Aktinidijų auginimas yra visiškai nesudėtingas — iš vieno krūmo galite kasmet pririnkti kilogramus vaisių, primenančių kivius. „Dalinuosi mūsų daugmaž 10 metų patirtimi, kiek aktinidija auga kieme. Pristatau, kuo skiriasi margalapė nuo smailialapės, rodau, kokie vaisiai, pasakoju, kada ir kaip genime“, – pasakoja laidos vedėja Lina Liubertaitė.


AR AKTINIDIJOS IR KIVIAI YRA TAS PATS?

Aktinidija yra daugiametis lianinis (vijoklinis) augalas, vedantis visiems puikiai pažįstamus kivio vaisius, tik mažesnius. Kiviai, kuriuos perkame parduotuvėje, yra stambūs, odelė padengta plaukeliais. Aktinidijos, kurias galime užsiauginti Lietuvoje, yra gerokai smulkesnės (stambių vynuogių dydžio), odelė neplaukuota, todėl galima visą uogą šast į burną ir suvalgyti iškart.

Iš esmės abu yra artimi giminaičiai. Tad jei jums patinka kiviai, būtinai paragaukite vietinių aktinidijų.

Aktinidijos

Mūsų kraštuose auginamos dvi aktinidijų rūšys: margalapė bei smailialapė. Kurią iš jų auginti? Esu girdėjusi patarimų auginti aktinidijas ten, kur vietos yra nedaug. Neva tai puikus vijoklis, kuris dar ir vaisių duoda. Tokie patarimai gali įvesti daug painiavos, nes ne visos aktinidijos yra liaunos ir elegantiškos.

MARGALAPĖ AKTINIDIJA (ACTINIDIA KOLOMIKTA):

Margalapė aktinidija

  • Dekoratyviai atrodantis vijoklis: ant lapų būna baltų arba rausvų dėmių;
  • Tinka arkoms, pergolėms, pavėsinėms apželdinti;
  • Žydi birželį;
  • Derlius liepos – rugpjūčio mėnesiais;
  • Vaisiai nedideli, savo dydžiu ir forma primena didesnius agrastus;
  • Uogos skanios;
  • Pernokusios uogos krenta nuo krūmo, tad jas reikia nuolat rinkti.

SMAILIALAPĖ AKTINIDIJA (ACTINIDIA ARGUTA):
Smailialapė aktinidija


  • Itin galingas vijoklis, gali net iki 30 metrų užaugti;
  • Lapai žali;
  • Gerokai augesnė negu margalapė;
  • Vaisių kelis kartus daugiau nei iš margalapės;
  • Vaisiai didesni nei margalapės: priklausomai nuo veislės, gerais metais gali būti net braškės dydžio;
  • Uogos irgi skanios!
  • Derlius rugsėjo-spalio mėnesiais;
  • Vaisiai sunoksta panašiu metu, sunokę nekrenta ant žemės, todėl derlių nuimti lengviau.


Jei auginate dėl grožio, margalapė tiktų labiau, ji elegantiškesnė. Jei auginate dėl derliaus, smailialapė galėtų būti geresnis pasirinkimas.

Noriu atkreipti dėmesį į smailialapės aktinidijos dydį. Pastebėjau, kad žmonės dažnai neįvertina, kokio dydžio ji užaugs ir palieka per mažai jai vietos. Jeigu reikia ne tokio stambaus augalo, geriau apsvarstyti margalapę arba kokį nors kitą vijoklį.

KAIP SODINTI AKTINIDIJAS

Lina Liubertaitė

Norint sulaukti aktinidijų derliaus, būtina sodinti bent du krūmus vienas šalia kito — moterišką ir vyrišką. Tai reikalinga dėl žiedų apdulkinimo. Tiesa, vieno vyriško egzemplioriaus pakanka keliems moteriškiems (iki dešimties, jei vyriškas sodinamas per vidurį).

Pagrindinė taisyklė — nemaišyti aktinidijų rūšių. T.y. prie smailialapių moteriškų krūmų sodinkite smailialapį vyrišką krūmą, prie margalapių — margalapį vyrišką. Tai svarbu, nes skiriasi jų žydėjimo laikotarpis.

