Turnyras vyks rugpjūčio 25-rugsėjo 10 d. trijose valstybėse – Filipinuose, Indonezijoje ir Japonijoje. Čia varžysis 32 rinktinės, tarp kurių – ir Lietuva.

Komandos yra išskirstytos į aštuonias grupes po keturias. Dvi stipriausios kiekvienos grupės rinktinės žengs į kitą etapą, kur bus sudarytos naujos grupės – čia jos sužais dar dvejas rungtynes ir galiausiai vėl dvi stipriausios žengs į ketvirtfinalį.

Čempionės titulą gins Ispanija, prieš ketverius metus triumfavusi Kinijoje.

Pasaulio čempionatas svarbus tuo, kad šiame galima iškovoti tiesioginius kelialapius į kitų metų Paryžiaus olimpinesžaidynes. Europai numatytos dvi vietos – jas gaus aukščiausias vietas pirmenybėse užėmusios žemyno rinktinės, neskaitant Prancūzijos, kuri turi garantuotą vietą kaip žaidynių šeimininkė.

Delfi kasdien kvies susipažinti su čempionato grupėmis. Penktoji jų – E, jau praminta mirtininkų, nes joje galynėsis Vokietija, Suomija, Australija ir šeimininkė Japonija.

Ir nors E bei F grupių kovos yra numatytos Okinavoje, prie šios Japonijos salos artėjantis grėsmingas taifūnas gali įnešti korekcijų. Jei oro sąlygos kels realų pavojų, rungtynėse iš Okinavos bus perkeltos į Filipinų sostinę Manilą.

Pasaulio čempionato naujienas kviečiame sekti Delfi portale – Filipinuose dirbs net du mūsų žurnalistai, o likusi komanda nušvies likusias pirmenybių aktualijas.

Patty Millsas (dešinėje), Dante Exumas

Australija

FIBA reitingas: 3.

Treneris: Brianas Goorjianas.

Žvaigždė: Joshas Giddey. Nors komandos veidu vis dar išlieka veteranas P. Millsas, lyderio estafetės lazdelę jau turėtų perimti NBA lygoje spindintis 20-metis J. Giddey. Oklahomos Sičio „Thunder“ atakuojantis gynėjas, už Atlanto rinkęs po beveik 17 taškų, 8 atkovotus kamuolius ir 6 rezultatyvius perdavimus, žibėjo ir draugiškose akistatose. Štai per susitikimą su Venesuela jis vos per 24 minutes sukaupė 14 taškų, 9 rezultatyvius perdavimus ir 8 atkovotus kamuolius.

Aukščiausias pasiekimas pasaulio čempionate: 4 (2019 m.).

Apžvalga. Net 9 žaidėjai iš Australijos rinktinės dvyliktuko (Xavieras Cooksas, Dysonas Danielsas, Dante Exumas, J. Giddey, Joshas Greenas, Joe Inglesas, P. Millsas, Matisse'as Thybulle'as ir Jackas White'as) uždarbiauja NBA klubuose. Jų turėjo būti ir visi 10, bet kontrolinėse rungtynėse su Pietų Sudanu čiurnos traumą patyrė buvęs žalgirietis, o dabar Hjustono „Rockets“ aukštaūgis Jockas Landale'as.

Komandoje likę ir keli vyrukai iš 2020-ųjų Tokijo olimpinių žaidynių, kuriose australai pirmą kartą istorijoje iškovojo bronzos medalius - tai P. Millsas, D. Exumas, J. Greenas, J. Inglesas ir M. Thybulle'as.

Nuolatiniai planetos pirmenybių dalyviai iš kengūrų šalies (Australijoje gyvena dvigubai daugiau kengūrų nei žmonių) nesunkiai pateko į ir šių metų turnyrą. Azijos-Okeanijos atrankos varžybose jie laimėjo visus 11 žaistų mačų (abu kartus pranoko tiek kinus, tiek ir japonus), o vienintelį techninį pralaimėjimą 0:20 pasiėmė įvertinę rizikas ir nesutikę vykti į masinių protestų draskytą Iraną.

Per kontrolinius testus australai rodė savo jėgą ir, nepaisant nelaukto slystelėjimo prieš Braziliją (86:90), sugebėjo patiesti pačią Prancūziją (78:74).

Vokietija


FIBA reitingas. 11.

