aA
Kaip dažnai tenka išgirsti frazę „atleisk, neturiu laiko“, kai pasiūlėte draugui kur nors nueiti ar paprašėte pagalbos? Tikriausiai ir patys kitiems tai sakėte. Ir jeigu kartais toks atsakymas – gryna teisybė, tai kitais atvejais jis reiškia visai ką kita.
Ką iš tikrųjų slepia frazė „Atleisk, neturiu laiko“?
© Shutterstock

Išgirdę ką nors panašaus, mes paprastai tikime žmogaus žodžiais. Galų gale kas mes tokie, kad spręstume, turi ar neturi laisvo laiko aplinkiniai? Tačiau širdies gilumoje suabejojame atsakymo nuoširdumu. Ir vienintelė šių abejonių priežastis yra tas faktas, kad ir mes patys kartais atsišaudome tokiais atsikalbinėjimais. Tai ką gi iš tikrųjų slepia šita frazė? Yra keli variantai, kuriuos čia ir pateiksime.

„Aš iš tiesų turiu daug reikalų ir tikrai negalėsiu.“ Dauguma mūsų užsiverčia daugybe darbų ir, kai prireikia mums patiems ar kai norime kam nors padėti, tiesiog nespėjame iškuopti susikaupusių reikalų.

„Turiu svarbesnių reikalų už šitą.“ Skamba žiaurokai, tačiau kai kada išties yra dalykų, turinčių didesnį prioritetą už kitus.

„Aš neužsiėmęs, bet man nesinori to daryti.“ Žmonės ne visada gerai nusiteikę, jie gali būti pavargę arba tai, ką pasiūlote, jiems gali nepatikti. Galbūt tuo momentu jiems norisi pailsėti su gera knyga ar vyno bokalu, tačiau sunku pripažinti, kad nenori leisti laiko su jumis.

„Neturiu kuo užsiimti, tačiau nenoriu aiškinti, kodėl atmetu pasiūlymą.“ Kai kuriose situacijoje paprasčiau pasakyti teisybę, negu leistis į ilgus išvedžiojimus, kodėl nėra laiko ar noro. Žmogus gali neturėti nuotaikos ar jam tiesiog nesinori būti su jumis. Tai greitas ir patikimas būdas ko nors atsisakyti, išvengiant nepatogių klausinėjimų.

Nežiūrint į tai, kad išvardytos priežastys gana nemalonios, mums reikia suprasti, jog kartais ir patys šitaip pasielgiame.

90 proc. atvejų atsisakymo priežastys būna melagingos. Nenuostabu, juk jų niekas neslepia. Priešingai, mes dažniausiai praleidžiame tokį atsikalbinėjimą pro ausis, nesileisdami į detalesnius klausinėjimus. O iš kitos pusės, užuot pataikavus tokiam melui, turbūt vertėtų susimąstyti, kaip tai veikia draugystę ir santykius.

Jūs nesate toks svarbus. Argi gali situacija, kai žmogui atsidūrėte antrame plane, liudyti apie gerus santykius? Kad juos palaikytumėte, reikalingos abiejų pusių pastangos. O jeigu nuolat neturite tam laiko, vadinasi, atėjo laikas pagalvoti apie santykių vertę.

Su jumis elgiasi be deramos pagarbos. Visi mes verti turėti gerų draugų, mylinčią šeimą ir atsidavusią antrą puselę. Tačiau paklauskite savęs, ar jie jus gerbia? Ar laiko jus pakankamai svarbiu žmogumi savo gyvenime?

Jie negali būti su jumis atviri. Tikras draugas neslėps savo planų ir nemeluos. Jis padarys viską, kad užglaistytų kaltę, perkels susitikimą kitai dienai, kad tik galėtų pabūti su jumis. O jeigu jam tenka kalbėti netiesą, tai gali liudyti tik apie kokią nors rimtą problemą.

Žinoma, tam tikra prasme esame patys kalti, kad mums meluoja. Ką tai byloja apie mus ir apie tai, kaip matome tuos santykius? Giliai širdyje visi suprantame melo priežastį, nepriklausomai nuo to, ar patys meluojame, ar mums meluoja. Tačiau pasąmoningai atsisakome susitaikyti su tiesa ir dėl to negalime išvengti pasekmių. Nuolatinis „laiko neturėjimas“ pakeičia žmonių nuomonę apie jus, trukdo plėtotis artimiems santykiams ar apskritai juos sužlugdo.

Štai keli pavyzdžiai, kokių minčių gali kilti žmonėms, kurie išgirdo frazę „aš užsiėmęs“:

  • Tau mūsų santykiai visiškai nerūpi, aš nustojau tave gerbti;
  • Koks gi tu vis dėlto pasipūtėlis, jei nesugebi pasakyti teisybės;
  • Tu iki tokio lygio nedisciplinuotas, kad netgi nesugebi normaliai susiplanuoti laiko.


Suraskite laiko arba pasakykite teisybę. Galiausiai juk kalbama apie prioritetus. Niekam ne paslaptis, kad para turi 24 valandas, ir klausimas čia tik tas, kaip mes tas valandas panaudojame. Kiekvienas iš mūsų pats renkasi, kam skirti ir kam neskirti laiko. Meskite šalin pasiteisinimus ir būkite sąžiningas. Paaiškinkite, kodėl neturite laiko. Tai pasakyti gali būti sunku, bet bus dar blogiau, jei nutylėjimais ar išsisukinėjimais sugadinsite santykius su artimu žmogumi.

Pasakykite, kad turite svarbesnių reikalų. Išgirsti ar pasakyti tai nelengva, tiesa? Tačiau atvirumas – pats geriausias sprendimas tokioje situacijoje. Mūsų laikas ribotas ir būtų kvaila neigti šį faktą. Taip, nuskambės grubokai, bet tai bus sąžiningiau nei išsisukinėjimai.

Paaiškinkite priežastį. Geriausia, ką galite padaryti, kad sušvelnintumėte situaciją, – paaiškinti savo elgesį. Tai leis pašnekovui geriau suprasti jūsų situaciją ir bus kur kas mažiau pavojaus sugriauti santykius.

Pasiūlykite alternatyvą. Visada stenkitės paskirti kitą laiką, kad parodytumėte žmogui jo svarbumą. Jeigu norite išsaugoti su juo santykius, reikia, kad jis pajustų savo svarbą čia ir dabar.

Pavyzdys: draugė jūsų klausia, ar negalėtumėte ateiti kitą penktadienį į jos naują parodą. Kad galėtumėte nueiti, jums tektų atidėti naujo darbo paieškas. Užuot atsiprašiusi ir pasakiusi, kad esate užsiėmusi, paaiškinkite, kokie svarbūs jums jūsų planai, palinkėkite jai didžiulio pasisekimo parodoje ir pakvieskite kavos puodeliui, kad sužinotumėte, kaip viskas praėjo.

Atminkite – plačiai paplitę atsiprašymai dėl laiko stokos gali turėti labai nemalonių pasekmių. Jeigu jums atrodo, kad pernelyg dažnai jų griebiatės, pamėginkite pamąstyti apie draugystės ir santykių svarbą su tais žmonėmis, kuriems atsakote „ne“. Būkite sąžiningi, ir tai padės išsaugoti santykius su jums svarbiais žmonėmis.

Šeima ir namai
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
2.8889

Top naujienos

Feisbuke plinta #metoo liudijimai apie garsų fotografą: dalijamasi šokiruojančia patirtimi „Delfi“ prabilo dar viena galimai nukentėjusioji (214)

Pastarąsias dienas socialiniuose tinkluose netyla tema, kurioje šmėžuoja fotografo Iridijaus...

Užkalnis. Lietuva, kur niekas už nieką neatsako (44)

Vieną kartą, kai tik buvau grįžęs į Lietuvą po ilgo gyvenimo Britanijoje (tai nesusiję, bet...

Be grynųjų – nė iš vietos: pinigų negalintiems pasiimti žmonėms ekspertas turi ne vieną patarimą (78)

Atsinaujinantis SEB bankas prieš kurį laiką buvo pranešęs, kad jo klientai visą savaitgalį...

Po konflikto namuose Agnė Zuokienė dalijasi keistais prisiminimais (3)

Antradienį į Agnės ir Artūro Zuokų namus vyko policija dėl buitinio smurto atvejo....

Aurimas Kuckailis

Apie vyrų gyvenimo prasmę: paskutinį dvidešimtmetį su vyrais – kažkas negerai (3)

„Šiuolaikinėje šeimoje moterys yra stiprios. Vyrai sako, kad jos turi tapti silpnesnės,...

Atostogų pabaiga Turkijoje sukrėtė: iki šiol nesupranta, kokia chemine medžiaga buvo apnuodyti (63)

Praėjusių metų rugsėjį prasidėjusį istorija, kai kelionių agentūros „Tui Baltics“...

Vaiko teisės papasakojo apie vizitą Zuokų namuose: stengsimės padėti šeimai (182)

Trečiadienį žiniasklaidą pasiekė žinia, kad su buvusiu sostinės meru Artūru Zuoku...

Pakitimai ant kojų gresia baisiomis pasekmėmis: operacijos išvengia tik anksti kreipęsi į gydytojus (1)

Išsiplėtusios kojų venos ir iššokę kapiliarai iš pradžių gali atrodyti tik kaip estetinė...

Orijaus kelionės. Kaip atrodo pigios, bet labai pikantiškos Kijevo linksmybės

Tūkstančiai lietuvių keliaują į Ukrainos sostinę ieškodami ten pigių pramogų, restoranų ir...

Sankt Peterburge – nepatogūs klausimai Putinui: domėjosi, ar pragyventų iš pensijos (23)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį per retą nesurežisuotą pokalbį su eiliniais...

|Maža didelių žinių kaina