aA
Naudingi įpročiai, padedantys išauklėti pilnavertišką ir savarankišką asmenybę, gerbiančią savo tėvus. Mes turime ko pasimokyti iš šios išmintingos tautos.
Tibetietis vaikas
© Shutterstock

Pagrindinės tibetiečių auklėjimo taisyklės:

Svarbiausia – jokių pažeminimų ir fizinių bausmių. Tibetiečiai mano, kad vaikai mušami tik dėl to, kad negali smogti atgal.

Pirmasis periodas – iki 5 metų. Su kūdikiu reikia bendrauti kaip su „valdovu“. Drausti nieko negalima, tik nukreipti dėmesį. Jei vaikas daro kažką pavojinga, tėvai nutaiso išsigandusį veidą ir iš baimės sušunka. Vaikas tokią kalbą puikiai supranta. Šiuo periodu vystosi vaiko aktyvumas, smalsumas, susidomėjimas gyvenimu. Vaikas dar nėra pajėgus sieti ilgas logines grandines. Pavyzdžiui, jis sudaužė brangią vazą. Jis nesupranta, kad norint įsigyti tokią vazą, reikia daug dirbti, kad turėtum pinigų. Bausmę už tokį poelgį jis supranta kaip nuslopinimą iš jėgos pozicijų. Jūs išmokysite jį ne saugoti vazas, bet paklūsti tam, kas yra stipresnis. Ar jūs to norite?

Antrasis periodas – nuo 5 iki 10 metų. Šiuo laikotarpiu su vaiku reikia bendrauti kaip su „vergu“. Jam reikia kelti užduotis ir reikalauti jas atlikti. Už neatliktas užduotis galima taikyti bausmes, (tačiau ne fizines). Šiuo periodu aktyviai formuojasi vaiko intelektas. Vaikas turi išmokti prognozuoti žmonių reakcijas į jo poelgius, siekti teigiamų įvertinimų ir vengti neigiamų. Šiuo periodu nebijokite vaiką apkrauti žiniomis.

Trečiasis periodas – nuo 10 iki 15 metų. Kaip su jo bendrauti? Kaip su sau lygiu. Ne lygiai taip pat, bet būtent „kaip su sau lygiu“, nes jūs vis tiek turite daugiau patirties ir žinių. Tarkitės su juo dėl visų svarbių klausimų, suteikite jam galimybę ir skatinkite elgtis savarankiškai. Savo valią primeskite „apmautą aksominėmis pirštinaitėmis“ pokalbio metu, užuominų ir patarimų forma. Jeigu jums kas nors nepatinka, atkreipkite vaiko dėmesį į neigiamas pasekmes ir venkite tiesioginių draudimų. Šiuo laikotarpiu formuojasi savarankiškas ir nepriklausomas vaiko mąstymas.

Paskutinis periodas – nuo 15 metų. Su savo atžala bendraukite pagarbiai. Auklėti sūnų ar dukrą jau yra per vėlu ir jums telieka ragauti savo pastangų vaisius.

Kokios pasekmės laukia, jei nesilaikysite šių taisyklių?

  • Jei slopinsite vaiką iki 5 metų, tai užgniaušite jo gyvenimišką aktyvumą, susidomėjimą gyvenimu, intelektą. Išmokysite jį besąlygiškai ir automatiškai paklusti grubiai jėgai. Paversite jį lengva auka įvairaus plauko niekšams.
  • Jei vaikui sulaukus penkerių metų, toliau su juo kalbėsite šveplendami, vaikas išaugs infantilus, nesugebės dirbti ir dėti dvasinių pastangų.
  • Jei vaikui sulauks 10 metų, toliau rūpinsitės juo kaip mažiuku, jis išaugs nepasitikintis savimi ir bus priklausomas nuo savarankiškesnių draugų, kurie ne visada gali daryti teigiamą įtaką.
  • Jei vaikui sulaukus 15 metų, jo negerbsite, jis jums to neatleis ir pasitaikius pirmai progai paliks jūsų namus visam laikui.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Navickienė: šis balsavimas parodė, kad vienam agrooligarchui ir jo kombainui pasibaigė dyzelis (144)

Seime renkami parašai siekiant inicijuoti pirmalaikius Seimo rinkimus pavasarį. Prie iniciatorių...

JK parlamentarai atmetė Johnsono siūlytą „Brexit“ vykdymo planą (41)

Borisas Johnsonas antradienį pagaliau turėjo progą parlamentui pateikti savo „Brexit“...

Gaisro metu Alytuje kritęs zuikis atiduotas tyrimams: pirmos žinios iš veterinarų baugina meras: jei tai bus patvirtina, liūdna ne tas žodis (32)

Spalio 18 dieną, t.y. trečiąją milžiniško padangų perdirbimo gamyklos gaisro dieną, Alytaus...

Maslobojevas pirmoje pasaulio kikbokso čempionato kovoje pasiuntė varžovą į nokautą (35)

Įspūdinga pergale WAKO pasaulio kikbokso čempionatą Sarajeve, Bosnijoje ir Hercegovinoje, pradėjo...

Turintiems didelį darbo stažą – gera žinia iš Seimo (18)

Seimas spręs, ar ne mažesnį kaip 40 metų darbo stažą turintys šalies gyventojau galėtų...

Mokslų daktarė įvardijo maisto produktus, kurie stiprina imuninę sistemą, saugo nuo vėžio ir didina vyrų vaisingumą (68)

Pastaruoju metu selenas sulaukia vis daugiau dėmesio. Ir nieko keisto, nes jis yra vienas iš...

Johnsonas skelbia pertrauką „Brexit“ sutarties tvirtinimui

Didžiosios Britanijos premjeras Borisas Johnsonas antradienį paskelbė stabdantis pastangas...

Situacija Alytuje – pavojingesnė, nei viešai kalbama: padangų degimas yra vienas iš nuodingiausių (212)

Kancerogeninės medžiagos, kaip benzenas ar benzpirenai, gali turėti ilgalaikį efektą, todėl...

„Revolut“ pradėjo klientų sąskaitų perkėlimą: pasislėpti nuo VMI ir antstolių – nebeįmanoma (198)

Panašu, kad lietuviams, kurie naudojasi bankines paslaugas teikiančia įmone „ Revolut “ ir taip...

Lukašenka įpareigojo kariškius pateikti planą, kaip reaguoti į JAV tankų dislokavimą Lietuvoje (277)

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka įpareigojo šalies Saugumo tarybos valstybės...