Treneris: Gordonas Herbertas.

Žvaigždė: Dennisas Schroderis. Visas komandos žaidimo vadeles savo rankose laikys vokiečių kapitonas, kuris praėjusiame Europos čempionate fiksavo net 22 taškų ir 7 rezultatyvių perdavimų vidurkius. Jo pasirodymas buvo toks įspūdingas, kad ne tik nukalė Vokietijai bronzos medalius, bet ir garantavo jam sutartį su Los Andželo „Lakers“.

Aukščiausias pasiekimas pasaulio čempionate: 8 (2006 m.).

Apžvalga. 2019-ųjų pirmenybėse Kinijoje viso labo 18 poziciją užėmę Vokietijos krepšininkai šį kartą Azijoje tikisi podiumo. „Mes žaisime dėl medalių“, – tvirtai pareiškė treneris G. Herbertas.

Talento ir patirties vokiečių gretose – apstu. Čia keturi NBA žaidėjai (D. Schroderis, broliai Franzas ir Moritzas Wagneriai bei Danielis Theisas) ir garsūs Eurolygos vardai (Maodo Lo, Andreasas Obstas, Johannes Voigtmannas ir kt.).

Rinktinė bent jau ant popieriaus turėjo būti ir dar pajėgesnė, bet paskutinę akimirką atvykti į jos stovyklą atsisakę Dalaso „Mavericks“ klubo aukštaūgis Maximilianas Kleberas, pareiškęs, kad jį įžeidė D. Schroderio žodžiai, ištarti per vieną tinklalaidę, ir jis nenori gadinti komandinės chemijos.

Savo potencialą vokiečiai atskleidė ir per draugiškas rungtynes, kur pasidalino po pergalę su galingąja Kanada, užtikrintai nugalėjo Graikiją ir garbingai priešinosi JAV pajėgoms (91:99).

Pasaulio čempionato kvalifikacijoje Die Mannschaft taip pat pražygiavo be didesnių komplikacijų tik po sykį nusileido estams ir slovėnams bei triumfavo savo grupėje.

Suomija

FIBA reitingas: 24.

Treneris: Lassi Tuovi.

Lauri Markkanen

Žvaigždė: Lauri Markkanenas. 26-erių metų NBA žvaigždė, pastarąjį sezoną Jutos „Jazz“ gretose vidutiniškai rinkęs net po 25,6 taško (12-as rezultatas visoje lygoje), o vieną vakarą sušveitęs ir 49-is bei taip užfiksavęs karjeros rekordą buvo pelnytai pripažintas labiausiai patobulėjusiu lygos metų žaidėju.

Vasarą privalomąją karinę tarnybą atlikęs puolėjas savo šalies garbę gins ir rudens pradžioje. Būtent ant jo pečių bus sukrauta viso suomių pasirodymo našta. Tuo buvo galima įsitikinti ir per du kontrolinius mačus su Lietuva (81:79 Tamperėje ir 80:84 Klaipėdoje), kai L. Markkanenas sušveitė atitinkamai 24 ir 32 taškus.

Aukščiausias pasiekimas pasaulio čempionate: 22 (2014 m.).

Apžvalga. Tik antrą kartą planetos pirmenybėse dalyvaujantiems suomiams sėkmė pašykštėjo savo šypsnio ir nubloškė į mirtininkų grupę, kurioje iš viso grumsis net 15 NBA krepšininkų. Suomijos rinktinėje, deja, jis tik vienas, bet, aišku, tikrai ne pats prasčiausias.

Ar L. Markkaneno magijos to užteks, kad komanda išsikapstytų į šešioliktfinalį? Jei Lauri mes po 43 taškus, kaip per paskutinio Europos čempionato (vid. 27,9 tšk. ir 30,4 naud. balo) aštuntfinalį su Kroatija, visko gali būti. Tačiau jam neabejotinai prireiks svarios komandos draugų, ypač snaiperio Sasu Salino ir San Fransisko „Golden State Warriors“ pasistažavusio Mikaelio Jantuneno, pagalbos.

Draugiškos rungtynės suomiams klostėsi skirtingai, bet daugiau nei iškalbingas buvo paskutinis jų testas Rygoje su latviais, kurį L. Markkanenas praleido dėl nuovargio – patirtas sutriuškinimas net 57:94.