Tiesa, yra išvestų savidulkių aktinidijų veislių, kurios dera ir po vieną, bet kiek teko girdėti, derliaus šie krūmai duoda ganėtinai mažai.

Dar vienas labai įdomus faktas apie aktinidijas — pasodinus jaunus augalus, juos reikia saugoti… nuo katinų! Aktinidijų šaknys vilioja katinus ir jie jas tiesiog nugraužia. Taip, deja, nutiko ir mūsų keliems krūmams, todėl jie neišgyveno.

AKTINIDIJŲ GENĖJIMAS

Aktinidija yra galingas krūmas ir auga labai greitai — ypač ta, kuri smailialapė. Per sezoną šakos paauga 3 ir daugiau metrų, todėl ją būtina genėti. Aktinidijų genėjimas vykdomas dviem etapais:

  1. Sausio – vasario mėnesiais pastarųjų metų ūgliai yra nukerpami, paliekant daugmaž 6 pumpurus (kai kas palieka ir dar mažiau). Tokiu metu pumpurai dar nėra subrinkę, bet matosi mažos duobutės. Svarbu nugenėti iki pavasario, nes tada aktinidijos „verkia“;
  2. Birželio – liepos mėnesiais mes pakerpame arba tiesiog nugnybiame smailialapės aktinidijos ūglių viršūnėles. Tokiu būdu šiek tiek pristabdome krūmo plėtimąsi, o augalas gali susikoncentruoti ne į ūglių, o į gausaus derliaus auginimą.


AKTINIDIJŲ AUGINIMAS — PASIRUOŠKITE ATRAMAS

Smailialapė aktinidija užauga iki 30 m ilgio, o kamieno storis sieka apie 10 cm storio — tikrai galingas vijoklinis augalas. Tad prieš sodinant, reikėtų pagalvoti ne tik apie jaunus krūmus, bet ir planuoti į ateitį. Smailialapės aktinidijos sodinamos kas 2–5 metrus, margalapės — kas 1,5–2 metrus.

Iškart reikia pasirūpinti ir atramomis, nes vėliau kamienas sumedėja ir jo augimo kryptį pakeisti bus sunku. Kokių atramų reikia aktinidijai:

  • Horizontalių. Aktinidijos auga ne tiek į aukštį, jos driekiasi horizontaliai. Todėl joms tiktų 2–3 aukštų horizontaliai suformuotos atramos. Margalapėms gali užtekti T formos atramų— ypač jei stipriau formuosite.
  • Tvirtų. Mūsų aktinidijos atrama yra pagaminta iš metalinių strypų, įleistų į žemę ir horizontaliai sutvirtintų mediniais stulpais.


VITAMINO C BOMBA

Aktinidijos

Aktinidijų uogos yra vertinamos dėl savo kivius primenančio skonio ir išvaizdos. Jose gausu vitamino C — suvalgę vos kelis vaisiukus, gausite visą paros dozę, kas yra ypač aktualu šaltuoju metu.

Tiesa, padauginti šių uogų nėra rekomenduotina, nes kai kam jos laisvina vidurius.

Uogos taip pat yra tinkamos šaldymui ir net uogienėms.

Smailialapių aktinidijų prinokusios uogos lieka kaboti ant medžio, net jau ir lapams nukritus. Tad derlių reikia nuskinti. Nerekomenduoju uogų nugnybti rankomis, nes kotelio vietoje atsiranda skylutė ir gali prasidėti rūgimo procesas. Geriau uogas yra nukirpti žirklėmis.

--
Portale laidas rasite čia.

Naują „Delfi TV“ laidą „Geltonas karutis“ žiūrėkite kiekvieną šeštadienį 17:00 val. „Delfi TV“ – nemokamas televizijos kanalas pasiekiamas visiems Lietuvos gyventojams. Nerandi? Kreipkis į savo televizijos tiekėją arba įjunk kanalų skenavimą savo televizoriuje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės