aA
Labai skanu avinžirniai su kanapių sėklomis. Tai vienintelis dalykas, kurį parašė dailininkas Raimondas Gailiūnas, ruošiantis Vilniuje rugsėjo 19 dieną atidaromai jo parodai „Neramus“, ilgai prašytas apibūdinti savo pastarųjų metų tapybą: „Pačiam meninykui yra neįmanoma įdomiai papasakoti apie savo darbus.“ Žinau ir aš, kad rašyti reikia tik tada, kai negali nerašyti. Šiandien man ir yra ta diena, kai negaliu neparašyti apie Raimondą Galiūną.
Dailininkas Raimondas Gailiūnas apie savo parodą: labai skanu avinžirniai su kanapių sėklomis
© Raimondas Gailiūnas

Dailininkas Raimondas Gailiūnas gyvena ir kuria Rokiškyje. Nevartoja alkoholio, nevalgo mėsos, nerūko net pypkės, kažkada buvusios jo įvaizdžio dalimi, verda stebuklingo skonio arbatą, ruošia avinžirnius su kanapių sėklomis ir vaisių salotas su cinamonu. Šiuolaikinio meno parodose beveik nesilanko, su daugelio jį dominančių menininkų kūryba pažindinasi internete. Po ilgų audringų jaunystės gyvenimo metų (dėl kurių net metė dailės mokslus) kūrėjas „nurimo“ susikūręs savo pasaulį mažutėje bendrabučio kambaryje įrengtoje studijoje.

Menininkas Raimondas Gailiūnas ir Contour Art Gallery steigėja Vilma Mačianskaitė
Menininkas Raimondas Gailiūnas ir Contour Art Gallery steigėja Vilma Mačianskaitė
© Asmeninio albomo nuotr.


Tada, 1996 metais, pabaigė ir jaunystėje užmestus dailės mokslus. Toje mažutėje studijoje jis taip pat internetu gilinasi į budizmo filosofiją, klausosi paskaitų tuo pačiu aktyviai šokdamas savo gyvenimo šokį prieš kiekvieną naują savo kūrinį. Lankantis pas Raimondą Gailiūną, kalbantis su juo telefonu ar susirašinėjant socialinių tinklų erdvėje, galvoje netelpa – iš kur vienas (itin sėslus) žmogus gali traukti tokią gausybę vizijų ir sugebėti taip giliai kapstyti nardant religijos, politikos, filosofijos, galų gale paties gyvenimo džiunglėse. Jo spalvos sprogsta, jo kuriami personažai įstringa į galvą taip, kad neiškrapštysi nė su skalpeliu – autoironija, sarkazmas, išgyventas skausmas, humoras, šiuolaikinių medijų įpiršti vaizdai kuria istoriją po istorijos.

Nors kaip galerininkė (straipsnio autorė yra „Contour Art Gallery“, atstovaujančios Raimondui Gailiūnui nuo 2016 m., steigėja ir vadovė) dirbu su Raimondu jau daugiau nei trejus metus, be būsimos parodos kuratorės dr. Rasos Žukienės niekaip nebūčiau sugebėjusi suvaldyti to siautulio, besireiškiančio „nurimusio“ menininko studijoje. Ir pavadinimo niekaip nebūčiau sugalvojusi, nes matant tą spalvų, minčių ir temų siautulį turbūt būčiau vardijusi šimtus žodžių jungdama juos į ilgiausius sakinius.

O pasirodo „Neramus“ – pagrindinis žodis, nusakantis Raimondo Gailiūno naujausios tapybos visumą. Tapybos, kalbančios apie šiuolaikinio žmogaus nerimą, neužtikrintumą, vidines chimeras, parodančios tai, apie ką bijomasi ar vengiama kalbėti, nes visiems norisi gyventi tik gražiai. Tiesa, Raimondo Gailiūno darbai puikiai tinka prie gražaus gyvenimo – jis meistriškai įvaldęs spalvas, darbai įdomūs, juose yra šuniukų, žvėrių, kačių, yra net popiežius ir Buda. Jie kalbasi su tavimi kai grįžti į namus, toliau kurdami tas menininko pradėtas istorijas. Visgi, tai tik paviršinis jo darbų sluoksnis. Tik tie, kurie išdrįs ir leis sau panirti į tuos naratyvus giliau, taps tikraisiais Raimondo Gailiūno tapybos mylėtojais. Jie pažins tikrąjį Raimondą Gailiūną ir jų negąsdins menininko išpasakotas ir vaizdais artikuliuotas nerimas. Priešingai – jis leis jiems nurimti.

Lūkestis
Lūkestis
© Raimondas Gailiūnas


Pasibaru su dailininku, nes kartais tikrai „nesuprantu aš giluminių tapybos srovių“, anot Raimondo. Jis sako: „Užpyksiu – praeis.“ Pykstu ir aš – jis niekaip nesupranta, kodėl aš primygtinai reikalauju paaiškinimo, nes juk 99 procentai dirbančių žmonių neturi laiko taip giliai pasinerti, kad galėtų kiek iš arčiau tas sroves pajausti. Bet tenka nusileisti: užpykstu – praeina. Ir iš tiesų, kaip jis gali paaiškinti kai, anot jo: „Visas mano gyvenimas yra skirtas suvokti man užduodamus klausimus. Tema užduoda man klausimą. O per tapybą ta tema siekiu tą klausimą suvokti.“

Baigdama rašyti tai, ko negalėjau neparašyti, rašau tiems, kurie sugebės perskaityti tik paviršinį darbų sluoksnį: užpyksite – praeis.