Atrankoje į pasaulio čempionatą Suomija, kaip ir praėjusiose Europos pirmenybėse, už borto paliko Kroatiją ir netgi aplenkė Slovėniją.

Japonija

FIBA reitingas. 36.

Treneris: Tomas Hovasse.

Žvaigždė: Yuta Watanabe. Buvęs Memfio „Grizzlies“, Toronto „Raptors“ ir Bruklino „Nets“ lengvasis krašto puolėjas šią vasarą sukirto rankomis su Finikso „Suns“. Prieš perkeldamas savo talentą į Arizoną japonas turės rodyti pavyzdį ir vesti į priekį vienus pasaulio čempionato šeimininkų.

FIBA Azijos taurės turnyre, kur japonus ketvirtfinalyje eliminavo australai, Yuta saviškiams vidutiniškai parūpindavo po 15,3 taško, 8,3 atkovoto kamuolio ir 2,8 rezultatyvaus perdavimo. Nerimo Japonijos gerbėjams gali kelti neretos Y. Watanabe sveikatos problemos: jis nežaidė tiek minėtame susitikime su Australija, tiek ir keliuose kontroliniuose mačuose, nes susižeidė čiurną.

Aukščiausias pasiekimas pasaulio čempionate: 11 (1967 m.).

Apžvalga. Bilietą į čempionatą savo kišenėse iš anksto turėję japonai atrankose varžybose galėjo nepersistengti ir taip ir darė – į priekį užleido australus ir kinus.

Artėjant pirmenybių startui Japonija sulaukė skaudžios žinios – komandai nepanoro padėti garsiausias šių laikų šalies krepšininkas Rui Hachimura. Neabejotinas rinktinės lyderis Tokijo olimpinėse žaidynėse rinko po 22,3 taško ir 6,7 atšokusio kamuolio.

Šokiruojantį sprendimą priėmęs 25-erių metų puolėjas iš NBA nutarė koncentruotis į naujos komandos paiešką. „Nusprendžiau nežaisti pasaulio čempionate. Tai sunkus sprendimas, bet noriu koncentruotis į karjerą NBA ir pasiruošti man pirmajai laisvųjų agentų rinkai. Kartu vasarą dirbsiu tam, kad kuo geriau pasiruoščiau artėjančiam sezonui“, – tikino R. Hachimura.

Be jo likusių japonų akys vis dažniau kryps ir į kylančią žvaigždę Keisei Tominagą. NCAA tobulėjantis 22-ejų metų taikliarankis gynėjas per Azijos taurės dvikovą su australais sušveitė net 33 taškus (4/5 dvitaškiai, 8/15 tritaškiai, 1/1 bauda), o per neseniai vykusį testą su prancūzais pasižymėjo 20 taškų (4/7 dvitaškiai, 4/10 tritaškiai).

Jei su Prancūzija japonai dar sukovojo garbingai (70:88), tai slovėnams neprilygo net 68:103, o pergalėmis galėjo pasigirti tik prieš tokias varžoves kaip Angola ir Pietų Korėja. Akivaizdu, kad net namų sienos šeimininkų kailio gali neišgelbėti.

Grupės favoritai. Suomiams įsiterpti į kautynes dėl vietos kitame etape bus be galo sudėtinga. Tam reikės labai prastos dienos australams arba vokiečiams. Japonai realu, kad yra pasmerkti finišuoti paskutiniai. Tuo metu pirmos vietos likimą turėtų tarpusavyje išsiaiškinti Australijos ir Vokietijos vyrai. Nors tribūnų palaikymas bus australų pusėje, susižaidimas ir tokių turnyrų patirtis sveria svarstykles vokiečių naudai.

Delfi prognozė. 1. Vokietija. 2. Australija. 3. Suomija. 4. Japonija.

Grupės tvarkaraštis:

  • Rugpjūčio 25 d., 11 val. 00 min. Suomija – Australija
  • Rugpjūčio 25 d., 15 val. 10 min. Vokietija – Japonija
  • Rugpjūčio 27 d., 11 val. 30 min. Australija – Vokietija
  • Rugpjūčio 27 d., 15 val. 10 min. Japonija – Suomija
  • Rugpjūčio 29 d. 10 val. 30 min. Vokietija – Suomija
  • Rugpjūčio 29 d. 14 val. 10 min. Australija – Japonija
Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Krepsinis.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją