aA
Nerūpestingai užvožta skrybėlė, iš močiutės pasiskolinta vintažinė rankinė, margaspalvis šalikas iki žemės, rankoje - garuojantis kavos puodelis. Daug kas juos vadina hipsteriais, tačiau šią sąvoką išgirdę jaunuoliai dažnai suraukia antakius. Jei dauguma vadinamųjų hipsterių domisi kultūra ir menais, kodėl nemėgsta būti priskirti šiai kategorijai?
Hipsterės, "Membershop" nuotr
Hipsterės, "Membershop" nuotr

Keistai, įmantriai atrodančio jaunimo arba hipsterių dažnai sutiksi kultūros renginiuose, alternatyvių filmų premjerose, teatruose ir visur, kur minimas žodis „nekomerciška“. Tačiau ir brangios didžiųjų miestų kavinės vakarais beveik sprogsta nuo to paties stilingo jaunimo.

Apibrėžti kultūrinį hipsterių reiškinį tikrai nelengva. Prieš kelerius metus atgaivinta dar bytnikų laikus menanti sąvoka dabar skamba gan dažnai, tačiau neaišku, kas tai – judėjimas, stilius, o gal nauja subkultūra?

Keblus subkultūros klausimas

Vytauto Didžiojo universiteto sociologė, daktarė Egidija Ramanauskaitė–Kiškina teigia, kad apibrėžti subkultūrą be specialių tyrimų yra labai sudėtinga. „Galbūt jie ieško alteratyvų aplinkai, kurią mato, trūksta dvasino gilumo, per daug pragmatizmo, racionalumo“, - teigė sociologė, paklausta, kodėl Keruako knygos iš lentynų ištraukiamos būtent dabar.

Tačiau toks susidomėjimas močiučių garderobu ir bytnikų laikais nebūtinai yra naujas judėjimas. „Gal patys juos ir vadiname hipsteriais be reikalo? Iš socialinės antropologijos požiūrio, galvojame, kad grupė yra tada, kada ji pati save laiko grupe“, - pastebi E. Ramanauskaitė-Kiškina. Tačiau vargu ar Lietuvos hipsteriai turi bendrų komunikavimo platformų, leidžiančių manyti, kad jie yra vieninga kultūrinė grupė.

Hipsteriai, "Membershop" nuotr.
Hipsteriai, "Membershop" nuotr.

„Iš principo subkultūrą atpažinti galima pagal tai, ar ji ką nors kuria. Jeigu žmonės turi tam tikras vertybes, kuria kažką naujo, galima sakyti, kad tai subkultūra“, - įsitikinusi sociologė.

Pasak E. Ramanauskaitės- Kiškinos, vien naujas apsirengimo stilius nėra priklausymo subkultūrai rodiklis, kadangi pagrindą sudaro unikali vertybių sistema.
Nežinia, ar hipsterių kultūrą galima pavadinti unikalia, net jei dauguma jais vadinamų jaunuolių vaikšto su vienetiniais iš sendaikčių turgaus sužvejotais megztiniais.

Klaipėdos universiteto Sociologijos katedros socialinių mokslų daktaras Liutauras Kraniauskas mano, kad hipsteriai dėlioja savotišką koliažą iš kitų subkultūrų skolindamiesi savitumą.

„Hipsteriai bando iš dalies imituoti, truputį priartėti prie subkultūrinio vartojimo, bet iš tikro nedalyvauja jokioje subkultūroje“, - teigė sociologas. Pasak L. Kraniausko, nenorą būti priskirtam kokiai nors grupei lemia postmodernistinė pozicija būti išskirtiniu, individualistu.

Tokį socialinių mokslų daktaro požiūrį patvirtino ir bibliotekoje sutiktas studentas Andrius: „Jei pavadinsi hipsterį hipsteriu, jis toks jau nebebus, tokia ir esmė“, - dėstė lyg iš mados žurnalo nužengęs jaunuolis.

Nemeilė hipsteriams – dar 50-taisiais

Stengiantis išsiaiškinti dabartinę nemeilę „hipsterio“ sąvokai, taip pat pravartu pasikapstyti giliau ir išsiaiškinti, kas ir kodėl buvo taip vadinami dar dvidešimto amžiaus viduryje.
Pirmųjų hipsterių gimimą būtų galima datuoti 4-5 dešimtmečiais, kai Jungtinėse Amerikos Valstijose baltieji pradėjo imituoti specifinės juodaodžių kultūros, daugiausiai susijusios su džiazu, gyvenimo stilių. L. Kraniauskas pasakoja, jog baltieji stengėsi perimti savitą jų kalbėjimo būdą, vartojo narkotines medžiagas, gyveno neįpareigojantį seksualinį gyvenimą. Patys baltieji negrojo, o sukiojosi po pagrindines džiazo žvaigždes, todėl juodaodžių buvo laikomi netikrais jų subkultūros sekėjais ir todėl vadinami hipsteriais.

„Ta pati konfliktinė situacija buvo su repu, kai baltieji pradėjo dainuoti repą“, - primena hipsterių reiškiniui analogišką situaciją L. Kraniauskas. Pasak jo, baltieji iš reperių perėmė kalbos, stiliaus bruožus, todėl baltieji čia užima žemesnes pozicijas socialinėje hierarchijoje (turbūt visi prisimena šį reiškinį iliustruojantį filmą „Aštuntoji mylia“ (2002) su garsiuoju repo atlikėju Eminemu).

Gatvėje vargiai sutiksi jaunuolį, kuris save pavadintų hipsteriu. Tačiau neigiamų žodžių jiems negaili daug kas: „Hipsterių mintys šabloniškos, banalios, daugiausia kocentruojamasi į išvaizdą. Ir mėgsta tą patį – Tarkovskį, Keruaką ar Paulo Coelho“, - komentavo gatvėje sutikta studentė Simona.

Hipsterė, "Membershop" nuotr.
Hipsterė, "Membershop" nuotr.

Kita vertus, negalima iš kelių gatvėje sutiktų žmonių spręsti apie šį ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje paplitusį reiškinį. Interneto tinklapio Apklausa.lt duomenimis, tik apie 5% iš beveik šimto apklaustųjų vertina hipsterių judėjimą neigiamai. Be to, hipsteriai taip pat gali būti kūrėjai, tačiau individualizmo troškimas skatina neidentifikuoti savo kūrybos su kokia nors grupe.

Dabartinių hipsterių piniginės pilnesnės

O kuo gi skiriasi juodaodžių stilių kopijuojantys hipsteriai ir dabartiniai stileivos? Socialinių mokslų daktaras Liutauras Kraniauskas pastebi pakitusią hipsterių finansinę situaciją. Pasak jo, pirmieji hipsteriai ateidavo iš žemesnių socalinių sluoksnių, kiek vėliau atsirado bytnikai iš viduriniosios klasės.

„Bytnikai bandė konceptualizuoti juodaodžių gyvenimo būdą ir parodyti, kad ten galima pasisemti įdomesnių egzistencinių reikšmių“, - pasakojo sociologas, pažymėdamas, kad dabar hipsteriai dar labiau pasiturintys.

Nesunku pastebėti, kad dauguma šiuolaikinių hipsterių – ne kokie indus už grašius baruose plaunantys vargšeliai, o jaunuoliai iš pasiturinčių šeimų. Jie gali leisti vakarus prabangiose pasisėdėjimo vietose, studijuoti užsienyje ar rinktis meniškas specialybes, nebijodami dėl ateities. „Tie hipsteriai - tai turtingų mamyčių sūneliai, aišku, kad gali visą laiką skirti išvaizdai“, - atsiliepė studentė Justė.

Hipsterė, "Membershop" nuotr.
Hipsterė, "Membershop" nuotr.

