aA
Filmas „Raudonoji lašiša“ – kūrinys apie žuvį, nuo kurios faktiškai priklauso gyvybė Kamčiatkoje, pasaulyje parodytas kovą, spėjo laimėti 43 apdovanojimus, buvo parodytas 40 šalių, 147 festivaliuose. Vienas iš filmo kūrėjų, Kronocko draustinio Kamčiatkoje direktorius Piotras Špilenokas pasakojo apie gyvybei pavojingus kontrabandinius ikrus, brakonierių psichologiją, įspūdžių ekonomiką ir ekologinio turizmo naudą.
Kamčiatkos spindesys ir skurdas: gyvybei pavojingi kontrabandiniai ikrai, kaimai-vaiduokliai ir beribis brakonierių godumas
© Shutterstock

Kai prieš 13 metų pirmą kartą atvykau į Kamčiatką, švelniai tariant, apstulbau nuo šio krašto spindesio ir skurdo. Viena vertus, neįtikėtina gamta, kita vertus – absoliučiai vartotojiškas požiūris į ją. Tada ir kilo idėja sukurti filmą, kuris padėtų Kamčiatkos gyventojams suprasti jų mažos tėvynės unikalumą – juk aš, atvykėlis, iš karto tai pajutau.

Iš pradžių filmas „Raudonoji lašiša“ buvo sumanytas kaip demaskuojamojo pobūdžio kūrinys. Bet paskui supratome, kad jo užduotis – ne išprovokuoti priešišką reakciją, o įrodyti, kaip svarbu, kad tarp kelių stovyklų užsimegztų dialogas.

Mano nuomone, esminis Kamčiatkos turtas – ne naudingosios iškasenos ar ugnikalnių energija, o raudonoji lašiša ir apskritai lašišinės žuvys. Nes būtent jos atgabena didžiulį energijos kiekį iš vandenyno į šį šiaurinį kraštą, padaro jį tokį įvairų ir ryškų, biologiniu požiūriu.

Kamčiatkos spindesys ir skurdas: gyvybei pavojingi kontrabandiniai ikrai, kaimai-vaiduokliai ir beribis brakonierių godumas
© Shutterstock

Ant raudonųjų lašišų laikosi visa ekosistema – jomis minta baltagalviai jūriniai ereliai, lokiai, lapės, kiti gyvūnai, todėl taip svarbų išsaugoti jų populiaciją. Kamčiatkoje yra ištisi apleisti kaimai vaiduokliai, kurie gyveno vien iš žvejybos.

Išgaudė šimtus tūkstančių tonų, nebeliko, ko gaudyti, ir žmonės buvo priversti išsikelti. Kai kurie brakonieriauja – jie šalia išteklių, tačiau darbo nėra. Taigi svarbu ne šiaip drausti, rengti pasalas, skirti baudas, o keisti – siūlyti alternatyvų būdą išmaitinti šeimą.

Kovą su brakonieriavimu, kuris 2000-aisiais klestėjo draustinyje, pradėjo mano brolis Tichonas. Jis surinko patikimų žmonių komandą – dauguma atvyko iš kitų regionų. O mano dėdė, filmo režisierius ir operatorius Dmitrijus Špilenokas, dirbo užsakovo iš Pietų Kamčiatkos operatyvinėje grupėje.

Kamčiatkos spindesys ir skurdas: gyvybei pavojingi kontrabandiniai ikrai, kaimai-vaiduokliai ir beribis brakonierių godumas
© Shutterstock

Kontrabandos mastai buvo didžiuliai. Pavyzdžiui, 2007 m. kiekvieną naktį penkių–šešių žmonių brigada surinkdavo apie 500 kilogramų raudonųjų lašišų ikrų.

Juos tvarkydavo septyni–aštuoni žmonės. Kontrabandą reikėdavo realizuoti. Tokie ikrai pavojingi sveikatai – juk brakonieriai neturi galimybės juos tinkamai laikyti, todėl beria į juos daug septiko, kad nesugestų.

Kartą sugavo brakonierius, kurie nušovė lokę ir tris jos jauniklius. Į klausimą, kodėl taip padarė, nesutrikę atsakė: „Na, mums reikėjo taukų, kad jais išsitrintų – anūkė serga.“ Tai visiškai kita pasaulėžiūra – jiems žudyti gyvūnus dėl pelno – absoliučiai įprasta. Taip tapo aišku, kad reikia kreiptis į jaunus Kamčiatkos gyventojus, norint užauginti naują kartą, gyvenančią harmonijoje su gamta, kuri juos maitina.

Mes organizuojame ekologines stovyklas vaikams. Nors po tragedijos Sjamo ežere (ten žuvo 14 žmonių) labai sunku gauti leidimą. Bet svarbiausia tai, kad Kamčiatkoje reikia formuoti kitokią ekonomiką – įspūdžių, ji turi būti grįsta ekonominiu turizmu.

Kamčiatkos spindesys ir skurdas: gyvybei pavojingi kontrabandiniai ikrai, kaimai-vaiduokliai ir beribis brakonierių godumas
© Shutterstock

Praktiškai tai – vienintelė galimybė išgelbėti regioną, kuris taip stebuklingai išliko tik todėl, kad ilgai buvo uždarytas – sovietiniais laikais ten buvo viena didelė karinė bazė.

2008 m. Kronocko draustinis ir Pietų Kamčiatkos draustinis priėmė apie 3,5 tūkst. ekoturistų, pernai – daugiau nei 13 tūkst. Formuojasi infrastruktūra – viešbučiai, oro uostai. Ir brakonieriai jau piktinasi – negali dirbti savo nešvarių darbų.

Tokių keliautojų dėka taip pat atkreipė dėmesį į kitą svarbią problemą. Sąnašynų auksą išgauna tiesiai neršto upėse, ieškotojų prietaisai užtvindo srovę. O juk ten lašišos kasa duobutes, kad sudėtų į jas ikrus. Tai pastebėjo būtent turistai, pranešė socialiniuose tinklalapiuose, tai pasiekė vietos valdžią, kuri šiuo metu keičia įstatymų bazę.

Kamčiatkos spindesys ir skurdas: gyvybei pavojingi kontrabandiniai ikrai, kaimai-vaiduokliai ir beribis brakonierių godumas
© Shutterstock

Man atrodo, ekologinio turizmo Rusijoje kol kas neskiria nuo masinio. Kalbame apie gamtos išsaugojimo instrumentą draustiniuose, saugomose teritorijose. Čia svarbu paisyti kelių principų. Visų pirma, įtraukti vietos gyventojus, kad jie turėtų pajamų šaltinį. Antra, uždirbtas lėšas skirti gamtosaugos projektų realizavimui. Trečia, kruopščiai paskaičiuoti antropogeninį krūvį gamtai.

Taip turizmas suformuos naują ekonomiką, grįstą protingu išteklių naudojimu.
Kol kas pas mus dėl kažkokių priežasčių laikomasi kraštutinumų – tai „nieko neleidžia“, tai liūdna Kaukazo istorija, kur minios ištrypė daugumą retų augalų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(65 žmonės įvertino)
4.6615

Meksiką paskelbus saugia šalimi, Mantas įsigijo bilietą į vieną pusę ir išvyko: daug labiau bijau įstrigti Lietuvoje (212)

Praėjusiais metais prodiuseris ir aistringas keliautojas Mantas Bertulis aplankė 20 šalių, o...

Vakarienė su kanibalu: išpažintis apie valgytus žmones ir pasiūlymas parduoti dukrą už 4 kiaules (110)

Leidęsis į ekspediciją po Papua salą Algirdas Morkūnas apsilankė korovajų ( korowai )...

Valdas Valiukevičius | D+ nariams

Neramios lietuvių atostogos: važiavome ilsėtis ten, kur žudo žmones (1)

„Jūs važiuosite į Salvadorą? – baugiomis akimis manęs paklausė autobuso bendrakeleivis iš...

Stulbinamo grožio versmė šiaurės vakarų Kinijos dalyje

Per aštuonias dienas trunkančias Kinijos nacionalinės dienos ir Rudens vidurio šventes visos...

Lietuvis apsigyveno pas kanibalais vadintą gentį: žengiant į jų namus virpėjo kojos (115)

Ekspedicijoje į Papua salą Algirdas Morkūnas apsilankė korovajų ( korowai ) genties kaime....

Top naujienos

Slapti kariniai pajėgumai Baltijos šalių pasienyje: šiame žaidime Lietuva turi savų siurprizų (164)

Tiesioginės karinės grėsmės iš Baltarusijos ir Rusijos Lietuvai šiuo metu nėra – sąlygos kol...

Lukašenkos turtų labirinte – ir jo marčios pavardė: moteris „labai meniškai uždirba pinigus“ (61)

Nepripažintą Baltarusijos prezidentą Aliaksandrą Lukašenką šeimos ryšiai saisto su...

Lietuva renka naują Seimą: iš viso balsavo jau trečdalis rinkėjų, VRK gavo 30 skundų balsuojama vangiau nei pirmo turo metu, iki 16 val. balsavo 21,42 proc. (1500)

Sekmadienio rytą prasidėjo antrasis Seimo rinkimų turas. Savo balsą rinkėjai gali atiduoti nuo 7...

Paskutinioji „liaudies ultimatumo“ diena: į Lukašenkos rezidenciją pasiųsta 10 šarvuočių uždarytos metro stotys, stringa mobiliojo interneto ryšys (179)

Sekmadienį, kai sukanka Baltarusijos opozicinės Koordinacinės tarybos paskelbto „liaudies...

Renovacijos metu tapo kaimyno įkaitais: nupjovė radiatorių, o už šildymą reikės susimokėti (73)

Dėl vieno žmogaus, kuris nesutinka su namo renovacija, kaltės dalis Klaipėdos Laukininkų g. 5...

Vyriausybė riboja barų darbo laiką, o Katkus siūlo idėją: vienam žmogui – ne daugiau kaip trys bokalai (151)

Vyriausybei nutarus barų ir kitų pasilinksminimo vietų darbo laiką riboti iki 24 valandos, barai...

Lietuvoje – 415 naujų koronaviruso atvejų ir 5 mirtys plečiasi židiniai (705)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje...

Mykolas Katkus | D+ nariams

Ar Donaldas Trumpas dar gali laimėti Prezidento rinkimus? valstijų apžvalga

Nepaisant prastesnių prieš ketverius metus reitingų, siaučiančios koronaviruso pandemijos,...

Stipriausiųjų virusas neima, arba kaip Užkalnis 400 eurų vakarienei išleido (166)

Kalbant apie stipriausius, aš turiu omenyje ne save, o restoraną “ Gastronomika ”. Dar prieš...

|Maža didelių žinių kaina