Naudingi įpročiai, padedantys išauklėti pilnavertišką ir savarankišką asmenybę, gerbiančią savo tėvus. Mes turime ko pasimokyti iš šios išmintingos tautos.
Tibetietis vaikas
© Shutterstock

Pagrindinės tibetiečių auklėjimo taisyklės:

Svarbiausia – jokių pažeminimų ir fizinių bausmių. Tibetiečiai mano, kad vaikai mušami tik dėl to, kad negali smogti atgal.

Pirmasis periodas – iki 5 metų. Su kūdikiu reikia bendrauti kaip su „valdovu“. Drausti nieko negalima, tik nukreipti dėmesį. Jei vaikas daro kažką pavojinga, tėvai nutaiso išsigandusį veidą ir iš baimės sušunka. Vaikas tokią kalbą puikiai supranta. Šiuo periodu vystosi vaiko aktyvumas, smalsumas, susidomėjimas gyvenimu. Vaikas dar nėra pajėgus sieti ilgas logines grandines. Pavyzdžiui, jis sudaužė brangią vazą. Jis nesupranta, kad norint įsigyti tokią vazą, reikia daug dirbti, kad turėtum pinigų. Bausmę už tokį poelgį jis supranta kaip nuslopinimą iš jėgos pozicijų. Jūs išmokysite jį ne saugoti vazas, bet paklūsti tam, kas yra stipresnis. Ar jūs to norite?

Antrasis periodas – nuo 5 iki 10 metų. Šiuo laikotarpiu su vaiku reikia bendrauti kaip su „vergu“. Jam reikia kelti užduotis ir reikalauti jas atlikti. Už neatliktas užduotis galima taikyti bausmes, (tačiau ne fizines). Šiuo periodu aktyviai formuojasi vaiko intelektas. Vaikas turi išmokti prognozuoti žmonių reakcijas į jo poelgius, siekti teigiamų įvertinimų ir vengti neigiamų. Šiuo periodu nebijokite vaiką apkrauti žiniomis.

Trečiasis periodas – nuo 10 iki 15 metų. Kaip su jo bendrauti? Kaip su sau lygiu. Ne lygiai taip pat, bet būtent „kaip su sau lygiu“, nes jūs vis tiek turite daugiau patirties ir žinių. Tarkitės su juo dėl visų svarbių klausimų, suteikite jam galimybę ir skatinkite elgtis savarankiškai. Savo valią primeskite „apmautą aksominėmis pirštinaitėmis“ pokalbio metu, užuominų ir patarimų forma. Jeigu jums kas nors nepatinka, atkreipkite vaiko dėmesį į neigiamas pasekmes ir venkite tiesioginių draudimų. Šiuo laikotarpiu formuojasi savarankiškas ir nepriklausomas vaiko mąstymas.

Paskutinis periodas – nuo 15 metų. Su savo atžala bendraukite pagarbiai. Auklėti sūnų ar dukrą jau yra per vėlu ir jums telieka ragauti savo pastangų vaisius.

Kokios pasekmės laukia, jei nesilaikysite šių taisyklių?

  • Jei slopinsite vaiką iki 5 metų, tai užgniaušite jo gyvenimišką aktyvumą, susidomėjimą gyvenimu, intelektą. Išmokysite jį besąlygiškai ir automatiškai paklusti grubiai jėgai. Paversite jį lengva auka įvairaus plauko niekšams.
  • Jei vaikui sulaukus penkerių metų, toliau su juo kalbėsite šveplendami, vaikas išaugs infantilus, nesugebės dirbti ir dėti dvasinių pastangų.
  • Jei vaikui sulauks 10 metų, toliau rūpinsitės juo kaip mažiuku, jis išaugs nepasitikintis savimi ir bus priklausomas nuo savarankiškesnių draugų, kurie ne visada gali daryti teigiamą įtaką.
  • Jei vaikui sulaukus 15 metų, jo negerbsite, jis jums to neatleis ir pasitaikius pirmai progai paliks jūsų namus visam laikui.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pranešama apie sprogimą Jungtinėje Karalystėje, 4 sužeistųjų būklė kritinė papildyta 23:54 (49)

Didžiosios Britanijos Lesterio mieste didžiulis sprogimas visiškai sugriovė vieną parduotuvę, į...

#MeToo Lietuvoje: taisyklė čia viena (325)

Jei vyras nejaučia, ar moteriai jo asistavimas yra priimtinas ir malonus, ar atgrasus, jis turi...

Skambutis iš taksofono – Naujosios Vilnios „Maximoje“ sprogmuo papildyta „Maxima“ komentaru (77)

. Policijos departamentas informavo, kad gavo pranešimą, jog Vilniuje, S. Batoro g. 43,...

Siaubas Šiauliuose: įtariama, kad moteris iš balkono išmetė savo vaiką ir iššoko pati moteriai galimai sutriko sveikata (925)

Šiauliuose iš balkono (ketvirtas aukštas) iškrito 6 metų mergaitė. Pirminiais duomenimis, po...

Moksleivei darbas prekybos centre virto pragaru – keikė nuo valytojos iki vadybininkės (151)

Esu moksleivė, tačiau tam, kad padėčiau savo tėvams bei galėčiau save aprūpinti, ieškojau...

„Samsung“ pristatė naujus telefonus-flagmanus „Galaxy S9“ ir „Galaxy S9+“ (113)

Pietų Korėjos elektronikos gamintoja „Samsung Electronics“ sekmadienį mobiliųjų technologijų...

Atvira lietuvaičio išpažintis: namuose manęs laukia dvi žmonos! (29)

Atvirai prisipažinsiu – šį kartą išgirdusi redaktorės pasiūlytą temą atviram pokalbiui...

Lietuvės kelionė Tanzanijoje: visi juokėsi, kai genties apeigose pasielgiau nederamai (19)

Važiuojant legendinio Serengečio parko link užsukame į masajų kaimą. Skurdžios žemos lūšnos,...

Valdininkams blogos žinios: bent trečdalio jų planuojama atsisakyti (436)

Mažinti biurokratiją skaitmenizuojant valstybės paslaugas – taip skamba vienas iš trijų...

Dažnai šia liga sergantys net nesigydo: gydytoja įspėja apie pasekmes (44)

Grybelis gali užklupti bet kurį iš mūsų – ši nemaloni, od ą, nag us ir gleivin ę...