aA
Tarptautinę vaikų knygos dieną prestižinėmis premijomis įvertinti reikšmingiausi praėjusių metų vaikų ir paauglių literatūros kūrėjai. Geriausia 2012 metų knygos vaikams ir paaugliams už knygą „Ferdinandas ir Pū“ pripažinta jaunosios kartos rašytoja ir dailininkė Lina Žutautė, už geriausią poezijos knygą „Burbulų lietus“ apdovanojimas įteiktas poetui Česlovui Navakauskui, o už reikšmingiausią ir meniškiausią vertimą paaugliams apdovanota vertėja Ieva Mažeikaitė, išvertusi B. Masini romaną paaugliams „Miško vaikai“. Visas šias knygas išleido leidykla „Alma littera“. Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos Lietuvos skyrius laureatus paskelbė jau 21-ą kartą.
Apdovanoti vaikų literatūros kūrėjai: į vaiką reikia žiūrėti kaip į sau lygų
© Shutterstock nuotr.

Apdovanojimus skirianti komisija teigė, kad premijuojamoji knyga turi būti nauja, meniškai ir pedagogiškai vertinga, praturtinanti lietuvių vaikų literatūros procesą. Tačiau rašytojai Lina Žutautė ir Česlovas Navakauskas tikino negalintys pasakyti sėkmingos knygos recepto – abu autoriai tiesiog stengėsi į vaiką žiūrėti kaip į sau lygų ir būti su juo nuoširdiems.

„Nežinau, kaip ir kokia knyga galima sudominti vaiką – galiu tik pasidalinti tuo, kas man pačiai buvo svarbu vaikystėje. Knyga turėtų būti įdomi nuo pradžių, o ne nuo vidurio. Joje būtinai reikia blogiečio, kuriam į kailį gerokai įkrečia koks nors gerietis. Aišku, knyga turi būti kupina nuotykių, tiek baisių, tiek linksmų, ir, be abejo, viskas turi gerai baigtis“, - įsitikinusi Lina Žutautė, savo knygoje „Ferdinandas ir Pū“ prikelianti draugystės, pasiaukojimo, namų svarbos temą, aktualią tiek mažiesiems, tiek jų tėvams.

Tuo tarpu Poetas Česlovas Navakauskas sako į kūrybą vaikams žvelgiantis kaip į iššūkį, jog prireikus mažieji galėtų padeklamuoti ne tik eilėraštį „Du gaideliai“ ar „Eglutė skarota“. Autoriaus teigimu, pasiekti šį tikslą padeda tik nuoširdumas.

„Vaikams kurti visai nesunku. Yra tik viena sąlyga – pačiam reikia būti vaiku. O tai ir yra sunkiausia, nes vaikai greitai pastebi dėdę apsimetėlį, o suaugusieji - dėdę kvailiuką. Gerai, kai turi tris anūkėlius – bent vienas jų tave priima kaip sau lygų...“, - sako rašytojas Č. Navakauskas, visomis progomis besistengiantis agituoti tėvus kuo ilgiau vaikus išlaikyti jų stichijoje – kūrybingoje vaikystėje.

Kompetentinga literatūros ir skaitymo specialistų komisija premijas skiria tik tiems kūrėjams, kurių knygos padeda tiek pedagogams, tiek tėvams orientuotis knygų gausoje ir atkreipti dėmesį į didžiąsias vaikų literatūros vertybes. Pasak leidyklos „Alma littera“ vadovės, leidykla, leisdama vaikų literatūrą, taip pat siekia šio tikslo.

„Leidykla, rinkdamasi autorius, kūrinius, kelia sau tikslą ugdyti skaitymo įpročius, o tai galima padaryti tik pasiūlant skaitytojui įdomius, kokybiškus ir vertingus kūrinius. Tai, kad Lina Žutautė, Česlovas Navakauskas ir Ieva Mažeikaitė įvertinti prestižinėmis literatūros premijomis, įrodo, kad einame teisingu keliu tiek leisdami lietuvių literatūrą, tiek pasirinkdami kūrinius vertimui“, - sakė leidyklos „Alma littera“, išleidusios apdovanotų autorių knygas, vadovė Danguolė Viliūnienė.

Česlovui Navakauskui – tai pirmasis vaikiškos knygos įvertinimas, o rašytojai ir dailininkei Linai Žutautei – antrasis. 2011-aisiais Tarptautinę vaikų knygos dieną L. Žutautės knyga „Kakė Makė ir Netvarkos nykštukas“ pripažinta geriausia metų knyga mažiausiems skaitytojams. Šiemet geriausia išrinkta „Ferdinandas ir Pū“ yra pirmoji autorės knyga, skirta ūgtelėjusiam ir jau skaityti pramokusiam vaikui.

21-ą kartą teiktomis premijomis šiemet įvertinti devyni rašytojai, dailininkai iliustruotojai bei vertėjai. Premijos danų pasakininko Hanso Christiano Anderseno gimimo dieną įteiktos Nacionaliniame Kauno dramos teatre.

L. Žutautės knygą „Ferdinandas ir Pū“, Č. Navakausko knygą „Burbulų lietus“ ir B. Masini romaną paaugliams „Miško vaikai“ išleidusi leidykla „Alma littera“ jau daugiau kaip 20 metų vykdo savo misiją – skatina pažinimo ir skaitymo poreikį, teikia pažinimo džiaugsmą ir skaitymo malonumą. Didžiausia Baltijos šalyse leidykla „Alma littera“ leidžia knygas suaugusiesiems, vaikams ir paaugliams, šviečiamąją ir mokomąją literatūrą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Ambicingame 6,3 mlrd. plane Lietuvai pasigedo kelių esminių akcentų: planuojame nubėgti maratoną, bet vos paeiname

Finansų ministerijos pristatyme ilgalaikių investicijų ekonomikos skatinimui plane iš viso...

Vašingtono sprendimas – JAV antausis Maskvai ar dar vienas smūgis Europos kariniam saugumui (232)

Viena vertus, Vašingtonas aiškiai parodė Rusijai jos vietą. Kita vertus, tai rodo ir vis...

Veryga: karantiną bus siūloma pratęsti ir vasarą papildyta 15.15 (577)

Spaudos konferencijoje ministras Aurelijus Veryga sakė, kad karantiną bus siūloma pratęsti ir...

Nausėda: „valstiečiai“ po rinkimų gali formuoti centro kairės koaliciją (187)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga po rudenį vyksiančių Seimo rinkimų turi galimybę...

Aiškėja daugiau detalių apie Kelmėje mirusį kūdikį: šeima tarnyboms žinoma, mamos namie nebuvo 7 valandas prokuratūra prašo suimti motiną (185)

Šeštadienio vakarą į Kelmės ligoninę atvežtas kūdikis, ant kurio kūnelio buvo nubrozdinimų...

Medikai išgelbėjo COVID-19 sergančios 45 metų moters gyvybę: sėkmingai persodinti plaučiai (53)

Austrijos medikai Covid-19 pacientei sėkmingai persodino plaučius . Vienos medicinos universiteto...

„Žalgirio“ nuomonė Eurolygos posėdyje taip ir liko neišreikšta: balsavimo net nebuvo (14)

„Liūdna diena“, – Eurolygos posėdį, kuriame nutarta nutraukti koronaviruso pandemijos...

Rekomendacijos įstaigoms dėl rizikos grupės asmenų darbo ir aptarnavimo – panaikintos (36)

Specifinės rekomendacijos įstaigoms dėl rizikos grupėje esančių asmenų darbo ir aptarnavimo yra...

Ekspertė užsirašė per TV laidas išgirstus kalbos perliukus: juokinga ir liūdna (28)

Laikas nuo vasario 16-osios iki kovo 11-osios buvo paskelbtas Kalbos mėnesiu. Ar padarė tas mėnuo...

Tamsoje skendintis parkas baugina kauniečius: traukia girtautojus ir meilės po atviru dangumi ištroškusias poreles (6)

Kauno miesto savivaldybė džiaugiasi grąžinanti parkus kauniečiams, tačiau kai kurios žaliosios...

|Maža didelių žinių kaina