aA
Po kojomis - suskeldėjusi žemė, juodų it derva pelenų laukai. Tolumoje akys kliūva už raudonų, oranžinių, gelsvų kalvų ir aplinkui išbarstytų lavos luitų. Mažytėje salelėje, iš kurios vieno galo į kitą nėra nė šešiasdešimties kilometrų, nosis iškišę net šimtas vulkanų. Jei astsispyrusi pašokčiau ligi debesų, apačioje išvysčiau tris šimtus išsižiojusių kraterių ir krateriukų.
Lanzarotė: po ugnies salą Cézaro Manrique pėdomis
© Shutterstock nuotr.

Arčiausiai Afrikos esančią Kanarų salą 1730 m. sukrėtė ilgiausias pasaulyje ugnikalnio išsiveržimas, po kurio ispanai ją pakrikštijo „ugnies sala“. Šešerius metus be poilsio spjaudęsis Timanfajos vulkanas didžiąją dalį salos palaidojo po lava ir pelenais. Ugnikalniui nustojus rūkti, Lanzarotės plotas jau buvo padidėjęs ketvirčiu.

Cézar Manrique

Lanzarotė: po ugnies salą Cézaro Manrique pėdomis
© K.Stalnionytės nuotr.

Iš gamtos jėgų išvartyto ir išvarpyto salos peizažo įkvėpimo sėmėsi 1919 m. čia gimęs garsiausias Kanarų architektas, skulptorius ir dailininkas Cézar Manrique.

Manrique menas persunkęs visą salos kraštovaizdį - automobilių žiedus puošia jo sukurti spalvoti „vėjo žaisliukai“, lavos laukuose dygsta į jo namą panašūs balti namukai, tik jo dėka saloje nėra pakelės reklamų ir daugiaaukščių namų.

Meno studijas Manrique baigė Madride, kur gyveno dvidešimt metų. Praleidęs dar du metus Niujorke, pagaliau 1966 m. grįžo į Lanzarotę ir ėmėsi „tvarkyti“ salą. Svarbiausia jo kūryboje - vienovė su gamta.

Timanfajos nacionaliniame parke – pirmykščio pasaulio peizažai

Lanzarotė: po ugnies salą Cézaro Manrique pėdomis
© K.Stalnionytės nuotr.

Po ilgojo vulkano išsiveržimo Lanzarotėje liko nepakartojamų gamtovaizdžių: ryškių atspalvių žemę vagoja gilūs trūkiai, varpo urvai ir prarajos, šlaituose žioji piltuvo formos duobės ir grioviai. Sako, būtent taip prieš milijonus metų atrodė ką tik susiformavęs pasaulis.

Per pirmykštį pasaulį primenančius peizažus veda 1968 m. Sezaro Manrique ir jo bičiulio Jesús'o Soto suprojektuotas Vulkanų kelias. Keturiolikos kilometrų ilgio maršrutas zigzagais vingiuoja pro pačią vulkano širdį, leisdamas žvilgtelėti ten, iš kur prieš du šimtmečius veržėsi lavos upės ir kalnas spjaudė ugnimi.

Lankytojams po Timanfajos nacionalinį parką neleidžiama nei vaikščioti, nei važinėti nuosavu transportu – palikus automobilį aikštelėje, tenka sėsti į autobusą ir lėtai vingiuoti Manrikės keliuku. Kelionė kraterių šlaitais ir pakraštėliais trunka beveik valandą. 

Ant vieno kraterio vidinės sienos „lekia“ rankas iškėlęs raudonas velniukas, Manrikės dėka tapęs Timanfajos nacionalinio parko simboliu. Menininkas sukūrė stilizuotą jo skulptūrą, pasitinkančią atvykstančius į parką lankytojus. Bilietas į parką kainuoja 8 eurus, į šią kainą įskaičiuotas ir pasivažinėjimas autobusu.

Šiurkščios lavos luitai apkerpėję, jų plyšiuose gyvena ropliai ir paukščiai. Tokia lava vadinama „aa“ arba „bloga žeme“, po kurią neišeina nei vaikščioti, nei važinėti. Norintiems pamiklinti kojas gamtos takeliais geriau keliauti į Timanfajos nacionalinį parką supantį Vulkanų parką.

Vulkano viršūnėje – Velnio restoranas

Lanzarotė: po ugnies salą Cézaro Manrique pėdomis
© K.Stalnionytės nuotr.

Timanfajos viršūnėje Cézaras Manrique suprojektavo Velnio restoraną. Jo terasoje ant grotelėmis uždengtos didžiulės apvalios angos čirška kepsniai. Mėsai iškepti pakanka natūralaus, iš žemės kylančio karščio. Restorano grindys šiltos it krosnelė.

Šalia pastato darbuojasi „velniukas“, nepraleisdamas progos parodyti lankytojams, kaip karšta po žeme: švyst kuokštą šieno į duobę, ir šis bematant suliepsnoja. Temperatūra pusantro metro gylyje siekia 300, trijų metrų gylyje – 600 laipsnių karščio.

Kai pabosta pleškint šieną, vikruolis su kibiru vandens nuskuba prie žemėn įkastų metalinių vamzdžių. Šliūkštelėjęs iš peties į pirmą pasitaikiusį, neša kudašių kaip įmanydamas greičiau, nes po sekundės į dangų šauna geizeris. Pašaudęs geizerių, „velniukas“ vėl grįžta prie duobės. Nieko nepadarysi – tokia profesija.

Pakrapijus lietučiui, Timanfajos šlaitai garuoja, rūksta. Lanzarotės gyventojai laukia lietaus it šventės, kad galėtų pasigrožėti reginiu.

Velnio restorane už stiklo auga figmedis, šalia jo ant juodų pelenų ilsisi kupranugario kaulai - tai kūrinys atsiskyrėliui Hilarijui atminti. Pagal legendą, Hilarijus visą gyvenimą klajojo po Lanzarotę su kupranugariu, vis užsukdamas aplankyti savo pasodinto bevaisio figmedžio.

Cézaro Manrique namuose lava veržiasi pro langus

Lanzarotė: po ugnies salą Cézaro Manrique pėdomis
© K.Stalnionytės nuotr.

Tahičėje ant penkių lavoje įstrigusių oro burbulų stovi muziejumi pavirtęs Cézaro Manrique namas. Šias požemines ertmes Sezaras aptiko atsitiktinai - menininko žvilgsnį patraukė iš žemės plyšio kyšantys figmedžio lapai. Priėjęs arčiau išvydo, kad figmedis auga lavoje susiformavusiame oro burbule.

Pavaikščiojęs aplinkui, Manrique rado dar keturis tokius burbulus ir, įkvėpimui užplūdus, nedelsdamas ėmėsi darbo. 1968 m. ant burbulų jau stovėjo menininko namas. Požeminį aukštą suformavusias ertmes jis sujungė siaurais laiptais ir koridoriukais, o virš jų pastatė įprastą namelį.

Pas Manrique svečiuotis itin mėgo Pablas Pikaso bei kiti dailininkai, architektai ir bičiuliai, su kuriais Manrique sukūrė bendrų darbų. Prie burbule įrengto baseino ar didelio vakarienės stalo nepraleisdavo progos atsipūsti ir Lanzarotėje gyvenęs Manrikės draugas iš Fuerteventūros Jesus Soto bei Arecifės meras José Ramírez Cerdá.

Manrique patiko atviros erdvės ir dideli, žemę siekiantys langai. Jis kurdamas stengėsi visuose savo darbuose išlaikyti pusiausvyrą su gamta. Vaikštant po jo namus atrodo, kad menininkas gyveno pusiau po stogu, pusiau gryname ore: pro langus į svetainę skverbiasi lavos laukai, viduje paversti palangėmis, įėjus apsupa vijokliai, pro burbulų angas mėlynuoja dangus.

Baltas žemutis Manrique namelis užima 1800 kv. metrų plotą, dar kitatiek - terasos ir sodai. Dabar čia eksponuojami jo paties ir amžininkų – Picasso, Lasso – darbai, rengiamos parodos. Namukas taip patiko Lanzarotės gyventojams, kad šie ėmė mėgdžioti Manrique. Netrukus Lanzarotėje tokių namelių pridygo it grybų po lietaus.

Krabų ežeriukas lavos gysloje

Lanzarotė: po ugnies salą Cézaro Manrique pėdomis
© K.Stalnionytės nuotr.

Vienas gražiausių Cézaro Manrique kūrinių – įlūžusioje vulkano gysloje suprojektuota koncertų salė su restoranu ir aplink žaliuojančiais tropikų sodais. Jameos del Agua vadinamą šedevrą Manrique padėjo statyti Luisas Moralesas ir Chesusas Soto.

Chameos senųjų Lanzarotės gyventojų kalba reiškė ertmes žemės paviršiuje, pro kurias galima patekti į besišakojančius urvus. Kompleksą sudaro trys požeminės erdvės – Didysis, Mažasis ir Apvalusis burbulai. Netoli kranto išsikerojęs urvas yra žemiau jūros lygio, todėl pro porėtą vulkaninę uolieną į burbulus prasisunkia vanduo.

Urve telkšančiame požeminiame ežerėlyje gyvena mažyčiai akli krabai, jau ne vieną dešimtmetį stebinantys biologus. Visur kitur pasaulyje ši krabų rūšis tarpsta dviejų kilometrų gylyje, tačiau čia – visai arti vandens paviršiaus.

Tyrame vandenyje ant juodo dugno ropinėjantys nago dydžio krabai žiba it pabertos baltos sagutės. Ežeriukas toks skaidrus, kad dugnas septynių metrų gylyje atrodo ranka pasiekiamas. Urvo simboliu tapusiam mįslingam gyviui prie įėjimo pastatyta skulptūra.

Manrique kūrinys apima tik nedidelę lavos gyslos dalį, kuri iš viso yra 6 kilometrų ilgio ir siekia kiek toliau nuo kranto esantį Žaliąjį urvą (Cueva de los Verdes). Į jį galima patekti pro kitą įėjimą, esantį prie to paties kelio.

Kaktusų parkas Gvatizoje

Lanzarotė: po ugnies salą Cézaro Manrique pėdomis
© K.Stalnionytės nuotr.

Gvatizoje išraustame žemės karjere Manrique kartu su botaniku Estanislao Gonzales Ferrero suprojektavo spygliuočiausių pasaulio augalų parką. Nenorėdamas perdėm keisti kraštovaizdžio ir kištis į gamtą, Manrique savo kūriniui pasirinko vietą ten, kur ir anksčiau augo kaktusai.

Šioje vietoje salos gyventojai augino opuncijas ir vertėsi košenilių (ant kaktusų lapų gyvenančių parazitų dactylopius coccus) auginimu dažams gaminti. Iš karjero išsėmus derlingą žemę, atsirado duobės, stovėti liko lavos stulpai.

Tokia meniška aplinka įkvėpė Manrique dar labiau patobulinti gamtos kūrinį. Ant laiptuotų terasų ir apvalioje, vulkano kraterį primenančioje aikštelėje jis sutupdė daugiau kaip 1400 rūšių augalų. Aukštai ant „kraterio“ krašto baltuoja kaktusais apsodintas vėjo malūnas. Net akmenis, skulptūras ir šviestuvus Manrique papuošė spygliais, kad derėtų prie kaktusų.

Rio regykla ir mįslių kupina salelė

Lanzarotė: po ugnies salą Cézaro Manrique pėdomis
© K.Stalnionytės nuotr.

Kartą šiauriniame salos kyšulyje užkopęs ant Risko de Famaros kalvos, Manrique išvydo kvapą gniaužiantį peizažą – vakaro spinduliuose iki horizonto mėlynavo bekraštis vandenynas, o apačioje, plakama smaragdinių bangų, geltonavo Grasijosos sala. Už jos iš vandens kyšojo dar kelios mažesnės salelės.

Šlaitas, nuo kurio žvelgė menininkas, leidosi stačiai į jūrą, šešėliai kalno klostėse išryškino gilias, erozijos išgraužtas raukšles. Tuomet šioje vietoje, 475 m aukštyje, stovėjo nedidelė tvirtovė ir ginklų saugykla. Dar XVI a. ant šios kalvos Lanzarotės gyventojai lipdavo pasižvalgyti, ar neatplaukia piratai.

Įkvėpimo pagautas, Manrique pasišovė apleistą tvirtovę paversti dar Jesus Soto ir Eduardo Cáceres. 1974 m. senosios tvirtovės vietoje jau veikė erdvus ir modernus Mirador del Río restoranas su gražiausia saloje regykla.

Beje, yra tvirtinančių, kad Grasijosos sala - tai R. L. Stivensono aprašytos „Lobių salos“ prototipas.

Paminklas žemdirbiui Mozagoje

Lanzarotė: po ugnies salą Cézaro Manrique pėdomis
© K.Stalnionytės nuotr.

Salos viduryje, svarbiausių kelių sankryžoje, automobilių žiedą puošia Cézaro Manrique skulptūra „Vaisingumas“. Tai tik dalis „Paminklo Lanzarotės žemdirbiui“. Kita dalis – netoli skulptūros stovintis baltų namukų ansamblis.

Keistokų formų skulptūrą menininkas sulipdė iš įvairių dėžių, talpyklų, kanistrų ir kitų daiktų. Kad vėjai nenupūstų, lengvas dalis Manrique sutvirtino betonu, o tada viską nudažė baltai. Nė neįtarsi, kad skulptūra suklijuota iš tokių daiktų.

Netoli paminklo aplink aikštelę sustatyti balti namukai, kuriuos puošia tradiciniai kaminai, dailios grindys, šuliniai, terasos, girnos. Juose įrengtos dailidžių dirbtuvės, verpėjų, siuvėjų, batsiuvių kampeliai ir kitokios erdvės. Savaitės dienomis čia dirba amatininkai. Po žeme veikia tradicinių patiekalų restoranas.

Šis Manrique kūrinys – tai savotiškas pagarbos ženklas Lanzarotės žemdirbiams, kurių gyvenimas šioje sausoje saloje toli gražu nebuvo lengvas. Lanzarotėje iki 1965 m. pastatant druskingo vandens filtravimo įrenginius, veik nebuvo gėlo vandens. Gyventojai rinkdavo lietaus vandenį ant plokščių namų stogų.

Dabartiniai žemdirbiai sunkumais nesiskundžia – gausiai palaistyti ir kasdien saulės glostomi veši svogūnai, bulvės, pomidorai, arbūzai, melionai... Žemdirbiai jau nebadauja ir netrokšta, be to, dirba tik rudenį ir žiemą, kai reikia nuimti derlių.

Vulkaniniuose pelenuose gerai dera duobutėse po vieną susodintos vynuogės. Sienelės jas apsaugo nuo vėjų, o gylis - nuo sausros. Viso saloje veikia 17 nedidelių vyno ūkių. Viena stilingiausių Lanzarotės bodegų – „Stratus“. Čia veikia restoranas ir parduotuvė, tačiau vynas nepigus, o lygis – aukštas, todėl dauguma turistų ragauti vynų suka į kitą netoliese esančią bodegą „Geria“.

visikeliai.com
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Lenkijoje esančiame bunkeryje – unikalių galimybė astronautikos gerbėjams: siūlo pasijausti tarsi tikrame kosmose (6)

Norite, kad atostogos būtų net ne fantastiškos, o tiesiog kosminės? Šitai tikrai įmanoma, jei...