L. Kraniauskas išskiria dabartinius hipsterius ir dėl kiek pakitusio kultūros vartojimo. Pasak sociologo, dabartinis vartotojiškumas rafinuotesnis, jaunimas ieško alternatyvių daiktų, kitokių nei įprasta susibūrimo vietų. Turbūt kiekvienam gatvėje yra tekę matyti, atrodo, nuo caro laikų užsilikusius dviračius minančių jaunuolių, Sinatros laikų skrybėles dėvinčių nepilnamečių ar net pypkutę traukiančių paauglių. Finansinis užtikrintumas hipsteriams leidžia rūpintis mada, kultūra ir daug laiko užimančiomis stilingo laisvalaikio paieškomis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
2.3333

Eidrigevičiaus menų centrui Panevėžyje Vyriausybė numatė beveik 5 mln. eurų (5)

Stasio Eidrigevičiaus menų centrui Panevėžyje Vyriausybė numatė beveik 5 mln. eurų.

Marija Šileikaitė-Čičirkienė savo fotoaparatui nuobodžiauti neleidžia: naujų siužetų galima rasti net žvelgiant per tą patį langą

Fotomenininkės, parodų kuratorės, katalogų ir knygų sudarytojos, aktyvios visuomenės veikėjos...

Laisvalaikis – (ne)karantinas. Kokius filmus ir knygas rekomenduoja Kotryna Vaitekūnaitė-Jonušienė? (7)

Žmogaus ir papuošalo santykis su kūnu tapo bene svarbiausia Kotrynos Vaitekūnaitės-Jonušienės...

Laisvės alėjoje iškils naujas akcentas: pasiūlyta 11 meninių idėjų pirmajam lietuviškam filmui įamžinti (4)

Augančią „Kauno akcentų“ ekspoziciją po atviru dangumi netrukus papildys dar vienas kūrinys,...

„Eglė žalčių karalienė“ debiutuoja tarptautinėje lygoje

Lietuvoje pripažintas Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro spektaklis debiutuoja pasaulinėje...

Top naujienos

Raimondas Kuodis: Konstitucinio Teismo turi nelikti (247)

Lietuvoje atsirado savotiška „teisininkų oligarchija”: teisininkai uzurpavo svarbias visuomenės...

Spynas nukabinę prekybos centrai žada griežtą kontrolę – „Gariūnų“ turgaus vadovas lieja nuoskaudas (128)

Prekybos centrai ir prekyvietės pirmadienį atveria duris ir žada tinkamą priežiūrą – ne visur...

Draugiškus santykius su Rusija palaikiusioje Čekijoje – kardinalūs pokyčiai: byra planai ne tik dėl „Sputnik V“ vakcinos (4)

Iškilo grėsmė, kad Čekijos kaltinimai Rusijos karinės žvalgybos agentams dėl dviejų sprogimų...

Arūnas Spraunius | D+

Paskaičiuota, iki kada pandemija bus jau galutinai suvaldyta ir kiek žalos padarė iki šiol: sugebėjo perspjauti net Antrąjį pasaulinį karą (1)

2020 metų kovo moralo versija: ne virusas dėl visko kaltas, tiesiog nereikia svaidyti akmenų į...

„Avia Solutions Group“ vadovas Janukėnas: ką padarysi, plėsimės kitur (86)

Pandemijai į letargo miegą nustūmus dalį sektorių, vienas iš labiausiai koronaviruso kirtį...

Neįvertintas baltymų šaltinis mūsų virtuvėje: ne tik gausu vitaminų, bet ir padeda išsaugoti jaunystę (12)

Soja ir jos produktai, pasak mitybos specialistės, dietistės Vaidos Kurpienės , yra...

Nuo pirmadienio įsigalioja karantino pakeitimai: kas keičiasi (117)

Nuo pirmadienio darbą Lietuvoje gali atnaujinti prekybos centruose įsikūrusios parduotuvės, kino...

Dėl kreditinio sukčiavimo įtariama 7 asmenų grupė gavo 2 mln. eurų paramos nukentėjusiems nuo COVID-19 (6)

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba atlieka ikiteisminį tyrimą, kuriame 7 asmenys įtariami...

„Heat“ šokiravo „Nets“ – paskutiniu metimu išplėšė pergalę Majamyje (3)

Bamas Adebayo paskutinėje atakoje neturėjo kur dėti kamuolio, tuomet nusprendė pats atakuoti...