aA
Įkopęs į pagrindines viršukalnes, alpinistas Stasys Venskus ten paliko kapsules. Jose paprastai buvo oficialus ženklas Lietuvos vardo tūkstantmečiui pažymėti, Lietuvos banko išleista apyvartinė moneta, skirta Valdovų rūmams, ženklai su svarbiausių istorinių mūsų šalies miestų herbais. Paskutinėje kapsulėje, įkastoje ant Meros, dar buvo ir mūsų valstybės svarbiausių aktų, priimtų 1918 metų vasario 16 dieną, 1949 metų vasario 16 dieną ir 1990 metų kovo 11 dieną, kopijos.
S.Venskaus žygis į kalnus
© S.Venskaus nuotr.

Ant Kilimandžaro paliktoje kapsulėje buvo ir Lietuvos banko Ryšių su visuomene skyriaus tam žygiui duota Panemunės piliai skirta sidabro proginė moneta. Ant Akonkagvos paliktoje kapsulėje buvo ir šv. Kazimiero gimimo metinėms paminėti skirta sidabro moneta, kurią Stasys nusipirko pats.

„Gal su sidabro monetomis ir persistengiau, bet dabar jau po viskam, – svarstė keliautojas. – Tas kapsules kas nors gali rasti. Kai kur jas paslėpiau labai gerai, tad vargu ar kas nors aptiks. Bet ką gali žinoti. Akonkagvoje netoli viršūnės stovi kryžius, greta – akmenų krūvelė, ten ir paslėpiau. Bet kas nors gali ir panaršyti“.

Ant Kilimandžaro Stasys kapsulę paslėpė šiek tiek žemiau viršūnės, radęs kitą akmenų krūvą, kad niekas nematytų. Mat tuo metu ant kalno buvo užkopusios kelios grupės. Ant Kenijos kalno irgi gerai paslėpęs. Nebent gidas...

„Bet ne jūs vienas paliekate viršukalnėse ką nors atminčiai ar žiniai. Nejaugi kiti alpinistai susirenka tuos suvenyrus?“ – nustebau.

„Taip. Gali būti, kad, bedėdami savo, ras mano kapsulę, – sakė pašnekovas. – Dažniausiai paima, ką radę. Aptikę paliktą laišką, paštu jo autoriui praneša, kad rado. Bet jeigu ras vertingą monetą, tai tikrai pasiims ir nepraneš. Todėl paskui nutariau sidabro monetų daugiau nebedėti į kapsules“.

„Šis žygis man buvo kaip ir gulbės giesmė, – sakė alpinistas Stasys Venskus. – Ateityje, kai išeisiu į pensiją, jeigu ir pratęsiu tūkstantmečiui skirtą žygį kalnuose, kopsiu daugiau savo malonumui, neskubėdamas, pasirinkęs nebūtinai aukščiausias, bet įdomiausias viršukalnes. Porą mėnesių sau vaikštai po kalnus, gali atsisakyti palydovų ir kopti visiškai savarankiškai. Dabar norėjau kuo aukščiau – nes Lietuvos vardo tūkstantmečiui.

Be to, žygiuoti galėjau tik kasmetinių atostogų metu. Jeigu būčiau gavęs finansinės paramos, tai būčiau šiemet bandęs ir į Everestą. Apskritai buvau įsipareigojęs visuomenei ir jaučiau savotišką moralinę atsakomybę“.

Bet, norint taip laisvai keliauti, reikia nemažai pinigų. Gerai būtų išlošti aukso puodą – milijoną.

„Ne, nereikia milijono ir jo nepavyks išlošti, – įsitikinęs pašnekovas. – Kai neveja laikas ir eini vienas, viskas kainuoja pigiau. Dabar, sakykime, kelionė Himalajuose kainavo keturis tūkstančius JAV dolerių. Jeigu kopčiau vienas, tada du mėnesiai kainuotų tūkstantį. Ir įkopčiau į dešimt žemesnių viršukalnių“.

Anot pašnekovo, Lietuvos vardo tūkstantmečiui skirtas visas žygis jam kainavo penkiasdešimt tūkstančių litų. Todėl dabar metas sustoti ir vėl taupyti, kad nors iš dalies padengtų patirtas išlaidas.

Kuris alpinistas nesvajoja įkopti į aukščiausią pasaulio viršukalnę, o jūreivis – apiplaukti Žemės rutulį, garsiai svarstau.

„Jeigu sveikata nesušlubuos, galbūt pabandysiu, – nesiginčija pašnekovas. – Bet tai būtų asmeninės ambicijos. Be to, ar verta vienam kalnui visas santaupas išleisti, gal geriau tada pratęsti tūkstantmečiui skirtą kalnų žygį ir kelionę aplink pasaulį suplanuoti, o jeigu dar su šaunia palydove... Kitais metais tokiu atveju vykčiau į Šiaurės Amerikos žemyną...“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Daugiau nei pusę amžiaus skaičiuojantis garlaivis gabeno paštą ir kalinius: dabar vykdo pramoginę ir mokslinę misiją (2)

Daugiau nei prieš pusę amžiaus pastatytas ekspedicijų garlaiv is „ Nordstjernen “, kuriuo...

Prabangus viešbutis Vilniuje siūlo pasaulyje populiarėjantį poilsį: už porą dienų teks pakloti visą vidutinį darbo užmokestį (174)

Turizmo specialistai neabejoja – ateityje visas pasaulio turizmas bus sveikatinimosi turizmas, nes...

10 „Instagram“ kadro vertų vietų keliaujantiems (5)

Daugiau nei milijardą aktyvių vartotojų visame pasaulyje turintis socialinis tinklas...

Savaitgalio idėjos: rekreacinės kelionės Lietuvos pašonėje (2)

Kalėdinis sezonas asocijuojasi ne tik su maloniomis akimirkomis artimųjų draugijoje, bet ir su...

Lietaus pabūgę lietuviai skuba į šiltus kraštus: kelionės pigesnės, o jūra dar šilta (21)

Nors, atrodo, rudeniškos darganos į Lietuvą atklydo tik prieš savaitę, lietuviai jau skuba...

Top naujienos

Po pragaro Pravieniškėse – šokiruojanti kalinio išpažintis: jie ten kone meldėsi, kad neišgyvenčiau (21)

Pasižiūrėję į Vytautą ir išgirdę jo balsu sunkiai tariamus žodžius nė neįtartumėte, kad...

Profesorius Stukas paaiškino, kodėl būtina valgyti pusryčius: ryte dažnai daroma klaida situaciją tik pablogina (1)

Pasak Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesoriaus Rimanto Stuko , sunku patikėti, bet...

Ką pasakytų Greta Thunberg Indijoje? Čia yra 150 mln. vairuotojų ir tik 8000 nori elektrinių automobilių (7)

Šią vasarą „ Hyundai Motor Co.“ pristatė pirmąjį Indijos elektrinį visureigį...

Ilgiausia apgultis istorijoje: du dešimtmečius siaubo iškentę miestelėnai maro protrūkio laukė kaip išganymo (6)

Osmanų imperijos karo su Venecijos respublika metu Kandijos miestas (dabar – Heraklionas ,...

Istorinis pasiekimas: pirmą kartą kosmose buvo užauginta mėsa

Daugelis žino, kad maistas kosmose yra pakankamai blankus ir skurdus. Tačiau nauja technologija į...

Aukštaitijos sostinė stoja? Darbdaviai jau skaičiuoja susitraukusius pelnus ir pereina į taupymo režimą (173)

Lietuvos ūkio variklis sukasi visu pajėgumu. Pastaraisiais metais augusi ekonomika išjudino ir...

Prostitucijoje išnaudotų lietuvių istorijos sukrėtė net visko mačiusią pareigūnę iš Švedijos: viena jų tapo filmu (147)

Net praėjus daugiau nei dešimtmečiui prostitucijoje išnaudotų lietuvaičių istorijos yra...

Ekspertai: po Lenkijos rinkimų politikoje labiausiai tikėtinas tęstinumas (19)

Lenkijos valdančiajai dešiniųjų pažiūrų partijai „ Įstatymas ir teisingumas “...