Graikija planuoja nuo pirmadienio atšaukti saviizoliacijos reikalavimą turistams iš ES

Vyriausybės planą penktadienį dar turi patvirtinti epidemiologijos ekspertai, ketvirtadienį...

Net neprasidėjusi kelionė į Egiptą sukėlė poilsiautojų pyktį: tai – pasityčiojimas (107)

Dar net neprasidėjusi poilsinė kelionė į saulėtąjį Egiptą kaip reikiant sukėlė...

Atostogos 2021: daugiau nei pusė lietuvių atostogų svetur šiemet neplanuoja (38)

Reklamos planavimo agentūros „Inspired UM“ tyrimas rodo, jog pasaulinis karantinas...

Gražiausių Žemaitijos kampelių ieškantis Ričardas: žemaičiai – ne tik narsūs, atkaklūs ir laisvi (35)

Kiekvieną penktadienio vakarą 22:00 val. laidos „Ar tu ją matei? Neatrasta Žemaitija “...

Top naujienos

Pamačiusi pervestą atlyginimą Šiaulių ligoninės medikė liko šokiruota: gydymo įstaigos versija – kitokia (231)

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirbančios medikės sūnus teigia, kad jo mamai ligoninė...

Čaplinskas: panašu, kad gyvensime pagal ketvirtąjį pandemijos scenarijų (290)

Panašu, kad gyvensime pagal ketvirtąjį koronaviruso pandemijos scenarijų, tai yra – virusų...

Šiltas pavasaris kol kas traukiasi: laukia smarkūs lietūs, vietomis sugriaudės perkūnijos (4)

Krentant atmosferos slėgiui ir didėjant žemo slėgio lauko įtakai giedrių orų laikotarpis...

Lietuvoje prasidės didžiuliai pokyčiai: vieniems teks stipriai pakeisti savo įpročius, o kiti galės pasinaudoti parama (68)

Pustrečio milijardo tonų – štai tiek pačių įvairiausių atliekų kasmet susikaupia Europos...

Kasdienybės herojai. Eleonora – apie „Sel“ ir skyrybas: liūdna dėl savo gyvenimo, kad nieko nepasiekiau kita tema: stulbinanti „Misis Lietuva 2019“ Gretės Brokienės sėkmė (12)

Išskirtinis Eleonoros Sebrovos interviu - karjera grupėje „Sel“, skausmingos skyrybos ir...

Karolis Kasperas | D+

Japonų valdžia po šiai dienai neigia šį istorinį faktą: „komforto stotyse“ karius tenkino 200 tūkst. pagrobtų moterų

Lee Ok-Seon nieko neįtardama ėjo namo, kai iš pravažiuojančio automobilio iššoko grupė...

Štai kokių perliukų radau „Mamų mugėje“: vaiką galima aprengti už tiek, kiek kainuoja trys puodeliai kavos (54)

Ar brangu auginti vaikus, juk jie taip greit auga, todėl daug ir reikia – kas sezoną naujų batų,...

UEFA atsakas: grasina dar šią savaitę iš Čempionų lygos išmesti tris iš keturių pusfinalio dalyvių (115)

UEFA ketina imtis pačių griežčiausių ir beprecedenčių veiksmų prieš maištininkų...

Agnė Keizikienė | D+

Mokslininkas praskleidė šydą nuo paslaptingo sapnų pasaulio: kodėl sapnuojame, ką sapnai apie mus pasako ir kaip jiems padaryti įtaką?

Sapnai tarsi kokia astrologija: vieni į juos žiūri su šypsena, kiti – intensyviai tyrinėja. Kad...

Kūno kalbos ekspertė išanalizavo princo Philipo laidotuvių įrašus: žiūrovams nepastebimos detalės pasakė daugiau nei žodžiai (34)

Karalienė Elžbieta II stabtelėjo prieš įeidama į Šv. Jurgio koplyčią, lyg negalėtų...