SITUACIJOS APŽVALGA

Šis sklypas – tai nedidelis 1,5 arų dydžio kiemelis, įspraustas tarp kelių kaimynų. Dažniausiai tokiuose tiesiog įrengiama veja ir pasodinami gyvatvoriniai augalai palei kraštą. Tačiau Tautvydas nesismulkina ir mažuose sklypuose ragina visko sodinti kuo daugiau – kuo daugiau augalų, tuo kiemas atrodys gražesnis ir paslaptingesnis.

Tiesa, kad išvengtumėte chaoso ir kiemas atrodytų subalansuotas, svarbu vadovautis keliomis taisyklėmis.

KURKITE AUGALŲ GRUPES

Augalų gausą kraštovaizdžio projektų vadovas rekomenduoja suvaldyti formuojant augalų grupes – venkite pabirų, kur ne kur pasodintų augalų, jie nesukuria vientisumo įspūdžio.

Jei augalų grupėms suteiksite geometrines formas, dizaino efektas bus stulbinantis. Tautvydo komandos įrengtame sklype ryškūs trys trikampiai:

 • Paprastojo buksmedžio (Buxus sempervire) gyvatvore įrėmintas gėlynas;
 • Kalninių viksvų (Carex montana) trikampis;
 • Visžalis kampelis.


Visžalį kampelį galima panagrinėti atidžiau. Kolchidinės gebenės (Hedera colchica) pasirinktos tam, kad driektųsi pažeme ir neleistų piktžolėms augti. Hibridiniai rododendrai (Rhododendron x hybridum) ‘Progres’ žydi šviesiais žiedais pavasarį, kad suteiktų gaivumo ir gyvybės, o kitu metų laiku lapų nenumeta. Ant špalerų suformuotas paprastasis bukas (Fagus sylvatica) ‘Purpurea’ atlieka uždengimo funkciją: užstoja kaimynystėje esančius apleistus pastatus. Bukas lapų nenumeta praktiškai iki pavasario, kol vėl pradeda auginti naujus.

Ši visžalė kraštinė ne veltui atsidūrė priešais namo langus – lapus išlaikantys augalai džiugina ir šaltuoju metų laiku.

TRIKAMPIŲ GUDRYBĖ

Grįžtame prie buksmedžio ir viksvų trikampių: Tautvydas atkreipė dėmesį, kad trikampiai taisyklingai nesusieina – tai padaryta ne atsitiktinai. Jei trikampiai atsidurtų vienoje linijoje, atrodytų, kad čia baigiasi takas.

Šiame sklype vieno trikampio kampas yra arčiau, kito – toliau. Tokiu būdu sukuriama optinė apgaulė: kiemo takas vizualiai atrodo ilgesnis, o sklypas – didesnis.

Už trikampių atsiranda kitos funkcinės zonos, kurias aptarsime toliau. Jei šeimininkai turėtų poreikį vaikų žaidimo erdvei, vieta už trikampių puikiausiai tam tiktų.

FORMUOKITE AUGALUS

Jei kieme norite aiškios struktūros ir tvarkos – formuokite augalus. Ant špalerų galima formuoti ne tik bukus, tam puikiai tiks ir koloninės obelys (Malus domestica) – ir gražu, ir vaisių duoda. Formas taip pat galima išgauti medžius genint — formuoti, pavyzdžiui, galima kalnines pušis (kaip tai daryti, pasakojome šiame video), kukmedžius ar skroblus.

Sklypo projektui Tautvydas parinko paprastąsias vyšnias (Prunus eminens) ‘Umbraculifera’. Jų laja auga rutuliu, todėl atkartoja apačioje apvaliai formuojamus kukmedžius. Apvalią formą pakartoja ir rūdinto metalo gaminiai, vienas iš jų – įspūdingas vandens fontanėlis, dar labiau sustiprinantis efektą.

Išvada – mažas kiemas gali būti išbaigtas pasirenkant geometrines formas ir jas pakartojant keliose vietose sklype.

MAŽAS KIEMAS IR PRIVATUMAS

Mažas sklypas

Kad ir kokie ekstravertai bebūtumėte, atsiriboti nuo šalia esančių kaimynų kartais visai smagu. Privatumui sukurti galite pasitelkti augalus. Dvimetrinių tujų gyvatvorių jau greičiausiai nebeverta ir minėti – nieko jomis nenustebinsite. Tautvydas sako, kad yra daug įdomesnių sprendimų. Kieme daugiausiai laiko praleidžiame šiltuoju metų laiku, tad būtent tada to privatumo mums ir reikia. Ten, kur nebūtini visžaliai augalai, kraštovaizdžio specialistas rekomenduoja rinktis daugiamečius aukštaūgius žolinius augalus:

 • Įvairius varpinius augalus;
 • Saulėgrąžas;
 • Kemerus;
 • Saulaines;
 • Ir kt.


Variantų tikra galybė, todėl neapsiribokite tradiciniais pasirinkimais. Koloninės obelys gali taip pat sukurti privatumą, tad vaismedžius irgi įtraukite į sąrašą.

RINKITĖS NAUDINGUOSIUS AUGALUS

Net ir mažame kieme galite užsiauginti vaisių ir daržovių. Svarbu pažiūrėti kūrybiškai, kai ieškote vietos vaismedžiams ir daržui itin mažame kiemelyje. Tautvydas drąsina eksperimentuoti:

 • Vaikus gali pradžiuginti prie rododendrų augantys šilauogių krūmai (abiems tinka rūgštus dirvožemis);
 • Atokesniame gėlyno pakraštyje galite įtaisyti pakeltą lysvę su prieskoninėms žolelėmis;
 • Valgomus augalus galite sodinti tiesiai į gėlyną – tarp gėlių puikiai jausis ir prieskoniniai augalai, ir braškės, ir pomidorai. Ir praktiška, ir gražu.

SKIRTINGI MAŽO KIEMO VEIDAI
Mažas sklypas

T. Gurskas primena, kad vienas kiemas gali turėti daug veidų: išradinėti dviračio čia tikrai nereikia, svarbu vadovautis natūraliais gamtos procesais:

 • Apšvieskite augalus vakaro grožiui. Dekoratyvūs žibintai gražiai atrodys ir dienos metu;
 • Nebijokite laikino grožio sezoninių augalų – paslėpkite savo sklype begales svogūninių gėlių. Pavasarį sau tikrai padėkosite;
 • Rinkitės augalus, kurie savo spalvas atskleidžia rudens šviesoje;
 • Nepamirškite visžalių augalų – bus ir žiemą kur paganyti akis;
 • Įkelkite girliandines lemputes į medžius ir krūmus — per žiemos šventes nereiks ir eglutės.


Žaiskite, eksperimentuokite ir svarbu – nesustokite. Lai kiemas būna gyvas visais metų laikais.

***

Portale laidas rasite čia.

Naują „Delfi TV“ laidą „Geltonas karutis“ žiūrėkite kiekvieną šeštadienį 9:30 val. „Delfi TV“ – nemokamas televizijos kanalas pasiekiamas visiems Lietuvos gyventojams. Nerandi? Kreipkis į savo televizijos tiekėją arba įjunk kanalų skenavimą savo televizoriuje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės