Ko griebtis?

Pirmoji reakcija visuomet tokia: jūs per daug norite iš paprasto sodininko ir jo augalų, ypač jeigu gyvenate tokioje vietoje, kur šalia yra miškas ar vandens telkinys, kad ir nedidelis. Tokiu atveju uodai – dažna, neišvengiama problema. Esant reikalui, į tvenkinuką netgi beriama tam tikrų cheminių medžiagų, kurios nėra toksiškos gyvūnams ir paukščiams, bet neleidžia veistis šiems vabzdžiams.

Uodai ypač nemėgsta kelių augalų. Patariama po keletą sutraiškytų žalių lapelių laikyti arti savęs mažuose indeliuose, pasidėjus aplink stalą, prie kurio sėdite. Išskyrus serentį ir kietį, kurie gali sukelti alerginį dermatitą, kitais augalais galite pasitrinti dažniau vabzdžių geliamas vietas: rankas, kojas. Bet žinokite, kad taip nebus, kad uodas priskris arti, pažiūrės jums į akis ir tyliai nuskris – augalai tik iš dalies juos atbaido.

Jų uodai nemėgsta

1. Paprastoji katžolė (Nepeta cataria) – pasisėjantis daugiametis augalas. Jį galite pasisodinti ir inde. Žolė yra malonaus citrinos kvapo. Nustatyta, kad šio augalo medžiagos atbaido geliančius vabzdžius beveik taip pat efektyviai, kaip ir purškalas nuo uodų.

2. Serentis (Tagetes) – saulę mėgstantis vienmetis augalas, atbaidantis uodus, amarus. Tai puikus daržovių kaimynas – neleidžia jų pulti kai kuriems kenkėjams. Serenčius lengva prižiūrėti. Sėklų nesunku prisirinkti kiekvienais metais. Tačiau netrinkite lapais odos, nes jie gali sukelti alergiją.

3. Kvapiojo rozmarino (Rozmarinus officinalis) eterinis aliejus daugumai žmonių nuodėmingai kvapnus, bet labai bjaurus uodams. Šis patrauklus augalas sodintinas inde, saulėtoje terasoje. Jam reikia mažai vandens. Prieskonis vartojamas virtuvėje.

4. Tikroji citrinžolė (Cymbopogon citratus) kvepia citrina, kurios uodai negali pakęsti. Ji gali būti sodinama gerai nusausintoje, saulėtoje vietoje. Esu auginusi šį žolyną terasoje, loveliuose su petunijomis, prireikus pasiskabydavau lapelių. Tiesa, man nematant, atėjusi bičiulė citrinžolę išrovė galvodama, kad tai varputis. Ką padarysi. Atkreipkite dėmesį į tai, kad augalas kilęs iš atogrąžų ir nemėgsta žemos temperatūros, lauke nežiemoja. Tinka daugeliui patiekalų, kuriems reikalingas citrinų kvapas, paskaninti. Citrinžolės ne tik kvapnios, bet ir turi antiseptinių savybių, ramina.

5. Kartusis kietis, arba pelynas (Artemisia absinthium), yra daugiametis žolynas pilka lapija. Geriausiai auga saulėtoje vietoje. Gydo virškinamojo trakto, tulžies pūslės ir kepenų veiklos sutrikimus. Pelynų dedama į alų, riebius patiekalus. Skonis aštrus, kartus. Kartusis pelynas dažingas: jo nuoviras, atsižvelgiant į rūgštingumą, vilną nudažys žalia arba gelsvai oranžine spalva. Tai unikalus gėlyno augalas, kurio aitrus kvapas nemalonus uodams. Netrinkite jo lapais odos.

6. Mėta (Mentha) – stipriai kvepiantis daugiametis žolynas. Dauguma eterinių aliejų nemalonūs vabzdžiams, tad vieną ar porą vazonėlių laikykite greta terasos. Atminkite, kad mėtos linkusios plėstis.

Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės