aA
2001 metais kryždirbystė ir kryžių simbolika Lietuvoje UNESCO buvo paskelbta vienu iš pirmųjų 19-os Žmonijos žodinio ir nematerialaus paveldo šedevrų, o 2008 m. įtraukta į Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.
Kur liūdi kryžiai pakelėm
© Archyvo nuotr.

Nuo pastarojo įvykio praėjo 10 metų. Šiuo laikotarpiu skaityta nemažai pranešimų, organizuota konferencijų, išleista leidinių apie vieną iš unikaliausių reiškinių Lietuvoje ir net pasaulyje – kryždirbystę ir kryžių simboliką.

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka (ŠAVB) taip pat prisideda prie šios tradicijos puoselėjimo: jau antrus metus vykdo Lietuvos kultūros tarybos finansuotą kraštotyros ekspediciją, pavadintą lietuvių poeto ir dramaturgo Vinco Mykolaičio-Putino žodžiais „Kur liūdi kryžiai pakelėm“. 2017 m. veiklos buvo organizuojamos Šiaulių, o 2018-aisiais – Plungės bei Akmenės rajonuose.

Kur liūdi kryžiai pakelėm
© Archyvo nuotr.

Pirmoji patirtis – Šiaulių rajone

Praėjusių metų vasarą Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos, jos filialų darbuotojai ir seniūnijų bendruomenių nariai rinko duomenis apie kryžius: fotografavo, užrašinėjo vietinių prisiminimus, fiksavo matmenis. Surinkta medžiaga buvo susisteminta, parengtas kraštotyros darbas. Jo turinyje daugiau kaip 170 skirtingų mažosios sakralinės architektūros objektų, esančių Šiaulių rajone.

Tuomet ekspedicijos dalyviai pripažino: „Neužteko laiko, trūko priemonių, stigo patirties...“ Vis dėlto atliktas darbas svarbus ir prasmingas, turintis išliekamąją vertę. Geresnės ar prastesnės kokybės nuotrauka, ilgesnė ar trumpesnė istorija, daugiau ar mažiau faktų apie statinį – visgi liks duomenų apie mažosios sakralinės architektūros objektus.

Pirmasis projektas tapo tęstiniu. Ankstesnė patirtis perduodama naujiems partneriams ir dalyviams, išplėsta geografinė veiklų imtis.

Plungėje pristatyta išskirtinė fotografijų kolekcija

Šiemet spalį Plungės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyko Alfonso Beresnevičiaus sakralinio meno fotografijų kolekcijos pristatymas. Kraštotyrininkas kryždirbystės objektus fotografuoti pradėjo dar sovietmečiu. Tuomet važinėjo motociklu K750, žmonių vadinamu „Emka“.

Priekaboje autorius visada turėjo tvarkingai sumontuotą, kad nesudužtų ir nesudulkėtų, fotoaparatą Salut. Negatyvus naudojo 6x6 cm – siekė, kad fotografijos būtų kokybiškos. Dabar A. Beresnevičiaus sukauptą medžiagą jau galime peržiūrėti Virtualioje elektroninio paveldo sistemoje epaveldas.lt.

Plungės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Mindaugas Jurčius kolekcijos pristatymo metu vylėsi, kad bent fotografijose išliks autentiški, dabar jau nykstantys, savo formas ir stilius keičiantys kryžiai, koplytėlės. Dėkojo kolekcijos autoriui už atsidavimą ir džiaugėsi bibliotekų vykdomomis veiklomis. Pasak politiko, šis projektas reikšmingas siekiant išlaikyti tradicijas ir perduoti jas ateities kartoms.

Nauja patirtis senose tradicijose

Akmenės rajono savivaldybės viešoji biblioteka ir jos filialai taip pat aktyviai dalyvavo projekte. Akmenės rajone vykusios ekspedicijos metu nufotografuoti ir aprašyti 34 objektai. Parengtas kraštotyros darbas laukia besidominčiųjų kryždirbyste ŠAVB Kraštotyros skaitykloje bei Akmenės rajone esančiose bibliotekose.

Kur liūdi kryžiai pakelėm
© Archyvo nuotr.

„Pirmą kartą dalyvaujame tokiame projekte. Bibliotekų darbuotojos labai noriai įsijungė į veiklą, rado tikrai daug dar nesužymėtų kryžių. Į paieškas įsitraukė net mažieji bibliotekų skaitytojai“, – įspūdžiais dalijosi Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė.

„Kita didžiulė nauda – bibliotekoje, galima sakyti, susiformavo vos ne atskira bendruomenė pasišventusi mažosios sakralinės architektūros objektų paieškai, darbui su surinkta medžiaga.“ Vadovė taip pat atkreipė dėmesį, kad į ekspediciją aktyviai įsijungė ir vietiniai gyventojai, kurie noriai padėjo, netgi parodė tikslias vietas, pasakojo istorijas apie konkrečių kryžių pastatymo aplinkybes.

Nuo medinių kryžių iki akmens paminklų

Ekspedicijų metu surinkta medžiaga byloja, kad šiandien kryždirbystė tebėra išlikusi gyva, tradiciniu būdu perduodama liaudies meno šaka. Natūralu, kad tai, kas gyva – nuolat kinta, vystosi. Atsiranda naujų statinių formų, renkamasi ne tik tradicines, bet ir alternatyvias medžiagas bei gamybos technikas. Šį teiginį akivaizdžiai iliustruoja kintantis kapinių kraštovaizdis. Tai viena iš pagrindinių erdvių, kur nuo seno statomi sakraliniai statiniai.