Parodai atrinkta ir bus rodoma daugiau nei 60 tapybos darbų. Jie pasklis visose galerijos salėse pasakodami šešis neramius pasakojimus, sąlyginai pavadintus tokiais vardais: „Prisikėlimai ir kilìmai“, „Būtybės šalia manęs“, „Vilties saulės“, „Šalutinis kiemas“, „Trofėjai“, „Vidinės chimeros“.
Parodą organizuoja menininkui atstovaujanti „Contour Art Gallery“, Vilnius.

Paroda veiks Lietuvos Dailininkų sąjungos galerijoje „Arka“, Aušros vartų g. 7, Vilnius iki spalio 9 d.
Atidarymas – rugsėjo 19 d. 18:00 val. Parodos kuratorė – menotyrininkė dr. Rasa Žukienė. Parodos architektūrą kuria architektė Ieva Cicėnaitė.

Dailininkas Raimondas Gailiūnas apie savo parodą: labai skanu avinžirniai su kanapių sėklomis
© Raimondas Gailiūnas
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
4.0000

Festivalis „Open books“: rekordinis lankytojų skaičius, įkvepiantys pokalbiai apie Ukrainą, Svetlanos Aleksijevič vizitas

Rugsėjo 23-24 dienomis literatūros mėgėjus Vilniuje subūrė ketvirtasis festivalis „Open...

Muzikiniame performanse „Sporto grupė“ atlikėjai kūnus puoselės vargonais-treniruokliais

Spalio 14 dieną, 18 ir 20 val., „ Menų spaustuvės “ Juodojoje salėje muzikinio performanso...

Kairys patvirtino naują Lietuvos rusų dramos teatro pavadinimą

Kultūros ministras Simonas Kairys patvirtino naują Lietuvos rusų dramos teatro pavadinimą, jis...

Kūrybinių ir kultūrinių industrijų sektorius: esame ant išlikimo ribos

Nevyriausybinės organizacijos, veikiančios kūrybinių ir kultūrinių industrijų (KKI) sektoriuje,...

Top naujienos

„The Insider“ bėgančių rusų apklausa parodo ir kitą pusę: įtaria, kad tai slaptas Putino interesas (4)

Rusijos opozicijos atstovai prašo Europos įsileisti nuo tarnavimo kariuomenėje bėgančius rusus ir...

Chodorkovskis: rusų kariai po pirmųjų 100 tūkst. lavonų savo ginklus nukreips į patį Putiną

Kremliaus kritikas Michailas Chodorkovskis tiesioginiame laidos „Vozduch“ eteryje „Chodorkovskij...

Kreivys kaltės nejaučia: nekaltinkite dėl to, už ką atsakingi esame visi

Seime į opozicijos klausimus antradienį atsakęs ir raginimų trauktis iš posto išklausęs...

Sienų rusams neuždariusios šalys pamatė, ko dar nemačiusios: netrukus Rusijoje numatytas karo padėties įvedimas (3)

Bėgančiųjų iš Rusijos skaičiai auga: vien į rusams bevizes šalis, manoma, paspruko daugiau nei...

Vladimiras Laučius

Leonas Aronas: nepamirškime apie Putino tikėjimą, kad pralaimėjęs visada privalai keršyti Rusijai teliko 6-8 mėnesiai (10)

Nesėkmės fronte ir Vakarų daromas ekonominis spaudimas palieka Kremliui ne daugiau kaip 6 ar 8...

Dalia Daškevičiūtė

Lietuvoje šią bakteriją turi apie 70 proc. žmonių, tačiau nedaugelis tai žino: negydant gali sukelti rimtų sveikatos problemų (4)

Manoma, kad Lietuvoje šia infekcija gali sirgti apie 70 proc. žmonių, tačiau tik nedidelė dalis...

Karas Ukrainoje. Šaltiniai: penktadienį – naujas Putino kreipimasis, aneksuotai „apygardai“ jau numatytas vadovas  Ukraina patvirtino apie dar vieną skaudų smūgį Rusijos pajėgoms

Ukrainos generalinis štabas pirmadienį vakare paskelbtame pranešime netiesiogiai patvirtino...

Pareigūnai: Baltijos jūroje fiksuojami nuotėkiai dujotiekyje „Nord Stream 1“

Du dujų nuotėkiai nustatyti dujotiekyje „ Nord Stream 1“ Baltijos jūroje , praėjus kelioms...

Nurodė, nuo ko dabar priklausys Putino sprendimas: atsiranda vis daugiau aiškumo vienas faktorius ypač svarbus (2)

Prezidento vyriausiasis patarėjas Kęstutis Budrys įsitikinęs, kad Rusijos prezidento Vladimiro...

Tiesioginė transliacija / Delfi rytas. Iš Ukrainos grįžęs Oskaras Koršunovas: net toli nuo fronto karas persmelkia viską

„ Delfi ryto “ laidą pradėsime nuo pokalbio su režisieriumi Oskaru Koršunovu , kuris ką tik...