aA
Kartais gyvenime tenka sutikti labai įdomių žmonių: jei tau blogai, na, bent jau blogiau negu jam, tuomet jis dėl tavęs kelsis vidury nakties, belsis į kitą pasaulio kraštą, kad tik tau padėti.
merginos, pavydas
merginos, pavydas
© Fotolia nuotr.

Tačiau jeigu tave ištiks sėkmė arba bent jau sėkmės grėsmė, kaipmat pamatysi jo tamsiąją pusę. Tada jis pradės tave kritikuoti, sužinosi, kad tu daug ką darai blogai, kad tavo sėkmė – tai arba atsitiktinumas, arba pigių manipuliacijos triukų padarinys.

Jis gali imtis priemonių, kad kitus žmones apšviestų ir parodytų tavo tikrąjį veidą, kiš pagalius į ratus, pvz., paskambins tavo potencialiam viršininkui ir parekomenduos nepriimti tavęs į darbą, už akių apie tave labai bjauriai apkalbės. Kol jis jautėsi pranašesniu už jus, bent vienu laipteliu aukščiau, viskas buvo puiku. Kai tik susilyginote, jis pajuto nerimą ir nesaugumą, o kai pralenkėte jį, geriems santykiams atėjo galas.

Kodėl taip yra? Tikriausiai pastebėjote, kad niekada nepavydime tiems, kam blogiau, negu mums.

Dažnai sakome „draugą nelaimėje pažinsi“. Tačiau neretai žmonės skundžiasi, kad aplankius sėkmei (atsiradus pinigų, sukūrus gražią šeimą, augant populiarumui) dažnai draugų ratas „atbyra“. Ne tik dėl to, kad tu pasikeitei. Bet ir dėl to, kad tapai truputį (arba ženkliai) geresnis už juos.

Ar tai ženklas, kad su jumis kažkas negerai? Nebūtinai. Kada mes augame, kartais „išaugame“ savo aplinką. Jei jau tapote didesnis, ką daryti? Žinoma, tai nėra priežastis elgtis arogantiškai. Jei imate taip elgtis, tai žinokite, kad natūraliai sulauksite aplinkinių priešiškumo (arba padlaižiavimo).

Tačiau į situaciją galite pažiūrėti kitaip, tuomet teks pripažinti kitų netobulumą ir leisti jiems tokiais būti. Jei santykius branginate, turėkite kantrybės ir nepamirškite padoraus kuklumo. Nepergyvenkite, ir be pagyrų žmonės žinos jūsų pasiekimus. Ir greičiausiai ne už juos jie jus myli. Todėl bendraudami turėkite omenyje jus siejančius panašumus ar kitus bendrus dalykus, o ne skirtumus, kuriais išsiskiriate. Iš kitos pusės, jei jaučiate aplinkos pavydą ir spaudimą „grįžti atgal“, pagalvokite, ar tikrai jums reikalinga tokia aplinka, kuri traukia žemyn? Kartais reikia priimti sunkius sprendimus ir kai kurių santykių atsisakyti arba leisti po truputį jiems atšalti ir nutrūkti.

Dar dažniau gyvenime būna taip, kad mus pralenkia kiti. Ir to suvokimas kažkaip nemaloniai, kartais net skausmingai sukutena paširdžius. Ką daryti tuomet?

Pirmiausia išdrįsti pripažinti, nes pavydas yra pavojingas tuo, kad mums jį atpažinti labai sunku. Tai nepatogu, nes pavydas nėra visuotinai priimtina emocija. Pasakius atvirai, kad kažkam pavydime, mūsų greičiausiai nesupras. Nes juk „pavydėti negražu“. Todėl jis dažnai maskuojamas baime, pykčiu, nepasitenkinimu, noru rasti apie tą žmogų kompromituojančios medžiagos, tuomet apkalbėti, nuvertinti pasiekimus, netgi šmeižti, arba jį „pamokyti gyventi“, tai yra sugrąžinti į buvusį lygį.

Pavydas yra paremtas hierarchiniu instinktu. Prastesniems už save juk nepavydime. Todėl pripažinus, kad pavydžiu, kartu reikštų pripažinimą, jog tas žmogus kažkuo yra pranašesnis už mane: gausesniais finansais, aukštesniais pasiekimais, aplinkinių dėmesiu, gražesniais santykiais, malonesniais vaikais, didesniais gebėjimais, savo jėga ar charizma.

Tačiau kaip ir visi jausmai, pavydas yra reikalingas jausmas. Evoliuciškai kalbant, kad neatsiliktume nuo bandos. Nes pirmykštis žmogus, nespėjantis su banda ir atsilikęs, liktų vienas ir žūtų. Dėl to pavydas mums duoda žinutę, kad turiu kažką daryti, kad neatsilikčiau. Todėl gali skatinti progresą. Arba agresiją. Pagal tai jis yra skirstomas į baltą ir juodą.

Pavydas
Pavydas
© Shutterstock

Pavydo jausmą labai puikiai kursto informacijos priemonės, kurios mums rodo gražių žmonių gražius gyvenimus. Beje, šios laidos būna vienos žiūrimiausių. Vadinasi, sėkmingi gyvenimai mus vilioja. Dėl to, kad jie atspindi mūsų svajones. Paprastai ten mažai kalbama apie tai, kokia kaina buvo sumokėta. Iš tų žmonių mes galime pasisemti įkvėpimo, tai yra, truputį patys paskatinti pavydo savyje.

Taip pat mes nepavydime to, ko nenorime patys. Nepavydime geram krepšininkui taiklumo, jei nemėgstame krepšinio. Nepavydime grožio, jei jaučiamės gerai savo kūne. Ir šis nemalonus jausmas kartais gali parodyti mūsų nepatenkintus poreikius. Gal pykstame ant „fyfos“ (gražios, susitvarkiusios moters) todėl, kad negauname pakankamai dėmesio. O ką mums simbolizuoja naujas automobilis? Galią, o gal polėkį?

Taigi, jausti pavydą yra normalu. Tačiau ką jis iššauks mumyse, priklauso nuo mūsų pasirinkimo: ar arogantiškai piktinsitės ant geresnių už save, apkalbinėsite, anonimiškai liesite tulžį komentuodami, aktyviai ieškosite pasiteisinimų kodėl neturite, nepasiekėte to, ką turi pavydo objektas? Ar leisite sau pajusti ir pripažinti skaudų pavydo jausmą, suprasti, kad taip, jus pralenkė, jis turi tai, ko norėjote ar slapta svajojote? O tuomet galbūt išsikelsite naują gyvenimo tikslą ir po truputį link jo judėsite?

Daugiau informacijos ČIA.

http://psichika.eu
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
4.5556

Top naujienos

Oficialu: Klaipėdoje nuo COVID-19 pasveiko šeši pacientai papildyta 20:44 val.  (315)

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas socialiniame tinkle Facebook pasidalino džiugia...

Koronavirusu susirgusi Seimo darbuotoja atsisako pateikti savo kontaktus ir maršrutus papildyta Gaižausko komentaru (1262)

Karantino sąlygomis gyvenančioje Lietuvoje – precedento neturintis skandalas. Nors įstatymas...

Pirmadienį šalyje nustatyti dar 7 užsikrėtimo atvejai iš viso šalyje užfiksuotas 491 atvejis (188)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien, atlikus tyrimus, Lietuvoje patvirtinti...

Traukiantis šilumai sulauksime sniego ir plikledžio (3)

Antradienio naktį Lietuvos padangėje praplauks nedidelis debesų sūkurys. Vietomis, daugiausia...

Vyrui diagnozavo COVID-19, bet pakartotinai netiria: už kelių dienų į darbą, bet virusą dar gali nešioti (117)

40-metis Andrius (vardas pakeistas, redakcijai žinomas – aut. past.) iš Austrijos, į kurią buvo...

Generalinis komisaras: nubausti už saviizoliacijos pažeidimus patys dar negalime (117)

Šalyje prasidėjus trečiajai karantino savaitei, Lietuvos policija vis dar neturi įstatyminio...

Baltarusiai valdžios sprendimų dėl koronaviruso nelaukia – patys imasi veiksmų (69)

Medikai iš viso pasaulio, įskaitant ir sveikatos priežiūros profesionalus iš Baltarusijos, dėl...

Profesorius papasakojo, kokios apsaugos nuo virusų priemonės yra efektyviausios (77)

COVID-19 pandemijos akivaizdoje susiduriame su asmens apsauginių priemonių trūkumu. Jų...

Italijoje auga nuo koronaviruso mirusių žmonių skaičius, bet užsikrečia vis mažiau pasaulyje jau mirė daugiau nei 35 tūkst. žmonių (93)

Italijoje per pastarąją parą nuo koronaviruso infekcijos (COVID-19) mirė dar 812 žmonių, o...

Malinauskas: buvau asmeniškai Verygos patikintas, kad reagentų nepritrūks (231)

Buvęs premjero patarėjas bei Visuomenės informavimo grupės vadovas dėl koronaviruso Skirmantas...

|Maža didelių žinių kaina