Kur liūdi kryžiai pakelėm
© Archyvo nuotr.

Pasak etnologės Aldonos Kuprelytės, kadais čia dominavo mediniai kryžiai, stogastulpiai, koplytėlės. Sovietmečiu atsirado betoniniai paminklai su nuotraukomis ir užrašais. Bet jau ir tai retenybė, nes žmonės pertvarko artimųjų kapavietes... Dabartiniais laikais renkamasi vis sunkesni, didesni akmeniniai paminklai. Jie nėra laikytini kryždirbystės objektais. Tokiu būdu senosioms tradicijoms kyla grėsmė ne tik modifikuoti, bet ir išnykti.

Iš kartos į kartą...

Kryždirbystės tradicijų gyvastis priklauso nuo žmonių asmeninio santykio su šiuo reiškiniu. Vykdant kraštotyros ekspedicijas, įvairiose bendruomenėse rengiant susitikimus su dievdirbiais, etnologais, kraštotyrininkais yra siekiama išsaugoti papročius bei užtikrinti etninės kultūros tęstinumą. Šiandien sparčiai kintančioje, vartotojiškoje visuomenėje ypatingai svarbu skatinti gyventojų kultūrinio tapatumo paieškas, prisiminti senuosius papročius, juos išlaikyti ir perduoti ateities kartoms.

Straipsnis parengtas vykdant Kultūros tarybos projektą.

Lietuvos kultūros taryba
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Spektaklio „Sirenų tyla“ kūrėjos: per humorą galima taikliau kalbėti apie sunkias temas

Birželio 15, 16, 17 dienomis Lietuvos nacionaliniame dramos teatre ( LNDT ) naujai pastatytą...

Šiaurės Lietuvos muzikos festivalyje – stereotipus laužantys lietuvių instrumentai

„Sutinku žmonių, kurie išgirdę šį instrumentą maloniai nustemba, susižavi. Dabar pasaulis po...

Vilniuje – paramos koncertas Ukrainai: lėšas skirs vaikų ligoninei Kijeve

Birželio 1 d. 19 val. Lietuvos rusų dramos teatras , bendradarbiaudamas su vaikų šokio teatru...

Kultūros ministras patvirtino UNESCO pasaulio paveldo Lietuvoje valdymo planų rengimo gaires

Kultūros ministras Simonas Kairys patvirtino UNESCO pasaulio paveldo Lietuvoje valdymo planų...

Stasio Eidrigevičiaus anūkas taps japoniškos pasakų knygos herojumi

Dailininkas Stasys Eidrigevičius , eidamas pasivaikščioti su anūku Leo, mėgsta šias akimirkas...

Top naujienos

Iš Ukrainos pabėgusi psichoterapeutė Kateryna: karas buvo tik pirmas šokas, po to teko išgyventi dar du

Vasario 24 d. anksti ryte Rusijos pradėtas karas prieš Ukrainą buvo tik pirmasis didelis šokas,...

Anksčiau suderėtos butų kainos vystytojams nebetinka: teisininkė pasakė, ko tokiu atveju imtis

Pradėjus augti statybų kainoms, būstų pirkėjai ir NT ekspertai ėmė nerimauti dėl jau gerokai...

Karas Ukrainoje. Ukraina pripažįsta nedidelį teritorijos praradimą Donecko srityje

Ukrainos ginkluotosios pajėgos pripažino, kad Rusijos pajėgos padarė pažangą Donecko srityje...

Darbdaviai vis aršiau kovoja dėl geriausių specialistų: taisyklių medžiojant šių profesijų atstovus tuoj nebebus

Pasaulinė organizacijų valdymo kompanija „Korn Ferry“ atlikdama tyrimą apskaičiavo, jog iki...

Ernestas Naprys

10 metų nuolatinio darbo, „ne“ šeimai ir laisvalaikiui, tabletėmis grįsta mityba ir ašaros – kaip sukurti sėkmingiausi Lietuvos startuoliai

Sukurti sėkmingą startuolį yra išsekinantis uždavinys, pareikalausiantis visų jėgų ir...

Navickas apie grūdų derlių, kokie ūkiai bus pelningi ir grūdų kainas Ukrainoje

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas sako, kad laukiame gana gero derliaus, tačiau tai, kas...

Maskvoje po skrydžio sulaikyta žinoma atlikėja: gresia deportacija, į Rusiją nebus įleidžiama iki 2072 metų

Maskvos Domodedovo oro uoste po skrydžio iš Taškento sulaikyta dainininkė Nargiz Zakirova....

Iš kosmoso bombarduojamą Ukrainą stebėjęs astronautas prisipažino, ką pamatė giedrą naktį: vyksta siaubingi dalykai

Astronautai Tarptautinėje kosminėje stotyje kartais turi galimybę stebėti neeilinius įvykius...

Unikali galimybė išskirtinių patirčių mėgėjams – išsinuomojama specialiai įrengta Lukiškių kalėjimo kamera

Belaukiant ketvirtojo serialo „ Stranger Things “ (angl. „Keisti dalykai“) sezono jo gerbėjai...

Verslas PliusEnda Curran, Yuko Takeo

Karo padarinių alinamai pasaulio ekonomikai gresia stagfliacija

Pasaulio ekonomikai iškyla vis didesnis stagfliacjos, primenančios aštuntojo dešimtmečio...