis muziejus po daugiau nei 10 metų trukusių restauravimo darbų į dienos...

Scenografė Birutė Ukrinaitė apie Undinės apdarą be žuvies uodegos ir į vandenį panardintą publiką

Scenografė ir kostiumų dailininkė Birutė Ukrinaitė teatre kartu su režisieriumi Gyčiu Padegimu...

Laurynas Katkus po dešimtmečio pertraukos grįžta su nauja prozos knyga: istorijos nesiduoda atpasakojamos

Žinomas rašytojas, eseistas ir vertėjas Laurynas Katkus po beveik dešimtmetį trukusios pauzės...

Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną kvies nemokamai apsilankyti Holokausto ekspozicijoje ir Samuelio Bako muziejuje

Edukacinė veikla – viena svarbiausių Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus veiklos krypčių....

Top naujienos

Iškilus viešoms diskusijoms dėl Taivaniečių atstovybės – griežtas įvertinimas: apgailėtina, kad taip įvyko (160)

„Manau, kad tokia vieša diskusija sukelia daug Lietuvai klausimų, problemų. Manau, kad tiesiog...

Užkalnis. Žlibinėtojai pro taukuotus sovietinius akinius (243)

Pradėsiu nuo atsiprašymo: antraštė nėra diskriminavimas ar išpuolis, nei atviras, nei...

Sinoptikai gerų žinių neturi: vyraus niūrūs orai (1)

Ketvirtadienį Lietuvos orus lems ciklono slėnys kartu su slenkančiu atmosferos frontu.

NATO ir JAV perdavė atsakymus Maskvai dėl jos reikalavimų suteikti saugumo garantijų atmestas pagrindinis reikalavimas (405)

Rusija trečiadienį pareiškė iš JAV ambasadoriaus Johno Sullivano gavusi Vašingtono rašytinį...

Profesoriaus Čaplinsko prognozės: jau greitai omikron gali tapti paprasčiausiu „omniperšalimu“

Pakeitimai dėl galimybių paso galiojimo tvarkos audrina visuomenę – kodėl žmogus turi skiepytis...

Mityba pagal kraujo grupę: gydytoja pasakė, ar taip valgant išties galima numesti svorio? (4)

Daugeliui ne kartą teko skaityti dietą, paremtą jūsų kraujo grupe . Pirmos grupės atstovai yra...

D+Toma Miknevičienė

Suteikdami „nekaltus“ pavadinimus intymioms vietelėms savo gėdą perduodame ir vaikams: o ar žinote, kaip iš tikrųjų jas reiktų vadinti? (6)

Intymiausioms savo kūno vietoms skiriame keisčiausius epitetus – nuo šmaikščių iki...

Anoniminiai milijonieriai: kodėl nieko nežinome apie loterijų laimėtojus? (1)

24 mln. eurų laimėjęs vilnietis kreipėsi į loterijos organizatorius ir atsiims didžiausią...

D+Mindaugas Milinis

Klaipėdos „šturmo“ blefas: sovietai gėdingai apsikvailino ir dar degant miestui sukūrė naują tiesą – ši kiekvienais metais apauga naujais faktais

Sausio 28-ąją rusakalbiai klaipėdiečiai minės vadinamąją „Klaipėdos išvadavimo“ dieną....